Pisanie terapeutyczne

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

Pisanie terapeutyczne

przez nieodgadniona26 27 gru 2014, 12:13
Hej.

Ostatnio przeczytałam artykuł w gazecie o pisaniu terapeutycznym. Chciałabym Was się dopytać co o tym sądzicie. Czy sprawdza się ta metoda lepiej niż od samookaleczenia czy raczej nie.

Zastanawiam się też czy wystarczy tylko pisanie, czy jest też potrzebna druga osoba do pokonania własnych słabości i lęków?
Marzenia dzielimy na te które się spełnią i na te które pozostaną wyłącznie marzeniami. Ale przychodzi taki moment w życiu, że już nie ma żadnych marzeń, bo one się nie spełnią nigdy.

Pisanie terapeutyczne

przez wel2 27 gru 2014, 12:17
ja chyba dużo pisałam od 8 lat - nie wiem czy to można nazwać terapeutyczne

i w sumie to nie umiem odpowiedzieć na twoje pytanie.
jeśli patrzysz na zachowanie drugiego człowieka i nie widzisz w nim piękna jego niezaspokojonych potrzeb, które stara się zaspokoić, to nieuważnie patrzysz.

jeśli mam ochotę krytykować, oceniać, jeśli czuję złość, to jest duża szansa, że patrzę tylko po wierzchu.

Pisanie terapeutyczne

przez Bukowski 27 gru 2014, 12:21
nieodgadniona26, Pisz wszystko co Ci tylko mózg na rękę przyniesie.
Bukowski

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Pisanie terapeutyczne

przez bedzielepiej 27 gru 2014, 13:49
Na czym polega takie pisanie, coś jak pamiętnik?
Bo ja mam od lat masę zapisanych zeszytów, które uświadamiają mi tylko że nic się nie zmienia na lepsze więc pewnie nigdy nie wyjde z tego stanu.

Pisanie terapeutyczne

przez wel2 27 gru 2014, 14:02
też jestem ciekawa na czym to polega
jeśli patrzysz na zachowanie drugiego człowieka i nie widzisz w nim piękna jego niezaspokojonych potrzeb, które stara się zaspokoić, to nieuważnie patrzysz.

jeśli mam ochotę krytykować, oceniać, jeśli czuję złość, to jest duża szansa, że patrzę tylko po wierzchu.

Pisanie terapeutyczne

przez Druid 27 gru 2014, 14:15
nieodgadniona26, jeśli potrafisz spojrzeć z dystansem i szczerą ciekawością na to, co wcześniej napisałaś powodowana emocjami czy też będąc w refleksyjnym nastroju, możesz się dowiedzieć o sobie czegoś nowego. Przelewanie myśli na papier pozwala się oczyścić, zwrócić niestrawione fragmenty rzeczywistości, przyjrzeć się swoim mentalnym wymiocinom.
Druid

Pisanie terapeutyczne

przez ego 27 gru 2014, 14:35
Ja sobie nie wyobrażam pisania jakiegokolwiek pamiętnika. Cały czas bym myślała, że ktoś może to znaleźć i dowie się czegoś o mnie, o czym bym nie chciała żeby wiedział. A tak wszystko jest bezpieczne w mojej głowie.
ego

Pisanie terapeutyczne

przez wel2 27 gru 2014, 15:38
dlatego między innymi ja nie piszę pamiętnika

Pisanie terapeutyczne

przez liptint 27 gru 2014, 16:02
kiedyś coś takiego pisałam jak nie potrafiłam sobie z czymś poradzić i potrzebowałam rady.
Brałam kartkę i długopis. Pisałam do samej siebie, głównie stawiałam sobie pytania. Stawiałam się w roli własnego terapeuty.
Kluczem było zadawanie odpowiednich pytań które czasem były zaskakujące co prowadziło do odpowiedzi.

Pisanie terapeutyczne

przez wel2 27 gru 2014, 16:03
liptint, sama sobie tak wymyśliłaś ? cz z jakiejś książki ?

Pisanie terapeutyczne

przez Steviear 27 gru 2014, 16:22
Też tak robiłam, jednak uznałam że szkoda papieru..szkoda drzew.

Pisanie terapeutyczne

przez refren 27 gru 2014, 17:05
Znam taką zabawę, nie wiem czy działa terapeutycznie, ale nieraz powstają z niej fajne rzeczy.
Trzeba zapisać 5 pierwszych rzeczy (rzeczowników), które przychodzą komuś na myśl i 5 czynności - bez żadnego analizowania, zastanawiania się. A potem pierwszy rzeczownik się łączy z pierwszą czynnością i trzeba z tego zrobić wers wiersza (najlepiej moim zdaniem wychodzi biały), i z kolejnymi tak samo.

Jakby ktoś próbował, niech zamieści rezultat. :D

Pisanie terapeutyczne

przez Druid 28 gru 2014, 01:05
refren, ale że co, trolujesz temat?
Druid

Pisanie terapeutyczne

przez Szubidka 28 gru 2014, 01:28
Ja tak robię, że kiedy już nie mogę wytrzymać, czuję się bardzo źle i mam chaos oraz wiem, że nikomu nie mogę tego powiedzieć bo zwyczajnie nie wytrzyma i odejdzie ode mnie, to napisuję wszystko na kartce. Właśnie tak jak liptint stawiam sobie pytania i odpowiadam na nie. Np.: Co mnie teraz stresuje? I wymieniam. a Potem, czy mogę usunąć któryś ze stresorów? No to skreślam. A potem: sposoby radzenia sobie z obecną sytuacją: i wymieniam. A potem cele, które chcę osiągnąć? Albo co mnie denerwuje? Itd. Czasem klnę na papierze, wyklinam niektórych ludzi itd. Ale potem to wszystko wyrzucam. Nie chcę do tego wracać, do tych emocji. To doraźna pomoc, wentyl bezpieczeństwa. Chyba sama na to wpadłam ale nie pamiętam.

Sortuj wg