Po czym poznać, że jestem zdrowa?

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez L.E. 03 sty 2013, 11:28
Moje pytanie kieruję przede wszystkim do Pani ekspert i osób, które są już zupełnie lub prawie wyleczone.
Zostało mi już kilka tygodni do końca terapii (ale tego faktu nie chcę tu za dużo omawiać).
Problem jest w tym, że nie umiem stwierdzić, czy jestem zdrowa czy nie.
Pierwsze objawy zaczęły mi się pojawiać w wieku kilku lat i teraz 20 lat później nie wiem do końca, co jest zdrowe a co nie?
Sytuacja wygląda tak, że jestem obecnie w stanie poradzić sobie z każdym objawem, lękiem czy obniżonym nastrojem, kompulsje i obsesje w śladowych ilościach się gdzieś tam przewijają, ale nie są jakieś bolesne czy męczące.
Z drugiej strony te objawy stale są.
Jestem w stanie normalnie funkcjonować, ale w stanie maksimum objawów też byłam, więc nie jest to wyznacznik.
Sama więc nie wiem, jak to jest. Jak wy myślicie?
'Każdy z nas jest łodzią, w której może się z potopem mierzyć,
cało wyjść z burzowej chmury, musi tylko w to uwierzyć"

przez Candy14 03 sty 2013, 12:06
Jestem w stanie normalnie funkcjonować, ale w stanie maksimum objawów też byłam, więc nie jest to wyznacznik.

No ale chyba jest roznica w jakosci funkcjonowania? Ja nadal jestem DDD, nadal mam jazdy - roznica jest taka ze je kontroluje.. przedtem sobie z nimi plynelam. To jednak ogromna roznicaz dla mnie i mojego otoczenia
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez L.E. 03 sty 2013, 12:37
Oczywiście, że jest różnica.
Ale po prostu nie wiem, czy już jest tak, jak powinno być, czy może być lepiej...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Candy14 03 sty 2013, 13:00
L.E., nad tym chyba pracuje sie dalej przez cale zycie nawet juz bez yterapeuty. Ja wciaz nad soba pracuje bo wydaje mi sie ze moze byc jeszcze lepiej
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

przez L.E. 03 sty 2013, 18:32
Candy14, niby tak, ale ja nie jestem czasem pewna, czy coś jest moją wadą czy zaburzeniem...

przez Candy14 03 sty 2013, 20:03
L.E., nad wadami tez sie pracuje .. wiec w sumie co za roznica :)

przez nieboszczyk 03 sty 2013, 20:09
można poznać po opinii innych,po popularności i po mniejszej ilości awantur.oraz po wewnętrznym dobrym samopoczuciu
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

przez L.E. 05 sty 2013, 23:57
nieboszczyk, to nie jest takie proste. Choćby dlatego, że ja się zawsze mocno ukrywałam i większość ludzi wokół mnie nawet nie wiedziało, że jest ze mną coś nie tak.

przez Christopher28 06 sty 2013, 08:12
jeśli nie wiesz, czy jesteś zdrowa, to nie jesteś

to znaczy, możesz być po części zdrowa, może być lepiej jak było, owszem

co wcale nie oznacza, że namawiam na kontynuowanie terapii, może można samemu dalej

prawdziwa terapia powinna zmienić człowieka od podstaw, przemieniać go dogłębnie, poprzestawiać mechanizmy wewnętrznego funkcjonowania, a nie tylko objawy wyciszyć

sam się wydobyłem z potężnej nerwicy, która nota bene też dobrze maskowałem przed innymi i przed sobą

zawsze może być lepiej, tym bardziej jak ktoś ma wątpliwości, a nawet jakby myślał, że jest już dobrze, to i tak może być lepiej

trzeba tylko przepracować wszystko - poznać przyczyny zaburzeń, ocenić charakter, funkcjonowanie, zastosować odpowiednie metody "leczenia" i działa... :)

tak, tak, wiem, wcale to nie takie proste...

