Czy Nerwica natręctw lub Depresja to choroby psychiczne?

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez szrama 17 mar 2016, 03:32
Jak piszesz, nie mam najmniejszej ochoty tego poszukiwać, chciałem się po prostu dowiedzieć. Mogę nie wpisać, ale myślałem też jakie konsekwencje by były gdybym tego nie wpisał, dlatego chciałem się dowiedzieć jak to jest klasyfikowane. Mam poniżej 25 lat, a moja nerwica właśnie objawia się w ten sposób, panika i lęki co będzie jeśli czegoś nie zrobię itd. Ciąganie za klamki za bardzo mi nie przeszkadza.

przez tahela 17 mar 2016, 04:35
szrama, no domysliłam sie ze ci sie nie chce, no i oki, ja wole sama poszukac bo wiem,że jak sama sobie sprawdze to mam pewnosc tyle w temacie i nie lubie na wiedzy innych żerowac,
szczególnie bym tak zrobiła tym bardziej jak by mnie lęk złapał na tym punkcie, czym wiekszy lęk tym szybciej bym to wiedziała lub czym wieksze natrectwo , słaby ten twój lęk coś
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez joaszka 17 mar 2016, 11:07
tahela napisał(a):joaszka,
troche to dziwne i nie do końca zgodne z prawem, te wiadomosci nie powinny byc brane pod uwage, pewnie jakis Polak zwolennik pisu na polski oddział walnął taka ankietę
na zachodzie takie pytania mogłby sie skończyc ogromnym procesem, w USA nawet przesłuchania do filharmoni sa za kotara , żeby ie widziec, płci , rasy, czy w ogóle wygladu brzydki, ładny, bez nogi, w polandii niedługo beda sie pytac o religie jak ie ejstes plqakiem katolikiem to nie bedziesz miał szanas , wtedy wszyscy madrzy jzu całkiem wyjada i zostana katolandy kisząc sie we własnym katolskim zamknietym państwie handlowym katolickim,
w Polsce te pytania tez raczej sa niezgodne z prawem, które wymieniłaś,

To byl wlasnie formularz USA, bo to korpo amerykańska. Wszedzie byly klauzule, ze wszystko poufne :D
joaszka

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez joaszka 17 mar 2016, 11:09
Reynevan napisał(a):
joaszka napisał(a):A generalnie odradzam mowic, co sie z wami dzieje, ja chcialam byc szczera na uczelni, to mnie w pazdzierniku dziekan prawie wywalił ze studiów za bycie mentalem.

A to luj! I jak to się rozwiązało?

Stwierdziłam ze nie mam siły się z nimi kotłować i wzięłam rok przerwy od szkoły. Na liście studentów nadal jestem :)
joaszka

przez szrama 17 mar 2016, 13:19
tahela napisał(a):szrama, no domysliłam sie ze ci sie nie chce, no i oki, ja wole sama poszukac bo wiem,że jak sama sobie sprawdze to mam pewnosc tyle w temacie i nie lubie na wiedzy innych żerowac,
szczególnie bym tak zrobiła tym bardziej jak by mnie lęk złapał na tym punkcie, czym wiekszy lęk tym szybciej bym to wiedziała lub czym wieksze natrectwo , słaby ten twój lęk coś

Dobrze, sam potrafię ocenić jak się czuję i co czuję, nie musisz mi pisać czy słaby czy mocny, sam sobie poszukam nie musisz mi tego powtarzać.

przez bedzielepiej 19 mar 2016, 00:13
Lord Kapucyn napisał(a):
myślałem, że może ktoś tu wie, ale mam nadzieję, że to nie jest choroba psychiczna.

