Koszmary po traumie

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

Koszmary po traumie

przez mark123 11 mar 2016, 17:32
Pewna osoba od interpretacji snów pod kątem symbolu powiedziała mi, że te koszmary oznaczają, że byłem ofiarą przemocy. Ale ja mam sceptyczne podejście do teorii, że sny są symboliką czegoś.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Koszmary po traumie

przez monapayne 12 mar 2016, 14:22
Sny to jest mieszanka tak wielu rzeczy, ze cieżko to zinterpretowac. Ja bym uwierzyła jakiemuś Szymanowski prędzej w tej sprawie niż psychologowi. Psycholog może nam pomoc analitycznie, emocjonalnie, ale nie wydobedzie z nas prawdy o tym jak było, o tym czego my sami nie wiemy. Są rzeczy, których może nie warto aż za nadto rozgrzebywac.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Koszmary po traumie

przez mark123 12 mar 2016, 22:03
Terapeutka dała mi do zrozumienia, że nie ma możliwości stuprocentowego ustalenia, co wywołało koszmary, można tylko gdybać. Ale wysunęła hipotezę, że może istnieć związek pomiędzy tymi koszmarami, a moimi obecnymi somatyzacjami, że może to, co przekładało się na koszmary, teraz przekłada się na somatyzacje. Główne somatyzacje mam blisko miejsca, w których dokonywał się w koszmarach atak na moje ciało (atak dokonywał się najbardziej w okolicy serca, a główne somatyzacje są w okolicy połączenia żołądka z przełykiem, to podobna wysokość) i somatyzacje są głównie związane z powietrzem tam obecnym, a w koszmarach moje ciało było atakowane m.in. przez "sprężone" w słomkach i balonach powietrze. Ale może to być tylko zbieg okoliczności.
Jeszcze na którejś sesji wrócę do tych koszmarów i opiszę terapeutce, co dokładnie się ze mną stało wtedy. Wraz z nadejściem koszmarów nasiliło się moje wycofanie ze świata, przed koszmarami lubiłem wycieczki do lasu, nad jezioro, do zoo, a gdy nadeszły koszmary przestałem lubić, zacząłem wręcz bardzo tego nie lubić, stałem się znacznie bardziej domatorem. Mam wrażenie, że gdyby nie to nasilenie wycofania, to moje przystosowanie do świata (przynajmniej trochę) lepiej by się ukształtowało, a brak przystosowania do świata jest jednym z głównych problemów w moim obecnym życiu.
Ostatnio edytowano 12 mar 2016, 22:10 przez mark123, łącznie edytowano 1 raz
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Koszmary po traumie

przez monapayne 12 mar 2016, 22:09
Może warto mieć dystans do koszmarow. Można być świadomym we śnie. Jak ja w śnie umiera, to często już nie boje się tylko mówię 'ok, niech co bedzie' i czekam. A potem okazuje się, ze to tylko iluzja i zdrowieje albo ktoś mi mówi, ze to był tylko sen i jest spokojnie. I ja w tym śnie wiem, ze to sen i mówię 'ok, to teraz mogę iść dalej'.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"

Koszmary po traumie

przez mark123 14 mar 2016, 11:48
Do obecnych nawrotów tamtych koszmarów dystans raczej mam, ale do ich "głównego rzutu", który trwał kilka lat, nie. Moja "percepcja emocjonalna" traktuje tamte koszmary jako zdarzenie rzeczywiste.
W koszmarach często mój rozum zyskiwał świadomość śnienia, ale to nic dobrego nie dawało, moja emocjonalna percepcja nadal czuła zagrożenie, traktowała to tak jakby nie jako sen, lecz jako zdarzenia "alternatywnej rzeczywistości z innymi prawami fizyki", a dodatkowo pojawiał się problem "niemożności ucieczki z alternatywnej rzeczywistości", musiałem długo "walić w drzwi do normalnej rzeczywistości", by się otworzyły, potem jeszcze paraliż posenny i dopiero powrót do "normalnej rzeczywistości". Czasem w paraliżach posennych doświadczałem bardzo silnego bycia na pograniczu dwóch rzeczywistości, "przepołowienia ciała", jedna połowa ciała doświadczało bodźców czuciowych z koszmaru, a druga była w normalnej rzeczywistości i mogłem wtedy otworzyć tylko jedno oko, oko tej części ciała, która była w normalnej rzeczywistości.

Koszmary po traumie

przez monapayne 15 mar 2016, 17:56
Miałam tak po niektórych lekach. Mam tez czasami ostatnio. Jestem przygnieciona i nie mogę oddychać. Ogólnie to mam przerywany sen i bolesny.

