Możliwe reakcje na przemoc seksualną

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez Artemizja 15 lis 2012, 17:32
Myślę,że ten dział będzie najodpowiedniejszym miejscem dla tego tematu.Początkowo zamieściłam go w dziale "psychologia",ale myślę,że w tym miejscu bardziej się przyda.
Mówi się o reakcjach,które mają miejsce po doświadczeniu przemocy seksualnej,ale nie zostały one na forum zebrane i opisane w jednym miejscu.Wiele reakcji jesteśmy w stanie sami dostrzec,a co do innych potrzebna jest pomoc z zewnątrz.Poniżej zamieszczam to,co może być konsekwencją przemocy seksualnej:

Samotność,izolacja i wycofanie
Osoba,która doświadczyła przemocy seksualnej może wycofać się fizycznie,chce być niewidzialna.Ma skłonność do uciekania od sytuacji życiowych.Może uciekać z domu,ze szkoły,przed jakimiś konfliktami czy problemami.Chce uciec od życia i może myśleć o samobójstwie.

Przerażenie,nadmierny lęk,fobie,niepokój,nadmierna czujność
Podstawową konsekwencją bycia ofiarą przemocy jest przerażenie.Osoba,która przeżyła bezradność i sponiewieranie,staje się chroniczne napięta.Z nienazwanego przerażenia mogą rozwinąć się fobie.

Zachowania kompulsyjne,uzależnienia

Wrogość,seksualna wściekłość,zachowania bierno-agresywne
Wzory wyrażania złości zależą od tego,czy ktoś stał się ofiarą czy sprawcą.Sprawcy będą agresywni i pełni wściekłości.Ofiary będą raczej bierno-agresywne.

Internalizowany wstyd
Ofiara będzie internalizowała wstyd i czuła się zbrukana,skażona,niepełnowartościowa jako istota ludzka.Będzie zachowywała się w destrukcyjny dla siebie sposób,na przykład uzależniając się od narkotyków,paląc czy objadając się-wszystko są to formy przewlekłego unicestwiania siebie.Istota wstydu jest ukryta pod nadmierną kontrolą,perfekcjonizmem,wściekłością,władzą,krytykowaniem i oczernianiem innych.

Życie życiem ofiary
Ofiara ufa ludziom niegodnym i kończy jako ktoś sponiewierany.Wchodzi w schemat ofiary,co może doprowadzić do powtórzenia historii w zupełnie innym środowisku.

Odtwarzanie przemocy
Ofiara może odtwarzać ją wobec innych albo odtwarzać swoje własne sponiewieranie.Wiele związków,małżeństw,romansów,które kończą się polaryzacją prześladowca/ofiara,często są skutkiem doświadczonego w dzieciństwie nadużycia seksualnego.

Reguła"nie mów"
Tajemnica jest chyba głównym elementem przerwania u ofiary związku między doświadczeniem przemocy i reakcjami na nią.Wiele osób,które doświadczyły przemocy seksualnej,nigdy nie powiedziały nikomu o tym,co się zdarzyło.Często gdy zaczynają o tym mówić,wymaga się od nich dochowania tajemnicy,żeby przykładowo uchronić rodzinę przed rozbiciem.Albo mówi się im,że wszystko to sobie wymyśliły.Zasada"nie mów"powstrzymuje ofiary przed wyrażeniem emocji związanych z tym,co się zdarzyło,a jest to jedyny sposób na przepracowanie i uwolnienie się od emocjonalnych śladów przemocy.

Status sprawcy przemocy
Ofiary,żeby czuć się mniej bezradne,często utożsamiają się ze swoimi prześladowcami.Wiążą się z nimi i prawie dosłownie stają się nimi.Odtwarzają wtedy przemoc w relacjach z innymi ludźmi.

Zaburzenia jedzenia
Jest częstym sposobem wykorzystywanym przez ofiary przemocy seksualnej dla ochrony siebie.Nadwaga jest traktowana jako seksualny odstraszacz,który chroni ofiarę i daje izolację.Ofiara niszczy swoje ciało,mając nadzieję,że historia już się nie powtórzy.

