Oświecenie

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

Oświecenie

przez jetodik 09 kwi 2016, 22:44
neon, umysł jest znacznie bardziej złożony niż obserwator i myśli, to bardzo prostacki podział, zresztą dlaczego miałbym się z nim zgadzać, może to kolejna myśl obserwuje poprzednią?

coś tam od buddystów, coś tam od Tollego, taki newage zlepek. kilka doświadczeń, które równie dobrze można określić dysocjacją (brzmi już mniej mistycznie) przefiltrowanych przez ten teoretyczny młynek newagu i nagle stał się przebudzonym, takich jak on jest pełno.
sami buddyści umysł przedstawiają zupełnie inaczej niż on w sposób znacznie bardziej złożony, są tam różne rodzaje zaciemnień itd., tych stanów jest kilkadziesiąt wymienionych u nich, a miedzy nimi złożona dynamika.
nadużywasz słowa "mistyk", poczytaj Pseudodionizego i porównaj do tej piątej wody po kisielu sobie, od razu zobaczysz kto nie spłyca ;)

i ten antropomorfizm, świat wyewoluował byś mógł go podziwiać, taa jasne.

założyłbym konto na innym nicku, napisał kilka postów z tymi wyświechtanymi terminami w stylu rozpuszczenie ego w pierwotnej pustce umysłu i brałbyś mnie za przebudzonego.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Oświecenie

przez neon 10 kwi 2016, 12:06
jetodik, A skąd wiesz, że umysł jest obserwatorem? ja rozdzieliłem nasze postrzeganie rzczywistości na umysł i obserwatora, , a ty możesz dalej umysł rozkładać jeszcze na inne czynniki, wyróżniać maski w które sie przyodziewa, emocje uczucia,tej niesamowitej niebotycznej ilości 90 odczuć któe jak mówisz wyodrebnił buddyzm(ja tego nie wiem), a które dla mnie osobiscie w gruncie rzeczy są proste jak konstrukcja cepa, podzielone w system zero jednykowy.

Ta teoria że myśl obseruje myśl też jest dziwna,bo niby gdy pomyślę „to jest wiadro” i „to jest szklanka” to jedna myśl obseruję tą drugą? To już jest raczej schizforeniczne podejscie ( nie obrażając ciepriących na tą chorobę)

To że mówie na wode woda to oznacza ze spłycam, tzn. muszę ciągle dodawać, że jest to ciecz płynna, przezroczysta itp.?

Co mnie obchodzi new age, i jakie intencje kierują tobą ze tą oranizacja tu żąglujesz też mnie nie bardzp interesuje, a jeżeli chcesz za jej pomocą deprecjonować słuszność badania umysłu w jaki to robią mistycy i im podobni, to bożesz ty mój.

A zakładaj konto i się chwal, jaby było czym.
nadmiar optymizmu obwieszcza zbliżającą sie rozpacz

Oświecenie

przez jetodik 10 kwi 2016, 20:08
neon,

wiesz chodzi głównie o Twój brak krytycyzmu wobec tych samozwańczych oświeconych.
dla mnie podział na obserwatora i myśl jest zbyt uproszczony i tu nie chodzi o poziom ogólności tylko po prostu jest mylny. to ze mysl obserwuje druga mysl to byl przykład tylko, ze roznie mozna patrzyć, niech bedzie kolejny, wg buddystów świadomość jest efektem zarówno obiektu i zmysłu, a nie jest ona samodzielnym obserwatorem czy jak chwytliwie Osho czy inny newageowiec by to nazwał okiem cyklonu lol.
stawiasz swoje stanowisko w jednej linii z mistykami pisząc, że nie obchodzi Cie newage, tylko, że jako przykłady mistyków przedstawiasz newageowców - podział obserwator/myśl z wyraźną sugestią, że powinno sie utożsamiać z obserwatorem, bo to najgłębsza rzeczywistość to wymysł newagu, bardzo chwytliwy ponieważ takie wrażenie można subiektywnie odnieść nie badając wnikliwie, a zwłaszcza jak się to poczyta i gotową ideę zaprojektuje na własne doświadczenie.
ten koleś z youtube buddyjską pustkę przedstawiał jako atmana (choć nie użył tego okreslenia), chyba mu się religie pomotały, ale nieuprawnione przekładanie elementów jednej religii na drugą wyrywając z kontekstu, aby dać wrażenie, czy wprost oznajmić, że to co mówi i doświadcza, jest tym samym o czym mówił każdy wybitny przedstawiciel wielkich tradycji, że oto odkrył tą najgłębszą prawdę, która jak sznurek precle łączy powierzchownie różne tradycje, jest typowym dla newagu.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Oświecenie

