Czy natrectwa wyrażają podświadome chęci?

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez Ananas30 23 lip 2014, 08:17
Witam, od dziecka miewalem objawy nn. Miałem pare gorszych okresów w życiu, kiedy musiałem sięgnąć po prozak. Postanowiłem sie raz na zawsze z tym rozprawić i pójść do psychologa. Chodzę na terapie już dwa miesiące jednak cos mnie niepokoi. Otóż moja psychoterapeutka uznaje, ze człowiek podświadomie chce tego czego sie boi w nerwicy. Gdy poszedłem do niej i powiedziałem, ze mam straszne leki ze utne sobie penisa ona stwierdzila ze jeżeli sie tego boje to chce to zrobić. Przeraziło mnie to. Psychiatra mi powiedział ze boje sie tego bo nie chce tego zrobić, a wiec cos zupełnie przeciwnego. Mój problem jest taki ze czuje sie mało męski i mam lek przed utrata męskości wiec logiczne ze moja psychika wyprodukowała najstraszliwsza dla mnie myśl, a wiec ostatecznie utratę męstwa.
W związku z tym ze miałem mysli o ucinaniu penisa i tym ze jestem mało męski pojawiły sie mysli ze moze jestem transseksualistą. Oczywiście to bzdura bo jestem facetem i chce nim być, ale wiecie jak to jest w nerwicy natręctw. Człowiek wymyśla bzdury. Teraz boje sie iść do mojej terapeutki bo gdy jej opowiem o moich lekach to mi bedzie wpierala ze moze chce być transseksualny i chce zmienić płeć podświadomie.

Co wy o tym myślicie? Czy rzeczywiście leki wyrażają nasze skrywane checi które wypieramy do podświadomości?

przez monk.2000 23 lip 2014, 09:46
Na pewno coś mówią o naszym wnętrzu.
Ja tak w czasie psychozy miałem, że głosy straszyły mnie właśnie tym czego się najbardziej bałem. Analizując to można się czegoś dowiedzieć, ale ja wole w tym nie grzebać. To takie tabu w moim życiu.

Jednaj jestem zdania, że natręctwa to bardziej są o tym, czego się boimy, a nie to co chcemy zrobić. Ale mogę się mylić.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez wysłowiona 23 lip 2014, 12:04
Słuchaj, natręctwa w mniejszym lub większym stopniu odzwierciedlają Twój charakter. Nie czytałam nigdy nic o mechanizmie ich powstawania, ale Twoja psychoterapeutka wspiera dość prymitywną stronę terapii psychodynamicznej. Jeśli chcesz, żeby ktoś Ci pomógł nie tworząc takich hipotez, terapia poznawczo-behawioralna będzie dobra.

Ale niezależnie od tego, czy Twoja psychoterapeutka ma rację czy nie, postaraj się zaakceptować jej hipotezę. Widać, że boisz się czegoś i potraktuj to, co powiedziała jako trening akceptacji ;) Myślimy wiele rzeczy, które są absurdalne, czasami nawet przez pewien czas wyznajemy poglądy, które są absurdalne. Wiele osób z forum ma myśli o zabiciu swojej rodziny itp. Po prostu przyjmij to do wiadomości. "Myślę o tym, nie jest to mój świadomy pogląd, ale myślę o tym i już". Przyjmij postawę 'jestem człowiekiem i nic co ludzie nie jest mi obce' ;) Możesz też uznać to za interesujące^^

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez rikuhod 23 lip 2014, 12:17
Ananas30, Ananas30, haj nerwica pokazuje nam pokazuje to czego bardzo nie chcemy, cos o czym nawet nie odważylibyśmy się sami pomyśleć

nagromadzenie stresu, powoduje że ten stres się skumulował i powoduje pojawianie się takich myśli, tak naprawde to poprostu stres, który się pojawia w postaci myśli i tak naprawde sam wiesz że te myśli nie są prawdziwe tylko te myśli tak często się pojawiają że to nie dokońca załważasz

nerwica zawsze pokazuje myśli przeciwne do nas
jak człowiek jest łagodne to przychodzą mysli by kogoś zabić, albo skrzywdzić
jak ktoś ma słabszy charakter to ma kompleksy że jest mało męski albo że może być homoseksualistą