Zaburzona,niejasna tożsamość
Ofiara czuje się inna niż wszyscy.Czuje się tak,jakby była"wadliwym produktem:.Często czuje się jakby była szalona,choć nie ma żadnej psychozy.

Zachowania agresywne i uwodzące
Często ofiara przemocy ma poczucie,że jedyny sposób,w jaki jest akceptowana,wiąże się z seksem.Dlatego używa seksu jako sposobu uzyskiwania kontroli.Zachowania uwodzące mają także symboliczne znaczenie uzyskiwania kontroli nad sprawcą i pomagają "mieć to za sobą",skoro doświadczenie wskazuje,że inaczej w życiu się nie da.Ofiary nadużyć seksualnych i ich prześladowcy odnajdują się nawzajem z niewiarygodną regularnością.

Utrata identyfikacji seksualnej i funkcjonalności
Posiadanie identyfikacji jako osoby seksualnej jest czymś przeciwnym do bycia ofiarą przemocy.Jako,że seksualność ma podstawowe znaczenie dla naszej tożsamości,doświadczenie przemocy seksualnej narusza samą istotę poczucia tożsamości człowieka.Inną konsekwencją przemocy są problemy seksualne.Ofiara może później doświadczać impotencji,oziębłości,zaburzeń pragnienia,nagłego powracania strzępków wspomnień podczas stosunku seksualnego.

Naruszone granice seksualne
Nadużycie seksualne narusza samą istotę osoby-jej fizyczne,emocjonalne i duchowe granice.Dzieje się tak,jakby ktoś miał drzwi z kluczem umieszczonym od zewnętrznej strony i małą kontrolę nad tym,kto wchodzi.Osoba,której granice zostały zostały przekroczone,podobna jest do kraju bez ochrony i praw.Reakcją na taką przemoc jest albo uprawianie seksu ze wszystkimi albo z nikim.

Problemy z intymnością
Ofiary przemocy często odsuwają się od prawdziwej miłości,uczucia i bliskości,a skłaniają się ku agresywnym,odrzucającym osobom.Mają ograniczoną zdolność do oceny wiarygodności innych ludzi.Są uwikłane w przemoc w rodzinie i często szukają trudnych związków.Są schwytane w odtwarzanie wyobrażonej więzi.

Uprzedmiotowienie siebie i innych w kontaktach seksualnych
Osoba,która raz uległa przemocy seksualnej,wycofuje się w głąb własnego Ja.Gdy ktoś raz został wykorzystany,staje się przedmiotem.Gdy ktoś raz dokona uprzedmiotowienia własnej osoby,ma skłonności do projekcji tego na zewnątrz,na innych ludzi.Ofiara ma wrażenie,że jest jedynie przedmiotem,z którym inni mogą robić,co im się żywnie podoba,czasami określając siebie np. jako"ścierkę do podłogi".

Mylenie miłości z seksem
Ofiara wykorzystania seksualnego często myli miłość z seksem.Jest przekonana,że musi być najlepszym z możliwych partnerów seksualnych,ponieważ zostanie zaniedbana i odrzucona.

Nadmierna zależność i kurczowe trzymanie się związku
Kurczowe trzymanie się relacji z drugą osobą,bycie nadmiernie zależnym,jest strategią obronną dla uniknięcia opuszczenia.

Koszmary nocne i zaburzenia snu

Poczucie nierealności
Ofiara ma wrażenie,że jej doświadczenia"tu i teraz"nie były realne.Traci rozumienie tak zwanej normalnej rzeczywistości.Trudno jej zrozumieć,dlaczego ludzie interesują się sprawami,którymi się interesują.Ona bowiem straciła zainteresowanie czymkolwiek.

Prostytucja
Prostytucja również może być skutkiem przemocy seksualnej.

