Lęk przed dotykiem

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

Lęk przed dotykiem

przez Haris 09 sie 2013, 01:17
Mam wrażenie, że niektórzy to wręcz lubią kogoś obcego zmacać O_o ile razy w autobusie ja się odsuwałam, a ktoś zamiast to uszanować, to przysuwał się jeszcze bliżej. I nie mówię tu o kimś ewentualnie mną zainteresowany (hyhy) tylko ogólnie o randomowych pasażerach komunikacji miejskiej.

Lęk przed dotykiem

przez Artemizja 09 sie 2013, 08:46
Mam pytanie...skąd u Was wziął się lęk przed dotykiem? Jakieś przykre doświadczenia z tym związane?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Lęk przed dotykiem

przez anna.anakaia 09 sie 2013, 11:25
U mnie jeśli chodzi o dotyk mężczyzn, niechęć z pewnością pogłębiły pewne wydarzenia.
Wczoraj byłam u T. i poruszyłam temat dotyku, że właściwie nigdy nie przepadałam za tym żeby ktoś mnie dotykał (czy facet czy kobieta). No i doszliśmy do tego, że mam w sobie silną nieufność względem ludzi i podświadomie się przed nimi bronię, dlatego nawet ich dotyk wzbudza moją niechęć.
Wyjątkami są tu moi rodzice, mój eks i obecny partner bo im ufam..
A i cierpię dotyku starszych kobiet, bo kojarzą mi się z ciotkami - szczypawkami, które skubały za poliki ;)
anna.anakaia

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Lęk przed dotykiem

przez mark123 09 sie 2013, 16:24
Lilith napisał(a):Mam pytanie...skąd u Was wziął się lęk przed dotykiem? Jakieś przykre doświadczenia z tym związane?

Np. u mnie może to wynikać z zespołu Aspergera, który u siebie podejrzewam.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Lęk przed dotykiem

przez carlosbueno 09 sie 2013, 16:31
Lilith napisał(a):Mam pytanie...skąd u Was wziął się lęk przed dotykiem? Jakieś przykre doświadczenia z tym związane?

u mnie z braku doświadczeń właśnie, no ale ja nie mam typowego lęku bardziej niechęć, nieprzyzwyczajenie do okazywania emocji.
Największy Forumowy Maruda

Lęk przed dotykiem

przez rotten soul 09 sie 2013, 17:18
carlosbueno,

u mnie z braku doświadczeń właśnie

nieprzyzwyczajenie do okazywania emocji.

U mnie dokładnie to samo. Plus zestaw kompleksów. Uważam, że mógłbym powodować obrzydzenie u drugiej strony.
rotten soul

Lęk przed dotykiem

przez mark123 09 sie 2013, 20:32
W czasach zerówki, podstawówki krępowało mnie, gdy trzeba było trzymać się za ręce, albo np. na jakimś apelu siedzieć bardzo blisko siebie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Lęk przed dotykiem

przez Artemizja 12 sie 2013, 06:03
Wątek dla osób, które mają lęk przed dotykiem, niechęć do bliskości innych, ale nie jest to wynikiem traumy http://www.nerwica.com/niech-do-dotyku-blisko-ci-innych-t44632.html

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Lęk przed dotykiem

przez beedee 13 sie 2013, 11:04
Nefertari napisał(a):Mam pytanie...skąd u Was wziął się lęk przed dotykiem? Jakieś przykre doświadczenia z tym związane?

trauma - chociaż moja poprzednia T. twierdziła, że prawdziwe źródło moich problemów tkwi nie w wydarzeniach niedawnych, ale w czymś co wydarzyło się w dzieciństwie, a ja tego po prostu nie pamiętam. Ja sama nie wiem co o tym myśleć.
wenlafaksyna 112.5 mg

Lęk przed dotykiem

przez Artemizja 13 sie 2013, 21:51
beedee, a co czujesz, jak myślisz o dzieciństwie, jeśli mogę zapytać?

Administrator

Lęk przed dotykiem

przez beedee 13 sie 2013, 22:17
Nefertari, zawsze dobrze wspominałam dzieciństwo, do pewnego momentu. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, po prostu zwykłe "kiedyś byłam szczęśliwa". Ale są rzeczy, które w trakcie terapii sobie przypomniałam. Jakieś... dziwne myśli i zachowania, które mi towarzyszyły. Lęki. Ojca, który wyżywał się na mnie psychicznie, chociaż jestem pewna, że nie był tego świadomy. Ale generalnie, byłam szczęśliwym dzieckiem ze szczęśliwej rodziny. Naprawdę tak myślę. Tylko jest coś... coś, co nie daje mi spokoju. Takie poczucie, że w mojej głowie były rzeczy, których nie powinno tam być. I jeszcze nigdy nikomu nie udało mi się o tym powiedzieć.
wenlafaksyna 112.5 mg

Lęk przed dotykiem

przez niosaca_radosc 14 sie 2013, 19:10
Nefertari napisał(a):Wątek dla osób, które mają lęk przed dotykiem, niechęć do bliskości innych, ale nie jest to wynikiem traumy http://www.nerwica.com/niech-do-dotyku-blisko-ci-innych-t44632.html
A ja się zastanawiam czy jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, że lęk przed dotykiem u Pani X jest wynikiem traumy, a u Pani Y nie.
Osobiście uważam, że każdy lęk przed dotykiem ma jakąś swoją przyczynę. Nie rodzimy się z takim lękiem, tylko go nabywamy. A więc jest tego jakiś powód. A jeśli jakieś wydarzenie spowodowało, że potem taka osoba boi się dotyku innych, to dla niej musiała być to jakaś osobista trauma. Dla jednych będzie to gwałt, dla innych np. obserwowanie w dzieciństwie jak ojciec bił matkę albo jakakolwiek inna sytuacja. Ale zawsze jest powód. Nie mogę sobie wyobrazić innej sytuacji, w której ktoś boi się dotyku i nie przeżył, w swoim mniemaniu, traumy.
Dlatego jeśli możesz, wyjaśnij dokładniej, co miałaś na myśli?
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Lęk przed dotykiem

przez marimorena 14 sie 2013, 22:32
niosaca_radosc, zwyczajnie, to rozwija się z kolejnymi małymi złymi doświadczeniami, można w ten sposób zamknąć się na świat zewnętrzny silniej niż po jednym wydarzeniu

Lęk przed dotykiem

przez Artemizja 15 sie 2013, 04:59
beedee, rozumiem...

niosaca_radosc, miałam na myśli osoby, które mają za sobą wstrząsające wydarzenie, po którym pojawił się lęk przed dotykiem. Tak jak napisała marimorena, u niektórych jest to wynikiem długoletniego zamykania się w sobie, izolacji i innych czynników, ale nie wywołanych przez jakieś jedno konkretne wydarzenie.

Administrator

Sortuj wg