czym jest PTSD ?

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

Re: czym jest PTSD ?

przez Pstryk 25 mar 2010, 00:56
Natascha, zdecydowanie tłumienie w sobie emocji doprowadziło Cię do tego chłodu emocjonalnego a to 'odcięcie się' to klasyczna ucieczka od nich. Ja o sobie często mówię żartobliwie, że jestem jak telewizja kablowa - mam pilota i przełączam kanały... to powoduje u mnie zaburzenia osobowości, dd, stany psychotyczne. Te emocje nadal tkwią w Tobie (we mnie zresztą też) i dobrze byłoby dać im upust bo z czasem jest coraz gorzej utrzymywać je na wodzy, dochodzą następne... Osobiście miałam taką okazję, odbyłam terapię grupową, która ogromnie mi pomogła, ale jedna okazała się niewystarczająca. Czy odbyłaś jakąś terapię :?:

doxy, jeśli czujesz, że jesteś coś winna mamie to jak myślisz - czego ona by chciała od Ciebie :?:
Pstryk

przez Natascha 25 mar 2010, 18:16
Masz w tym wszystkim sporo racji. Wiem, że bez terapii raczej nie będę w stanie stworzyć normalnego zwiazku.
Tyle, że ja nie jestem na nią gotowa. Do tej pory jedyną terapia jaką odbyłam była ta kiedy miałam problem z jedzeniem.
Pamiętam jaka byłam zażenowana na terapii rodzinnej. Wiem, że terapeuta wypytywałby mnie min. o życie seksualne, a mam na swoim koncie rzeczy , o których nie chcę pamiętać ani sobie przypominać. Zresztą przyzwyczaiłam się do stanu obecnego i puki co boję się jakichkolwiek zmian.
Natascha

przez Pstryk 26 mar 2010, 02:23
ptsd to sprawa, która nigdy nie pozwoli mi na nie przejmowanie drobnostkami... zawsze będę przyciągać podświadomie 'szczególne przypadki". Będę próbować je naprawić wszelkim kosztem - tylko to daje mi poczucie spełnienia. Przez łzy i poczucie poniżenia - ale co za różnica byle by....
Pstryk

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez pasjonat26 10 kwi 2010, 21:15
Martusia napisał(a):PTSD
Takie zaburzenie może wywołać np.
-poważny wypadek czy katastrofa,
- bójka,
- gwałt lub napaść,
- porwanie, przeżycie wojny,
-bycie świadkiem dramatycznych wydarzeń,
- nagła nieoczekiwana śmierć bliskiej osoby,
- wykorzystanie seksualne, poniżanie.

Śmierć bliskiej osoby nie wlicza się do źródeł PTSD. Śmierć najbliższej osoby jest zdarzeniem które przeżywa praktycznie każdy człowiek i dlatego traktuje się to jako normę. Z kolei w takim przypadku możliwe jest chociażby ChAD

przez paradoksy 10 kwi 2010, 22:04
pasjonat26 napisał(a):
Martusia napisał(a):PTSD
Takie zaburzenie może wywołać np.
-poważny wypadek czy katastrofa,
- bójka,
- gwałt lub napaść,
- porwanie, przeżycie wojny,
-bycie świadkiem dramatycznych wydarzeń,
- nagła nieoczekiwana śmierć bliskiej osoby,
- wykorzystanie seksualne, poniżanie.

