Emocje - jak nauczyć się je wyrażać?

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez Brid 07 gru 2010, 12:59
Interesują mnie sposoby wyrażania emocji. Zapewne można się tego nauczyć. Jak człowiek przez całe dotychczasowe życie był ograniczany (zapewne głównie przez rodziców), to nie umie być spontaniczny - następuje zahamowanie twórczości, rozwoju, swobody... W obecnej chwili pracuję nad wyrażaniem gniewu, złości - bo się dowiedziałem że może być to emocja pozytywna, dotychczas kojarzyło mi się to tylko z agresją itp.
Nie chodzi mi tu o np. sport. - bieganie itp. coś więcej... macie jakieś teorie :?:
Brid

Re: Emocje - jak nauczyć się je wyrażać?

przez speedy13 12 gru 2010, 11:56
Hmm wyrażanie emocji. Ja moje pozytywne emocje wyrażam poprzez jazdę na sankach z kolega i to są bardzo pozytywne emocje bo myślę jak by tu zarzucić sankami żeby było fajnie. Kolekcjonuję modele aut w skali 1/87 i jak jestem naprawdę bardzo zły i mam ochotę rzucić czymś o ścianę to podchodzę do nich i biorę w ręce gablotkę z modelem Audi A8 i momentalnie się uspokajam bo to jest auto marzeń i jak myślę o nim to po prostu jest mi miło. Nie wiem czy o to dokładnie chodziło :), ale może się przyda w końcu to też sposób wyrażania emocji.

przez Brid 14 gru 2010, 15:00
Niezupełnie o to mi chodził. Myślałem bardziej o sytuacji, kiedyś ktoś Ci nagada, w pracy, szkole, na studiach, domu a Ty nie możesz się obronić, chociażby z tego powodu, że ta osoba stoi w jakiejś hierarchii nad tobą wyżej. Masz ochotę jej coś powiedzieć, ale nie możesz bo np. nie dostaniesz zaliczenia, wyrzuci cię z pracy itp.
W takiej sytuacji wziąłby to A8 i nie zostało by po nim nic, oprócz strzępów.
Chodzi mi o wyładowanie swoich emocji - negatywnych w jakiś konstruktywny sposób, aby nie gromadzić ich w sobie..
Brid

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez majster69xxx 15 gru 2010, 14:38
Czy jesteśmy zwierzętami aby za każdym razem ujawniać swoje stany emocjonalne?? Prościej jest je negować, racjonalizować, przenosić ( "Mechanizmy obronne osobowości" autor jest kobieta). Jest bardzo dużo trików psychologicznych. Najprościej jest znaleźć sobie zajęcie, które pomoże odreagować to wszystko. Wysiłek fizyczny w każdej postaci jest najlepszym sposobem odreagowania.

przez eksajter 15 gru 2010, 23:35
pytanie zadales ciekawe i bardzo trafne.

jak ktos np. mnie wkurzy i jestem spięty, albo spowodowane jest to natłokiem obowiązków to staram się odejsc gdzies w spokojne miejsce i zrobic sobie szybki trening relaksacyjny (głębokie i spokojne oddychanie, powtarzanie sobie, że jestem spokojny i zrelaksowany, albo napinanie i rozluznianie miesni. Poza ty, dobry na odreagowanie jest spacer, sport (np. boksowanie w worek, bieganie, pływanie), taniec. Do tego polecam zajęcie sie czyms co lubimy, albo pojscie w miejsce gdzie nikogo i powydzierac sie na caly glos. Z doswiadczenia wiem , ze czlowiek po takim czyms sie czuje jak nowo narodzony. Najlepsze jest to, ze wiele psychologow to poleca. ;-) pozdrawiam

ps. dobrze, ze wpadles na to ze przyczyna nerwicy są emocje i zła mentalnosc. Wyladowanie negatywnych emocji bedzie cie uspokajac i podnosci wartosc samego siebie.

przez wiejskifilozof 13 lut 2011, 09:57
Ja kiedyś nie miałem emocji . Byłem jak głaz , żadnych łez , śmiechu . Nawet złości , wokół mnie , było normalnie . Pytałem się swej psychiatry , powiedziała mi ,że jakieś tam uczucia mam . Tylko ukryte , w końcu dałem sobie spokój . Jednak od paru dni jest inaczej . Czuję ,że uczucia wracają . Może nie od razu wszystkie , lecz zaczynam przeżywać tekst książki , w smutnych chwilach mam ochotę na płacz . Często się zaśmiewam . Może ten stan nie skończy się , chcę w końcu mieć uczucia i emocję ,.

