Możliwe reakcje na przemoc seksualną

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez ryska 16 gru 2014, 17:11
Jakie czynniki, okoliczności muszą wystąpić, żeby mówić o molestowaniu?
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

przez Katrrina 26 sty 2015, 01:24
Artemizja, Artemizja,

Witam,

Proszę o pomoc o podanie źródła tego tekstu mo-liwe-reakcje-na-przemoc-seksualn-t39340.html

Szykuje mi się rozprawa sądowa o groźby karalne, gdzie to ja groziłam, ale były one skutkiem przemocy seksualnej (oczywiście umorzono podejrzenie o gwałt na mnie, a to z prostej przyczyny- w uzasadnieniu podano, że gwałt nie mógł być możliwy, ponieważ on był moim chłopakiem. Nie zdążyłam się odwołać od tej decyzji, bo nie było mnie akurat w domu- a czas to 7 dni oddoręczenia pisma- przy czym pismo nie odebrane uważa się za doręczone :/).

Dziękuję za pomoc.

przez Artemizja 26 sty 2015, 14:22
Katrrina, źródło jest podane na samym dole : *źródło:Łukaszewski W.,Wielkie pytania psychologii,GWP
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez WinterTea 16 cze 2015, 20:55
Zastanawiam się, dlaczego moją reakcją na przemoc seksualną jest silna chęć ponownego spotkania ze sprawcą, bo chcę, żeby znowu mnie skrzywdził. Czy takie zachowanie mieści się w granicach przyjętej normy, czy po prostu mi odbija?
Wpisałam w internecie jego imię i nazwisko, znalazłam go na jakiejś jego stronie, nic się nie zmienił. Nadal jest doradcą finansowym, pępkiem świata, pokazuje się w towarzystwie wielu kobiet i jest obleśny. Chciałabym go rozwalić gołymi rękami. Po spojrzeniu na jego ryj na zdjęciu, na którym ma szyderczy uśmiech poczułam jeszcze większą nienawiść. Tylko dlaczego chcę, żeby wykorzystał mnie ponownie? Wróciły mi myśli samobójcze i chciałabym siebie rozwalić.
Znowu się boję tutaj pisać. Głos w głowie mi podpowiada, że to się źle skończy.
"Szczerość może nie da Ci zbyt wielu przyjaciół, ale na pewno da Ci tych właściwych"
(John Lennon)

przez Artemizja 16 cze 2015, 21:26
WinterTea, są różne reakcje na przemoc seksualną. Ofiary zamykają się w sobie, zakładają ubrania, które przykrywają każdy kawałek ciała, unikają mężczyzn, a niektóre wręcz odwrotnie - wikłają się w toksyczne relacje, związki, gdzie ktoś je wykorzystuje, nadmiernie eksponują swoją seksualność i tak dalej. Reakcje są różne i wszystko to sprowadza się do indywidualnych skutków traumy.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez atomówka 18 gru 2015, 11:48
Byłam ofiarą przemocy seksualnej jako dziecko. Trwało to kilka lat. Nie moge sobie z tym poradzic pomimo uplywu czasu. Bardzo długot o wypierałam ale od kiedy sama mam córki jest jeszcze gorzej. Mam obsesje na punkcie zapewnienia im bezpieczeństwa. Strasznie się boje, że mogło by je spotkać to co mnie.
Cierpię na bezsenność, koszmary nocne, falashbacki, niemal czuje ten dotyk pomimo upływu czasu. Boje się ludzi, nienawidzę kiedy mnie ktoś dotyka a nawet kiedy za bardzo się zbliża. Jestem poraniona w środku i czuje, że z każdym dniem zapadam się coraz głębiej.

przez Artemizja 20 gru 2015, 20:09
atomówka, czy korzystałaś kiedyś z terapii?

Administrator

przez atomówka 21 gru 2015, 12:19
Nie, nie korzystałam. Obecnie jestem na lekach i to jakoś tako pomaga ale wiem, że to maskowanie problemu. W weekend miałam napad takiego lęku jakiego już dawno nie miałam. Czuje, ze jestem w jakimś takim punkcie, że już dalej tak nie mogę. To mnie wykończy.
A ja chce żyć, mam dwie córki, męża. Musze dla nich. A na dzien dzisiejszy to wygląda mniej więcej tak że caly dzień działam jak na autopilocie, wiem co mam robić. A nocami albo czuwam, wpadam w letarg albo wypłakuje oczy.I jestem przerażona. Blednę koło.

przez Eteryczna 21 gru 2015, 13:01
WinterTea, Może chcesz się zmierzyć z bolem ze strachem który Ci zadał nie wiem ....ja takowe spotkanie miałam przypadek na ulicy go spotkałam i czułam bol,strach,łzy płynęły mi po policzkach na szczęście było lato miałam okulary przeciwsłoneczne czyli nie do końca się z tym uporałam.Nie czułam nienawiści czułam ból. atomówka, dlaczego wcześniej nie leczyłaś objawów nie były tak nasilone?Twój mąż wie co przeżyłaś?Tutaj bez psychoterapii i przydałoby się także wsparcia męża się nie obejdzie by coś zmienić.
''Odwaga to nie brak strachu, lecz świadomość, że coś jest ważniejsze niż strach. Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale.
Spiewaj jakby nikt nie słuchał..
Tańcz jakby nikt nie patrzył..
Kochaj jakby nikt Cię nigdy nie zranił..
Żyj jakby niebo było tu na ziemi..

