Możliwe reakcje na przemoc seksualną

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez Artemizja 16 lis 2012, 12:01
Widzę,że temat można poruszyć również od drugiej strony-od strony możliwych reakcji otoczenia na przemoc seksualną.
Najgorzej być ofiarą,ponieważ nie dość,że doznaje się krzywdy,to pociąga to za sobą coś więcej.W ofierze często poszukuje się przyczyny,przez którą doznała ona krzywdy:"sama sobie była winna".Otoczenie potrafi wyszukać milion powodów,które ich zdaniem są przyczyną tego,że ktoś stał się ofiarą przemocy seksualnej.W tym wypadku możliwą reakcją otoczenia jest oskarżanie ofiary,usprawiedliwianie sprawcy.Z tym się niestety można spotkać.Generuje to patologiczne poczucie winy i wstydu u ofiary.Mówiąc o tym,że zostaliśmy dotknięci przemocą seksualną niestety,ale również i na taką reakcję musimy być przygotowani.To nie jest regułą,ale może wystąpić.Reakcją otoczenia może być również chęć pomocy ofierze,niesienia wsparcia,stygmatyzacja sprawcy,wspieranie w dążeniu do ukarania go.Można się także spotkać z obojętnością,z przejściem nad tym do porządku dziennego,udawaniem,że "to w ogóle nie miało miejsca".Reakcje mogą być różne.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Monar 16 lis 2012, 13:20
Lilith, Jak się pójdzie na Policję, to łatwo o obojętność, czy też o usprawiedliwianie sprawcy. Już nawet nie chodzi mi tu o przemoc seksualną, a o jakąkolwiek przemoc... Dlatego lepiej iść do terapeuty, on nam wierzy.
Monar

przez Anna Maria 16 lis 2012, 17:36
Monar, komu możesz powiedzieć? Zacznij od terapeuty.
Anna Maria

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Artemizja 16 lis 2012, 18:00
Czy widzicie u siebie reakcje,które opisałam w pierwszym poście?Próbujecie sobie z tym jakoś poradzić?

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez halenore 16 lis 2012, 18:08
Uważam, że w niektórych przypadkach należy pójść na policję dla dobra swojego i innych. W przypadku gwałtu i molestowania seksualnego przez osobę pełnoletnią. O "naszych sprawach" Monarku dopiero zaczyna się dyskusja w kategorii nadużycia seksualnego. W sensie prawnym ciężko tu udowodnić przestępstwo seksualne, bo różnica wieku między ofiarą a sprawcą wedle przepisów prawa musi wynosić co najmniej 4-5 lat. Zresztą istnieje wiele teorii, że takie zachowania są normalnym odkrywaniem seksualności przez dzieci, co jest poniekąd prawdą. Pytanie, w którym momencie granica zostaje przekroczona..?

-- 16 lis 2012, 18:17 --

Lilith, dostrzegam większość zachowań poza prostytucją, odtwarzaniem przemocy, wikłaniem się w związki o charakterze patologicznego przywiązania (jestem typem wycofanym), uwodzeniem, uprzedmiotowieniem drugiej osoby.
Nauczyłam się o tym mówić. To mam jeden postęp na koncie. :bezradny:
My mother said to get things done.
You'd better not mess with Major Tom...
Natręt Gramatyczny

przez Artemizja 16 lis 2012, 18:30
halenore, nie masz problemów z autoagresją?Pytam,bo to przecież też jest odtwarzanie przemocy,przyjmowanie roli sprawcy i dręczyciela...

Administrator

przez halenore 16 lis 2012, 18:48
Lilith napisał(a):halenore, nie masz problemów z autoagresją?

Raczej epizodycznie.
Natręt Gramatyczny

przez Artemizja 16 lis 2012, 18:50
halenore, czyli w jakimś stopniu odtwarzasz przemoc na sobie :(

Administrator

przez halenore 16 lis 2012, 19:04
Lilith napisał(a):halenore, czyli w jakimś stopniu odtwarzasz przemoc na sobie :(

Hm. Odtwarzanie przemocy zrozumiałam bardziej jako krzywdzenie innych, powtarzanie pewnych schematów.
Natręt Gramatyczny

przez Artemizja 16 lis 2012, 19:06
halenore, odtwarzać przemoc można również na samej sobie-kontynuuje się to,co ktoś Ci zrobił,stosuje wobec siebie przemoc,atakuje siebie.

