czym jest PTSD ?

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

czym jest PTSD ?

przez imbroken 30 sie 2013, 15:27
Mi nigdy nie uda się przestać myśleć o dzieciństwie i rodzicach, których przy mnie już nie ma. Nie uda mi się też przestać karać się za swoje błędy. Nie uda mi się też przestać płakać. Jestem żałosnym człowiekiem, choć bardzo skrzywdzonym. :(

czym jest PTSD ?

przez beedee 31 sie 2013, 13:17
imbroken, może Ci się to udać, choć ciężko Ci w to teraz uwierzyć. Nie staraj się pokonać tego całego na raz, po prostu ciągle rób coś, żeby było trochę lepiej. Kiedyś z zaskoczeniem zauważysz, jak wiele zmieniło się na lepsze :)
wenlafaksyna 112.5 mg

czym jest PTSD ?

przez sailorka 31 sty 2014, 02:25
Czy macie tak, że jak obejrzycie film, w którym jest zagrożone czyjeś życie, to wracają wspomnienia z wypadku?
Cześć, jestem czubkiem

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

czym jest PTSD ?

przez badia 11 mar 2014, 23:10
Proste pytanie - czy po śmierci osoby z która się mieszkało można "złapać" PTSD? Śmierć nastąpiła w nieprzyjemnych okolicznościach,przez dłuższy czas miałam domysły, że mogłam być akurat w mieszkaniu. Po całej akcji standardowo; depresja, strach o bliskich, obwinianie się, bardzo natrętne myśli o śmierci, po roku załamanie nerwowe, podejrzenie dwubiegunowej afektywnej. Dodam, że wcześniej leczyłam się na depresje i nerwice.

czym jest PTSD ?

przez Ma89 10 kwi 2014, 22:05
Miałem wypadek samochodowy jakiś rok temu. Fizycznie nic poważnego mi sie nie stało, w głowę się uderzyłem. Ale tak jakby od tamtego czasu boli mnie czasami głowa, jestem jakby bardziej osowiały (jestem cały czas pod opieką neurologa). Pojawily sie tez różne symptomy nerwicy. I tak nie wiem, czy te bóle głowy i nerwica nie są przypadkiem efektem tego wypadku. Czy w ogóle powinienem wiązać te zdarzenia?

Objawów PTSD w sumie nie mam, na pewno ponownego przeżywania traumy brak. Może trochę izolacji i ograniczenia emocji, ale to chyba bardziej przykłady nerwicowe. Depresja niekoniecznie raczej obniżony nastrój, jakieś negatywne myśli, takie ogólne wyobcowanie. Postanowiłem napisać w tym wątku, bo moze ktos ma jakies doswiadczenia zwiazane z takim urazem. Do neurologa ide jutro, nie wiem w sumie czy siac panike opowiadac o bolacej glowie i problemach z nerwicą. Jeśli to tylko problemy nerwicowe to szkoda zalatwiania i zawracania glowy neurologowi. Cos wspomniec zamierzam, ale nie chce sie negatywnie nakrecac. Chcialbym też poznac wasze doswiadczenia - czy ktos mial wypadek i po tym ewentualnie jakies problemy z psychiką?

czym jest PTSD ?

przez Tojaaa 12 lip 2014, 07:35
Ja byłam w dzieciństwie molestowana przez sąsiada i pamietam ze jako ok10 latka leżałam pod kocem i trzeslam sie ze strachu. Teraz wszystko wylazi

czym jest PTSD ?

przez MieZym 11 sie 2014, 18:11
Witam,

Wiele źródeł i terapeutów /psychologowie, psychiatrzy/ prezentują pogląd, że stres pourazowy ujawnia się do 6-ciu miesięcy po zdarzenia, przeżycia /traumie/. Wszyscy specjaliści biorą pod uwagę jednorazowe zdarzenie /traumę/ np. uczestnictwo w wypadku, śmierć bliskiej osoby, pożar itp. itd.
Natomiast specjaliści nie rozważają długotrwałego i wielorakiego oddziaływania zdarzeń na żołnierza podczas działań wojennych. Nie ma wątpliwości, iż żołnierz ma nadmiar różnorodnych epizodów na polu walki np.:
 ostrzeliwanie bazy i ciągłe nocne alarmy schronowe;
 regularne działania wojenne;
 odniesione rany w walce;
 śmierć kolegów na polu walki;
 uroczystości pogrzebowe żołnierzy;
 nocne pożegnania żołnierzy i konwój do kraju;
 patrole piesze oraz samochodowe i miny pułapki;
 niesprawny sprzęt na polu walki;
 błędne decyzje i rozkazy przełożonych
Te zdarzenia kumulują się i na nowo odtwarzają się w stresie pourazowym.
Czy ujawnienie stresu pourazowego może być rozłożone w dłuższym okresie czas i długotrwałe? Jaki jest pogląd na ten temat?
Z poważaniem

czym jest PTSD ?

przez sailorka 11 sie 2014, 20:10
Witaj. :) Ja miałam PTSD po 10 latach od wypadku, także różnie z tym bywa. Najlepiej poradzić się psychiatry albo psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego.
Cześć, jestem czubkiem

czym jest PTSD ?