przez atomówka 21 gru 2015, 14:02
Od tych zdarzeń minęło 10 lat. Przez długi czas myślałam, że jakoś sobie z tym daje rade. Jedynak z chwila pojawienia się moich córek na świecie wszystko wróciło. Chyba lęk o nie spotęgował wszystkie inne objawy. Mój mąż nie wie i na pewno nigdy się nie dowie. w życiu mu nie powiem, nie ma takiej opcji. Na dzień dzisiejszy mój mąż zgodnie z diagnoza postawiona prze lekarzy CHAD bardzo mnie wspiera. Jest troskliwy, opiekuńczy i wyrozumiały. Tylko ja tak naprawdę dumam czy to CHAD czy nie po prostu skutki traumy. Mój psychiatra tez nie wie co mnie spotkało bo nie jestem stanie o tym opowiedzieć. Tak więc patrząc oględnie po objawach postawił taką a nie inną diagnozę.
Powoli zdaje sobie sprawę, że jedyna drogą jest psychoterapia.

przez Eteryczna 21 gru 2015, 15:38
atomówka, To jak Ty się leczysz skoro okłamujesz lekarza?Rozumiem że to trudne to ze możesz mieć błędną diagnozę jeszcze może pogorszyć Twój stan.?Może napisz na kartce co przezyłąś i daj psychiatrze?Nie da rady kochana kłamać i się leczyć rozumiem że to trudne doskonale ,terapia tu jest kluczowa może komuś kompetentnemu uda Ci się przetłumaczyć pewne sprawy i Twoje reakcje.Trzymam kciuki życzę Ci jak najlepiej długa droga przed Tobą i trudna,ale do przejścia ważne abyś miała realne oparcie w bliskich Ci osobach.Pomyslałaś że Twoje relacje z mężem ucierpią na tym co sie dzieje po tym co przeżyłas?Z tego co czytam masz dobrego męża nie każdy tak ma wykorzystaj to by pomóc sobie i waszemu związkowi.Też uważałam że sobie sama poradzę niestety nie udało mi się może w jakiejś częsci?ale generalnie psychoterapia to podstawa.
''Odwaga to nie brak strachu, lecz świadomość, że coś jest ważniejsze niż strach. Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale.
Spiewaj jakby nikt nie słuchał..
Tańcz jakby nikt nie patrzył..
Kochaj jakby nikt Cię nigdy nie zranił..
Żyj jakby niebo było tu na ziemi..

przez atomówka 23 gru 2015, 09:46
Jak się leczę?? Lecz objawy nie przyczynę. I nie nazwałabym tego okłamywaniem.

przez Artemizja 19 wrz 2016, 11:33
Jedynak z chwila pojawienia się moich córek na świecie wszystko wróciło. Chyba lęk o nie spotęgował wszystkie inne objawy.
Też nad tym myślalam. I to sporo. Gdybym kiedyś zdecydowała się na dzieci i miała córkę, to nie wiem, czy w ogóle byłabym w stanie spać spokojnie. Zważywszy na to, jak wyglądały moje doświadczenia, to odchodziłabym od zmysłów, by mojego dziecka nie spotkało coś podobnego. Dlatego wolałabym nie mieć dzieci i raczej tak już zostanie.

Administrator

przez ekspert_abcZdrowie 22 wrz 2016, 20:22
atomówka napisał(a):Od tych zdarzeń minęło 10 lat. Przez długi czas myślałam, że jakoś sobie z tym daje rade. Jedynak z chwila pojawienia się moich córek na świecie wszystko wróciło. Chyba lęk o nie spotęgował wszystkie inne objawy. Mój mąż nie wie i na pewno nigdy się nie dowie. w życiu mu nie powiem, nie ma takiej opcji. Na dzień dzisiejszy mój mąż zgodnie z diagnoza postawiona prze lekarzy CHAD bardzo mnie wspiera. Jest troskliwy, opiekuńczy i wyrozumiały. Tylko ja tak naprawdę dumam czy to CHAD czy nie po prostu skutki traumy. Mój psychiatra tez nie wie co mnie spotkało bo nie jestem stanie o tym opowiedzieć. Tak więc patrząc oględnie po objawach postawił taką a nie inną diagnozę.
Powoli zdaje sobie sprawę, że jedyna drogą jest psychoterapia.

Zauważ, że od tych przykrych wydarzeń minęło dużo czasu i choć chciałabyś przed tym uciec, zapomnieć, zamieść pod dywan, by nikt się o tym nie dowiedział, to jednak to do Ciebie wraca w formie różnych objawów. Mam nadzieję, że dojrzałaś do decyzji o podjęciu psychoterapii. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to proste, ale powinnaś pomyśleć o przepracowaniu traumy z terapeutą. W przeciwnym razie, owszem, możesz zaleczyć objawy, ale się nigdy nie uwolnisz od przeszłości i lęków. Pozdrawiam!
Psycholog

Sortuj wg