czym jest PTSD ?

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

czym jest PTSD ?

przez Keji 09 sie 2012, 01:07
A zatem czy długotrwałe prześladowania i gnębienie mogą podchodzić pod PTSD? Ja najgorsze epizody depresji i lęki dostałam nie po prześladowaniach w podstawówce, ale podczas roku za granicą, gdzie psychicznie i fizycznie byłam męczona dzień w dzień przez liczne grupy ludzi. Pomocy nie otrzymałam, ojciec tylko czasem rzucił, że "sama chciałam". Od tej pory panicznie boję się krytyki, poniżenia (choć wiem, że trochę go potrzebuję, by sobie zacząć radzić), zdarzają się wracać sny z tamtego okresu, bądź pewne nowe lęki, jak przed mówieniem głośno czy czytaniem na głos na przykład, związane z pewnymi sytuacjami.
Keji

czym jest PTSD ?

przez diatas 09 sie 2012, 09:48
Keji napisał(a):A zatem czy długotrwałe prześladowania i gnębienie mogą podchodzić pod PTSD?

Wg oficjalnych tekstów nie, bo to musi być coś nagłego/trauma.
A ja uważam że tak, bo jak człowieka gnębią coraz bardziej i wiecej to mu się zbiera tego tyle jakby przeżył jakiś szok.
U mnie było tak że najpierw przeżyłem traumę a potem nie mogłem przełamać lęku i dawałem się gnoić aby tylko nie doświadczyć ponownie tego cierpienia. Na takie moje zachowanie miało niewątpliwie wpływ brak poczucia bezpieczeństwa i to jest ten element że dajemy sobą pomiatać. A potem komuś kto nie zna sprawy może się wydawać tak jak twojemu ojcu że "sama chciałaś". Bo nie oszukujmy się ale tak to wygląda.
Jest tylko jedna rzecz której chcę - dobrze się czuć.

czym jest PTSD ?

przez Keji 09 sie 2012, 12:29
A potem komuś kto nie zna sprawy może się wydawać tak jak twojemu ojcu że "sama chciałaś"

Bardziej pod kątem, że sama chciałam wyjazdu (Uciec od prześladowań w podstawówce i stresującego domu rodzinnego), jedenaście lat miałam...

W sumie fakt.
Keji

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

czym jest PTSD ?

przez kafka 09 sie 2012, 12:34

Niekoniecznie.
Wydaje mi się, że to co przeżywają dda, to jest właśnie długotrwałe gnębienie, a jednak Cermak w swojej książce mówi o tym, że mają oni typowe objawy stresu pourazowego.
kafka

czym jest PTSD ?

przez diatas 10 sie 2012, 09:34
Myślę, że aby zaistniało PTSD u osób gnębionych przez lata człowiek taki musi się uwolnić spod wpływu krzywdzicieli, uzyskać poczucie bezpieczeństwa. Bo jak inaczej rozpozna że przeżyło tak ogromny stres?

czym jest PTSD ?

przez kafka 10 sie 2012, 09:51
" Osoby z syndromem DDA częściej trafiają do specjalisty z powodu przemęczenia, nieradzeniem sobie z własnymi emocjami, kolejnym rozpadem związku czy objawami depresji niż w wyniku problemów wynikających z wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym. O ile profesjonaliści nie mają problemów z rozpoznaniem u takich klientów oznak konsekwencji takich doświadczeń – od depresji przez zaburzenia lękowe do zaburzeń osobowości – o tyle zdecydowanie brakuje tu bardziej holistycznego spojrzenia diagnosty scalającego wszystkie wymienione objawy. Propozycją takiego właśnie spojrzenia, podyktowanego wnioskami wyciąganymi przez profesjonalistów pracujących z DDA, jest przyjrzenie się rozpoznaniu zaburzenia stresu pourazowego (PTSD), co więcej, propozycji rozpoznania złożonego zaburzenia po stresie traumatycznym C-PTSD (Błaszczuk, 2005; Pragłowska, 2009; Cermak, 2011)."
wzięte z http://www.swiatproblemow.pl/2012_02_3.html

-- 10 sie 2012, 10:10 --

o, i jeszcze tu: "Dlatego u dorosłych dzieci alkoholików najczęściej występuje zespół stresu pourazowego (z angielska: PTSD). Specjaliści uważają występowanie zespołu stresu pourazowego za objaw diagnostyczny, a niekiedy wręcz za istotę syndromu DDA." http://www.nadzieja.webd.pl/zamraz.php
kafka

czym jest PTSD ?

przez diatas 10 sie 2012, 10:13
kafka napisał(a):" Osoby z syndromem DDA częściej trafiają do specjalisty z powodu przemęczenia, nieradzeniem sobie z własnymi emocjami, kolejnym rozpadem związku czy objawami depresji niż w wyniku problemów wynikających z wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym.

Jak dla mnie trochę to napisane bez sensu. Przecież te wszystkie problemy wynikają z problemów rodzinnych.