Śmierć bliskiej osoby nie wlicza się do źródeł PTSD. Śmierć najbliższej osoby jest zdarzeniem które przeżywa praktycznie każdy człowiek i dlatego traktuje się to jako normę. Z kolei w takim przypadku możliwe jest chociażby ChAD

hm, czyli twierdzisz, że jak ktoś sobie ciągle przypomina dane momenty odnośnie śmierci jakiejś osoby i trwa to ponad rok, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, jest przyczyną zaburzen depresyjnych, niesie ze sobą wielkie poczucie winy.. to zwykła żałoba?
paradoksy

przez pasjonat26 10 kwi 2010, 22:38
Ja tak nie twierdzę tylko przytaczam to co stanowi wyjątek. PTSD dotyczy urazów które nie są czymś normalnym w życiu człowieka. Śmierć bliskiej osoby jest przykra i wywołuje skrajne emocje, ale mieści się w kanonie zdarzeń naturalnych i dlatego stanowi to wyjątek. Jak odnajdę w swoich książkach gdzieś ten temat to wykonam skana i wrzucę jako załącznik. Dlatego właśnie nie korzystam z wiedzy internetowej bo dosyć często jest ona nie aż tak dokładna :mrgreen:

przez paradoksy 11 kwi 2010, 11:22
pasjonat26 napisał(a):Dlatego właśnie nie korzystam z wiedzy internetowej bo dosyć często jest ona nie aż tak dokładna :mrgreen:

wiedza książkowa też nie zawsze jest dokładna ;)
paradoksy

przez pasjonat26 11 kwi 2010, 21:46
Jak widać wszystko można dziś zakwestionować :mrgreen:

przez Gringo 13 kwi 2010, 20:28
Zacznijmy od tego, kto ustala, czy coś jest naturalne, czy jest już chorobą? Dlatego nie lubie takiego sztywnego podejścia do kwestii psychiki, bo nie można wszystkiego sklasyfikować, tak jak to robią psychiatrzy. Nie ma dwóch takich samych nerwic lękowych, dlatego po co tworzyć te sztuczne podziały, które niczemu nie służą. Te wszystkie nerwicowo-depresyjne zaburzenia się łączą i pokrywają ze sobą, a i wszystko zmienia się w czasie, więc twoja nerwica dziś może być bardziej lękowa, jutro mniej, pojutrze dojdzie depresja, a powodem wszystkiego może być PTSD.

Moim zdaniem psychiatrzy i psychologowie są bardziej, jak botanicy, którzy potrafią ponazywać wszystkie choroby (jak rośliny), wprowadzać jakieś dziwne klasyfikacje, oznaczenia, ale ich skuteczność w ich leczeniu pozostawia wiele do życzenia. Bawi mnie to książkowe spojrzenie na całą sprawę. Człowiek to nie obiekt i nie można go zamykać w ramki.

...i oczywiście można mieć PTSD po śmierci najbliższych!
Gringo

przez pasjonat26 13 kwi 2010, 21:29
Jakby tak spojrzeć to lekarz zanim zostanie lekarzem nie dość że uczy się wiele lat to i wiele musi wypraktykować i tak mija 10 lat i dostaje tytuł lekarza z prawem do wykonywania zawodu. Nie zależnie od dziedziny medycyny najtrudniejsze zawsze jest różnicowanie i postawienie diagnozy. Teoria to jedno a praktyka drugie. Owy lekarz np psychiatra ze względu na brak jednego z objawów nie postawi diagnozy choroby tylko już ewentualnie zaburzenia. Trzeba się trzymać jakiejś teorii i tak ze wszystkim jest, nie można wrzucić upośledzeń umysłowych do jednego worka tylko trzeba potrafić dostrzec niuanse i dlatego z powodu jednego czy kilku zdawało by się szczegółów nie określimy upośledzenia jako umiarkowanego tylko zaliczymy je do stopnia lekkiego. Dobry lekarz psychiatra to taki który najpierw dobrze pozna pacjenta w czasie teraźniejszym a później dopiero pozna jego przeszłość, a nie odwrotnie. Często właśnie tak bywa że najpierw chce on poznać przeszłość a później to jaki ten człowiek jest obecnie. To bywa zgubne...

przez Natascha 16 kwi 2010, 18:49
Dla mnie PTSD oprócz tego co wczesniej pisałam to pokłady stłumionej agresji i cyniczne podejscie do życia, z którym od czasu do czasy próbuję walczyć.
Natascha

przez Pstryk 20 kwi 2010, 15:51
Natascha, przenoszę naszą rozmowę do tego wątku ;)

