Myślenie magiczne w Nerwicy natręctw

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez khaleesi 14 maja 2014, 17:30
Na temat tego pojęcia tutaj
http://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Blenie_magiczne
Występuje u Was tzw "myślenie magiczne" jak sobie radzicie z objawami?
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez Lusesita Dolores 14 maja 2014, 18:13
Ja mam myślenie magiczne, bo wiem że jestem wybrana przez Boga
chodze boso po ulicy

Ketrel 400mg
Solian 800mg
Haloperidol 5mg

opium

przez khaleesi 14 maja 2014, 18:15
Ahma, Asiu to nie jest myślenie magiczne ;)

-- 14 maja 2014, 18:16 --

Myślenie magiczne – pojęcie z zakresu psychologii i psychiatrii określające taką treść rozumowania, w którym (w przekonaniu podmiotu) myślenie jest tożsame z działaniem. Na przykład życzenie komuś śmierci powoduje (w przekonaniu podmiotu), że ten ktoś umiera (zobacz też: myślenie życzeniowe). Innym przykładem może być myślenie w rodzaju „kiedy przechodzę koło latarni, powoduję, że ona gaśnie” (mimo że w rzeczywistości gaśnie także wtedy, kiedy przechodzą inni/nikt nie przechodzi).

Myślenie magiczne może skutkować np. wymyślaniem mowy, poezji albo „swojego świata”. Osoby przewlekle „myślące magicznie” mogą np. wymyślić, że są czarodziejami, bo „przepowiedziały przyszłość”. Myślenie magiczne charakteryzuje się katatymiczną oceną rzeczywistości i katatymicznymi dążeniami i pragnieniami oraz związaną z tym wiarą w zabobony, mającymi na celu zapobieganie nieszczęściom.
Myślenie magiczne jest charakterystyczne dla myślenia przedoperacyjnego u dzieci[1], cywilizacji prymitywnych, schizofrenii[2] oraz nerwicy natręctw
Myślenie magiczne w nerwicy natręctw polega na przeświadczeniu chorego, iż wykonanie określonych czynności obroni go przed bliżej nieokreślonym niebezpieczeństwem. Zaniechanie tych czynności wywołuje poczucie dyskomfortu. Chory musi np. myć ręce określoną ilość razy i w określony sposób. Musi poruszać się określonymi ulicami, czytać wszystkie informacje na ulicznych plakatach, kłaść się spać zgodnie z określonym porządkiem
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mark123 14 maja 2014, 21:47
Ja mam tak, że wykonanie czynności na małą skalę i myślenie wtedy, że wykonuję czynność na dużą skalę powoduje poczucie emocjonalne, że wykonałem czynność na dużą skalę.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez lovely 14 maja 2014, 22:38
khaleesi, aleś się rozszalała z tymi tematami :D:D:D

Na myśleniemagiczne jest dużo sposobów.
Przede wszystkim ERP - ale to podstawa przy leczeniu OCD generalnie.

Jest takie jedno ćwiczenie na myślenie magiczne które mi się przypomniało.
Osoba z OCD ma wymyślić "fałszywy zabobon"- czyli taką zależność w którą sama nie wierzy, ale zbudowaną w ten sam sposób jak jej natrętne strachy.

Np. załóżmy, że ktoś się boi że jak zobaczy czarnego kota i nie policzy sobie w myślach do 25 to stanie się coś złego - i choć (jak to z natręctwami) do końca w to nie wierzy - to jednak liczy na wszelki wypadek, bo jednocześnie czuje lęk i chce się pozbyć tego paskudnego uczucia...

Taka osoba ma sobie wymyślić jakąś inną bezsensowną zależność (tylko taką która jej się na pewno niewkręci:P) - np. że jeśli zobaczy żółty samochód to stanie się coś złego jeśli nie podskoczy dziesięć razy i nie zacznie gwizdać. I ciągnie się to dalej tak jak to robi się w realnych natręctwach - czyli wymyśla zasady. Np. gdyby ktoś z ocd naprawdę bał się zobaczyć żółty samochód to mógłby unikać miejsc w których można zobaczyć samochody, albo nosiłby ciemne okulary :P Można też dodawać różne rzeczy tak jak to się dodaje często przy takich wkrętach: np. co się może stać kiedy widzi się 2 żółte samochody pod rząd (i jak to "odczarować"), albo że jeśli za żółtym jedzie czerwony to automatycznie kasuje nieszczęście a jeśli czarny to je wzmacnia - nie wiem czy czaicie o co mi chodzi...

Później bierze się swoje obawy i związane z nimi zasady i te wymyślone i się porównuje.
To ćwiczenie pokazuje sposób w jaki tworzymy swoje natręctwa i pozwala się od nich zdystansować. Przestają być takie realne.

