czym jest PTSD ?

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

czym jest PTSD ?

przez black swan 12 lut 2015, 22:57
Pieprz, wspomnienia kilkuletniego dziecka raczej ciężko byłoby przywrócić. Może ktoś z rodziny coś pamięta o jakimś wydarzeniu, które mogło być ważne.

mark123, a o czym był ten koszmar? Może na podstawie tego udałoby się przywrócić jakieś wspomnienia.

Ja właśnie swoje przypuszczenia co do PTSD opieram na tym okresie, z którego niewiele pamiętam, głównie to że byłam smutna, całkowicie wycofana, po prostu zmieniłam się o 180 stopni. A przed tym okresem pamiętam tylko tamto wydarzenie. Wcześniej byłam normalna, w sensie inna.

Pamiętam dobrze pomieszczenie-klasę, pamiętam swoje miejsce w ławce, pamiętam wręcz idealnie sytuację jaka spowodowała jej wybuch złości. Wydarła się, czy chcę za nią poprowadzić lekcję, mówiłam, że nie. Kazała mi wstać. Mówiła o tym, że jestem przemądrzałą, pyskatą smarkulą, której rodzice nie umieli wychować, że wszyscy mają mnie dość, że cała klasa mnie nienawidzi, że inne dzieci mnie nie lubią, że mogłabym się zamknąć i słuchać lekcji, że jestem głupią, upierdliwą gówniarą, która nic nie wie i powinna siedzieć cicho i tego typu teksty, poświęciła mi chyba z 15 minut. W każdym razie chciała mi wbić do łba, że jestem nikim, nic nie wiem i mam siedzieć cicho. Chyba jej się udało. Pamiętam, że ryczałam na stojąco. Nie pamiętam dobrze, czy przypadkiem nie kazała mi powtarzać po niej jakichś tekstów. Ale pamiętam jak przez mgłę, że podburzała inne dzieci przeciwko mnie i kazała im się wypowiadać na mój temat. Może nawet sprawiła, że się ze mnie śmiały, nie pamiętam dobrze. To była szalona wredna baba, a ja miałam chyba 10-11 lat. I przez niecałe 20 lat nie pamiętałam o tym wydarzeniu, wręcz nieprawdopodobne. A teraz widzę, że chyba to mi zniszczyło psychikę. Co się potem stało? Chyba kazała mi wyjść z klasy i chyba ryczałam na korytarzu. Bardzo chciałabym sobie przypomnieć co było bezpośrednio potem, ale mam dalej czystkę w pamięci, do pewnego momentu, gdy koleżanki pytały się mnie na jakiejś przerwie, co mi jest, bo z nikim nie rozmawiam i ciągle chodzę ze spuszczoną głową pod ścianą. Wtedy się jakby ocknęłam. Nie wiedziałam co mi było, czemu czuję się tak źle. Potem już byłam inna.

Aby ostatecznie potwierdzić moją hipotezę psychicznego urazu z powodu tamtego wydarzenia, musiałabym sobie przypomnieć co było bezpośrednio po tym wydarzeniu, do momentu mojego ocknięcia się ze stanu zawieszenia. Jak to zrobić?

I najważniejsze pytanie: czy wiedząc już, co spowodowało uraz psychiczny, można odwrócić jakoś zmiany w charakterze/osobowości/myśleniu wywołane przez ten uraz? Na zasadzie znajomości przyczyny pewnych rzeczy i wiedzy, że gdybym wtedy się tym nie przejęła, nie zmieniłabym się?
No risk - no fun, no pain - no gain.

czym jest PTSD ?

przez mark123 13 lut 2015, 00:18
black swan napisał(a):mark123, a o czym był ten koszmar? Może na podstawie tego udałoby się przywrócić jakieś wspomnienia.

