Coaching - praktyczne metody na poprawę

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez torres 02 mar 2014, 02:57
Dusiorek, depresja akurat niekoniecznie. Zależy czym jest spowodowana. Jeśli depresja jest reakcją organizmu na myśli to je przepracują, a jeśli to skutek zaburzeń chemii w mózgu to pomóc może jedynie psychiatra. Myślę, że dobry coach jest w stanie to wyczuć.

jetodik, ze skupieniem się na konkretnej czynności to jest tak, że nie zwiększa się umiejętności koncentracji bo ją każdy ma z natury. Trzeba wybadać co przeszkadza w wykorzystywaniu tej zdolności. Myślę, że sama koncentracja nie jest problemem nad jakim się pracuje tylko trzeba poszukać przyczyn jej braku. O czym myślisz kiedy nie możesz się skoncentrować?

przez Dusiorek 02 mar 2014, 04:28
Zależy czym jest spowodowana. Jeśli depresja jest reakcją organizmu na myśli to je przepracują
To powiem Ci szczerze pierwsze słyszę. Oczywiście jeśli mówimy tu o depresji a nie zwykłym obniżeniu nastroju. Miałam szkolenie z coachingu i nasza trenerka jasno dała do zrozumienia, że takich pacjentów się nie podejmuje. Nawet jeśli depresja jest spowodowana jedynie staniem w miejscu, czy brakiem celi to jest to jednak choroba psychiczna albo na farmakoterapię, albo na psychoterapię. Nie wiem może są różne szkoły, ale osobiście też bym się nie podjęła pracy z taką osobą. Pomijając fakt, że coaching to nie terapia tylko trening rozwojowy, i po prostu się nie zajmuje wychodzeniem z tak ciężkich stanów psychicznych, to trwa też krócej, za krótko by skutecznie pomóc takiej osobie. No i fundamentalne pytanie, czy osoba z depresją jest gotowa w ogóle na rozwój? Myślę, że bardziej stawiałaby na poprawę aktualnego stanu funkcjonowania niż sama z siebie przyszła, by rozwinąć np. swoją karierę...

Tzn to tylko moje zdanie, jak napisałam wcześniej nie wiem może są inne szkoły. Ja jestem raczej ostrożna i nie zamierzam rzucać sie na głęboką wodę by ew. rozbabrać klienta i zostawić samemu sobie.

-- 02 mar 2014, 03:40 --

Hehe pewnie zaraz będzie, że celem może być wyjście z depresji i wtedy cały coaching będzie się skupiał na szukanie naturalnych zasobów klienta i motywowaniu go aby depresję pokonał, ale jednak dalej tego nie widzę ^^'. Tutaj jednak bardziej przydałoby się porozmawiać o tym skąd się wzięła depresja i skupić się na problemach ją wywołujących. Obawiam się tez że wielu ludzi z depresją po prostu nie będzie widzieć swojego celu, ani sensu życia, ani swoich dobrych stron, ani nic co je interesuje i tutaj coach wali głową w mur.
"Każdy mężczyzna ma wady. Wybór mężczyzny więc, to wybór wad, z którymi jesteśmy w stanie żyć"

przez torres 02 mar 2014, 16:38
Hmm to ja słyszałem coś takiego, że człowiekowi z depresją powinno się powiedzieć żeby dał przepis na to co zrobił żeby tę depresję mieć. I przestać to robić. W większości przypadków depresja to nie choroba tylko zwykłe blokady do przepracowania. Przynajmniej takie podejście podają na grmg, ja zajęć z coachingu nie kończyłem a jedynie interesuję się tym, czytam różne książki i artykuły na ten temat.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Dusiorek 02 mar 2014, 16:49
Tzn widzisz... depresja to dość ciężkie słowo. Depresja nieważne czy pochodzi z problemów, czy ze zmian chemicznych w mózgu to jest choroba psychiczna. Jest też długotrwała, to nie jest kwestia tygodnia czy dwóch. Więc też potrzeba czasu by przerwać to dołujące myślenie. Nie jestem przekonana, że coaching ze spotkaniami co dwa tygodnie mający zeledwie ok 10 spotkań podołałby w takiej sytuacji, by osobę wyleczyć i jeszcze jakoś rozwijać.

Nie wiem jakie to były książki, ale może o depresji mówiono tam w kwestii potocznej, że ktoś ma obniżony nastrój, dystymię, coś w ten deseń. Zaciekawiłeś mnie tym trochę przyznam szczerze. No ale może rzeczywiście ktoś tam próbuje sobie radzić z takimi przypadkami.
"Każdy mężczyzna ma wady. Wybór mężczyzny więc, to wybór wad, z którymi jesteśmy w stanie żyć"

przez torres 02 mar 2014, 16:59
Dusiorek, wyślę Ci na pw ciekawy link. W sumie wkleiłbym tutaj ale raz, że nie chcę być posądzany o reklamę a dwa, że nie wiem czy regulamin forum na to pozwala (a nie chce mi się tego sprawdzać, ach ta prokrastynacja :) )

przez Dusiorek 02 mar 2014, 18:26
Widziałam link. Ostro lecą... No nic życzę im powodzenia :D
Ciekawostka. Dzięki!

przez piterotr 03 mar 2014, 16:46
torres, W takim układzie masz wiernego czytelnika. Może to coś u mnie posunie do przodu. Słyszałem coś kiedys o coachingu ale nigdy sie temu nie przygladałem z bliska.
I zanim pojmiesz co jest najważniejsze w tym syfie, nie raz się potkniesz syzyfie...

Sortuj wg