*źródło:Łukaszewski W.,Wielkie pytania psychologii,GWP
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Monar 15 lis 2012, 17:47
Wahałam się, czy napisać, bo nadal trochę uważam, że nie byłam ofiarą przemocy seksualnej, na moje jakby to była przemoc seksualna, to byłby gwałt, a tego nie było, no ale... Tak czy siak coś tam przeżyłam i mam z tym pewne problemy.
Zasada"nie mów"powstrzymuje ofiary przed wyrażeniem emocji związanych z tym,co się zdarzyło,a jest to jedyny sposób na przepracowanie i uwolnienie się od emocjonalnych śladów przemocy.

to ja nigdy się od tego nie uwolnię, bo nie wyobrażam sobie tego komuś innemu powiedzieć, jak terapeucie. z tego forum spotykam się z Monią (Sad_Bumblebee) i ona o wszystkim wie, bo tu to przeczytała, ja sama jej mówić nie musiałam, to jest mi łatwiej mówić z nią o tym, ale i tak się wstydzę i krępuję. nikt inny nie może się dowiedzieć, w szczególności rodzina, bo... wiadomo. i tak by nie zrozumieli, by minimalizowali "przesadzasz", "przecież to Twój brat", a najgorsze jest to, że on też nic nie wie, nie wie, że ja to czułam, że nie spałam.

Jak Wy powiedzieliście swoim rodzicom?

Dzięki Lilith, za ten temat.
Monar

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 17:54
A jak często zdarza się, że ofiarom przemocy seksualnej towarzyszy spora część tych możliwych reakcji? Bo wydaje mi się, że problem jest na tyle skomplikowany, że nie ofiara często wykazuje szereg zaburzeń w dalszym funkcjonowaniu.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Anna Maria 15 lis 2012, 17:57
Dla mnie mówienie oprócz terapii,lekarzowi psychiatrze,nie ma sensu.Rodzicom czy rodzeństwu nigdy nie powiem bo w sumie po co?w jakim celu?
Anna Maria

przez Artemizja 15 lis 2012, 18:04
Monar, łatwiej jest,kiedy ktoś już wie o tym,co się stało,kiedy przeczyta i nie trzeba o tym mówić w oczy.Ma się jednak świadomość,że dana osoba zna tę ponurą tajemnicę i to pomaga.Niemniej jednak skonfrontowanie się w realności z ówczesną sytuacją,przeżycie emocji z nią związanych, ma "większy" charakter terapeutyczny.

nienormalna21, nawet bym się tutaj upierała,że bardzo często występuje kilka reakcji jednocześnie.One jak gdyby się uzupełniają.Obserwuję to na sobie,ale i na innych osobach,z którymi się zetknęłam,a które padły ofiarą przemocy seksualnej...

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 18:15
A mnie ciekawi jak to jest potem z życiem seksualnym. W przypadku gwałtu rozumiem, że może pojawić się strach przed kontaktami seksualnymi, ale co z libido? Czy ono w takim wypadku maleje tak gwałtownie, że praktycznie nie istnieje, czy pozostaje i jest naturalną częścią życia.
Moderator

przez Artemizja 15 lis 2012, 18:23
nienormalna21, może wystąpić coś takiego,że zaczynamy wręcz negować istnienie pociągu do seksu,przeraża Nas to,uważamy,że jest to niepotrzebne,obrzydliwe,kojarzy się z upodleniem,krzywdą,budzi wstręt.Ja osobiście za tym nie tęsknię i prawdę mówiąc wolałabym,żeby tej sfery w ogóle nie było.W związkach uważałam to za zło konieczne,zmuszałam się.Seks nie kojarzył mi się z uczuciem lecz z czymś mechanicznym.Zdaję sobie jednak sprawę,że to jest wynik tego,czego doświadczyłam.
Niemniej jednak może wystąpić reakcja odwrotna.Ktoś może wręcz nałogowo pragnąć uprawiać seks.Reakcje są różne.
Może się to też zmieniać wraz z czasem.Na plus lub na minus.