przez buka 10 kwi 2016, 20:50
jeto,można powiedzieć że Tolle wyczuł koniunkture(choć jak dla mnie jest autentyczny,może ktoś kiedyś mu nasypał sld do herbaty)i spopularyzował pewną koncepcje w przystępny dla człowieka zachodu sposób.gdyby wydał książke '50twarzy buddy' to nikt by tego nie przeczytał bo większości ludzi się kojarzy z kultem złotego grubasa,tak leniwego że całą wieczność robi pod siebie.
Można Tollego potraktować jak kolejny poradnik a można szukać dalej.
newage u nas nabrał negatywnego wydźwięku,łatwo można tym terminem metkować koncepty które nie przystają do cywilizacji zachodu-to tak jakbyś oceniał 2000lat chrześćjaństwa przez pryzmat moherowego katolika.

i ten antropomorfizm, świat wyewoluował byś mógł go podziwiać, taa jasne.

nie,Ty jesteś więc wszechświat mógł wyewoluować man;)

Oświecenie

przez neon 10 kwi 2016, 21:38
jetodik, świadomosc jest efektem obiektu i zmysłu? jeżeli juz miałbym tak stawiać sprawe to bym to odwrócił, i powiedział że to obiekt i zmysł jest efektem świadomości. naprawde nie wiem kto jest przedstawicielem new age, Tolle podpisał z nimi jakąś umowę reklamową, nie mam pojecia. ale ja przecież wymieniałem tez kena wilbera, junga (który uważa że nadrzędnym celem naszego zycia jest jaźń) oni też są przedstawicelami new age? co to jest w ogóle new age.

Jezeli miałbym wybierać między obserwatorem a myślą. to stawiałbym na to pierwsze, jako na "prawdziwszą" czesc naszej natury, ponieważ gdybys zatracił w jakis sposób swiadomosci, to byś zignął w szaleństwie swojego umysłu. Człowiek utozsamiajc sie z umysłem raz utozsamia sie z ciałem (jestem piekny) raz z umysłem (jestem mądry) to kim on w koncu jest? ciałem czy umysłem, czy wszystkim rzeczami na raz? raz jest kochajacy (to pewnie jest miloscia) raz nienawidzi ( jestem zły) nie ma tu stałości ciągle jest kimś innym. obserwato jest stały, swiadomosc ma tylko jedna tożsamosc-jej brak. w doświadczeniu przebudzenia własnie najbardziej szokujace jest to , że dokładnie widzisz, jak umysł "sam sobie rzepke skrobie". wiec jezeli jestes swiadkiem "jodłowania" umysłu, to kim jest ten który widzi? -nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, buddysci i mistycy tworzą rózne teorie na ten temat, ale my tego nie wiemy.

Co do zycia na ziemii nie uwazam, ze pozycja obserwatora jest najwazniejsza, dla jednych jest dla jednych nie i każdy z nich ma pewnie racje. Na najgłębszym poziomie nie ma różnicy między siędzącym w pozycji lotosu mistykiem a obzerajaxcym sie w mcdonaldzie grubasem. róznica powstaje tylko w ludzkich umysłach, które sobie grają. pewien przebudzony buddysta, chodził i mówił do wszystkich "budda" bo tak postrzega sie rzczywistosc gdy uciszysz tą szczekaczke w głowie, wszystko staje sie jednym :D

co z tego ze uzywa on hinduskiego atmana (sprawidzłem w google co to jest), dla nie go nie ma znaczenia, czy to atman, tao, jażń,dusza, porostu stosuje termin który mu odpowiada i tak zeby był zrozumiały. to czepianie się. ale dlaczego miałby nie odkryc tego, co odkryli przedstawiciele tych wielkich tradycji, co to jest jakas prawda na wyłacznosc, oni jakies patenty na to wykupili?

Oświecenie

przez jetodik 10 kwi 2016, 21:46
new age to jest ruch kulturowy a nie organizacja.
skoro już przytaczasz Junga to pokaż gdzie on dzielił na obserwatora/myśl robiąc z tego całą filozofię. akurat jego system jest bardziej złożony niż jakieś tu i teraz z pozycji obserwatora.
co z tego ze uzywa on hinduskiego atmana

to z tego, że propagując ideologię atmana posługuje się do tego buddyjską koncepcją pustki, która jest zaprzeczeniem atmana.