Powtórzę się, w myśl polskiej nomenklatury prawnej depresja i NN nie są traktowane jako "choroba psychiczna". Jak Ci się chce to sam przekop się przez ustawę- http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9941110535

W ogóle pojęcie "choroby psychicznej" jest stopniowo zewsząd wycofywane. Ale w polskim prawodawstwie oznacza nadal to co oznaczało dotychczas= psychozę (schizofrenia oraz ChAD[dawniej nazywany psychozą maniakalno-depresyjną]).

jak to nie są jak są, przecież mam jak byk na recepcie i orzeczeniu że choroba 02-P
inna sprawa że nie muszę o tym mówić :P

przez szrama 19 mar 2016, 00:37
Na jakim znowu orzeczeniu, czyli może jeszcze to, że chodzę do lekarza bo cierpię na depresję jest podstawą do uznania mnie za psychicznie chorego bądź niepełnosprawnego.

przez bedzielepiej 19 mar 2016, 00:40
szrama napisał(a):Na jakim znowu orzeczeniu, czyli może jeszcze to, że chodzę do lekarza bo cierpię na depresję jest podstawą do uznania mnie za psychicznie chorego bądź niepełnosprawnego.

o niepełnosprawności
oczywiście że jest, jeśli zachorowałeś przed 21 rokiem życia.

przez Lord Kapucyn 19 mar 2016, 00:44
bedzielepiej napisał(a):
Lord Kapucyn napisał(a):
myślałem, że może ktoś tu wie, ale mam nadzieję, że to nie jest choroba psychiczna.

Powtórzę się, w myśl polskiej nomenklatury prawnej depresja i NN nie są traktowane jako "choroba psychiczna". Jak Ci się chce to sam przekop się przez ustawę- http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9941110535

W ogóle pojęcie "choroby psychicznej" jest stopniowo zewsząd wycofywane. Ale w polskim prawodawstwie oznacza nadal to co oznaczało dotychczas= psychozę (schizofrenia oraz ChAD[dawniej nazywany psychozą maniakalno-depresyjną]).

jak to nie są jak są, przecież mam jak byk na recepcie i orzeczeniu że choroba 02-P
inna sprawa że nie muszę o tym mówić :P

Nie będę się powtarzał po 100 razy. Przeczytaj od deski do deski Ustawę o Ochronie Zdrowia Psychicznego (link powyżej) albo zapytaj pierwszego lepszego prawnika. Nas nie interesuje co oznacza pojęcie "choroby psychicznej" w rysie historycznym, nomenklaturze psychiatrycznej czy w języku potocznym tylko co przez nie należy rozumieć w polskim prawodawstwie, a rozumieć należy psychozę oraz ChAD.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez bedzielepiej 19 mar 2016, 00:49
Lord Kapucyn napisał(a):
Nie będę się powtarzał po 100 razy. Przeczytaj od deski do deski Ustawę o Ochronie Zdrowia Psychicznego (link powyżej) albo zapytaj pierwszego lepszego prawnika. Nas nie interesuje co oznacza pojęcie "choroby psychicznej" w rysie historycznym, nomenklaturze psychiatrycznej czy w języku potocznym tylko co przez nie należy rozumieć w polskim prawodawstwie, a rozumieć należy psychozę oraz ChAD.

no dobrze, tylko wyraziłam lekkie zdziwienie. nie musisz się tak irytować i awanturować od razu.

przez Lord Kapucyn 19 mar 2016, 00:54
Nie irytuję się. To zależy czy na temat wypowiadają się prawnicy czy lekarze(w tym psychiatrzy). Polecam w całości przeczytać wszystkim zainteresowanym artykuł jednego z bardziej znanych polskich psychiatrów- S. Pużyńskiego.
http://www.psychiatriapolska.pl/uploads ... 3_2007.pdf