Koszmar był o dziwacznych przedmiotach atakujących moje ciało i braku reakcji na moje wołanie o pomoc. Opisałem dokładnie sen na pewnym forum od interpretacji snów i mi powiedziano, że taki sen oznacza, że było się mocno gnojonym, upokarzanym, zamęczanym albo jest zniekształconym wspomnieniem operacji, podczas której narkoza nie zadziałała prawidłowo. Ale z tego, co mi wiadomo, nie miałem nigdy żadnej operacji, a traktowany byłem wręcz hiperdobrze.

black swan napisał(a):Ja właśnie swoje przypuszczenia co do PTSD opieram na tym okresie, z którego niewiele pamiętam, głównie to że byłam smutna, całkowicie wycofana, po prostu zmieniłam się o 180 stopni. A przed tym okresem pamiętam tylko tamto wydarzenie. Wcześniej byłam normalna, w sensie inna.

Ja przed koszmarem też byłem sporo inny, niż po. Wiem, jaki byłem po, bo mam sporo wspomnień; sprzed koszmaru mam tylko kilka wspomnień, ale wiem też trochę od rodziców, jaki byłem.

-- 13 lut 2015, 00:00:18 --

A koszmary o takiej samej tematyce trwały kilkanaście lat, przy czym przez pierwsze kilka lat ostro, a potem głównie powtarzało się czasem w snach samo uczucie atakowanego ciała. Skończyły się niecałe 3 lata temu. W ciągu ostatniego roku mi się zdarzyły, ale tylko 2 razy.

-- 13 lut 2015, 11:30:15 --

Ale nadal jestem z tym koszmarem trochę "związany", bo gdy jest jakaś sytuacja, która mi się w pewnym stopniu kojarzy z nim, to czasem pojawią się we mnie na chwilę emocje z pierwszego koszmaru.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

czym jest PTSD ?

przez xsydney 13 lut 2015, 21:57
mark123, mi sie ten sen /kiedys czytalam w innym watku caly/ w pierwszym momencie zarowno wtedy jak i teraz sie kojarzy z molestowaniem seksualnym

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

czym jest PTSD ?

przez mark123 13 lut 2015, 23:15
xsydney napisał(a):mark123, mi sie ten sen /kiedys czytalam w innym watku caly/ w pierwszym momencie zarowno wtedy jak i teraz sie kojarzy z molestowaniem seksualnym

Nie byłem molestowany.

-- 15 lut 2015, 14:46:58 --

Wątpię, żebym padł ofiarą jakiejś krzywdy; już bardziej prawdopodobne, że byłem świadkiem czegoś strasznego.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

czym jest PTSD ?

przez black swan 24 lut 2015, 22:07
mark123, brzmi to co najmniej strasznie, też mi się w pierwszej chwili skojarzyło z molestowaniem albo biciem jakimiś przyrządami, pasem, kablem. Tak sobie myślę, że to że rodzice Cię dobrze traktowali nie znaczy, że nie było w Twoim życiu kogoś innego, kto mógłby Cię męczyć, np starszego kolegi, kuzyna, wujka, dziadka, nauczyciela, syna sąsiada... Może chodziłeś na jakieś korepetycje, dodatkowe zajęcia, jakieś sporty grupowe, gdzie był ktoś, kto mógł Ci coś zrobić i wyparłeś to z pamięci? Jeśli te koszmary mają podłoże PTSD, to mogło być to cokolwiek.

czym jest PTSD ?

przez sailorka 24 lut 2015, 22:25
O ile mi wiadomo, podstawą do diagnozowania pTSD jest pamięć o danym wydarzeniu. Jeśli się czegoś nie pamięta - nie ma PTSD. Może jest wtedy jakiś inny rodzaj traumy, nie wiem.
Cześć, jestem czubkiem

czym jest PTSD ?

przez mark123 24 lut 2015, 22:43
black swan napisał(a):Tak sobie myślę, że to że rodzice Cię dobrze traktowali nie znaczy, że nie było w Twoim życiu kogoś innego, kto mógłby Cię męczyć

Jakoś wydaje mi się to mało prawdopodobne.

sailorka napisał(a):O ile mi wiadomo, podstawą do diagnozowania pTSD jest pamięć o danym wydarzeniu. Jeśli się czegoś nie pamięta - nie ma PTSD. Może jest wtedy jakiś inny rodzaj traumy, nie wiem.

