Medytacja - nasza forumowa GRUPA WSPARCIA

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez Croatoan 13 kwi 2013, 00:34
Wszystkie medytacje poruszają się w okolicach jednej jaźni. Tak jak ujął to Mooji, że w jednym kraju na wodę mówi się woda, a w innym agua. Dla jednych wyciszenie, oddzielenie się od umysłu będzie zwykłym procesem, dla innych będzie oświeceniem. Interpretacja zjawisk to także uwarunkowanie, którego nie chcemy doświadczać. Mówimy wiatr - a tak na prawdę myśl o wietrze jest tylko odczuciem.

przez monk.2000 25 kwi 2013, 05:25
Dla mnie jest jakiś plus, bo trochę uniezależniam się umysłowo i to że jakiś Osho, czy jakiś inny znawca coś powiedział nie robi takiego wrażenia na mnie. Poza tym "odkryłem" nową technikę medytacji i zobaczę czy znajdę dla niej jakieś zastosowanie. Podsumowując: nie idź ślepo za żadnym guru, bo medytacja to rozwój, a rozwój to samodzielność i odpowiedzialność myślenia.

:uklon: : :pirate: = :nono:
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez zmienny 25 kwi 2013, 12:47
monk.2000, jaka technike odkryłeś?
zmienny

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez monk.2000 29 kwi 2013, 07:12
zmienny, w sumie to nic specjalnego. Bardziej chodzi o to że wcześniej szedłem w zaparte i po prostu nie wychodziło. To tak jakbyś miał rękę ale nie wiedział jak ją ruszać. Teraz odkryłem jakby sposób na ruszanie tą ręką. Nie wiem skąd to się bierze i dlaczego wcześniej nie potrafiłem, ale teraz bez problemu potrafię się wyciszyć. Wcześniej co chwila walczyłem z myślami.

Także nic co mógłbym przekazać, poza tym że próbuj sam i nie ograniczaj się do samej medytacji, bo zmiana podejścia do życia też pomaga się wyciszyć, wtedy jakby nie masz tyle na głowie i możesz sobie pozwolić na komfort niemyślenia.

Uwaga! Ciekawostka.
Nauczyłem się dochodzić do stanu w którym zanika tzw. habituacja. Czyli nie odbieranie bodźców do których się przyzwyczailiśmy. Kiedy leżałem w łóżku i medytowałem nagle zacząłem czuć zapach tytoniu, którego wcześniej nie było. Okazało się że to podkładka pod mysz która leżała w pokoju gdzie pali mój tata wydziela taki zapach. Wcześniej filtr umysłu blokował tą treść, jakby w pokoju nie było żadnych zapachów. Ciekawe nie?

Wskazówka taka, że o postępach w medytacji może świadczyć właśnie nieprzerwana rozproszeniami świadomość aktualnej chwili. Dostęp do treści docierających do umysłu, zanim trafią do filtra.

8) Akineton

przez zmienny 03 maja 2013, 09:23
monk.2000, no ciekawe, ciekawe.

a niedlugo beladin moze wstawi trip-raport.
zmienny

przez redbad 10 cze 2013, 10:10
po przejrzeniu całego wątku postanawiam wkleić link do medytacji chrześcijańskiej.
czerpie z buddyjskich źródeł (jak większość technik medytacyjnych), odnosi się jednak do Tego, Kto (co) jest w chrześcijaństwie najważniejsze.
jeśli na forum są osoby wierzące (chrześcijanie), polecam. niechrześcijanie mogą się uśmiechnąć i ominąć to, co poniżej.
dobrego dnia.
http://www.youtube.com/watch?v=_LHZEluO ... 8F2F40E78B

przez Ramanujan 25 lip 2013, 08:03
Czy medytacja jest wskazana dla osób z dosyć poważna nerwicą natręctw?
Ramanujan

przez monk.2000 06 sie 2013, 03:16
Robinho, wszystko się może zdarzyć. Możesz zobaczyć gniewnego buddę i skończyć na zamkniętym. Ale chyba nie powinno to być dla ciebie czymś strasznym.