Jest jeszcze sposób ze zmienianiem zasad: czyli staraniem się nie reagować w ten sam sposób na dany bodziec. To taki sposób przejściowy do ERP - np. jeśli ktoś sobie musi policzyć do 10 to skraca liczenie, albo liczy co drugą albo od tyłu - generalnie robi się tak, żeby nie czuć się do końca komfortowo że zostało "odczynione".

Te powyższe dotyczą myślenia magicznego z kompulsjami.

Kiedy ktoś nie ma kompulsji przeprowadza się ERP w wyobraźni.
gg 45603073

przez tahela 14 maja 2014, 23:34
Myślenie magiczne w nerwicy natręctw polega na przeświadczeniu chorego, iż wykonanie określonych czynności obroni go przed bliżej nieokreślonym niebezpieczeństwem. Zaniechanie tych czynności wywołuje poczucie dyskomfortu. Chory musi np. myć ręce określoną ilość razy i w określony sposób. Musi poruszać się określonymi ulicami, czytać wszystkie informacje na ulicznych plakatach, kłaść się spać zgodnie z określonym porządkiem

______

w NN po prostu wiadomo,ze jednoz drugim nie ma nic wspolnego,ale nawet jak to racjonalnie wiadomo to che sie cos zrobic bardzo mocno, po prostu tego nie robic chociaz dyskomfort psychiczny jest wtedy ogromny w danym momencie ,ale mija po pewnym czasie
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez elo 15 maja 2014, 00:18
tahela napisał(a):Chory musi np. myć ręce określoną ilość razy i w określony sposób. Musi poruszać się określonymi ulicami

mamo to ja : ( wlasnie tak przebiegaja rytualy zas co do mm to meczylo mnie to gowno miedzy 7 a 16 rokiem zycia a odkad sie lecze nie zanotowalam nawrotu i nawet nie chce myslec o ewentualnym epizodzie w przyszlosci :hide:
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez refren 15 maja 2014, 00:53
Chyba miałam myślenie magiczne, polegające na wierze w to, że jest dla mnie nieuchronne przeznaczenie i że w każdym momencie życia mam do wyboru drogę "prawdziwą" i "fałszywą" czyli złą, a pomyłka w wyborze okrutnie się na mnie zemści. Na myśleniu, że mam odczytać, jaką iść drogą "wsłuchując się w siebie" czy szukając jakichś znaków. Nie wiem dokładnie w jaki sposób mi przeszło (może po prostu dorosłam), ale przejście od "odczytuję" do "tworzę" swój los było wyzwalające.
All men will be sailors, then, Until the sea shall free them...

przez tahela 15 maja 2014, 01:13
elo,
mi sie ciagle potrafi to włączyc , silna che robienia czegos co wiem,ze jst bez sensu, po prostu tego nie robie bo nie ma innej mozliwosci, nauczyłam sie to niwelować, mnie mocno meczyło od 5 roku zycia ,tylko rózne formy przybierało, teraz czasesem jak czegos nie zrobie czuje napiecie i niepokoj ,ale panuje nad tym , bywały okresy gorsze, czytalam teorie ze od czestych infekcji w dzieciństwie mozna to ząłapac aja czesto anginy ropne miałam, wiec moze od tego to mi sie przypałetało albo te infekcje miały wpływ duzy
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez deader 15 maja 2014, 09:28
tahela napisał(a):Chory musi poruszać się określonymi ulicami

O dżizas i weź tu zdaj prawo jazdy...
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

przez Vitalia 17 maja 2014, 10:48
Myślenie magiczne w nerwicy natręctw polega na przeświadczeniu chorego, iż wykonanie określonych czynności obroni go przed bliżej nieokreślonym niebezpieczeństwem

nieokreslonym, albo nawet określonym, to chyba ma związek z rozpaczliwą próbą kontrolowania tego czego się nie da kontrolować, to znaczy jeśi się czegoś boimy bardzo, a nie za bardzo wiemy jak zrobić aby sie przed tym uchronić, nieświadomie wymyślamy sobie rytuał, którego wykonanie ma nas przed tym niebezpieczeństwem zabezpieczyć, taka iluzja kontroli :roll:

przez tahela 17 maja 2014, 11:39
Vitalia,
tak też jest, wiara,ze cos w zyciu zalezy od np. właczenia swiatła w dany sposób
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez arate 16 cze 2014, 06:58
Ja mam mega moce. Dowodzę całą rodziną, życiem mojego męża, swoim własnym. Wystarczy tylko, liczyć dotykać, i oczywiście robić tak jak głowa nakazuje :(
Wiem, że nie mam mocy....ale co z tego, sama świadomość nie pomaga.

przez wiejskifilozof 16 cze 2014, 09:06
Chory sprawdza 100 razy dziennie czy nikt go nie śledzi.

Sortuj wg