Pamiętnik formą terapii?

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

Pamiętnik formą terapii?

przez Grinderman 23 lis 2007, 23:09
Słyszałem, że pisanie pamiętnika jest formą autoterapii...

Czy piszecie pamiętniki, a jeśli tak to czy pomagają Wam one w jakiś sposób?

przez Zagubiona=> 24 lis 2007, 09:34
Ja piszę pamiętnik.Pewnie w jakimś stopniu pomaga mi on w wyrzuceniu z siebie tego co mnie męczy,gryzie,ale też tego co mnie cieszy,kiedy nie mam się z kim tym podzielić.
Zagubiona=>

przez scrat 24 lis 2007, 09:54
Blog pomaga.
Przyjaciel forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez pyzia1 24 lis 2007, 11:46
Piszę pamiętnik od kiedy skończyłam 10 lat i myślę, że pomaga, jest jak najlepszy przyjaciel, bo nigdy nie zawiedzie :D
Wszelkie przywiązanie jest koniec końców źródłem bólu.Szczęśliwi,którzy obywają się bez niego.Samotny nie opłakuje nikogo,nikt też nie płacze nad nim.Niech ten,kto nie chce cierpieć,kto czuje trwogę przed zgryzotą,uwalnia się od ludzi.

przez Lena 24 lis 2007, 16:38
Ja nie pisze. Mi pomaga rozmowa z innymi.
Lena

przez snaefridur 01 gru 2007, 03:31
Może nie tyle pamiętnik,ale pewne ćwiczenia dla pacjentów polecane w terapii poznawczo-behawioralnej.Robie je wciąż,gdy targają mną emocje.Nawet rozmowa z bliskim człowiekiem nie pomaga mi tak jak to...
snaefridur

przez pyzia1 01 gru 2007, 11:28
A jakie to ćwiczenia??
Wszelkie przywiązanie jest koniec końców źródłem bólu.Szczęśliwi,którzy obywają się bez niego.Samotny nie opłakuje nikogo,nikt też nie płacze nad nim.Niech ten,kto nie chce cierpieć,kto czuje trwogę przed zgryzotą,uwalnia się od ludzi.

przez Zagubiona=> 01 gru 2007, 12:03
właśnie na czym te ćwiczenia polegają??
Zagubiona=>

przez Amy Lee 01 gru 2007, 13:22
Ja nie piszę, bo to marnowanie energii na pisanie czegoś, czego nikt nie przeczyta, a ja sama nie będę chciała do tego wracać.
To co mogę pokazać ludziom przekazuję przez internet albo łapię jakąś ofiarę i do niej gadam ;) O najgorszych rzeczach mówić nie muszę, ani się w nich grzebać nie chcę.

Ale pamiętnik jako forma terapii jest dobry w różnych formach:
# dziennik - kalendarz: do zapisywania swoich planów, osiągnięć, spostrzerzeń
# blog: popatrzenie na siebie trochę z boku i szansa na słowo komentarza od ludzi
Amy Lee

przez luthien 01 gru 2007, 13:38
Ja nie piszę pamiętnika, bo też boję się, że mógłby wpaść w niepowołane ręce. Mnie pomaga pisanie tutaj, bo tu wysłuchają mnie ludzie o podobnych problemach i zrozumieją mnie.
dziś mogę wreszcie to powiedzieć: patrzę z nadzieją w przyszłość...

przez snaefridur 01 gru 2007, 15:21
Coś z stylu analizowania błędnych myśli.Musiałabym się trochę rozpisać nad tym jak to wygląda,odpowiem więc w najbliższym czasie ;).
snaefridur

przez Unfathomable Alex 11 gru 2007, 18:47
Pamiętnik pisałam przed.. w trakcie i niby-po chorobie, wciąż umieszam zapiski. Świetny sposób na wyrzucenie z siebie niebezpiecznych uczuć, zalążków czy w ogóle pisanie o czym się chce.. co przyjdzie do głowy... Rymu, paru wersów dziwnej piosenki czy punktu widzenia świata w danym momencie. Kiedy całkowicie się rozpisze zawsze dochodze do bardzo ciekawych wniosków.

Pisanie bloga, również. ;)
"Każdy z was jest łodzią
w której może się z potopem mierzyć,
cało wyjść z burzowej chmury,
musi tylko w to uwierzyć!"
Arka Noego Jacka Kaczmarskiego
---------------------------------------------------
Unikat + siła = zdrowie psychiczne.

przez dina 13 gru 2007, 22:46
Mnie pisanie bardzo pomaga. Rzeczywiście autoterapia, jak najbardziej. Taki dzienniczek uczuć. Nazywanie emocji po imieniu, "uwalnianie" ich. Unfathomable Alex masz rację :)
Nie przeszkadza mi, że nikt tego nie czyta. Gdy nie piszę czuję chaos, zamęt w głowie. Nawet założyłam sobie bloga. Po dwóch notkach zrezygnowałam, wolę papier. Pewnie bardziej przejmowałabym się i czekałabym na komentarze. W zeszycie nikt mnie nie ocenia

przez Brunhilda 19 gru 2007, 23:05
Jam mam taki "dzienniczek depresji" - zaczęłam to pisać na początku terapii, zapisuję tam różne rzeczy, które chcę opowiedzieć terapeutce, ale boję się, że o nich zapomnę, bo wizyty mam co tydzień. Czasem napiszę jedno zdanie, czasami parę stron. To bardzo pomaga uporządkować myśli i uczucia, więc pewnie jest formą terapii.
Jeszcze jest tak, że jak podejmę jakieś postanowienie, które ma mi pomóc wyjść z depresji, to je zapisuję. Bo jak zapiszę, to czuję się bardziej zobowiązana do jego przestrzegania - a wiadomo że w depresji bywa ciężko z tą motywacją...

Sortuj wg