Trochę mnie śmieszy jak ktoś się pyta czy medytacja jest wskazana. Dla mnie medytacja jest treścią mojego życia. Możesz być tym co się dzieje, albo możesz być okiem Sfinksa który ogląda armie Napoleona pod Aleksandrią. Stąd moja tożsamość to Sfinks, a on to symbol medytacji.

Pytanie czy medytacja jest wskazana to jakbyś się spytał czy oddychanie jest wskazane. Bez medytacji by cię nie było. Medytacja może być silniejsza, albo niezauważona. Nawet teraz medytujesz, bo medytacja to świadomość. To nie jest coś czego się uczysz. To coś czym jesteś.

Jedyna kwestia to świadomy wybór. Czy świadomie pragniesz być świadomy.

Ehh, jedyny wątek na forum gdzie mogę się nie wstydzić tego wszystkiego.

8) Akineton

przez NieznanySprawca 30 sie 2013, 21:05
*wiem*, ze medytacja nie jest lekiem na zaburzenia psychiczne.
*wiem*, ze medytacja z zamyslem, aby zlagodzic nerwice to mylenie celu ze srodkiem i chyba zaprzeczenie vipassany (czyli nic nie wymuszac, obserwowac przeplyw rzeczywistosci...).

...Ale ludzka ignorancja nie powstrzyma mnie Was zapytac, czy medytacja pomogla Wam w jakichs aspektach waszych zaburzen?
Medytacja, to przeciez uwaga, skupienie. Czy ktos, kto cierpial na zaburzenia koncentracji uzyskal poprawe tej funkcji poznawczej w wyniku systematycznej praktyki?
NieznanySprawca

przez monk.2000 30 sie 2013, 21:53
NieznanySprawca, systematycznie ćwiczę od około 1,5 roku, interesuję się kilka lat.

Jest w buddyzmie taka nauka: dobrze mieć dobrą karmę i trafić do przyjaznej krainy, niemiło jest trafić po śmierci do krainy gdzie życie jest obfite w cierpienie. Ale najlepiej być po środku, bo tylko wtedy jest szansa, że będziemy starać się kroczyć ścieżką do oświecenia.
Odnosząc się do tego co pewne, jeśli ktoś ma nerwicę i jest z tego powodu nieszczęśliwy to większa szansa, że będzie zajmował się nauką, ponieważ mówi ona jak wyzwolić się z cierpienia. Jeśli ktoś nie pocierpiał nie będzie taki zawzięty, a zawziętość jest tu wymagana. Radzę chorobę potraktować jako taką odskocznię.

Poczytaj jakieś badania naukowe o medytacji i one raczej zgodnie twierdzą, że systematyczna medytacja zmienia postrzeganie życia i pozwala żyć w większej harmonii.

8) Akineton

przez Paleli 05 wrz 2013, 18:51
Przez medytację kocham siebie i mam problem z tym, aby się zabić. Lepiej byłoby gdybym nigdy nie medytowała, nie czuła tej miłości do siebie, nie chciała żyć i jednocześnie umrzeć.

przez Saraid 05 wrz 2013, 18:58
Paleli napisał(a):Przez medytację kocham siebie i mam problem z tym, aby się zabić. Lepiej byłoby gdybym nigdy nie medytowała, nie czuła tej miłości do siebie, nie chciała żyć i jednocześnie umrzeć.

Nijak mi to nie pasuje skoro kochasz siebie to nie możesz czuć jednoczesnie nienawiści aż takiej by chcieć umrzeć.
Saraid

przez Paleli 05 wrz 2013, 19:33
Saraid napisał(a):
Paleli napisał(a):Przez medytację kocham siebie i mam problem z tym, aby się zabić. Lepiej byłoby gdybym nigdy nie medytowała, nie czuła tej miłości do siebie, nie chciała żyć i jednocześnie umrzeć.

Nijak mi to nie pasuje skoro kochasz siebie to nie możesz czuć jednoczesnie nienawiści aż takiej by chcieć umrzeć.

Nienawiść czuję do swojego życia, ale może faktycznie bez sensu i nie ten dział :(

przez NieznanySprawca 05 wrz 2013, 21:21
nie nastroiliscie mnie wszyscy pozytywnie do medytacji :great:

...ale i tak bede probowal.
NieznanySprawca

Sortuj wg