ZWARIUJĘ... proszę o pomoc

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez ivi123 17 mar 2015, 12:13
Mam problem dla mnie ogromny ale czytając posty innych, to może jest "pikuś".
Nie potrafię poradzić sobie z obsesyjnym ścinaniem grzywki. W dzień i w nocy, wstaje i dzióbię, równam i równam. Fryzjerka zetnie - krzywo (fakt, że nie potrafią ścinać), potem poprawiam... Głowa mi boli niesamowicie od tego. Łazienka non stop okupowana przeze mnie. Zmarchy na czole to już jakaś masakra, jak u babci 80-cio letniej...
Mąż już na mnie z politowaniem patrzy... Najgorsze jest to, że wyglądam jak czubek, przy długich do pasa włosach grzywka wydziubana na maxa :why:

Nie byłam u lekarza, bo nawet nie ma w moim mieście do kogo się zgłosić. Kiedyś miałam przepisany seronil z powodu depresji... wyczytałam, że też działa na nerwicę natręctw typu żarłocznego. Czy powinnam to stosować? Może ktoś ma inne sposoby co zrobić, żeby sobie z tym poradzić...

Ogarnęła mnie czarna rozpacz... Idzie wiosna a ja z takim fryzem nie wyjdę z domu :(

Proszę, może ktoś mi pomoże...

przez Arasha 17 mar 2015, 13:48
ivi123, jeżeli to Twój jedyny problem psychiczny, to moim zdaniem pakowanie się w chemię ( leki ) jest trochę bez sensu. Zresztą z tego co wiem, na natręctwa lepsza jest paroksetyna ( lek z tej samej grupy co seronil ). Tylko nie bardzo widzę u Ciebie sensu brania w związku z jednym zachowaniem kompulsywnym, zwłaszcza że leki psychotropowe nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie, a większość na początku może powodować pogorszenie oraz różne skutki uboczne ( nim się organizm przyzwyczai ). Poza tym leki działają bardziej objawowo, a w przypadku natrętnych czynności dużo lepiej jest poszukać przyczyny w sobie, bo na pewno jakaś jest ( zazwyczaj nieuświadomiona ). Dlatego dużo lepszym pomysłem jest psychoterapia, która ma pomóc dojść do źródeł naszych zachowań i z czasem je zmienić. Wiadomo, że to proces długotrwały, ale przynajmniej efekt jest trwały ;) Tylko zastanawiam się, czy miałabyś gdzie udać się na psychoterapię, skoro piszesz, że u Ciebie jest problem nawet z psychiatrą :?
Musisz się dowiedzieć, bo może akurat jest taka możliwość.

Jedno co Ci mogę od siebie doradzić, to nie walcz z tym zachowaniem na siłę ! Im bardziej będziesz się starać tego nie robić, tym napięcie będzie większe i koniec końców znowu wylądujesz w łazience z nożyczkami :? Jedyne co możesz na chwilę obecną sama zrobić, to starać się bardziej zaakceptować siebie taką, ja jesteś ... czyli nawet z nieidealną grzywką ;) Samoakceptacja to podstawa spokojnego i szczęśliwego życia ;) ( i temu ma między innymi służyć psychoterapia ). A Ty w ogóle brałaś ten Seronil wcześniej, czy po prostu wykupiłaś i dlatego Ci został do teraz ?

Pozdrawiam
Nie zamierzam się pod nikogo ustawiać, zamykać gęby, bo innym coś się nie podoba i brać na klatę czyichś zażaleń. Jestem sobą i sobą zamierzam pozostać.

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
zbanowany
dostałam ostrzeżenie, bo się broniłam... sprawiedliwość... to fikcja!

przez danutamajewska123 18 mar 2015, 13:18
Ja też miałam problemy z lekami i to poważne. Teraz jest lepiej, chodzę do psychomedic w warszawie i jestem bardzo zadowolona

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Potomkini 18 mar 2015, 21:57
ivi123 napisał(a):Zmarchy na czole to już jakaś masakra, jak u babci 80-cio letniej...
A te zmarchy to od czego? Od ścinania grzywki?

przez Introwertyczka 18 mar 2015, 23:11
Potomkini napisał(a):
ivi123 napisał(a):Zmarchy na czole to już jakaś masakra, jak u babci 80-cio letniej...
A te zmarchy to od czego? Od ścinania grzywki?

