czym jest PTSD ?

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

Re: czym jest PTSD ?

przez sogamw 12 wrz 2008, 10:24
hmm moze właśnie ja to mam to PTSD załozyłam własnie na depresji wątek jak męczę sie z jednym uczuciem 3 lata i nie potrafię zbudować normalnego związku kazdego chłopaka odtrącam chce kogoś mieć ale mam lek opór...hmm?? ze jeden mnie tak potraktował i ze reszta tez bedzie moze jakos mam tak w psychice zakodowane czy ten PTSD to dotyczy jednak bardziej traumatycznych wydarzen?chociaz ja tez straszna traume przezyłam...

przez Pstryk 12 wrz 2008, 18:47
Każde przeżycie może tak Nami wstrząsnąć, że blokuje Nas na lata.
Pstryk

przez Iskra 17 wrz 2008, 16:19
Tyle pytań ... Macie takie dziwne uczucie ? Mieszanina ogromnego smutku, poczucia samotności i lęku że to będzie trwało w nieskończoność ? Uczucie którego echa czuć nawet w te lepsze dni ? Lęk przed przyszłością, poczucie odcięcia od przeszłości ... Błagam, powiedzcie mi że to minie, że da się to pokonać ...
... nadziei

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Pstryk 19 wrz 2008, 16:32
Tak Iskra, da się pokonać. PTSD jest specyficznym zaburzeniem, które leczy się długoterminowo i kroczkami. Ale da się. Ten kogiel mogiel, o którym piszesz nie jest mi obcy - w wyniku urazu w dzieciństwie zachwiała się zupełnie moja równowaga zdolności odczuwania, uczucia się mieszają, nie jestem je w stanie nazwać - jest ich tyle i na raz, że życie staje się bardzo trudne - podejmowanie prostych decyzji jest praktycznie niemożliwe, ponieważ nie potrafimy określi [w spłyceniu] czy wolimy czarne czy białe... Powoduje to spadek zaufania do swojej osoby, z czasem gardzenie własną osoba i nienawiść - trudno z czasem tłumaczyć sobie, że te trudności nie mają nic wspólnego z naszą wartością a z tym, co nas spotkało... Odcinamy się więc od przeszłości aby oszczędzić sobie poczucia poniżenia, nawet nie z powodu tego co nas spotkało, a z powodu tego, że sobie z tym nie radzimy. Nie wiem, czy człowiek bez przeszłości może funkcjonować w przyszłości - wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Cała sztuka więc w tym, aby uporać się z tą przeszłością - a to już robota dla każdego z osobna, indywidualnie i na własny rachunek. Dużo roboty ale na pewno warto.
Pstryk

przez Iskra 21 wrz 2008, 15:47
Bethi, dzięki za słowa otuchy :)
... nadziei

przez Pstryk 22 wrz 2008, 10:56
Iskra, czy masz zamiar podjąć jakieś kroki w kierunku pomocy sobie :?:
Pstryk

przez Iskra 24 wrz 2008, 18:55
Tak, w piątek idę do psychologa. Jakoś to będzie. Strasznie się boje, w piątek opowiem co nieco a potem znowu tydzień czekania i męki. Tylko od czego zacząć ? Opowiedzieć co mi sie przytrafiło dawno temu, potem o tym co przypomniało traume i co mnie teraz gnębi ?
... nadziei

przez Pstryk 25 wrz 2008, 08:46
Możesz sobie spisać co przede wszystkim chcesz poruszyć na spotkaniu w punktach na przykład. Im więcej wyjawisz tym specjalista będzie miał więcej informacji i będzie mógł podjąć skuteczniejsze kroki.
Pstryk

przez Iskra 28 wrz 2008, 08:43
Wczoraj miałem okres załamania, a później atak jakby ... euforii ? Chyba cos podobnego, ale to nie była raczej prawdziwa radość. Podszyta była lękiem i strachem. Teraz jest też dziwnie. Teoretycznie jestem w dobrym nastroju, takim normalny ... ale jestem jakiś nadpobudliwy. I czuje wyraźny strach. O co chodzi ?
... nadziei

przez eligojot 28 wrz 2008, 11:41
Jowanka napisał(a):Na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę paniusia w garsonce spytała mnie jakimi sukcesami mogę się pochwalić . Miałam ochotę wykrzyczeć że moim wielkim sukcesem życiowym było to że uwierzyłam że jestem ładna i przestałam się jąkać kiedy miałam się odezwać w towarzystwie. Z pewnością nie miałaby pojęcia co to znaczy...

