Świadomy sen (Lucid dream) jako sposób zrozumienia nerwicy

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

Świadomy sen (Lucid dream) jako sposób zrozumienia nerwicy

przez LucidMan 10 sty 2009, 02:11
Witam

Na początek chciałbym przedstawić psychologiczną definicję snu:
"Twoje sny są niejako mechanizmem zabezpieczającym dla Twojej podświadomości, która daje upust i uwalnia podczas snu wszystkie rzeczy których nie mógłbyś zrobić w normalnym życiu. Rozładowuje się ze wszystkich nagromadzonych informacji, a że prawda i klarowne obrazy mogłyby być zbyt szokujące, to używa ona symboli." - cytat z Drugiej drogi.

Jak wiadomo, sny odgrywają ogromną rolę w leczeniu nerwicy lękowej. Sam uczęszczam na psychoterapię od 2 lat i już na samym początku psychoterapeuta powiedział mi, żebym opowiadał swoje sny. Ogólnie gdy zaczynałem terapię, nie miałem pojęcia o psychologii czy snach. Tak więcej gdy usłyszałem, że mam opowiadać swoje sny, które uważałem po prostu za bezsensowne, olałem to. W praktyce przełożyło się to na bardzo rzadkie opowieści o swoich snach. Jednak mniej więcej od pół roku diametralnie się to zmieniło. Gdzieś przeczytałem, jak ważną rolę sny odgrywają w psychoterapii, że problemy które są powodem nerwicy, są gdzieś głęboko ukryte w podświadomości, która kontaktuje się z nami poprzez sny. Krótko mówiąc, w snach pojawiają się bardzo ważne informacje, zakodowane w postaci symboli, dzięki którym możemy zrozumieć nasze lęki, przyczyny problemów i masę innych rzeczy. Jest tylko jeden problem.. Jakieś 70% snów (zależy od intensywności choroby), które uda nam się zapamiętać, są mało istotne, z kolei te 30% ważnych kompletnie olewamy, albo kompletnie nie mamy pojęcia co nam mówią. Poza tym, w snach jesteśmy biernymi widzami, uzależnionymi od tego co nam stworzy podświadomość (nie mamy możliwości dostania się do podświadomości). Gdyby tylko istniała możliwość dostania się do tej skarbnicy wiedzy o nas, jaką jest podświadomość.

Ostatnio zainteresowałem się świadomym śnieniem. Jest to sen, w którym mamy całkowitą kontrolę nad przebiegiem snu. Możliwości są ogromne. Można sobie polatać, spełnić swoje marzenia, a uczucia towarzyszące tym przeżyciom będą równie tak silne jak w rzeczywistości, a nawet silniejsze. Czytałem o ludziach, którzy wyleczyli się z koszmarów, np. człowiek, który przez długi okres śnił się ten sam koszmar, zdał sobie sprawę, że śni i zaczął kontrolować sen. Zapytał się tego potwora co go gonił czego chce, a potwór mu odpowiedział: "Goniłem Cię tylko dlatego, ponieważ chciałem Ci to dać" i wręczył mu kierownicę.. Wiadomo, kierownica to symbol, klucz indywidualny dla tego człowieka.

Teraz do rzeczy. Skoro sny tak ściśle wiążą się z nerwicami lękowymi, a świadomy sen to sposób na dostanie się do swojej podświadomości, to dlaczego by tego nie wykorzystać!?
Parę dni temu, zacząłem zapamiętywać i zapisywać swoje sny (od jednego do dwóch dziennie) i już po tych kilku snach zauważyłem powtarzające się elementy, które związane są z moimi problemami. Moim celem jest, uświadomienie sobie że śnie, następnie przywołanie sytuacji, z którą mam problem, a następnie zapytanie wprost: "Dlaczego mi się śnisz?" lub "Dlaczego mi się to śni?". Do tej pory udało mi się raz uświadomić, ale z nadmiaru wrażeń, od razu po uzyskaniu świadomości, wybudziłem się.
Pytanie do was, drodzy czytelnicy, co o tym wszystkim myślicie? Czy świadomy sen, rzeczywiście może być sposobem istotnie wspomagającym leczenie? Czy też, może jeszcze nasilić objawy?

Zapraszam do dyskusji

Dla zainteresowanych, tutaj znajdziecie adres stronki zawierającej kurs świadomego śnienia:
Kurs świadomego śnienia.
Lucid life

Re: Świadomy sen (Lucid dream) jako sposób zrozumienia nerwicy

przez LucidMan 10 sty 2009, 10:38
Podobny temat, ale nie ten sam. Całkowicie pomijam tutaj wychodzenie z ciała i chcę powiązać świadomy sen tylko z nerwicą lękową.
nie lepiej uświadomić sobie swój problem normalnie podczas codziennej egzystencji?

