Medytacja - nasza forumowa GRUPA WSPARCIA

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez jetodik 07 cze 2015, 10:29
Denial, odczucia cielesne żeby zauważać i to z czym są związane, jakie emocje i myśli im towarzyszą.
ćwiczenia pochodzą z książki "uwolnić traumę"
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Denial 07 cze 2015, 10:39
jetodik napisał(a):Denial, odczucia cielesne żeby zauważać i to z czym są związane, jakie emocje i myśli im towarzyszą.
ćwiczenia pochodzą z książki "uwolnić traumę"

Bardzo podobne. Żeby nie rzec - identyczne.

Choćby wczoraj czytałam o medytacji polegającej na uważnym ruchu i jak w każdej książce tego typu było tam napisane, co się komu przydarzyło: jakiś koleś próbował uważnie się rozciągnąć i zarejestrował w sobie panikę w pewnym momencie. Wytłumaczenie tego jest... Otóż miał kiedyś wypadek, w wyniku którego doznał urazu pleców. Jest już wszystko w porządku, ale ta ostrożność dalej w nim siedzi. Cóż, zawsze coś nowego o sobie wie :)

Ciekawy pomysł, żeby zwrócić się do własnego ciała w dochodzeniu do siebie po traumie. Drobne, głupie rzeczy uruchamiają stras pourazowy :( Tak pewnie można je dostrzec, hm?

przez jetodik 07 cze 2015, 10:44
Denial, jeszcze tak sie nie znam na tym, zeby napisac z pelna stanowczoscią, ale myślę, że tak. metoda nazywa sie somatic experience.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez abrakadabra xx 09 cze 2015, 00:54
Próbowałem medytować już kilkukrotnie, udało mi się wytrzymać jedynie po kilka dni. Przyznam, że chciałbym wejść w to głębiej bo nawet po tych kilku dniach odczuwałem pozytywne efekty, umysł się uspokajał a tego właśnie mi trzeba. Chyba brakuje mi cierpliwości w czekaniu na efekty...

przez Introwertyczka 09 cze 2015, 00:58
Kiedyś próbowałam medytować, ale nie mogę się skupić i niewiele z tego wyszło.
Introwertyczka

przez abrakadabra xx 09 cze 2015, 01:02
Introwertyczka, podobno skupienie przychodzi samo wraz z praktyką...

przez jetodik 09 cze 2015, 01:13
był czas kiedy mocno interesowałem się medytacją, kupowałem książki, chodziłem nawet na spotkania grup buddyjskich, oprócz tego codziennie stosowałem medytacje w domu na specjalnej poduszce.

próbowałem różnych metod, jednak najbardziej upodobałem sobie zazen, czyli po prostu siedzenie. chodzi w niej o to aby siedzieć w odpowiedniej pozycji i gdy się spostrzega, że się myśli to należy przestać myśleć, tzn. przerwać konkretnie tą myśl która aktualnie występuje.

w książce "otwieranie dłoni myśli" był taki opis, że myślenie polega na chwytaniu czegoś i aby przerwać myślenie należy zauważyć jak chwytamy coś myślą (każda myśl ma swój obiekt), należy zauważyć jaki obiekt (temat, wspomnienie, idea itp.) właśnie chwytamy tą myślą i poluzować ten chwyt, puścić ten obiekt, robiąc w ten sposób bardzo łatwo udawało mi się opróżnić umysł.

przez abrakadabra xx 09 cze 2015, 01:20
jetodik, mnie właśnie ten natłok myśli wkurzał, nie mogłem tego opanować. Ile trzeba praktykować żeby się w miarę szybko wyciszyć?

