Lęk - przemyśleć, czy zaakceptować?

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez nvm 11 lut 2016, 16:22
Gdy czuję jakiś lęk, to moja odruchowa automatyczna reakcja to: "Muszę się teraz koniecznie dokładnie zastanowić, czy na pewno postępuję w tej chwili dobrze! Być może istnieje jakaś bezpieczniejsza, a zarazem również w miarę akceptowalna alternatywa i wówczas to ją powinienem wybrać!".

Lepiej jest w takich sytuacjach:

:arrow: zrobić to, do czego mnie namawia lęk, czyli się zastanowić; (bo lęk może sygnalizować, że to nie jest najlepsze rozwiązanie)
:arrow: czy też może po prostu zaakceptować ten lęk, zignorować go i robić dalej to, na co mam ochotę (bo lęk to tylko jakaś irracjonalna reakcja organizmu, którą nie powinienem się zbytnio przejmować)?
nvm

przez Goni 11 lut 2016, 17:02
Zastanów się po prostu co zrobiłaby większość ludzi w takiej sytuacji. Jeżeli zaczniesz to odnosić tylko do własnych doświadczeń, przemyśleń, historii życiowej, to będziesz się zastanawiać kilka godzin, a i tak będziesz mieć wątpliwości.

przez nvm 11 lut 2016, 17:07
Goni napisał(a):Zastanów się po prostu co zrobiłaby większość ludzi w takiej sytuacji. Jeżeli zaczniesz to odnosić tylko do własnych doświadczeń, przemyśleń, historii życiowej, to będziesz się zastanawiać kilka godzin, a i tak będziesz mieć wątpliwości.
Większość ludzi jest lekkomyślna, beztroska, pochopna, hedonistyczna i stosuje heurystyczne algorytmy zachłanne. Podejmuje lekkomyślnie działania, których potem żałuje. Z drugiej strony większość ludzi, mając takie lęki, ulega im po prostu i wpadają przez to w zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Zatem to zależy jak patrzeć.
nvm

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Goni 11 lut 2016, 17:27
Większość jest po prostu przeciętna, więc zachowawcza i nie przejawia skłonności do ryzyka. Nie można wszystkiego tak dogłębnie analizować. Człowiek musi generalizować i opierać się o pewne schematy, bo inaczej zeświruje.

przez nvm 11 lut 2016, 17:30
Goni napisał(a):Większość jest po prostu przeciętna, więc zachowawcza i nie przejawia skłonności do ryzyka. Nie można wszystkiego tak dogłębnie analizować. Człowiek musi generalizować i opierać się o pewne schematy, bo inaczej zeświruje.
A zatem zalecasz mi zachowawczość i nie ryzykowanie? Wtedy by mnie nie było na tym forum i bym tego nie pisał.
nvm

Sortuj wg