Pisałaś, że w Twoim życiu ostatnio ogromnie dużo się dzieje i to nie najlepszego i że brak Ci powolutku sił. Może to najlepszy moment jednak na rozpoczęcie pracy nad sobą. To, że przestajesz sobie radzić jest także poniekąd efektem tego, co przeżyłaś, a z czym się nie uporałaś, nie zajęłaś do tej pory. Problemów będzie przybywać. Będziesz sobie radziła coraz gorzej. Nie ma się co oszukiwać.
Pstryk

przez Natascha 20 kwi 2010, 21:36
Pstryk, cieszę się, że udało Ci się trochę opanować problem z alko :smile: Tak trzymaj!

A co do mnie to nie do końca się z Tobą zgadzam. Myślę, że nie musi być gorzej, że to wszystko zależy od okoliczności. Faktycznie ostatnio nie wiedzie mi się w życiu, ale przedtem- bez terapii zrobiłam duże postępy- przestałam cierpieć na bezsenność, mieć lęki, przestały ''bombardować'' mnie złe wspomnienia;
Teraz moimi jedynymi problemami wynikającymi z PTSD są: trudności z zaufaniem, ''otaczanie się murem''-przesadne asekuranctwo, mam też trochę gniewu w sobie- ale znacznie mniej niż kiedyś, no i czasem zdarzają się jeszcze kłopoty z koncentracją i organizacja czasu- gdy mam go za dużo; Jednak pracując nad sobą i z tym robiłam postępy. Aha zapomniałam wymienić swoich ''poalkoholowych odreagowań'' ;) ale o tym przecież wiesz ;)
Zresztą ostatnio tego nie robię.
Myślę, że moje problemy są ściśle związane z brakiem pracy i zorganizowanego życia. Jestem w chwilowym dołku psychicznym, z którego wyjdę.
A teraz najlepszą terapią dla mnie jest, że mogę się komuś wyżalić i porozmawiać z kimś, kto zrozumie- np. z Tobą. Bardzo dobrze mi to robi. :smile:
Natascha

przez sauvox 20 lip 2010, 19:09
Mam zespół stresu pourazowego wywołany... narkotykami.
Zawsze fascynowały mnie psychodeliki, zmiany postrzegania, halucynacje etc.
Do czasu aż zrobiłem miksa paru "fajnych" dragów, gdzie połowa była wytwarzana w jakiś kanałach chyba. Mniejsza o to.
Tego co przeżyłem nie da się opisać, to trzeba poczuć. Mówiąc po krótce wyobraźcie sobie jabłko. Umiecie ? Sprawa prosta. Widzicie je w wyobraźni ? Pewnie.
To teraz wyobraźcie sobie demona który zadaje ból waszemu ciału, duszy i psychice. Widzicie go ? No tak, ale czujecie ? Nie sądze. A ja czułem.
Co pomyślałem to widziałem i czułem. Pomyślałem że boli mnie głowa, to upadłem z bólu. Widziałem wszystko jak przez zieloną szybkę.
Czułem że przenosze się do innego wymiaru. Autentycznie to CZUŁEM.
Wylądowalem u psychiatry, stwierdziła od razu że miałem stan skrajnie ostrej psychozy paranoidalnej, na pocieszenie dodała że miałem farta że mi tak nie zostało.
W każdym razie widziałem takie rzeczy i czułem się w taki sposób, że do teraz jak o tym pomyślę to robi mi się słabo. Nigdy w życiu nie przypuszczałem że jakiekolwiek środki mogą aż tak wpłynąć na percepcję i sposób postrzegania świata i myślenia. Wygieło mnie we wszystkie strony świata. Blee... 3 miesiące mineły a ja alkoholu nawet nie ruszam ze strachu.

Sortuj wg