przez pajak 13 lut 2011, 10:21
Ja aktualnie nie posiadam emocji, czuje się jak zombi. Więc nawet nie mam co wyładowywać.
Obrazek

przez Brid 13 lut 2011, 15:42
pajak, Też mam ostatnio taki okres zombi. Świadomie odciąłem się od znajomych, rodziny, wszelkich kontaktów. Na wszelkie bodźce odpowiedź była neutralna, albo wcale nie było odpowiedzi. Jednak dochodzę do wniosku, że to nic dobrego. Stwierdziłem, że można zrobić sobie coś w stylu "treningu emocji". Mianowice chodzi np. o świadome wywołanie sprzeczki, oraz obrona swojego zdania. Zrobić komuś coś miłego, co wywoła u kogoś emocje, które mogą się po części przenieść na nas. itp
Brid

przez pajak 13 lut 2011, 19:14
Możesz mi coś więcej powiedzieć na ten temat ? Jak przeprowadzać taki trening ?
Obrazek

przez kreatka 13 lut 2011, 20:04
A czy jest ktoś kto nie radzi sobie z wyrażaniem czy nawet ze "zdradzaniem się" z pozytywnymi emocjami. Ciągle czytam, ze ludzi nie radzą sobie z wyrażaniem złości, bo zostali nauczeni, że to coś złego. Czy jest ktoś, kto ma odwrotnie?

Bo ja mam. Potrafię powiedzieć wprost, kiedy ktoś mnie wkurzy, nawet jeśli to ktoś "ważny", natomiast trudno jest czy raczej w ogóle nie jestem w stanie uśmiechnąć się do kogoś na kim mi zależy, bo zostałam nauczona takiego negatywistycznego sposobu funkcjonowania wśród ludzi - im bardziej mi na kimś zależy tym większy chłód mu okazuję - i nie jestem w stanie nic z tym zrobić, przełamać tego.

Poza tym nie umiem w ogóle zachowywać się spontanicznie, np jak mnie coś ucieszy - ciesze się w duchu - a na zewnątrz jestem takim zombi właśnie. Jestem mega sztywna.

Jeśli chodzi o złość to mi pomaga długi samotny spacer - muszę "wychodzić" te złe emocje - pomaga trochę, na pewno nie wyzbywam się w ten sposób tych emocji całkiem, ale pomaga nabrać dystansu.
Można też spisać swoje uczucia, przelać złość na papier/monitor.
Ja czasem kiedy "nie wyrabiam" rzucam czymś np piłkami o podłogę z całej siły (piłki z piaskiem który amortyzuje siłę uderzenia - można się nie przejmować, ze coś się stanie).

przez Brid 13 lut 2011, 23:13
pajak, Od razu mówię, że sam sobie to wymyśliłem:D Skojarzyłem to ze sceną z filmu Fight Club, gdzie ludzie z klubu mieli zaczepić człowieka na ulicy, wszcząć bójkę i przegrać. Na tej samej zasadzie, możesz spróbować się pokłócić z kimś, można np bronić swojego zdania, po mimo, że wiesz, że nie masz racji. Chodzi o to, że wtedy się pojawią emocje. Albo, bardzo dziwna dla mnie sprawa, z góry nikomu tego nie polecam i wiem, że to jest złe, raczej tego nie robię. Ale jak np. kogoś że tak powiem delikatnie skrzyczę, też się pojawiją jakieś emocje, czasami się czuje po tym lepiej. Chodzi tu chyba o niską samoocenę, oraz o to że raczej zwykle nie mówię, swojego zdania głośno. A w tej sytuacji to następuje i jest ok. Myślę, że można szukać sytuacji w których emocje mogą się pojawiać i coś robić, działać, wtedy same emocje się pojawią.

kreatka, u mnie pojawią się poczucie winy kiedy mam powiedzieć o kimś bliskim że mnie wkurza. Jeśli chodzi o obce osoby, to muszą mnie doprowadzić do skrajności żebym im to powiedział, zwykle puszczam to gdzieś daleko.

Kompletnie się nie umiem zachowywać spontanicznie, spontanicznie cieszyć - tego, można, należy się nauczyć ???
Brid

przez Red92 13 lut 2011, 23:30
Brid ja ostatnio wyładowuję emocje na bliskich... po kilku latach udaje mi się bez wyrzutów sumienia, ale sam nie wiem czy to dobrze, czy źle :?
Red92

przez Brid 13 lut 2011, 23:32
Red92, No jeśli to są emocje pozytywne to jest ok, gorzej jak negatywne, to jest raczej destruktywne dla Ciebie i rodziny.
Brid

przez Red92 13 lut 2011, 23:33
No właśnie... chcą mi pomóc, a przechodzę do pozycji ataku...
Red92

Sortuj wg