Trauma - wir przemocy.

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

Trauma - wir przemocy.

przez dawid.zareba 09 wrz 2010, 23:46
Polecam każdemu przeczytanie tego artykułu i zapraszam do dyskusji.

Trauma: wir przemocy

Re: Trauma - wir przemocy.

przez Badziak 11 wrz 2010, 23:06
Przyznaje się od razu, że nie przeczytałam całości, ale głęboko się z tym artykułem zgadzam. Jako małe dziecko byłam zostawiona w szpitalu z powodu zapalenia nerek. Bez kontaktu z rodzicami. Takie tam były zasady. Poduszka była cała mokra od płaczu. Pielęgniarki położyły mnie na brzuchu, chociaż mama mówiła, żeby tego nie robić. Na dodatek byłam upuszczona na podłogę przez którąś z pracownic. Rodzice dowiedzieli się tego nieoficjalnymi drogami i zupełnie przypadkiem. Po powrocie do domu miałam początki natręctw - ciągłe skubanie kocyka. Reagowałam przestraszeniem na mnóstwo dźwięków. Z pewnością mogę stwierdzić, że wtedy zaczęły się moje problemy, wtedy zaczęła się trauma.

Załamał mnie ten fragment:

Te badania nad „zepsutym mózgiem” wskazują, że objawy PTSD (włącznie z zaburzeniami pamięci, lękiem, depresją, niezdolnością do kontrolowania emocji i gwałtownym zachowaniem) są spowodowane przez nieodwracalne i nieuleczalne zmiany w mózgu.

[Dodane po edycji:]

Potem autor pisze, że jednak jest uleczalne, żeby kilka linijek dalej stwierdzić, że długotrwała produkcja koryzolu uszkadza mózg.
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

Re: Trauma - wir przemocy.

przez dawid.zareba 12 wrz 2010, 21:45
Badziak napisał(a):Załamał mnie ten fragment:

Te badania nad „zepsutym mózgiem” wskazują, że objawy PTSD (włącznie z zaburzeniami pamięci, lękiem, depresją, niezdolnością do kontrolowania emocji i gwałtownym zachowaniem) są spowodowane przez nieodwracalne i nieuleczalne zmiany w mózgu.

[Dodane po edycji:]

Potem autor pisze, że jednak jest uleczalne, żeby kilka linijek dalej stwierdzić, że długotrwała produkcja koryzolu uszkadza mózg.

Następne zdanie tego artykułu:

Moje osobiste doświadczenie z ponad tysiącem ludzi dotkniętych przez traumę, przekonało mnie, że wyżej wymienione „uszkodzenie mózgu” oraz inne biochemiczne i molekularne zmiany są efektami drugorzędnymi, oraz że PTSD można zapobiec oraz w wielu przypadkach można je wyleczyć.

Więc jednocześnie to prawda że PTSD jest uleczalne i że kortyzol uszkadza mózg. Poza tym nagłówek tego rozdziału brzmi - Trauma jako patologia – dominujący obraz. Chodzi tu o obraz dominujący w psychiatrii, z którym autor się nie zgadza - i na szczęście ma rację.

polecam ćwiczenie które opracowałem na bazie tego artykułu

Ćwiczenie - rozładowywanie emocji

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg