ofiara gwaltu

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

ofiara gwaltu

przez WinterTea 18 lis 2015, 23:34
Dlaczego jest tak, że tu, gdzie jesteś w tej chwili nie masz nikogo, z kim mogłabyś spędzić czas?
Bo ludzie jakby nie patrzeć niewiele się od siebie różnią, więc każdy z osobna przeżywa podobne emocje i na pewno istnieje ktoś, kto Ciebie zrozumie.
Dlaczego więc zamykasz się na innych? Pytam, bo ja z natury otwarta i wylewna nie za bardzo rozumiem dlaczego niektórzy się izolują, a chciałabym zrozumieć.
Boisz się innych, bo po gwałcie im nie ufasz (z założenia)? Czy może nie wierzysz, że ktoś jest w stanie przyjąć Ciebie do swojego zycia?
"Szczerość może nie da Ci zbyt wielu przyjaciół, ale na pewno da Ci tych właściwych"
(John Lennon)

ofiara gwaltu

przez Celice 18 lis 2015, 23:36
WinterTea, przez chwilę myślałem że piszesz do siebie.
Celice

ofiara gwaltu

przez mandy3244 19 lis 2015, 00:10
Mieszkam na wsi. Nie mam tu nikogo znajomego, ani kogoś kogo mogłabym poznać.
Jak mieszkałam w Lublinie to były osoby, które mnie rozumiały, tam się nie izolowałam. Tutaj jestem tak trochę skazana na izolację. Nie wygadam się przecież rodzicom.
Planuję iść do psychiatry. Przynajmniej z nim pogadam.
What if it never gets better?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

ofiara gwaltu

przez Eteryczna 19 lis 2015, 15:25
mandy3244 napisał(a):Mieszkam na wsi. Nie mam tu nikogo znajomego, ani kogoś kogo mogłabym poznać.
Jak mieszkałam w Lublinie to były osoby, które mnie rozumiały, tam się nie izolowałam. Tutaj jestem tak trochę skazana na izolację. Nie wygadam się przecież rodzicom.
Planuję iść do psychiatry. Przynajmniej z nim pogadam.
I na terapie samemu nie da się wygrać z takimi demonami.
''Odwaga to nie brak strachu, lecz świadomość, że coś jest ważniejsze niż strach. Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale.
Spiewaj jakby nikt nie słuchał..
Tańcz jakby nikt nie patrzył..
Kochaj jakby nikt Cię nigdy nie zranił..
Żyj jakby niebo było tu na ziemi..

ofiara gwaltu

przez WinterTea 19 lis 2015, 16:25
Eteryczna, da się. A terapia czasem może zaszkodzić
"Szczerość może nie da Ci zbyt wielu przyjaciół, ale na pewno da Ci tych właściwych"
(John Lennon)

ofiara gwaltu

przez Eteryczna 19 lis 2015, 16:34
WinterTea napisał(a):Eteryczna, da się. A terapia czasem może zaszkodzić
Jakim cudem?Tobie terapia zaszkodziła terapia?
''Odwaga to nie brak strachu, lecz świadomość, że coś jest ważniejsze niż strach. Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale.

ofiara gwaltu

przez WinterTea 19 lis 2015, 17:33
Eteryczna, Ja akurat nie trafiłam pomyślnie, i niezbyt popieram terapię. Zwlaszcza jak ktoś przeżył traumę taką jak gwałt. Moim zdaniem bardziej wskazane jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Ciepła atmosfera, a tego terapia nie zapewnia.
Wiem jednak, że są ludzie, którzy mogą już liczyć tylko na terapeutę, ale wtedy może być komuś takiemu ciężko, bo chodzenie na terapię plus brak wsparcia według mnie jest jeszcze gorsze od braku wsparcia i nie uczestniczenia w żadnych sesjach.
(John Lennon)

ofiara gwaltu

przez Eteryczna 19 lis 2015, 17:55
WinterTea, Masz rację nie każdy ma wsparcie,ale psychoterapia plus odpowiedni partner to moim zdaniem klucz do sukcesu w tej sferze ,mimo że wiadomo że tak całkiem nie da się zapomnieć.

ofiara gwaltu

przez Druid 19 lis 2015, 23:47
WinterTea napisał(a):Eteryczna, Ja akurat nie trafiłam pomyślnie, i niezbyt popieram terapię. Zwlaszcza jak ktoś przeżył traumę taką jak gwałt. Moim zdaniem bardziej wskazane jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Ciepła atmosfera, a tego terapia nie zapewnia.
Wsparcie rodziny i przyjaciół, powiadasz. Żeby to wsparcie zyskać, trzeba najpierw być w stanie powiedzieć o tym, co się stało, narażając się na osądy i własne poczucie winy z powodu obarczenia bliskich problemem, z którym mogą sobie nie poradzić. Np. przy najlepszych intencjach ofierze gwałtu nie będą w stanie pomóc, a sami będą przerażeni.
Druid

ofiara gwaltu

przez mandy3244 20 lis 2015, 01:06
Na pewno nie powiem o tym rodzinie. Nie będę ich tym obarczać, i tak obarczyłam tym zbyt wielu ludzi.
What if it never gets better?

ofiara gwaltu

przez WinterTea 20 lis 2015, 10:39
Dark Velvet, terapeucie tez się trzeba zwierzyć, też trzeba mieć odwagę, i też można obawiać się osądu z jego strony.
W przypadku terapeuty też trzeba być w "dobrym" stanie, żeby zacząć mówić o czymkolwiek. I to może być nawet trudniejsze niż rozmowa z zaufanymi ludźmi, którzy nie są terapeutami.
Ale jeśli ktoś w ogóle nie potrafi rozmawiać o trudnych momentach, i się tego nie nauczy (co może zrobić tylko wtedy, gdy sam się o to postara) to nadzieja niewielka, ze przy jakimkolwiek wsparciu coś się zmieni.
Nie warto też z góry zakładać, że nie będą w stanie pomoć ofierze gwałtu, skoro wcześniej nie dało im się szansy, bo ludzie sa w stanie wiele zrozumieć, jeśli im się na to pozwoli.
(John Lennon)

ofiara gwaltu

przez Eteryczna 20 lis 2015, 12:13
mandy3244, Jeżeli im ufasz warto z kimś o tym pogadać ale nie zastąpi to profesjonalnej pomocy może tylko sprawić ,że poczujesz się mniej samotna z tym co przezywasz. WinterTea, Co to za terapeuta który osądza?żeby coś zmieńić w sobie zmierzyć sie z lękiem,zweryfikować to co się czuje potrzeba odwagi determinacji i pracy sumiennej nad sobą.

ofiara gwaltu

przez WinterTea 20 lis 2015, 12:30
Eteryczna, właśnie o tej odwadze napisałam już w poprzednim poście.
A Pani mandy3244 izolując się od ludzi i skazując siebie na samotność (na którą nie jest skazana) odbiera sobie szansę na poczucie ulgi po przeżyciu traumy.
A w takich przypadkach terapeuta może jedynie rozłożyć ręce, więc przed rozpoczeciem terapii dobrze by bylo poczuć, ze ma sie wsparcie także poza gabinetem, wśród ludzi, którzy w razie ewentualnego załamania po przebytej sesji pomogą ściągnąć kamień z serca (zwlaszcza, że tu chodzi o gwałt). W przeciwnym razie terapia może stać się koszmarem, a terapeuta uzależnieniem. .
Dlatego nie polecam terapii nikomu, kto miałby nie mieć innego wsparcia poza psychologiem.
(John Lennon)

ofiara gwaltu

przez natrętek 20 lis 2015, 14:57
Zgadzam się z WinterTea, w przypadku gdy nie mamy wsparcia bliższego lub dalszego otoczenia to sesje terapeutyczne mogą jeszcze pogłębić problem, a w najlepszym wypadku nie odnieść żadnego skutku. Dlatego w wielu przypadkach nie mając wsparcia otoczenia lepiej nie korzystać z usług terapeutów.
Gdy nie ma możliwości się zmienić, trzeba nauczyć się żyć ze swoją osobowością.
4w5/ISFJ

Sortuj wg