Poprawa/Zdrowieje WĄTEK ZBIORCZY

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez khaleesi 20 lut 2015, 23:52
Tak sobie pomyślałam, że mnóstwo wątków w tym dziale to takie mam takie natręctwo i nic to nie wnosi. Może tutaj dla odmiany napiszmy co ona pomaga w walce z natręctwami pomijam leki bo one sprawy nie załatwią.
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez Boykaundisputed 27 lut 2015, 03:04
Co może pomóc? Napewno nie skupianie się na tych myślach i nie wierzeniu w nie, bo nie są równoznaczne z prawdą(zależy też w jakim przypadku), można również zaplanować sobie dzień tak, żeby nie mieć czasu o tym myśleć, w tedy skutecznie odwrócisz uwagę od obsesji. Gorzej jest jednak z kompulsjami, bo nie wiem jak je zatrzymać, ponieważ na szczęście ich nie miałem i nie chcę mieć 8). Rzeczjasna napewno jest na nie sposób.

przez OptiMystic 27 lut 2015, 21:28
To już wielokrotnie było opisywane, ale faktycznie, można by zebrać w jednym miejscu takie różne podpowiedzi :smile:
bo rzeczywiście, sami możemy dużo dla siebie zrobić.

To ja podaję swoją listę:
- dbanie o siebie, o dobry nastrój, szukanie pozytywnych bodźców, drobnych codziennych przyjemności
- unikanie niepotrzebnego stresu (to co się da, rzecz jasna)
- pozytywne nastawienie do siebie i do świata, budowanie wiary w siebie, w swoje możliwości
- szukanie czegoś co daje satysfakcję, zwłaszcza sensowne zajęcie sobie czasu, żeby jak najmniej go zostało na natręctwa (może mamy jakieś dawno zapomniane pasje?)
- ogólnie: wszelka aktywność, żeby nie pozwalać sobie na zamykanie się w swoich problemach i nie pozostawać sam na sam ze swoimi myślami
- chęć zaryzykowania *zignorowania* myśli
- na ile się da, narzucić sobie wymagania i je egzekwować, zachowując jednak pewien poziom wyrozumiałości (na podstawie uczciwej oceny samego siebie)
- wyznaczać sobie rozsądne i osiągalne zadania, zaczynając od najprostszych i stopniowo zwiększać trudność
- nie przejmować się porażkami, natomiast wyciągać z nich wnioski
- szukać wsparcia przyjaznych ludzi
- zrobić coś dla innych (to naprawdę pomaga!)

To tylko ogólniki, każdy musiałby je sobie uszczegółowić, co konkretnie to dla niego znaczy, pomyśleć, co jest osiągalne
no i - mimo trudności - próbować do tego dążyć... ;)
będę próbować, będę próbować, będę próbować...
i k... nie dam się! :evil:

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez khaleesi 18 cze 2015, 12:43
OptiMystic, :great:

praca pomaga.
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

Sortuj wg