Możliwe reakcje na przemoc seksualną

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez małpka bubu 01 gru 2012, 12:06
moja terapia po jakichś 3latach przestała oscylowac wokół tego tematu, potem zaczęło leciec głównie o tym jak tu zgrac zdrowie z pisaniem magisterki jako że chodziłam z ramienia uczelnianej poradni... miauu, z zajęc schodziłam a to piętro niżej a to hyc i piętro wyżej...

we mnie coś pękło po tym ostatnim g... z dosypaniem mi czegoś do piwa, i kilka miesięcy się zbierałam, ostatecznie dały mi kopa 2 osoby z grupy - kiedyś się pocięłam i z płaczem przez telefon prosiłam koleżankę o pomoc, poszłam do nich i ulżyło mi jak się wygadałam... w sumie zaczęłam już miesiąc po tym incydencie, od maila do Centrum Praw Kobiet - prowadzą porady mailowe psychologiczne i prawne... te kilka miesięcy to był kompletny lęk że rodzina się dowie... nie mieliby jak się dowiedziec z innej miejscowości, poza tym psychologów obowiązuje tajemnica zawodowa...

były cyrki typu lęk w autobusie mzk jak ktoś się przypadkowo otarł czy bezczelnie specjalnie - dziś potrafię wrzasnąc gdy czuję że to nie przypadek po zahamowaniu autobusu...

skarbie, zaświeci dla Ciebie słoneczko, poczujesz oddech wolności choc życie stało się już inne - nie gorsze! tulam!

tritace 5 mg 1-0-0, hydrochlorothiazidum Polpharma 12,5mg 1-0-0 (na nadciśnienie)
antykoncepcyjna evra
setaloft 50mg - 1-0-0
lamitrin 100 mg 1-0-1
doraźnie hydroksyzynka

przez Artemizja 29 gru 2012, 21:06
były cyrki typu lęk w autobusie mzk jak ktoś się przypadkowo otarł czy bezczelnie specjalnie
Też to znam.Teraz już jest lepiej,czuję w takich sytuacjach niepokój,ale daję radę to opanować.
choc życie stało się już inne
To prawda.Świat który znalam szlag trafił.Dopóki łudziłam się,że wróci,to bylam w dole.Prawdą jest to,że już nie będę taka,jak przedtem.To,co było już nie wróci.To jednak nie znaczy,że nie mogę siebie odkryć na nowo i zbudować swój świat na solidniejszych fundamentach.

Mam jeszcze jedną myśl odnośnie tego tematu.Mówimy o możliwych konsekwencjach długofalowych.A co z reakcjami u dzieci i przede wszystkim-z reakcjami otoczenia?Dziecko jednak postrzega rzeczywistość inaczej niż dorosły.Trudniej jest mu wytłumaczyć to,co się zdarzyło.A ignorować przeciez tego nie można,kiedy dziecko zadaje pytania.Co powiedzieć w takiej sytuacji,co zrobić?Jak powinni się zachować rodzicie,otoczenie,kiedy dziecko zapyta,co się stało?Jak powinien się zachować rodzic,kiedy odkryje,że dziecku stała się krzywda?Myślę,że udawanie,że nic się nie stało nie jest rozwiązaniem.A z drugiej strony drążenie tematu też nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez HarajukuAino 22 sty 2013, 19:42
Ja nawet nie musiałam stawać się ofiara brutalnej przemocy seksualnej. Wystarczyło być tego świadkiem w szkole podstawowej.Poza tym jako dziecko doznawałam sporo przemocy emocjonalnej ze strony starszych itp i moje objawy są podobne do wyżej wymienionych.Czasem nawet przez gardło nie może mi przejść ,że jestem " kobietą".
- I'M MY OWN PRISONER -

* * *

Jedno dziecko dostaje „prezent od losu”, drugie już w momencie narodzin także
dostaje od losu, ale… nóż w plecy!Życiowa „ruletka szczęścia".

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Artemizja 23 sty 2013, 04:31
HarajukuAino, mogę zapytać,co to była za sytuacja,która miała miejsce w szkole podstawowej?

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez kryty_k 24 sty 2013, 21:00
...mi seks kojarzy się z bólem.

Kiedy mam obniżony nastrój, obwiniać się zaczynam o wszystko, mam do siebie nie wiadomo o co pretensje - albo bawię się ostrymi przedmiotami albo myślę o seksie - by tylko poczuć ból...

chore mam podejście :oops:

chciałabym to zmienić, ale... póki co nie udało mi się...
Zmiana oznacza życie. Kiedy się nie zmieniasz, znaczy, że nie żyjesz.

przez Artemizja 24 sty 2013, 21:07
kryty_k, dlaczego seks kojarzy Ci się z bólem?Co się stało?Jeśli oczywiście mogę zapytać.