znam sposób na złagodzenie nerwicy
posłuchaj to polega na wyciszeniu się
usiądź gdzieś na chwile/albo połóż się na łóżku
teraz staraj się wyciszyć, czyli daj przechodzić wszystkim myślom niech płyną, nieważne czy pozytywne czy negatywne niech przechodzą niech płyną, nie zaczynaj ich analizować, tylko ignoruj je
cierpliwie czekaj jak te myśli przechodzą, (bądź cierpliwy, im bardziej będziesz chciał przerwać to tym dłużej będziesz musiał tak leżeć/podejdź se tak że możesz tak w nieskończoność leżeć) im bardziej cierpliwy będziesz w ignorowaniu tych myśli tym szybciej twój umysł się oczyści
w pewnym momencie poczujesz takie wyluzowanie, bardzo humor ci się poprawi bo się uspokoisz

jak czujesz się gorzej spróbuj się chwile wyciszyć, jak opisałem w ten sposób stopniowo coraz mniej to będzie męczyć, bo te myśli się jakby rozluźnią bo pozwolisz im płynąć i sam się uspokoisz, nie musisz zawsze bo za każdym razem co raz spokojniejszy będziesz

wiesz na nabranie charakteru najważniejsze jest podejmowanie śmiałych decyzji i cieszenie się życiem, jak masz na coś ochote nie powstrzymuj się od tego, frustracja że się czegoś nie zrobiło zawsze zostaje nadługo i do tego worka stresu się ładuje : ( dlatego rób co chcesz, ciesz się życiem nie powstrzymuj się przesadnie przed niczym

przez to właśnie często tworzą się depresje i nerwice, ludzie nie respektują własnego szczęście, odmawiają sobie robienia tego czy tego, bo ktoś nie pozowlił, bo to nie wypada itp, przez to ludzie tylko kompleksów nabierają saam przez to przechodziłem x___x

bardzo pomocne jest znajdowanie sobie celów i marzen do zrealizowania, to nas ciągnie do przodu i dodaje charakteru

przez Ananas30 23 lip 2014, 13:20
Dzięki za porady.
Rikuhod będę ćwiczył relaksacje regularnie, ale jest to jeszcze dość trudne, by pozwolić tym myślom swobodnie płynąc.
Rzeczywiście treść natrectw ma związek z naszymi problemami.
Ja byłem wychowany na łagodnego i dobrego dzieciaka, bardzo spokojnego, który nigdy sie ńie bił i nie grał w piłkę. Mam wiele cech męskich i żeńskich i gdy stanie koło mnie jakiś osilek, który wyglada na agresora to czuje sie mało meski. Czuje sie osobnikiem płci męskiej ale raczej czuje sie młodym wrażliwym chlopaczkiem niż prawdziwym mężczyzna, ktoryvma być odważny, niezależny i dominujący. Mam 30 lat a ciagle czuje sie jak chłopczyk. Nie czuje sie jak kobieta czy dziewczyna. Wiec uznaje ze mam tożsamość plciowa męska, ale to poczucie ze istnieją faceci bardzo męscy, a ja taki nie jestem doprowadza do frustracji i kompleksów. Doprowadziło to do leków przed kobiecością, które często występują u facetów bo przecież facet zawsze musi być meski. Te leki doprowadziły do tego ze przyszło mi do głowy, ze mogę być transseksualny. I zaczęła sie. Chodzę po ulicy i porównuje sie do ludzi żeby sprawdzić jaka mam tożsamość. Jak stwierdzę ze bardziej jestem podobny do chłopaka niż do dziewczyny to jestem na chwile spokojny. Najgorzej jak stanie koło mnie kobieta i jakiś super wysportowany łysy dres. Wtedy czuje ze nie identyfikuje sie z takim facetem i znowu mam kompleksy. Ale chyba prawda jest taka, ze nie wszyscy faceci są super męscy, niektórzy są wrażliwymi i lagodnymi mężczyznami a problem leży w moim zakorkowanym stereotypie stuprocentowego mężczyzny, który jest wysportowany, odważny, dominujący, agresywny.
Myślicie ze ja jedynie mam stres z powodu niedosiegania do mojego ideału męskości czy to już transeeksualnosc?

przez monk.2000 23 lip 2014, 13:55
Ananas30, z tą męskością to mam podobnie. Kiedyś się interesowałem tematem męskości. Wpadam czasami na stronę: http://czasgentlemanow.pl/ . Można też w tę stronę iść.

8) Akineton

przez wysłowiona 23 lip 2014, 13:55
Ale chyba prawda jest taka, ze nie wszyscy faceci są super męscy, niektórzy są wrażliwymi i lagodnymi mężczyznami a problem leży w moim zakorkowanym stereotypie stuprocentowego mężczyzny, który jest wysportowany, odważny, dominujący, agresywny.