Moją traumą jest niby pierwszy koszmar senny, od którego wszystko się zaczęło. Pamiętam go dokładnie. Do dziś zdarza mi się przy kontakcie z niektórymi przedmiotami, że na chwilę pojawią się we mnie emocje z tamtego koszmaru. No ale koszmar senny nie może wywołać zaburzeń; no chyba że istnieją jakieś zaburzenia pracy mózgu, przy których sen czasem może zostać "wgrany" do pamięci emocjonalnej.

czym jest PTSD ?

przez black swan 24 lut 2015, 23:03
sailorka napisał(a):O ile mi wiadomo, podstawą do diagnozowania pTSD jest pamięć o danym wydarzeniu. Jeśli się czegoś nie pamięta - nie ma PTSD. Może jest wtedy jakiś inny rodzaj traumy, nie wiem.
A pamieć o wydarzeniu, która wróciła dopiero po wielu latach? :P

czym jest PTSD ?

przez sailorka 25 lut 2015, 09:32
black swan, no to wtedy też. Ale musi być ta pamięć koniecznie.
Cześć, jestem czubkiem

czym jest PTSD ?

przez mark123 25 lut 2015, 16:12
Może nie miałem PTSD, tylko coś innego i to częściowo trwa do dziś.

Dokładnie po tamtej nocy, co miałem pierwszy koszmar nagle pojawiło się:

- lęki przed słomkami, łodyżkami, balonami, odkurzaczem (lęki częściowo obecne do dziś)
- lęk przed ciemnością (lekko obecny do dziś)
- problemy z zasypianiem, niechęć do spania samemu w pokoju
- obrzydzenie do kontaktu z brudem (częściowo obecne do dziś)
- jeśli tylko pojawiła się gdzieś na mnie nawet mała kropka brudu - wstyd przed uznaniem za brudasa (częściowo obecne do dziś)
- odnowienie dziecięcego lęku separacyjnego
- lęk przed wysokością (lekko obecny do dziś)
- utrata zainteresowań, które przedtem miałem
- lęk przed rozebraniem się i zobaczeniem na swoim ciele przedmiotów z koszmaru
- "uwięzienie" we śnie - czasem w koszmarach zyskiwałem świadomość, że jestem we śnie, ale miałem duży problem, żeby opuścić sen i czułem się w nim uwięziony
- paraliże posenne

czym jest PTSD ?

przez Artemizja 26 lut 2015, 06:26
A pamieć o wydarzeniu, która wróciła dopiero po wielu latach?
Niejednokrotnie to, czego w danej chwili nie jest w stanie znieść psychika może być zepchnięte w dalekie obszary, które nie są dostępne. To jednak nie znaczy, że coś nie miało miejsca. Przykładem są niekiedy wydarzenia podczas wojny, których żołnierze nie są w stanie sobie przypomnieć albo przypominają po latach. W momencie, kiedy psychika będzie "gotowa" na zmierzenie się z danym zajściem, pod wpływem jakiegoś czynnika może nastąpić przypomnienie sobie danego wydarzenia. Myślę, że wówczas można to chyba potraktować jako "nowe" (z braku lepszego określenia) przeżycie traumy a czas od "powrotu" wspomnień do momentu wystąpienia objawów jako okres latencji.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

czym jest PTSD ?

przez Hans 26 lut 2015, 18:51
Ja "przechodziłem" PTSD, tzn. nigdy się na to nie leczyłem, ale z pewnością na to cierpiałem. Jedno z dzieciństwa, za sprawą brata mojej mamy, który uważał mnie za worek treningowy, a drugie, gdy byłem nastolatkiem i próbowano mnie zabić. Wtedy ojciec się na mnie wściekał, że boję się wychodzić z domu, że boję się ludzi i skutek tego był taki, że w końcu "poradziłem" sobie z PTSD sam stając się kryminalistą.
Feed your head
Feed your head

czym jest PTSD ?

przez greg666 26 lut 2015, 20:28
kryminalista z PTSD to jest coś ;) Swoją drogą jakich ty miałeś kolegów na podwórku że próbowali cię zabić?
Ksywa Hans pochodzi od Hansa Helmuta Kirsta? To mój ulubiony autor.

czym jest PTSD ?

przez Hans 27 lut 2015, 18:09
greg666, masz wąski horyzoncik myślowy, jeżeli dla ciebie całym światem są koledzy z podwórka.
Feed your head
Feed your head

Sortuj wg