przez jutka 30 lis 2014, 13:37
sailorka, czy cbt byłou Ciebie wystarczające, zeby pozbyć się traumy? ile sesji odbyłas i z jakimi wydatkami się to wiąże? (chyba nfz nie refunduje tych nowoczesnych terapii)
urządzasz dużą imprezę w stolicy? wypożyczalnia mebli eventowych ma cos dla ciebie!

czym jest PTSD ?

przez sailorka 30 lis 2014, 16:14
NFZ refunduje CBT, również w leczeniu PTSD. Sesji dotyczących PTSD było u mnie chyba kilkanaście (później wyszły inne problemy). Za to terapia okazała się niesamowicie skuteczna. Dokładnie była to terapia metodą przedłużonej ekspozycji. Bardzo trudna dla pacjenta, ale warto się przemęczyć i raz na zawsze mieć spokój z traumą. Polecam.
Cześć, jestem czubkiem

czym jest PTSD ?

przez Zbychu 1977 03 gru 2014, 20:12
Z wielu publikacji wynika ze w PTSD jest podwyższony poziom amin katecholowych-szczególnie noradrenaliny i adrenaliny,zaniżony zaś serotoniny i dopaminy będącej również aminą katecholową.Najlepsze efekty w farmakologicznym leczeniu tego zespołu przynoszą trazodon,SSRI,nefazodon,rysperidon i blokery receptorów adrenergicznych.
Zbychu 1977

czym jest PTSD ?

przez black swan 11 lut 2015, 21:08
Teraz zaczynam myśleć, czytając ten temat, że jako dziecko mogłam mieć PTSD. Będąc w szkole podstawowej, przeżyłam pewną traumę polegającą na byciu zbluzganą, wyśmianą, zrównaną z ziemią przez nauczycielkę przy całej klasie po próbie zgłoszenia się do odpowiedzi - powiedziałam coś głupiego, co jej się nie spodobało. Przed tym wydarzeniem byłam wesołym, pewnym siebie dzieckiem. Po tym wszystko się jakoś odmieniło, stałam się odludkiem, bałam się ludzi, siedziałam sama pod ścianą, przestałam się w ogóle zgłaszać na lekcjach, zaczęłam siadać w ostatniej ławce, pamiętam, że wychowawczyni dopytywała się moich rodziców co się ze mną stało, czemu się tak zmieniłam. Miało to miejsce może 15-20 lat temu. A przypomniałam sobie o tym jakoś nagle około 2-3 lata temu. Gdy sobie to przypomniałam, byłam zdumiona, jak mogłam o tym zapomnieć? Będąc dzieckiem było to dla mnie coś niewyobrażalnie poniżającego i niszczącego wyobrażenie o sobie. Dlaczego wymazałam to z pamięci na tyle lat? I zastanawiałam się zawsze dlaczego tak się odmieniłam w tej szkole podstawowej, a od tych 2-3 lat widzę, że mogło to być skutkiem tego wydarzenia. Potem w liceum miewałam ataki paniki na przerwach, miałam fobię społeczną.

Czy opisywana przeze mnie sytuacja to mogło być PTSD? Czy po 15-20 latach tamto wydarzenie ciągle może mieć na mnie wpływ? Czy to mogło zniszczyć mi wtedy psychikę? Nie wiem czy powinnam to drążyć i starać się sobie przypominać szczegóły czy starać się o tym zapomnieć? Czy tamto wydarzenie może być kluczem do tego, jak się ukształtowała moja osobowość?
No risk - no fun, no pain - no gain.

czym jest PTSD ?

przez Pieprz 11 lut 2015, 21:18
Teraz zaczynam myśleć, czytając ten temat, że jako dziecko mogłam mieć PTSD

Ja tak samo. Pewnie zaraz usłyszę że sobie wymyślam ale jak przejrzałem tą listę to dużo pasuje. Moje dzieciństwo do 10-12 rż to jedna wielka niewiadoma z kilkoma tylko wspomnieniami. W każdym razie jako nastolatek byłem zupełnie inną (tzn bardziej dysfunkcyjną) osobą niż jako dziecko kilkuletnie - wiem to z opowiadań mojej babci.

-- 11 lut 2015, 21:21 --

Po tym wszystko się jakoś odmieniło, stałam się odludkiem, bałam się ludzi, siedziałam sama pod ścianą,

Ja miałem podobnie, do tego stopnia że jak zmieniłem szkołę w 7 klasie podstawówki to tak się bałem że na przerwach siedzialem na korytarzu i płakałem. :?
Uwag, z racji problemów technicznych mam 2 konta, drugie jest do rozmów na PW.
Król Balu

czym jest PTSD ?

przez mark123 11 lut 2015, 21:47
Ja miałem objawy PTSD między 7, a 13 rokiem życia. Nie wiem, co dokładnie je wywołało, pojawiły się nagle. Pozorną traumą był dziwaczny koszmar senny i wokół niego się wszystko potem kręciło.
Ale do dzisiaj tamten koszmar budzi we mnie trochę lęku.

-- 12 lut 2015, 02:39:15 --

Mam też wrażenie, że część z moich obecnych problemów mogą mieć taką samą przyczynę, jak tamten koszmar, bo pojawiły się dokładnie po tamtym śnie. Może w tym czymś, co wywołało koszmar, jest rozwiązanie zagadkowości mojej psychiki.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Sortuj wg