Gdyby było to tak proste, to nie było by nerwicy. 90% znerwicowanych nie ma pojęcia, co jest powodem lęku. Więc uświadamianie sobie czegoś, o czym się nie ma pojęcia mija się z celem.
Świadomy sen chciałbym wykorzystać w celu uzyskania wskazówek(!), symboli, które mi pomogą poznać, zrozumieć, dotknąć problem, który jest powodem mojego lęku. Nawet jeśli nie mam przygotowanego schematu, to wiem że moja podświadomość mi pomoże. Poza tym, nie jest powiedziane, że w pierwszym świadomym śnie, wszystkiego się dowiem. Może trzeba będzie takich z 20, a później szukać części wspólnych i interpretować (rozkodowywać) symbole.
Lucid life

przez ewa125 10 sty 2009, 12:30
ojej to ja akurat dzisiaj mialam paskudny sen, taki okropny ze nawet go nie opisze i staram sie teraz o nim zapomniec ..
ps.byl zupelnie bez sensu, moze tylko osoby pojwiajace sie w nim mialy sens

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Rani 10 sty 2009, 13:44
Bardzo często śnią mi się tory kolejowe, przez które muszę przechodzić, a z obu stron jadą pociągi i ja nie wiem, na który tor wjadą i budzę się przestraszona. Czy to coś znaczy?
"Nie dziw się jeżeli jutro spadnie porządny grad, rozszaleje się zamieć i licho wie co. To, że dziś jest ładnie, jeszcze nic nie znaczy. To jest zaledwie jakiś ślad pogody."

przez LucidMan 10 sty 2009, 14:54
Rani napisał(a):Bardzo często śnią mi się tory kolejowe, przez które muszę przechodzić, a z obu stron jadą pociągi i ja nie wiem, na który tor wjadą i budzę się przestraszona. Czy to coś znaczy?

Oczywiście, że tak. Jeśli często śnią Ci się ta sytuacja, oznacza to, że jest ona Twoim znakiem sennym. Zinterpretować sen możesz najlepiej tylko Ty, ponieważ znasz siebie. Spróbuj zastanowić się nad tym snem. Z czym Ci się kojarzy nadjeżdżający pociąg, tory. Dlaczego musisz przejść przez te tory, co jest po drugiej stronie?
Według mnie, próba przejścia przez tory może oznaczać chęć realizacji ukrytych pragnień, jednak mogą być one potępiane i krytykowane przez innych ludzi, stąd pociągi. Nie wiesz, na który tor wjadą, wg. mnie oznacza, że nie wiesz jakie konsekwencje (negatywne lub pozytywne) mogą Cię spotkać, jeśli zaczniesz realizować swoje pragnienia.

Dzięki znakom sennym, można bardzo łatwo uświadomić się we śnie. Jeśli udałoby Ci się przejąć kontrolę nad tym snem, proponowałbym krzyknąć głośno: "Pociągi, STOP" :mrgreen: żeby je zatrzymać, a następnie bardzo uważnie rozejrzeć się, wejść na tory i poszukać niedostrzeganych wcześniej rzeczy w otaczającej Cię scenerii. Następnie, powinnaś przejść na drugą stronę i zobaczyć, co się tam znajduje. Mogłabyś także, podejść do jednego z pociągów i zobaczyć, kto kieruje, a nawet zapytać się, kim jest, czego chce, jaki ma interes do Ciebie.. ;)
Może to brzmi śmiesznie i niedorzecznie, ale zaufaj mi, wielu uświadomiło sobie w ten sposób istotę snu.

Pozdrawiam 8)
Lucid life

przez Rani 10 sty 2009, 14:58
Dzięki za dokładny opis. Ale jak mam przejąć kontrolę nad snem? Można się tego nauczyć?
"Nie dziw się jeżeli jutro spadnie porządny grad, rozszaleje się zamieć i licho wie co. To, że dziś jest ładnie, jeszcze nic nie znaczy. To jest zaledwie jakiś ślad pogody."

przez LucidMan 10 sty 2009, 15:27
Na samym dole mojego pierwszego posta masz link. Szkoda że nie mogę edytować tego posta, to bym jakoś ten link wyróżnił.
Lucid life

przez Rani 10 sty 2009, 15:30
Dzięki, widzę link. Przestudiuję to sobie.