przez Candy14 06 sty 2013, 13:22
jeśli nie wiesz, czy jesteś zdrowa, to nie jesteś

a mozna to wiedziec? przeciez to nie grypa kiedy mija goraczka i bole miesni i czujesz sie dobrze.
Bagaz psychiczny nosi sie przez cale zycie a terapia pomaga sie z nim uporac i zmienic sposob myslenia o nim. Ja zawsze bede DDD i nic tego nie zmieni. Moge jedynie radzic sobie z tym w zyciu i umiec niedopuszczac by to na nie wplywalo

przez Christopher28 06 sty 2013, 17:26
uważam, że można wiedzieć - jak z każdą innym zaburzeniem, na przykład jak jest ból głowy i mi on przechodzi, to przecież wiem o tym, jak mam lęk wobec zwierząt, to jak z tego się wyleczę, bawię się z psami itp.

tak samo jest z nerwicą, tylko to trochę bardziej skomplikowana sprawa, niemniej w przypadku rzeczywistego wyzdrowienia, różnica powinna być na tyle znacząca, że osoba powinna to jasno odczytywać, powinna czuć się tych sprawach zupełnie innym człowiekiem (przynajmniej ja się tak czuję)

bagaż psychologiczny można czasem przebudować, może nie uda się sięgnąć do tego, co jest na samym dnie, ale może część zawartości da się wymienić :)

zupełnie inaczej stawiam cel terapii czy jakichkolwiek działań podejmowanych na rzecz zdrowia psychicznego osoby znerwicowanej - liczne przypadki (w tym mój) pokazują, że nie jest to choroba nie uleczalna, że potrzeba nie tylko leczyć objawy, ale można dojść tak głęboko w strukturę człowieka, jego emocji, przeżyć, konfliktów, że często udaje się to rozprostować, przepracować, uzdrowić

problemem jest dobra teoria, która opisuje, co naprawdę dzieje się z człowiekiem i na tej bazie pokazuje, jak próbować to zmienić

przez Candy14 06 sty 2013, 17:34
, że potrzeba nie tylko leczyć objawy, ale można dojść tak głęboko w strukturę człowieka, jego emocji, przeżyć, konfliktów, że często udaje się to rozprostować, przepracować, uzdrowić

Jak najbardziej sie zgadzam.. tylko to tak jest z alkoholikiem.. moze juz nie pic ale wciaz jest alkoholikiem. Dlatego uwazam, ze mozna skorygowac pewne rzeczy ale nie wyleczyc do konca

przez nieboszczyk 06 sty 2013, 17:40
L.E. napisał(a):nieboszczyk, to nie jest takie proste. Choćby dlatego, że ja się zawsze mocno ukrywałam i większość ludzi wokół mnie nawet nie wiedziało, że jest ze mną coś nie tak.

tylko zdrowy człowiek jest popularny,kochany,lubiany i potrzebny innym i pod ochroną.tylko po tym można poznać czy jest się zdrowym.zdrowy to jest Justin Bieber,Dorota Rabczewska i Felix Baumhartner.tego typu osobniki nie wiedzą co to ból,cierpienie i smutek co im się prędzej czy pozniej nudzi i zaczynają ćpać bo to ludzie bez kręgosłupa moralnego.
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

przez L.E. 06 sty 2013, 18:16
nieboszczyk, nieprawda.
W skrajnej fazie zaburzeń miałam faceta i mnóstwo znajomych, więc to nie działa w ten sposób.

-- 06 sty 2013, 17:18 --

nie wiedzą co to ból,cierpienie i smutek co im się prędzej czy pozniej nudzi i zaczynają ćpać bo to ludzie bez kręgosłupa moralnego

OMG! Co to za farmazon?
Znam mnóstwo ludzi całkowicie zdrowych fizycznie i psychicznie i nie zauważyłam, żeby coś specjalnie ćpali.
Ponadto zdrowy człowiek też może mieć problemy finansowe, uczuciowe czy w nauce, nie wszystkie problemy w życiu są winą zaburzeń czy choroby.

Sortuj wg