przez jetodik 09 cze 2015, 01:27
abrakadabra xx, kilka miesięcy, ale można już od początku jak się przyłozysz to wejdziesz w stan niemyślenia.
Jest też taki sposób przedstawiony przez Brada Warnera, twierdzi on, że miedzy każdą myślą nawet w natłoku jest przerwa, jak pojawia się myśl to nic z nią nie należy robić poczekać aż przejdzie i wbić się w tą lukę i staraj się utrzymać jak najdłużej na tej luce (to jak surfing) :)

stosując takie podejście otwieranie dłoni myśli czy wbijanie się w lukę nie trzeba się przejmować myślami, bo są one jak fale dla surfera - okazje do zastosowania swojego triku ;)

jest też inne podejście które zwróciło kiedyś moją uwagę, polegające na stopniowym budowaniu procesu medytacji, czyli najpierw się buduje fundamenty medytacji, później się osiąga głębsze stany oparte na tych fundamentach.
tutaj jest instruktaż do medytacji w takim podejściu:

http://sasana.wikidot.com/podstawowa-metoda-medytacji

przez abrakadabra xx 09 cze 2015, 01:37
jetodik, czyli mieć tylko w świadomości żeby pozwolić być i odejść tym wszystkim zbędnym myślom? Gdzieś też słyszałem, że można skupiać się na oddechu, żeby odwrócić uwagę od zbędnych myśli.

przez jetodik 09 cze 2015, 01:43
abrakadabra xx, może to Cię zainteresuje - http://sasana.wikidot.com/podstawowa-metoda-medytacji, to jest instruktaż krok po kroku, w tej tradycji, osiąga się tzw. jhany, czyli poziomy medytacji,

a tutaj jest ciekawy artykuł opisujący co się dzieje w mózgu na różnych poziomach (jhanach) medytacji https://sites.google.com/site/buddyzmip ... dniki-jhan

przez abrakadabra xx 09 cze 2015, 01:47
jetodik, poczytam, dzięki:)

przez Denial 09 cze 2015, 10:53
Introwertyczka napisał(a):Kiedyś próbowałam medytować, ale nie mogę się skupić i niewiele z tego wyszło.

Z tego co ja wiem i co mi pomaga - trzeba pozwolić myślom przejść, a potem spokojnie wracać do oddechu.
Jak się sobie pozwala myśleć - to się mniej myśli. Jak się nie pozwala - to myśli próbują pochłonąć całkowicie. Dzikuski jedne :P

Właśnie to lubię w uważności. Że nie muszę się wyciszać. Że to nie jest cel tej medytacji. (Choć z czasem jest to przyjemny efekt uboczny).

przez monk.2000 09 cze 2015, 22:43
Ja od kiedy medytuję raczej zauważyłem, że świat wcale nie jest bardziej realny. To znaczy czuję jak piję herbatę jej smak, znam uczucie mycia naczyń, znam dobrze drogę którą przejeżdżam autobusem. Z tym, że to jest trochę inne poznanie. Najbardziej mi się rzuca w oczy, że czuję jak rzeczy się pojawiają, a potem znikają. Czyli niby czuję ten smak herbaty, ale jednocześnie wiem, że zaraz go przestanę czuć. Czyli to jest tak pół na pół.

Również niekiedy odczucia są silniejsze gdy się zamyślam, a potem coś dostrzegam. Czyli idę ulicą zamyślony przez całą drogę, a potem nagle spoglądam na coś. Wtedy ta rzecz jest bardziej świeża niżbym był wyciszony wcześniej. To jest jak z plasteliną, jak zmiesza się wszystkie kolory to wychodzi szara kulka. Dlatego moja medytacja pozwala widzieć proste rzeczy, ale na tyle się do nich przyzwyczajam, że mało co jest niezwykłe.

Stąd konkluzja, stan medytacyjny nie jest wiele lepszy od zwykłego stanu, jest po prostu inny. To jak różnica między Pepsi a Mirindą. Nie widzę wielkiego zła w ego, bo na przykład potrafi tworzyć ciekawe dzieła, np. osiągać mistrzowski poziom w szachach. Ja od momentu gdy zacząłem medytować mam bardziej wyłożone na to czy wygram, czy nie. A to nie sprzyja wygranej. :D
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

Sortuj wg