przez aldara.35 10 sty 2009, 18:43
Myśle ze jest sporo racji w tym ze sny w jakis sposob odzwierciedlają nasze problemy.Nie znam sie na znakach sennych,ale wiem sny maja duze znaczenie dla terapeuty.Mój nieraz mnie o to pyta.Często sni mi sie np ;ze wyładowuje swoja agresje na jakiejs osobie.Wiem ze na jawie nigdy tego nie zrobie (choc powinnam,bo ta osoba na to zasluzyla)i uwazam ze sen pokazuje mi co powinnam robic.Stłumienie mojej reakcji wobec tej osoby ,najprawdopodobniej ujawnia sie u mnie w objawach lękowych.Gdybym postąpila tak jak we snie(czyli tak jak dyktuje podswiadomosc)objawy nie musialyby wystąpic.Bo objawy tez w jakis sposob ,,chcą ,,nam zasygnalizowac ze postępujemy wbrew sobie i swojemu zdrowiu.
Zadziwiajace jakie organizm daje nam znaki,tylko my nie umiemy tego odczytywac:(

przez carlos 11 sty 2009, 23:54
Powiem, że to naprawdę ciekawy sposób neutralizowania cieni rzucanych przez nasze umysły.
Co sądzę o tej metodzie? Sądze, że kryje ona w sobie wiele, zupełnie jak nasza psychika.
Dziwnie metoda odczytywania snu skojarzyła mi się z deprywacją sensoryczną.
W sumie może i ja znalazłbym coś dla siebie szperając w swoich snach.

przez ewa125 12 sty 2009, 00:39
interpretacja snow owszem ale lucid dream nie polecam zwlaszca nerwicowcom. potem sie wpada w gorsze rzeczy, kiedys o tym slyszalam, to bawienie sie ludzkim mozgiem nie wydaje mi sie akurat dla nerwicowcow czyms odpowiednim.

przez regina 12 sty 2009, 02:05
przez kilka nocy z rzędu śnił mi się biały pies na mojej klatce schodowej, coś na wzór miniaturki charta o bardzo inteligentnych, ludzkich oczach. zawsze wychodząc głaskałam go, przymilał się, lecz nigdy nie dał się przenieść do domu, gdy próbowałam, uciekał. zawsze siedział w tym samym miejscu, pod ścianą, obok drzwi.
kolejnej nocy był w tym samym miejscu co zwykle - poraniony, we krwi, wyraźnie bardzo słaby. chciałam mu pomóc, długo z nim walczyłam, nie dawał się, chciał uciec, lecz był zbyt słaby. w końcu znaleźliśmy się u weterynarza, który powiedział, że nie ma dla psa ratunku. rozpłakałam się, poczułam ogromny żal, lecz wierzyłam, że mu pomogę, że będzie żył - ostatnie, co wydarzyło się w tym śnie to to, że zwróciłam się do niego, tuląc go i płacząc: obiecuję, że cię uratuję. i to wszystko, nigdy więcej mi się nie przyśnił.

naprawdę niesamowity sen. czułam się wtedy jakbym miała przyjaciela, któremu jestem potrzebna. jakby należał tylko do mnie.

looked out the window twice, just to be sure
that no one was standing outside the door
but it's just as calm as it was before
they're all gone now, not there anymore...

przez LucidMan 12 sty 2009, 12:09
regina, jeśli ten sam motyw śnił Ci się kilka razy pod rząd, to znaczy, że wtedy podświadomość chciała Ci coś usilnie przekazać.
Przypomnij sobie co działo się w świecie rzeczywistym w tym czasie, jak się czułaś, jakie miałaś problemy, spróbuj poszukać powiązań.
Jak dla mnie, to niesamowite sny :mrgreen:
Lucid life

przez chloe 25 sty 2009, 23:11
Eh, a ja marzę o tym, że będę kiedyś spać normalnie i w końcu spróbować tak na serio świadomego snu. Zwłaszcza że moje "znaki senne" - jak to określasz, są raczej nieprzyjemne. Zwykle ktoś próbuje mnie zgwałcić. Często też śnią mi się pająki, ale to jest związane z moją arachnofobią. Z kolei w ciągu ostatnich dni śnią mi się ruchome schody, po których wjeżdżam, ale one się rozpływają, skręcają, zawracają, gną, zatapiają... a ja wciąż jeżdżę i jeżdżę.

LucidMan, widzę, że znasz się na rzeczy ;) jak szybko osiągnąłeś pierwszy świadomy sen? mnie się udało swego czasu zapamiętywać większość snów, i czasem zdawałam sobie sprawę, że śnię, ale nie mogłam tego snu kontrolować. parę razy budziłam się 'podwójnie' (wiesz o co chodzi).
(...) Jest ciemno
jest ciemno jak najciemniej
mnie nie ma
nie ma spać
Nie ma oddychać
Żyć nie ma (...)

Sortuj wg