Administrator

przez kryty_k 24 sty 2013, 21:35
...doświadczenia z ex... nigdy nie był delikatny, nie umiał wyczuć granicy, nieostrożny... Ale jak na początku jednak starał się, myślał o przyjemności obojga, ból potrafił wtedy podniecić. Kiedy sex stał się mechanizmem odreagowania, kiedy był wymuszony, albo czasami wręcz dla "świętego spokoju" - ból stawał się coraz bardziej nieznośny - tym bardziej, że on już nie myślał ani trochę, że ja też czuję - myślał tylko o tym, by się wyżyć... - nie jest to dla mnie proste do opisania - nie wiem nawet, czy piszę z sensem - nie jestem w najlepszym stanie w tej chwili by się otwierać w temacie..
Zmiana oznacza życie. Kiedy się nie zmieniasz, znaczy, że nie żyjesz.

przez Artemizja 25 sty 2013, 10:19
kryty_k, napisałaś bardzo sensownie.I nawet nie wiesz,jak ja Cię rozumiem :( Twój wcześniejszy post...napisałaś,że zaczynasz się za wszystko obwiniać.Ale za co tak naprawdę się obwiniasz?Za to,że cierpiałaś,że Cię bolało?Czy nie dość już się nacierpiałaś?Za co tak naprawdę chcesz siebie ukarać?Wiem,jak trudno przezwyciężyć ten mechanizm i poczucie winy,które zostało wpojone.Ale wierz mi...katowanie siebie niczego nie zmieni,nie cofnie czasu.Bawisz się ostrymi przedmiotami i masz ochotę zrobić sobie krzywdę,bo chcesz coś zagłuszyć.Jakiego bólu nie możesz znieść?Co chcesz zagłuszyć bólem fizycznym?

Administrator

przez dlaczego-ja? 25 sty 2013, 19:41
Doskonale Was rozumiem. Też się ciągle obwiniam, też sex kojarzy mi się jedynie z bólem, bezsilnością. Nie potrafię spać bo ciągle wraca to co chciałabym wymazać z pamięci na zawsze, tak bardzo pragnę zapomnieć, że raz posunęłam się za daleko, chciałam w końcu zasnąć, nie budząc się w nocy z płaczem, nie cierpieć, tylko po prostu zasnąć.
Tak bardzo chciała bym odzyskać dawne życie, to wszystko co straciłam w jednej chwili. Chciała bym przestać czuć potworną winę.
Czy to jest w ogóle możliwe, czy da się żyć jak dawniej?

przez Artemizja 25 sty 2013, 21:08
bólem, bezsilnością
upokorzeniem i wstydem :(
Czy to jest w ogóle możliwe, czy da się żyć jak dawniej?
Jak dawniej się nie da żyć.To już zawsze będą rany.Trudno przyjąć to do wiadomości i nauczyć się żyć razem z tym,na nowo.Dopóki nie jesteśmy w stanie zrozumieć,że to,co było już nie wróci,raczej się z tym nie uporamy...a i wtedy też trzeba się liczyć z nawrotami :(

Administrator

przez dlaczego-ja? 25 sty 2013, 22:44
Lilith, nie potrafię ludziom patrzeć w oczy, czuję obrzydzenie do samej siebie gdy patrze w lustro, czuję się gorsza od innych:(
Tak bardzo bym chciała żeby to minęło, żeby nie wracało za każdym razem gdy zamykam oczy, :(

przez Artemizja 25 sty 2013, 22:48
dlaczego-ja?, wiem,że byś chciała.Rozumiem Cię.Ja też bardzo tego chcę,bo też nie potrafię na siebie inaczej spojrzeć.Też chcę,żeby nie wracało w najmniej odpowiednim momencie.Najlepiej,żeby wcale nie wracało.Próbowałaś już terapii?Mnie właśnie ona pomaga utrzymać się trochę na powierzchni,

Administrator

przez dlaczego-ja? 25 sty 2013, 23:08
Lilith, Nie potrafię sobie wyobrazić że miałabym o tym rozmawiać z jakąś osobą twarzą w twarz, wiem że żadne słowo nie przeszło by mi przez gardło, to za bardzo boli, nie zniosłabym takiego upokorzenia i wstydu. Nawet rodzinie o tym nie powiedziałam, :(

przez małpka bubu 26 sty 2013, 12:02
dlaczego ja - spróbuj najpierw to spisac a potem wyrzucic...

ja pod wpływem tych przejśc stałam się feministką...

każdy taki przypadek, poznany różnymi drogami pali mnie żywym ogniem...

mam ochotę zaje... tych skur... :evil: :evil: :evil: a ofiary przytulic...

tritace 5 mg 1-0-0, hydrochlorothiazidum Polpharma 12,5mg 1-0-0 (na nadciśnienie)
antykoncepcyjna evra
setaloft 50mg - 1-0-0
lamitrin 100 mg 1-0-1
doraźnie hydroksyzynka

Sortuj wg