Albo po prostu chciałbyś mieć cechy, których nie masz. Myślałeś nad tym, żeby zapisać się na sztuki walki, przybrać na masie? Możesz to zrobić spokojnie, bo jesteś mężczyzną i masz odpowiednie geny :) Nic Cię nie powstrzymuje. Oczywiście akceptacja siebie i miłość do siebie bez porównywania do innych są niezwykle ważne, ale jednocześnie warto się rozwijać. To nie jest absurdalne, że czujesz brak kontroli jeśli jesteś słaby fizycznie.

przez Ananas30 23 lip 2014, 14:05
Właśnie, moze tedy droga.dzieki monk za linka. Moim największym marzeniem jest zostać pilotem, żeby udowodnić ze jestem meski. Moze każdy mężczyzna potrzebuje potwierdzenia swojej męskości. Myślałem o siłowni. Sporty walki moze bedą lepsze bo jest w nich współzawodnictwo. Bardzo chciałbym być silny i odważny. Pewnie gdybym był transseksualny to raczej dazylbym do stania sie bardziej kobiecym, a ja dążę do męskości. Boje sie bo ciagle w sobie dostrzegam jakieś cechy, których nie chce, jak słabość i łagodnośc, które kojarzą mi sie z kobiecością. Boje sie ze jak je zaakceptuje to po prostu stanę sie kobieta. Czy to możliwe?

przez monk.2000 23 lip 2014, 14:07
Ja zainteresowałem się techniką, moim marzeniem jest skończenie studiów technicznych. Był kiedyś taki serial: "Czterdziestolatek" o inżynierze Karwowskim, podoba mi się taki motyw człowieka techniki. Nie jest silny mięśniem, a siłą intelektu przesuwa kolumny i konstrukcje stalowe.

Tak, dla przypomnienia.

8) Akineton

przez lonsdale 23 lip 2014, 14:56
Nie sądzę aby treść natręctw odzwierciedlała co w głębi duszy siedzi - bo nierzadko są to chorobliwe głupoty. Np. jeżeli ktoś doznaje natręctw o wyimaginowanym swoim homoseksualiźmie wcale nie oznacza że jego wnętrze tego oczekuje i że tak jest naprawdę, a często są to krzywdzące i frustrujące myśli

Nie ma sensu w ogóle analizować i rozkminiać tych myśli - nasza psychika to chaos i morze naprawdę wiele różnych myśli przyjść do głowy, ale jak ja sobie zawsze mówiłem, i Tobie też radzę - to co wpadnie sobie do głowy to jeszcze nie jest Myślenie. ;)
zespół natręctw; paroksetyna 60 mg, doraźnie diazepam 5 mg, fajki i kawa ogromne ilości

ściany mają uszy, ludzie to pluskwy, wiem to, część z nich jest jak szczury, co robią szczury - węszą, szklanka przy uchu życie na podsłuchu, i nawet nie wiesz kiedy już ziomek leżysz

przez cyklopka 23 lip 2014, 15:11
Ananas30 napisał(a):Otóż moja psychoterapeutka uznaje, ze człowiek podświadomie chce tego czego sie boi w nerwicy.

Dla mnie to brzmi jak nadinterpretacja Freuda, a nie nowoczesna terapia :shock:
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez Ananas30 23 lip 2014, 15:14
Moja terapeutka twierdzi ze gdy ktoś boi sie bycia gejem to znaczy ze gdzie podświadomie moze miałby ochotę na sex z facetem. Stwierdziła tez ze powszechna homofobia i niechęć do gejów jest wynikiem tego ze wszyscy mamy w pewnym stopniu skłonności homoseksualne i tak na prawdę wszyscy jesteśmy w rożnym stopniu bi. Maz mojej terapeutki nie jest entuzjasta homoseksualistów wiec ona wmawia mu ze jest kryptogejem. Dziwne koncepcja ma ona ale uchodzi za jedna z najskuteczniejszych terapeutek ocd w Krakowie.

przez lonsdale 23 lip 2014, 15:23
Freudowskie farmazony na wszystko mają diagnozę i wytłumaczenie - ja usłyszałem że skoro palę papierosy to ma "regres do fazy oralnej" bo w tem sposób zaspokajam swoje "oralne popędy"
zespół natręctw; paroksetyna 60 mg, doraźnie diazepam 5 mg, fajki i kawa ogromne ilości

ściany mają uszy, ludzie to pluskwy, wiem to, część z nich jest jak szczury, co robią szczury - węszą, szklanka przy uchu życie na podsłuchu, i nawet nie wiesz kiedy już ziomek leżysz

przez wysłowiona 23 lip 2014, 15:30
podasz nazwisko?:>

Sortuj wg