No właśnie, też mnie to zastanawia. Może autorka wątku nie cierpi na natręctwa, tylko raczej na dysmorfofobię nieurojeniową. Psychiatrą nie jestem, ale tak na chłopski rozum to objawy bardziej pasują do tego drugiego zaburzenia.
Introwertyczka

przez OptiMystic 20 mar 2015, 18:57
ivi123 napisał(a):Nie potrafię poradzić sobie z obsesyjnym ścinaniem grzywki. W dzień i w nocy, wstaje i dzióbię, równam i równam.

ivi123, może pomyśl o ZMIANIE FRYZURY ?! na taką, gdzie tej grzywki po prostu nie ma ... ;)
Wiem, że to może być dla Ciebie trudna decyzja, ale jeżeli odważysz się na ten krok, a później jeszcze zignorujesz przymus poprawiania tych "nowych" włosów, to może to natręctwo odejdzie ?
będę próbować, będę próbować, będę próbować...
i k... nie dam się! :evil:

przez JużTuByłem 20 mar 2015, 19:40
I znajdzie nowe natręctwo.To nie jest wyjście..
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez OptiMystic 20 mar 2015, 23:43
OK, ale może okazać się, że ewentualne nowe natręctwa nie będą aż tak uciążliwe,

jasne, że lepiej wyleczyć się całkowicie,
ale ilu ludziom tak naprawdę się to udało ?? :-|

przez *Monika* 21 mar 2015, 01:48
ivi123, Witaj. Twój problem może mieć głębsze dno. Wspominałaś, że przechodziłaś również depresję. Opisywane przez Ciebie zachowanie "wygląda" jak natręctwo. Możesz mieć zaburzenia lękowo-depresyjne, a w takim przypadku wskazana byłaby terapia. Te natręctwa mają swoją przyczynę więc dobrze byłoby przepracować trudności z jakim się borykasz na psychoterapii. Leki to ostateczność bądź wspomaganie w trakcie terapii.
Obrazek
Główny Moderator

przez ardhexyd 21 mar 2015, 02:18
idź do lekarza i niech Ci da jakieś prochy, bo się zamęczysz,
to co piszesz to objawy silnego napięcia psychicznego, być może i lęku uogólnionego,
sporo w tym natręctw, które pod wpływem tego lęku się wytworzyły.
mózg musi odpocząć, serotoniny Ci trzeba.
ESCI-AMISU-ALPRA-MIANSE
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość: unikająca, zależna, cechy osobowości narcystycznej i niedojrzałej.
"Dobrych ludzi zmiażdżył walec czasu nowej generacji".
"Genetycznie kodowany strach, zaszczepimy Ci przez chrzest".

przez Pinker 24 mar 2015, 23:28
Jaka serotonina? Po co pakować chemię w organizm jak tutaj chodzi o zamartwianie się o taką drobnostkę jaką są włosy. Wystarczy znaleźć jakiś inny sposób ułożenia włosów, niekoniecznie z grzywką i przestac się zamartwiać tym, jak wyglądamy, bo to prowadzi do niskiej samooceny. Wtedy zaczynamy zastanawiać się, co powiedzą inni. Dla mnie to jest efekt barnuma, nic poważnego, wystarczy przestać się tym zamartwiać.

przez ardhexyd 25 mar 2015, 02:34
Pinker napisał(a):Jaka serotonina? Po co pakować chemię w organizm jak tutaj chodzi o zamartwianie się o taką drobnostkę jaką są włosy. Wystarczy znaleźć jakiś inny sposób ułożenia włosów, niekoniecznie z grzywką i przestac się zamartwiać tym, jak wyglądamy, bo to prowadzi do niskiej samooceny. Wtedy zaczynamy zastanawiać się, co powiedzą inni. Dla mnie to jest efekt barnuma, nic poważnego, wystarczy przestać się tym zamartwiać.

Świetna porada wujku dobra rada, powiedz to osobie zaburzonej.
Jeśli nie będzie martwić się o włosy to zaczną przeszkadzać rosnące wąsy,
a jak nie one to 1000x innych rzeczy. Widać nie wiesz czym jest nerwica natręctw.
ESCI-AMISU-ALPRA-MIANSE
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość: unikająca, zależna, cechy osobowości narcystycznej i niedojrzałej.
"Dobrych ludzi zmiażdżył walec czasu nowej generacji".
"Genetycznie kodowany strach, zaszczepimy Ci przez chrzest".

przez OptiMystic 25 mar 2015, 18:08
Dobra, dajcie już spokój...

Wszyscy tak się przejęli tym problemem,
a autorka wątku jak widać nie doceniła Waszych starań,
skoro po wrzuceniu tego wątku, nie odzywa się od tygodnia ... ;)
na pewno już sobie poradziła z taką
błahostką... ;)
.

przez Arasha 25 mar 2015, 18:18
OptiMystic, też tak myślę ;) ( niekoniecznie, że problem przestał dla niej istnieć, ale może nie spodobały jej się nasze rady lub wybrała się do specjalisty ). Zresztą sporo osób pojawia się na forum, zakłada jakiś temat, a potem więcej już nie wraca. Dla mnie to trochę niepoważne ( zwł. jak ktoś prosi o porady lekowe, przedstawia dramatyczną sytuację, a potem nawet nie raczy 2 zdań napisać, czy coś się zmieniło, jak wygląda u niego sytuacja - nie piszę o tej konkretnej sytuacji, tylko ogólnie ), ale każdy ma prawo postępować, jak uważa ;)
Nie zamierzam się pod nikogo ustawiać, zamykać gęby, bo innym coś się nie podoba i brać na klatę czyichś zażaleń. Jestem sobą i sobą zamierzam pozostać.

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
zbanowany
dostałam ostrzeżenie, bo się broniłam... sprawiedliwość... to fikcja!

Sortuj wg