Zamieszczę tylko fragment jak on to widzi.
W polskiej Ustawie o ochronie zdrowia psychicznego [19] nie zamieszczono definicji
„choroby psychicznej” ani też „osoby chorej psychicznie”, chociaż terminy te
występują w tekście ustawy wielokrotnie, podano natomiast (art. 3), że:
„Ilekroć przepisy niniejszej ustawy stanowią o:
1. osobie z zaburzeniami psychicznymi, odnosi się to do osoby:
a. chorej psychicznie (wykazującej zaburzenia psychotyczne),
b. upośledzonej umysłowo,
c. wykazującej inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem
wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga
świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia
w środowisku rodzinnym lub społecznym”.
Z definicji tej można jedynie pośrednio wnosić, że osoba chora psychicznie to osoba
wykazująca objawy psychotyczne, choroba psychiczna zaś to zaburzenie, w którym
występują objawy psychotyczne
. Definicja ta może być jednak przedmiotem różnorodnych
spekulacji oraz interpretacji i jest najogólniej biorąc bałamutna, nie ulega
bowiem wątpliwości, że kryterium obecności objawów psychotycznych nie wyczerpuje
definicji choroby psychicznej.
Brak definicji „choroby psychicznej” oraz „osoby chorej psychicznie” w omawianej
ustawie należy uznać za poważny błąd, który może być przyczyną nadużyć, nietrafnych
decyzji brzemiennych w skutki dla osób przejawiających zaburzenia psychiczne.
Nadużycia te mogą być różnokierunkowe, niekiedy korzystne dla osób leczonych
w szpitalu (por. art. 10 § 1 ustawy), częściej – gdy dotyczy to umieszczenia w szpitalu
bez zgody – wiązać się z bezprawnym ograniczeniem wolności. Do węzłowych
zapisów dotyczących wymienionych problemów należą m.in.: artykuły 10, 16, 22, 23,
24, 29, 38 tej ustawy.
Inne ustawy [20, 21, 22]
W innych polskich podstawowych regulacjach prawnych, m.in. w kodeksie karnym
(kk), kodeksie cywilnym (kc), kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (krio), terminy:
„choroba psychiczna” i „osoba chora psychicznie” znajdują wielokrotnie zastosowanie,
jednak w żadnej nie podano nawet przybliżonej ich definicji, chociaż następstwa
stwierdzenia obu mogą okazać się bardziej poważne i trwałe niż sytuacje, których
dotyczy ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.
Stwierdzenie choroby psychicznej może być podstawą do uznania osoby za
niepoczytalną (art. 31 kk), do zastosowania środka zabezpieczającego (art. 93 kk),
ubezwłasnowolnienia (art. 13 kc), stwierdzenia nieważności oświadczenia woli (art.
82 KC), niemożności zawarcia małżeństwa oraz jego unieważnienia (art. 12 KRiO).
Regulacje niższego rzędu
Również w rozporządzeniach ministra zdrowia dotyczących uprawnienia do korzystania
z leków refundowanych są stosowane terminy „choroba psychiczna” oraz
„przewlekła choroba psychiczna” bez bliższego określenia, o jakie kategorie zaburzeń
psychicznych chodzi, co z jednej strony może być źródłem woluntarystycznych
decyzji, z drugiej narażać lekarzy ordynujących leki umieszczone na listach leków
refundowanych na konflikt z władzami Narodowego Funduszu Zdrowia.
Termin „choroba psychiczna” bywa nadużywany i wykorzystywany do dyskryminacji
osób przejawiających zaburzenia psychiczne. PZU-Życie przez wiele lat wyłączał
osoby chore psychicznie z odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia (obowiązujący
poprzednio § 6 ust. 1: „Ogólne warunki dodatkowego grupowego ubezpieczenia na
wypadek leczenia szpitalnego”). Osoby zaliczane do grupy chorych psychicznie napotykają
trudności i ograniczenia w korzystaniu z leczenia sanatoryjnego.

Ale przypomnę, że to wypowiedź lekarza, a nie prawnika.

