Jak przestać skubać skórki wokół paznokci?

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez Syrenka :) 09 cze 2015, 19:42
Obskubuje ktoś z Was skórki wokół paznokci? Jak tak. Czasami robię to nawet bezwiednie - ot, takie ,,przyzwyczajenie". Obskubuję je do samej skóry/krwi, czasami wyrywam nawet jakąś skórkę spod paznokcia. Chyba nie muszę mówić jak to boli, że nie można później nic zrobić tymi palcami... :?

Macie jakieś sposoby/propozycje jak przestać skubać skórki wokół paznokci? :smile:

przez monk.2000 09 cze 2015, 22:25
Ja tego nie robię. Mam inne natręctwa.
Skórki można przestać skubać zmniejszając poziom stresu w życiu. Tak myślę.

A myślisz, że da się to kontrolować? Bo przecież nie ma motywu, żeby to robić. Jak sprawdzam będąc poza domem 20x czy mam przy sobie klucze, komórkę i portfel to ma to jakieś uzasadnienie, bo strata tych przedmiotów jest boleśnie odczuwalna. A co traci się obgryzając skórki? Myślę, że to trochę odruch, jak nie gaszenie światła, po wyjściu z domu.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez tęczowa 09 cze 2015, 22:36
Mam taki sam problem co autorka. Dbam o dłonie, o paznokcie bo to wizytówka kobiety ale nie potrafię z tym wygrać pomimo, że walczę. Wstydzę się za ten widok przed ludźmi ale to silniejsze ode mnie, taki w sumie nerwowy odruch. Im bardziej jestem zestresowana, tym bardziej masakruję te nieszczęsne skórki.
"Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie ona krótsza"

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez zaczarowanazyciem 01 wrz 2015, 22:18
Mam tak samo z tymi skorkami....już dwa lata. Raz bardziej raz nie. Staram się często kremowac dłonie i to pomaga. :)

przez Morphine90 01 wrz 2015, 22:36
Ja skubię skórki, ale przyznam się, że nie spojrzałam na to jako natręctwo tylko zły nawyk. Zdarza mi się też skubać brwi (potrafię je nieźle przetrzebić). To mocno się uciszyło od kiedy zaczęłam brać paroksetynę. Teraz widzę kiedy mi się to zaczyna - czuję duże napięcie, jestem zdenerwowana, czekam na coś dla mnie złego. Wtedy staram się zająć czymś ręce - chociażby pomaltretować jakiś przedmiot, zamalowywać kratki w zeszycie. Wtedy siłą rzeczy nic innego z rękoma nie zrobię.
Fear is the hand
that pulls your strings

przez wiejskifilozof 02 wrz 2015, 09:27
Ja mam paznokcie obgryzione.

Sortuj wg