Koszmary po traumie

przez raichu 15 mar 2016, 21:49
Ja mam koszmary związane z moją PTSD i F20.9. Przypominają mi się w snach sytuacje związane z problemami w szkole i rodzinie itp. Np ostatnio miałem sen że robiłem w tym całym kinie jako nagłośnieniowiec o czym marzę i pewnego dnia zakosiłem tego netbooka wykładowcy od której zgrywałem wykłady na pendriva i wrzuciłem jej wszystkie dane do sieci a potem podłączyłem go zamiast ładowarki 12V pod takiego 7000w potwora: http://livesound.pl/testy/150-naglosnie ... rii-powerh . Mają 4 takie u nas w mcku. I wiadomo dym iskry itp. I potem do rzeki. I jak mnie szukała policja za to to zacząłem się bezskutecznie ciąć nożykiem do tapet. Co nic nie dało bo mam cienkie żyły i jest problem z zastrzykami, pobieraniem krwi itp w realu. Ale na tym wzmacniaczu na jego wyświetlaczu pojawił się napis YOU NEXT - ty następny i trupia czaszka. No to wiedziałem co zrobić i sam złapałem za wyjście. Po czym obudziłem się w trumnie widziałem ziemię pasy itp i na moim pogrzebie byli tylko ta wykładowca od netbooka, moi dwaj kuzyni co też mieli do mnie jakieś ale i kolega ze studiów co też mnie chciał podać do sądu za to że mam jego zdjęcie i chcę je druknąć i wbijać szpilki w celu rzucenia na niego klątwy. I mówili że wygrali itp śmiali się ze mnie i nagle pojawił się ten pokemon z moich halucynacji i zwidów i zaatakował ich hiper promieniem tak że nic z nich nie zostało a mnie złapał i polecieliśmy do świata pokemon. Tam nie musiałem nosić ciężkich gratów bo robiły to za mnie pokemony i tylko siedziałem za konsoletą. A w wolnych chwilach miałem wszystko za darmo.

Koszmary po traumie

przez mark123 26 lip 2016, 05:06
Jestem teraz prawie pewien, że te koszmary i "jazdy" im towarzyszące nie były związane z traumą, lecz z pseudonerwicowym/pseudoPTSD-sowskim początkiem zaburzeń psychotycznych.

Koszmary po traumie

przez Artemizja 13 sie 2016, 10:36
mark123, a skąd ta pewność?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Koszmary po traumie

przez mark123 13 sie 2016, 12:25
Artemizja napisał(a):mark123, a skąd ta pewność?

Lęki, które dokładnie wraz z nadejściem koszmarów nie są typowe dla zaburzeń nerwicowych. Lęk przed byciem wessanym do odkurzacza, lęk przed wessaniem się pod moją skórę słomki lub łodyżki, lęk przed wwierceniem się w moje ciało przedmiotu, który nie istnieje, lęk przed brudem (ale w formie paranoicznej, że zostałem przez społeczeństwo wybrany na osobę, której nie wolno mieć kontaktu z brudem i społeczeństwo pilnuje mnie).
Flashbacki cielesno-emocjonalne nawiązywały bezpośrednio do koszmarów, nie jest możliwe, by zdarzenia z koszmarów (które w dodatku są sprzeczne z wszelkimi prawami nauki) były traumą. Wyczytałem jednak, że umysł osoby z zaburzeniami psychotycznymi może przetworzyć sen jako zdarzenie rzeczywiste i w przypadku koszmaru zdarzenie może stać się urojoną traumą.

Koszmary po traumie

przez Naemo 03 wrz 2016, 00:38
Ja miałam wypadek na paralotni i co prawda flashbacków już nie mam, ale od miesiąca słabo mi się sypia i dalej boję się o tym myśleć, bo boję się, że dostanę ataku paniki.
f60.3 | deprecha | sertralina 100 mg, trittico CR 50 mg

stop existing and start living

Koszmary po traumie

przez Artemizja 05 paź 2016, 10:18
Nathaliee, a jak jest w chwili obecnej?

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Koszmary po traumie

przez Naemo 06 paź 2016, 22:14
Duuuuuużo lepiej :) Co prawda myślenie za bardzo o szczegółach mi nie służy, ale już po prostu o tym nie myślę, nie zaprząta mi to głowy i sypiam bardzo dobrze :) Też w międzyczasie zaczęłam brać Setaloft więc może to jakoś też wpłynęło.
f60.3 | deprecha | sertralina 100 mg, trittico CR 50 mg

stop existing and start living

Koszmary po traumie

przez Artemizja 07 paź 2016, 08:57
Nathaliee, myślę, że czas też zrobił swoje. Cieszę się, że u Ciebie lepiej.

Administrator

Sortuj wg