Moderator/ R2 - D2

przez Lord Kapucyn 19 mar 2016, 00:58
A dalej można przeczytać-

Analiza piśmiennictwa oraz wydarzeń w psychiatrii na przestrzeni minionych
wieków wskazuje [por.1, 2, 8, 23], że termin diagnostyczny „choroba psychiczna”,
chociaż odegrał pozytywną rolę w rozwoju wiedzy o zaburzeniach psychicznych
i pozycji psychiatrii jako działu medycyny klinicznej – w miarę upływu czasu stał się
pojęciem anachronicznym
. Ponieważ jego treść ani granice nigdy nie były w sposób
poprawny określone, zaczął służyć do maskowania niewiedzy o przyczynach zaburzeń
psychicznych. Bywał nadużywany do celów niezgodnych z jego pierwotnym przeznaczeniem,
wykorzystywany do „etykietowania” osób, których zachowanie nie mieściło
się w akceptowanych dla danej społeczności konwencjach, niekiedy przyczyniał się do
społecznego wykluczania tych osób. Okoliczności te stały się przyczyną zrezygnowania
z terminu „choroba psychiczna” we współczesnych systemach diagnostyczno-klasyfikacyjnych
zaburzeń psychicznych (DSM-IV, ICD-10)
.
Utrzymywanie określenia „choroba psychiczna” i jego pochodnych: „chory psychicznie”,
„osoba chora psychicznie” w polskim prawodawstwie jest anachronizmem,
który może być przyczyną poważnych nieporozumień oraz nadużyć. Sądzę, że terminy
te powinny zniknąć z polskiego prawodawstwa, w tym z Ustawy o ochronie zdrowia
psychicznego. Należy je zastąpić określeniami adekwatnymi do celów regulacji prawnych,
ale również zgodnymi ze współczesną terminologią psychiatryczną
. Należy przy
tym mieć na uwadze słowa Rafała Radziwiłłowicza, wypowiedziane na I Zjeździe Neurologów,
Psychiatrów i Psychologów Polskich w 1909 r. [24]: „Ustalenie terminologii
w każdej dziedzinie wiedzy jest rzeczą nader zawiłą i wymagającą wielkiej ostrożności
i oględności w postępowaniu. Nową nazwę ukuć łatwo, ale wcielić ją w życie, skłonić
pracowników naukowych, ażeby przyjęli, nieraz jest bardzo trudno”.

Moderator/ R2 - D2

przez NN4V 19 mar 2016, 09:45
....Granica pomiędzy tzw. norma psychiczną a patologią (anormalnością) może być nieostra, płynna, uwarunkowana czynnikami społeczno-kulturowymi. Ma to swoje odbicie w terminologii zaburzeń psychicznych i ich klasyfikacji, które podlegają zmianom nie tylko w związku z postępem wiedzy o funkcjach mózgu, naturze procesów psychologicznych, przyczynach i przejawach klinicznych zaburzeń tych funkcji i procesów, ale również w zależności od obowiązujących lub modnych poglądów filozoficznych, niekiedy sytuacji politycznej. Niektóre neutralne terminy dotyczące przejawów zaburzeń psychicznych stają się epitetami, obelgami (np.: debil, imbecyl, idiota), inne są używane (a ściślej nadużywane) nie zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, np. w walce politycznej (obserwujemy to od czasu do czasu również w Polsce)....

Wkrótce do terminologii chorób psychicznych może dołączyć "lewactwo". Otworzy to drogę legitymizowania operacji w rodzaju "Aktion T4".
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

przez tahela 19 mar 2016, 09:48
joaszka, tylko pytanie czy w USa tez je zadaja, bo korporacje takie państwa jak polska wyzyskuja na iwelka skale niestety i maj obcykaze wszystko razem ze zwyczajami i wiedza gdzie i w jakim kraju moga sobie pozowli .Ja sobie czasem czytam i wiem ,ze podejsice korpo w zaleznosci od kraju sie zmienia w zaleznosci na ile moga sobie pozowlic a Polska to taki kraj , ktory pozwala sobie na wyzyskiwanie ludzi ie robiac z tym nic. Przykaładem Francja gdzie sa silne zwiazki zawodowe itam ich telekomunikacja zatrudnia prawie wszystkich na umowe o prace, pąłci dodatki itp. a Polsce i w rumuni wykupili firmy telekomunikcayjne wiekszosc ludzi niezatrudnionych na umowe o prace, dodatkó mało, duzo nagodzin po prostu wyzysk , traktuja na s jak kolonie i tyle .Polska to kraj taniej siły roboczej czesto urzedników intelektualnych robotników i u nas mozna po prostu.Taki Bangladesz Europy razem z paroma innymy krajami jesteśmy.
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

Sortuj wg