Ludzie starają się nie dopuszczać do świadomośći co im jest bo to boli. Sam czasami wolałbym nie wiedzieć co mi jest, wtedy się łatwiej żyje. Tylko że w pewnym momencie ta nieświadomość zaczyna dorównywać całemu temu PTSD i DDA/DDD razem wziętemu.

czym jest PTSD ?

przez kafka 10 sie 2012, 10:15
Ludzie starają się nie dopuszczać do świadomośći co im jest bo to boli.

własnie o to chodzi w tym fragmencie
kafka

czym jest PTSD ?

przez frytka 10 sie 2012, 22:53
w rodzinie też może się coś wydarzyć - nagle i to również może spowodować zespół stresu pourazowego. mnie na początku tak diagnozowali. z czasem, gdy dopiero zaczęłam sobie przypominać co się działo w dzieciństwie przemianowano na DDD. a ponoć w momencie, gdy udało mi się zamknąć rozdział tamten rozdział życia stałam się tylko DDD.
Anioły są wśród Nas

czym jest PTSD ?

przez media 16 paź 2012, 10:41
Na lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół PTSD, znakomite są Sympatolityki http://en.wikipedia.org/wiki/Sympatholytic. Z tej grupy leków, udowodnioną skuteczność badaniami naukowymi mają:
- propranolol: http://en.wikipedia.org/wiki/Propranolol
- klonidyna: http://en.wikipedia.org/wiki/Clonidine
- guanfacine http://en.wikipedia.org/wiki/Guanfacine
- prazosin http://en.wikipedia.org/wiki/Prazosin

Wydaje się że najskuteczniejsza jest konidyna: http://www.clinicalpsychiatrynews.com/views/commentaries/single-article/clonidine-for-treatment-of-ptsd/45a41a6ffdab39162f77798739916f26.html

czym jest PTSD ?

przez matthew77 26 lis 2012, 12:50
To nie może być PTSD. Jak sami wcześniej pisaliście źródłem PTSD jest nagłe, niespodziewane, znaczące emocjonalnie wydarzenie, które powoduje traume.

Przede wszystkim PTSD występuje najwcześniej miesiąc po zdarzeniu, do 6 miesięcy. A nie po roku czy 5 latach.

Przeczytajcie sobie kryteria PTSD w klasyfikacji DSM IV lub ICD 10.

czym jest PTSD ?

przez Artemizja 26 lis 2012, 13:06
Jeśli już mówimy o kryteriach diagnostycznych,to nie wszyscy wiedzą,że istnieje jeszcze coś takiego jak ASD,którego objawy występują 2 dni do 4 tygodni po traumatycznym zdarzeniu.Przejrzyjcie to sobie:
http://www.psyjk.strony.ug.edu.pl/ASD_02.pdf
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

czym jest PTSD ?

przez małpka bubu 10 lut 2013, 13:57
czy pogorszenie się agorafobii i wybuchy złości mogą o tym świadczyc?

Jestem DDD, nie ogarnęłam żalu do rodziców za to że mnie nie chronili przed kuzynem (przemoc seksualna) a potem życie dowaliło mi jeszcze; do tego byłam ofiarą przemocy wewnątrz klasie

Było już lepiej... Byłam na terapii przemocy seksualnej...

Ale teraz moja łepetyna, po kilkunastu latach wyrzuciła na wierzch:
-byłam świadkiem napadu rabunkowego w wieku 14lat
-w tym samym roku poobijana bo stanęłam w obronie koleżanki - wczesny wieczór, lato; nikt nie krzyknął, nie wezwał pomocy, nie wiem jakby się to skończyło gdybym się nie wyrwała jakoś...
-w wieku 11lat dopadli mnie ludzie ze szkoły - jeden który powtarzał u nas klasę i jego rówieśnicy - i straszyli mnie nożykiem do papieru...

No i się panicznie boję!

Czy to możliwe, żeby mózg tyle lat to przechował i zaczął wyrzucac?

Mam kompletny huragan w głowie...

Nie chcę silniejszych leków, z lekami i tak czuję się jak narkomanka...

Terapię zacznę, ale czy mogę coś robic we własnym zakresie, ktoś może polecic jakieś książki? Na razie pomaga kawa, głośna muzyka, siarczyste przekleństwo i wytulenie skarbka no i zwierzęta, szczególnie koty...

tritace 5 mg 1-0-0, hydrochlorothiazidum Polpharma 12,5mg 1-0-0 (na nadciśnienie)
antykoncepcyjna evra
setaloft 50mg - 1-0-0
lamitrin 100 mg 1-0-1
doraźnie hydroksyzynka

czym jest PTSD ?

przez CichaK 21 sie 2013, 20:10
Tak to jest włąśnie to co mnie dopadło... teraz tylko trzeba to zwalczyć..., ale coś nie mogę wybrać sie do psychologa :( ciągle to odwlekam

Sortuj wg