Myślenie magiczne w Nerwicy natręctw

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez Imipramina 16 cze 2014, 10:35
detektywmonk napisał(a):Chory sprawdza 100 razy dziennie czy nikt go nie śledzi.

to chyba już troszkę śmierdzi urojeniami

dla mnie to bardziej - jak zaśpiewam "Ala ma kotka" przed wyjściem z domu to mnie samochód nie rozjedzie jak będę przechodzić przez skrzyżowanie
albo rzucam kośćmi i jak za pierwszym razem wyrzucę 3 oczka to zdam egzamin/spotka mnie coś dobrego"

przez wiejskifilozof 16 cze 2014, 12:43
Można i tak myśleć.Zresztą każdy ma inne zaburzenia.

przez mark123 15 sie 2014, 23:34
Myślenie magiczne, gdy jest kontrolowane, to może być nawet w czymś pomocne.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez piotr31 16 sie 2014, 00:48
W czym pomocne?
Wielcy ci, którzy nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego w słowa.

przez mark123 16 sie 2014, 01:00
piotr31 napisał(a):W czym pomocne?

Np. w radzeniu sobie z emocjami albo w poczuciu zrealizowania jakichś potrzeb.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez zoloft 17 sie 2014, 12:30
Moje myślenie magiczne polega na tym że boję się że swoimi myślami sprowadzę nieszczęście na kogoś albo na coś, albo że sprowadzę złą pogodę. Żeby do tego nie dopuścić na siłę odwracam złe wyobrażenia w dobre, muszę uwierzyć że nic złego się nie stanie, a kiedy te złe myśli są silniejsze to się modlę do Boga o pomoc albo zaczynam traktować te myśli jako demony czy szatana który chce mnie zniszczyć, wyobrażam sobie że biję i kopię te demony aż uwierzę że sobie poszły. Dopóki nie brałam leków te myśli atakowały mnie na każdym kroku, teraz są o wiele rzadsze i słabsze i łatwiej je pokonać. I prawie zniknęła wiara w moje magiczne moce, teraz jak znowu zaczyna się nakręcać to szybko mówię sobie że to bzdury i skupiam uwagę na czymś normalnym i realnym. Chociaż przez te ostatnie wydarzenia na Ukrainie i ciągłe gadanie o wojnie pogorszyło mi się, zaczynają się jazdy na temat II wojny św, bestialskich mordów, no ale nie ma co się wkręcać bo to i tak już nic nie zmieni.

przez cyklopka 17 sie 2014, 12:41
Jak byłam na pierwszej randce to jakiś pijak na nas nawrzeszczał "łeee, zakochani, i tak wam się nie uda".

Jak by nie nawrzeszczał, to by teraz było inaczej :roll: Nie mam NN, więc mogłabym się postarać i tę myśl odkręcić, ale mi się nie chce :roll:
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez mark123 28 mar 2015, 23:27
Mnie czasem myślenie magiczne pomaga w "odczarowaniu" pewnych "złych rzeczy".

przez nerwicanacałego 29 mar 2015, 10:50
Cześć,
Bardzo dobry temat.
Ale zastanówcie się skąd taka chęć się wogule wzieła że ktoś zaczoł w ten sposub,rozyślć,marzyć a następnie na płaszczyznie tych wyobrzeń można
skonstruować lęki.I tu proszę pańestwa mamy tzw.nerwicę myślową,natrętnrętne myśli które z czasem,czasami są dla człowieka wielce uciążliwe.

To było o tej całej magi-ta cała magia to taka niewina oskocznia może ucieczka.Taki podjeliśmy wybur i napewno nie bez podastawnie.
Ale,ale,ale w tym całym zamieszaniu jekei powstaje z przez to zamieszanie :D.Gubimy się,tak koledzy i kolerzanki gubimy sie w tym wszystkim i nie mozna nas za to winić.
Dbać o swuj szacunek w takich okolicznościach to jest nie łatwe.A więc Kochani,dbajcie o swoje ego.Bo bez niego ani rusz.Fajnie że pomogłem.
Noł stres noł dres. ;)

-- 29 mar 2015, 12:07 --

Mam pytanie a zdaża się wam czytając posty innych znerwicowanych osób-że oczym oni piszą,ale sie zakręcili.
Tak właśnie tam,zakrenceni w swojej nerwicy.

Iracjonalny lęk jest błendem,tak czy nie.

No,może skończmy te uzalanie się.
Mamy prawo popełnać błędy bania się..
Tylko nlerzy powiedzieć Nie.

-- 29 mar 2015, 12:09 --

bo nie od wczorj nerwicowe lenki są..
prosto z mostu ale pozytywnie

przez take 22 cze 2015, 15:54
Dla mnie natręctwa typu "dotknij klamki 6 razy albo babcia umrze" (tego rodzaju miałem w okresie przedlicealnym) pachną mi schizotypią, a nie "czystą" NN. Teraz też mam myślenie magiczne tego rodzaju (jakby moje czyny wpływały na to, co się stanie w przyszłości, np. czy się z kimś ożenię, czy komuś coś złego się stanie), ale w zwalczaniu tego pomocne jest to, że wykonanie magicznego natręctwa to jakaś forma zabobonu, a zabobon to grzech, więc zabobonom nie można ulegać. Myślenie magiczne pojawiło się u mnie ok. 7 - 8 r. ż. Wcześniej nie miałem natręctw dotyczących mycia rąk (teraz myję całkiem często, ale to może "normalne"?).

Nie miałem myśli dotyczących np. sprawdzania setki razy, czy ktoś mnie śledzi. Nie czułem się obserwowany przez innych. Natręctw związanych z porządkowaniem zbytnio nie miałem.
F21, F42.2, F84.5

przez cyklopka 22 cze 2015, 17:01
take napisał(a):Myślenie magiczne pojawiło się u mnie ok. 7 - 8 r. ż.

W tym wieku u dzieci zmienia się postrzeganie i rozumienie, wcześniej rzeczy "magiczne" (bajkowe, wymyślone, na niby) mogą współistnieć w ich umyśle z rzeczywistością odbieraną empirycznie. Później się to rozdziela, więc myślę, że u dziecka ze skłonnością do zaburzeń ten proces nie przebiega prawidłowo i stąd myślenie magiczne.
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez mark123 22 cze 2015, 18:14
Ja mam myślenie magiczne takiego typu np. "wypowiedz imię osoby i wulgaryzm, aby rzucić klątwę na tą osobę"; "jeśli niechcący dotkniesz ściany, będzie na tobie ciążyć klątwa przegraństwa, aby pozbyć się klątwy, dotknij ściany ponownie".

przez take 22 cze 2015, 18:19
Od kiedy to masz? Przypomina mi to wyraźnie to, co od dawna występuje u mnie.
F21, F42.2, F84.5

przez mark123 22 cze 2015, 21:29
take napisał(a):Od kiedy to masz? Przypomina mi to wyraźnie to, co od dawna występuje u mnie.

Od około 9-go roku życia.

Sortuj wg