Oświecenie

przez neon 10 kwi 2016, 22:00
Dlatego iles wypowiedzi temu mówiłem, że mają oni rózne podejscia do tematu. to jest prawdopodobnie graficznie opisane jak to postrzega jung. takze gdzies spotkałem sie z jego tekstami, ze to jaźn jest nadrzednym celem oraz zjednoczenie reszty struktór naszej osobowości. dla mnie to zdecydowanie podchodzi pod to co robią mistycy buddysci. zreszta sam jung prawdopodobnie odbył 2-3 letnie odosobnienie, gdy tego nie zrobił, nigdy by nie wiedział tego o czym pisze.

Obrazek

no własnie, poniewaz ty masz jakies teoretyczne naleciałosci, a on pewnie nie wiem ze dla molów ksiązkowych robi strasznego mixa, poplątanie z pomieszaniem. molami ich nazwał Ole Nydhal, poczytaj sobie o nim, to jest bradzo otwarty człowiek, praktykuje, mówi otwarcie o sexie, zabezpieczeniach i o tym wszystkim co ziemskie.
Ostatnio edytowano 10 kwi 2016, 22:04 przez neon, łącznie edytowano 1 raz

Oświecenie

przez jetodik 10 kwi 2016, 22:03
neon, jak widzisz model jest znacznie bardziej złożony niż przedstawia Tolle czy ten z youtube, a droga do jego odpowiedniego ustawienia na pewno też nie opiera sie na prostym tu i teraz.

Oświecenie

przez neon 10 kwi 2016, 22:10
jetodik, tak, ale dla mnie on poprostu porozdzielał role umysłu na rózne funkcje. umysł swiadomy, nieswiadomy, persona/nasza tozsamosc, itp itp dla mne to rózne funkcje tego samego umysłu.

Oświecenie

przez jetodik 10 kwi 2016, 23:42
no tak ale aby z umysłem pracować należy wiedzieć jak funkcjonuje i wniknąć trochę w jego złożoność, a nie upraszczać, ale ci niuejdżowcy nie znają się po prostu, nie potrafią rozróżnić pewnych rzeczy i się w tym rozróżnieniu połapać, tak jak Jung przykładowo, dlatego powtarzają tylko zpłaszczone teorie umysłu.

Oświecenie

przez buka 11 kwi 2016, 00:34
no tak ale aby z umysłem pracować należy wiedzieć jak funkcjonuje

oj tam,ja z umysłem pracuje na codzień a wcale nie mam pojęcia o jego funkcjonowaniu:D
kwestia doświadczenia dżeto.musisz włożyć palec jak ten niewierny Tomasz.zjedz muchomora,wróć do nas, to pogadamy

Oświecenie

przez jetodik 11 kwi 2016, 02:19
buka,

nie o to chodzi, Ty nie nauczasz jako ten, który wie jak umysł funkcjonuje.
a są tacy co twierdzą, że wiedzą i gadają bzdury, ale lud kupuje, dosłownie i w przenośni.

Oświecenie

przez jetodik 11 kwi 2016, 08:25
Buka, Neon i Monk polecam Wam dwie książki, obydwie napisane przez mistrzów zen:
jedna to Barry Magid "Koniec Pogoni za Szczęściem" (oprócz bycia zenkiem koleś jest też psychoterapeutą i wskazuje na różne iluzje i pułapki psychologiczne którym ulegają szukający oświecenia)
druga to Hardcore Zen, dobrze w niej napisał Brad Warner, że prawdziwa duchowość to moralne postępowanie, a poszerzanie świadomości itp.to dobre dla gimbusów.
Jakoś tak to ujął, już nie pamiętam dokładnie.

Wracając do Tollego to widzę, że nowe filmiki wstawia, tego krytykującego facebooka i ogólnie ślęczenie przed monitorem, nie widziałem wcześniej, zgadzam się z nim, właściwie to tylko truizmy, rozbroił mnie lekko ten podstawiony śmiech, szkoda tylko, że jego wpisy na fejsie (tzn. nie jego on ma od tego ludzi pewnie), nawołują do dzielenia się wydarzeniem, aplikacje z dostępem do jego płatnej tv też trochę przeczą temu przekazowi.

No i teraz widzę, że robi jakiś 5dniowy retrit, umieścił na fejsie reklame możliwości wykupienia strima za 150dolców:D
dobrze ktoś tam skomentował, koleś ma miliony na koncie, a każe ludziom bulić za samego strima 150 dolców, hmm.

nie podoba się termin newage, to teraz inaczej bede określał - McDuchowość!

Oświecenie

przez jetodik 11 kwi 2016, 08:45
a Refren nie lubi chyba tych Waszych oświeconych. Tak mi się wydaje.

Sortuj wg