Administrator

przez Monar 15 lis 2012, 18:43
kasiątko, w jakim celu? no też sobie zadawałam to pytanie, ale właśnie może... dla swojego dobra? żeby się właśnie od tego uwolnic. wiem, że chciałabym, żeby rodzice mnie zrozumieli, dlaczego mam taki wrogi stosunek do brata, zresztą oni też mają, bo wiedzą jaki jest, ale nie wiedzą jeszcze o tym, co mi zrobił. no ale czy mogę liczyć z ich strony na zrozumienie...? w sumie wątpię. matka to może tak, bo wie, że on już jako maluch miał obsesję na tym punkcie (seksu i wgl) ale ona jest pijakiem, będzie mnie obwiniać, jak się napije, to będzie wszystko robić tak, żebym czuła się winna i brudna, żebym się wstydziła. ona podejmie każdy krok, nieważne jak desperacki, żeby mnie zniżyć do parteru. a tata - "przesadzasz" albo "to było dawno, coś sobie wymyśliłaś".
więc właśnie... czy jest sens...
a przyjaciółce też nie ma sensu o tym mówić.

-- 15 lis 2012, 17:45 --

Lilith, no tak, a też miałyście tak, że powiedziałyście to terapeucie, a potem unikałyście tego tematu ... ?

-- 15 lis 2012, 17:45 --

we mnie aż się wrze, gotuje, jak słyszę na terapii słowo "brat"
Monar

przez Anna Maria 15 lis 2012, 18:47
Monar, ja bym nie mówiła,ani rodzicom ani przyjaciółką

Lilith, no tak, a też miałyście tak, że powiedziałyście to terapeucie, a potem unikałyście tego tematu ... ?

ja tak
Anna Maria

przez Artemizja 15 lis 2012, 18:51
Zazwyczaj tak robię.Unikam.Terapeutka mnie wtedy z tym konfrontuje.Zazwyczaj wywlekam pewne sprawy i je zostawiam.Wracam do nich dopiero po kilku sesjach.

Administrator

przez Monar 15 lis 2012, 19:02
Hymm.. Dobrze, że mój terapeuta mówi, że jak nie chcę o tym mówić, to nie będziemy. Pewnie czeka, aż ja się otworzę.
Chciałabym to przepracować, mieć już to z głowy, ale nie potrafię. Pomyśleć, że nie zdawałam sobie sprawy, że to aż takie trudne. Sama rozmowa o tym. Ale przynajmniej już nie jestem sama z tym wszystkim. To, że ktoś wie, to rzeczywiście sprawia, że trochę lepiej się czuję.
Szkoda, że niektóre osoby nie mogą liczyć na rodzinę... :?
Monar

przez Artemizja 15 lis 2012, 19:06
Monar, wiesz...terapeutka tez mnie do niczego nie zmusza.Pokazuje mi,kiedy uciekam od rozmowy,ale jeżeli widzi,że o czymś nie chcę mówić,to nie naciska.Utrzymuje mnie jednak w kontakcie z rzeczywistości,nie pozwala wycofać się do wewnętrznego świata,uciec.Kiedy mnie z tym konfrontuje,to ja nie jestem w stanie odeprzeć Jej logicznych argumentów,ponieważ widzę w swoim zachowaniu błędy.Wtedy mimo wszystko łatwiej jest rozmawiać.

Administrator

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 19:09
Kiedy mnie z tym konfrontuje,to ja nie jestem w stanie odeprzeć Jej logicznych argumentów,ponieważ widzę w swoim zachowaniu błędy.Wtedy mimo wszystko łatwiej jest rozmawiać.
To chyba zależy od etapu terapii, bo na początku wydaje mi się, że żadne logiczne argumenty do nas nie trafiają.
Moderator

przez Artemizja 15 lis 2012, 19:12
nienormalna21, mówisz o zaburzeniach ogólnie czy o sytuacjach po przemocy seksualnej?

Administrator

Sortuj wg