Natrętne myśli, mam już tego dość

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

Natrętne myśli, mam już tego dość

przez refren 29 kwi 2015, 15:29
mam_dość, co do grzechu przeciwko Duchowi Św, to tu jest wyjaśnienie:
http://mateusz.pl/pow/011206.htm;

Jeśli chodzi o myśli obrazoburcze -
- moim zdaniem jest w człowieku pewne napięcie między tym co uważa za wzniosłe, święte, a tym co przyziemne, fizjologiczne, "brzydkie", chcielibyśmy te dwa tematy umieścić w bezpiecznej odległości od siebie, czasem w zbyt dużej, chcielibyśmy je mieć w dwóch kątach, żeby o siebie absolutnie nie zawadzały, jednak nie da się tego zrobić, bo jesteśmy całością, czasem klocki się zderzą i zależy od nas, jak na to zareagujemy. Myśli "obrazoburcze" zdarzają się każdemu, jednak większość ludzi przechodzi nad tym do porządku dziennego i się na tym specjalnie nie zatrzymuje ani nie drąży lub nadaje temu właściwy wymiar, natomiast lęk przed takimi myślami nakręca nerwicę i paradoksalnie je wzmacnia. Po pewnym czasie działa to tak, że z lęku, aby czegoś nie pomyśleć właśnie przychodzi "ta" myśl.
My, paleontolodzy, mówiliśmy, że historia życia potwierdza wersję stopniowych zmian przystosowawczych, wiedząc przez cały czas, że tak nie jest.

Sortuj wg