Jak to przeczytałem to poprostu aż mnie w oczach zamgliło... Rozumiem Cię doskonale. Świat zewnętrzny nie zdaje sobie sprawy, jak nam jest ciężko nawet w podstawowych sprawach. I takie właśnie wyjście do ludzi, rozmowa z nimi to jak wejście na Kilimandżaro. Dla jednych to zwyczajny element dnia, nic nie znaczący, a dla nas to wyzwanie.

Też cierpię na ten cholerny PSTD. Chodziłem do psychologa, nawet byłem w szpitalu. Różnica w funkcjonowaniu jest, ale chyba nigdy nie powiem, że się wyleczyłem. Tak trudno jest zostawić przeszłość za sobą, bo tak jakby wyrzec się części siebie, zaprzeczyć sobie, znienawidzieć siebie.
Bóg zawsze odpowiada na prośby. Czasem jednak odpowiedź brzmi: "Nie".

przez Gosiulka 28 wrz 2008, 17:49
Czytam o tym PTSD i tak mi się wydaje że ja tez mam (chociaż nie chciałabym mieć bo po co mi coś następnego) Męczy mnie to baaardzo długo Nie potrafię się z tym pogodzić obwiniam samą siebie za to co się stało Chociaż wiem że to nie moja wina bo byłam za słaba za głupia aby walczyć Teraz nie mogę się pozbierać mam wstręt Nie jest tak jak dawniej nie potrafię zapomnieć :cry:
Przyjaciel forum

przez Pstryk 29 wrz 2008, 11:21
Iskra napisał(a):Wczoraj miałem okres załamania, a później atak jakby ... euforii ? Chyba cos podobnego, ale to nie była raczej prawdziwa radość. Podszyta była lękiem i strachem. Teraz jest też dziwnie. Teoretycznie jestem w dobrym nastroju, takim normalny ... ale jestem jakiś nadpobudliwy. I czuje wyraźny strach. O co chodzi ?

PTSC objawia się m.in. przez poplątanie tego rodzaju - wpadanie z jednej skrajności w następną... dobrze, że zdajesz sobie sprawę, że euforia nie była szczera - nie może być, bo nieuzasadniony stan euforii jest odpowiedzią na nie radzenie sobie z życiem. Nie radzisz sobie, ponieważ masz przeszłość nieuporządkowaną - w rezultacie, tracisz poczucie tego, co dla Ciebie dobre a co już niebezpieczne - chęć zapomnienia jest tak wielka, że można wpaść nie tylko w złe nawyki, ale także środowisko, uzależnienia itd. Przez uporządkowanie przeszłości rozumie nie zapomnienie [to jest chyba niemożliwe] a przyjęcie do świadomość faktu tego co się stało i Twojej roli w tym wszystkim jako ofiary. Dopóki nie będziesz tego całkowicie świadoma takie akcje będą przybierać z czasem na sile, ponieważ z każdym dniem będziesz miała to absurdalne poczucie winy, które będzie mącić Twoje zdolności podejmowania słusznych dla siebie decyzji, zgodnych z Twoją naturą i tym, czego w danej chwili pragniesz - nie będą one możliwe ponieważ masz zachwianą równowagę emocjonalną - dawne przeżycia będą wprowadzać niepewność co do wyborów. Ciężko mi to nakreślić - czułam się tak jak Wy tak długo i irytuje mnie moje upośledzenie słowne.
Pstryk

przez basiac1 05 lis 2008, 10:44
ja byłam zgwałcona w 6mies.ciąży.5 lat byłam sama.Teraz mam kogoś,ale czy sex będzie sprawiał mi przyjemność? zaufałam jemu i przełamałam nie chęć do facetów mówiąc sobie,że to moja wina i tylko zła przygoda,bajka...Teraz mam odpowiedzialnego faceta,ale czy nie zniszczę tego oziębłością,jak to pokonać? uczucie moje jest obojętne ,ale wiem,że to ten facet z którym chce być. POMÓŻCIE
:oops:

przez namiestnik 05 lis 2008, 12:11
To nie Twoja wina. To zły przypadek który Ciebie spotkał.
Twój facet jest inny. Wogóle nie wszyscy są źli. Tak myśl.

Sortuj wg