Administrator

przez halenore 16 lis 2012, 19:19
Lilith, nie zaprzeczam. ;)
Natręt Gramatyczny

przez Monar 16 lis 2012, 23:34
halenore napisał(a):Uważam, że w niektórych przypadkach należy pójść na policję dla dobra swojego i innych. W przypadku gwałtu i molestowania seksualnego przez osobę pełnoletnią. O "naszych sprawach" Monarku dopiero zaczyna się dyskusja w kategorii nadużycia seksualnego. W sensie prawnym ciężko tu udowodnić przestępstwo seksualne, bo różnica wieku między ofiarą a sprawcą wedle przepisów prawa musi wynosić co najmniej 4-5 lat. Zresztą istnieje wiele teorii, że takie zachowania są normalnym odkrywaniem seksualności przez dzieci, co jest poniekąd prawdą. Pytanie, w którym momencie granica zostaje przekroczona..?

Mój terapeuta nazwał to, co ja doświadczyłam - molestowaniem seksualnym.
Nie wiem, czy nie za ostro... Ale przynajmniej nie zareagował jak Policja na to, że moja matka pije - obojętnie.
Czyli jak mój brat jest o 2 lata starszy, to miał prawo mnie dotykać wg prawa?! :shock:
My nie byliśmy już dziećmi, ja nie wiem ile miałam lat 13? on 15.
Wiek dojrzewania, ale sorry, dzieckiem nie był, wiedział, co robi! 15 latek to nie dziecko.

-- 16 lis 2012, 22:35 --

a ja prawie nic nie widzę w swoim zachowaniu tych "cech" z pierwszego postu
bo:
nie jestem samotna, czasem tylko potrzebuję - ale to każdy potrzebuje czasem chwili całkowitego spokoju, osamotnienia
nadmierną czujność, to mam, ale w związku z matką, a nie 'przez' brata
uzależnień nie mam
wstyd mam
ta reguła "nie mów" mnie dotyczy, ale jak widać, ja nie mam komu powiedzieć, prócz terapeucie o tym gadać
no i reszty nie mam

-- 16 lis 2012, 22:41 --

więc mało mam w sumie. ciąć się cięłam, ale raczej z matki powodu. a w sumie zresztą nie wiem... wiem, że na pewno dlatego, że mi źle, bo kryzys i takie tam... a dlaczego - czy przez matkę, czy przez brata, czy przez ojca czy przez kogoś innego - nie myślałam o tym jakoś
Monar

przez Vian 17 lis 2012, 02:08
Czyli jak mój brat jest o 2 lata starszy, to miał prawo mnie dotykać wg prawa?! :shock:

Prawnikiem nie jestem, ale wydaje mi się, że w takich sytuacjach raczej się kieruje na przymusową terapię, żeby dojść dlaczego jeden dzieciak molestował drugiego. No bo w czym takiemu 15-latkowi pomoże, że trafi do poprawczaka (w którym być może jego ktoś pomolestuje)..?
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

przez halenore 17 lis 2012, 03:39
Monar napisał(a):Czyli jak mój brat jest o 2 lata starszy, to miał prawo mnie dotykać wg prawa?! :shock:

Powyżej 15-go roku życia miał ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W wyjątkowych sytuacjach młodociani powyżej 15-go roku życia mogą być sądzeni jako dorośli. Sąd w Polsce nie uznałby jednak Twojej sprawy za wyjątkową.
Jak napisałam: w przypadku molestowania seksualnego, gdzie sprawcą jest osoba dorosła, orzecznictwo ma charakter precyzyjny. Z osobami nieletnimi pozostaje kwestia "uznaniowa". 2 lata to według prawa niewielka różnica. Kontrargumentem byłby Twój stopień uświadomienia. W końcu miałaś "już" 13 lat. I w mniemaniu wymiary sprawiedliwości sprawa "mętnieje". :?
Natręt Gramatyczny

Sortuj wg