Leczenie nerwic przez odwrażliwianie.

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez torres 02 maja 2014, 03:04
A co jeśli ktoś ma przekonanie graniczące z pewnością, że myślenie i skupianie na czymś swojej uwagi spowoduje, że tak się stanie? Tzn będąc zdrowym boję się choroby i skupiam się na chorobie, wmawiam ją sobie to przez to mogę naprawdę zachorować bo mózg uwierzył, że jestem chory. Jeśli boję się czy nie jestem gejem, który jest nieświadomy tego bo bardzo bym tego nie chciał to czy się nim nie stanę a mózg nie powiążę z reakcją seksualną jakichś mężczyzn. Co więc miałbym sobie w takiej sytuacji wyobrazić? Jestem w kiblu gdzieś na stacji benzynowej i dokładnie patrzę czy nie zostawiłem jakiegoś brudu bo gdybym zostawił to za karę zachce mi się srać na środku miasta. No i postanowiłem kiedyś, że nic nie będę czyścił bo kibel wcześniej już był brudny i się brzydzę. W efekcie naprawdę zachciało mi się wtedy srać i musiałem biec do domu, a zdążyłem w ostatniej chwili. Skoro organizm potrafi takie rzeczy to ja jednak wolę starać się blokować te głupie myśli.

przez lovely 02 maja 2014, 14:36
Ale uważasz że musiałeś iść do toalety za karę dlatego że nie posprzątałeś czy dlatego że myślałeś że będziesz musiał iść do toalety?
gg 45603073

przez torres 02 maja 2014, 15:20
Dlatego, że o tym myślałem i się tego bałem. Nawet jak stłumiłem taką myśl to została w podświadomości i wywołała wtedy biegunkę. Dlatego mózg jest mi w stanie wszystko zrobić jak sobie będę to wyobrażał. Dlatego właśnie staram się nie myśleć i mam kilka sposobów, które doraźnie pomagają. Jak już było w tym wątku napisane myśli same się pojawiają i nie mam wpływu na to czy będą. Dlatego kiedy są przekształcam je w absurd. Np żeby nie mieć biegunki pomagało mi coś takiego:
- Przychodzi myśl, że zaraz mi się zachce a w pobliżu nie ma żadnego kibla
- Pojawia się atak paniki i zaczynam sobie wyobrażać, że się zesrałem w gacie i wszyscy ludzie patrzą na mnie z obrzydzeniem, ktoś nagrywa filmik jak idę i wrzuca na youtube.
- Kontynuuję wyobrażenie sprowadzając je do absurdu - wyobrażam sobie, że się zesrałem i rzucam kupą do ludzi, rozbieram się i tańczę i śpiewam np makumbę
- Panika całkiem nie znika ale pojawia się śmiech, lęk zostaje ale dużo mniejszy i nie powoduje w efekcie prawdziwej biegunki

Z innymi natręctwami jest trudniej. To gdyby było mocniejsze pewnie w momencie sprowadzania wyobrażenia do absurdu spowodowałoby prawdziwy ból brzucha albo parcie - tak się dzieje mojemu kumplowi z IBS kiedy stosuje taką metodę. Kiedy bałem się choroby, sprawdzałem objawy i wyobrażałem sobie, że umieram w szpitalu też mi to nie pomogło. Kiedy zmieniałem myśl od razu zaczynało boleć jakby mózg złośliwie chciał zatrzymać taką myśl. W ogóle mam wrażenie, że wszystko jest w złośliwy sposób skierowane przeciwko mnie - głównie chodzi tutaj o rzeczy martwe, godziny odjazdów autobusów (np przychodzę punktualnie na przystanek ale autobus był minutę wcześniej, a innym razem ten sam autobus o tej samej godzinie się spóźnia 5 minut kiedy czas mam obliczony na przesiadkę w ciągu 3 minut i przez to ucieka mi przesiadka), internet rozłączy akurat jak muszę zrobić ważny przelew, wodę wyłączą akurat jak muszę się porządnie wykąpać, a ulewa pada na antenę akurat jak jest mecz, który chcę oglądać. Tak samo złośliwy dla mnie jest mój własny mózg, który na chama daje mi te myśli, od razu wyobrażam sobie boga, który się z tego cieszy w bardzo złośliwy sposób i mówi mi "jesteś bezsilny, nic nie zrobisz, już musisz mieć przejebane. Jak już są te myśli to jest następny sposób, który brzmi śmiesznie ale dosyć pomaga:
- metoda EMDR - polega na myśleniu o swojej traumie i nerwicy i... ruszaniu gałkami ocznymi raz w prawo raz w lewo. Głowa musi być nieruchoma, ruszamy tylko oczami skupiając się na skrajnych punktach obrazu z dwóch stron. Ruchy nie są zbyt szybkie i robimy tak przez 5 minut. W teorii chodzi o to, że przy ruchach gałek ocznych sekwencja myślowa nerwic i traum zostaje zaburzona

No i trzecia rzecz, która pomaga to mówienie sobie, że mam nerwicę i te myśli stąd się biorą i nie są racjonalne. Czyli niech sobie będą. Nie działa na HOCD bo tutaj dalej muszę zabijać wszystkich kolesi, którzy pojawią się w myślach.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez devnull 02 maja 2014, 18:02
coś mi tutaj pachnie biofeedbackiem, ma ktoś doświadczenie w tym temacie ?
podobno to mało popularna ale dosyć dobra metoda na zapanowanie nad sobą...
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez MaciejMarkowski 23 lut 2015, 17:22
torres, ja miałem tak samo że próbowałem zabić każdego typa w myślach który się tam pojawił przez nerwice. pozdrawiam

https://www.youtube.com/watch?v=zXh-EHpB23A

przez bartek_tsw 01 mar 2015, 00:53
Cięzko powiedzieć, ile w tym prawdy, ale... Jedną z przyczyn nerwicy są podobno niedobory niektórych witamin. Tutaj można o tym przeczytać: http://medyczny-blog.blogspot.com/2015/ ... zenie.html . Wygląda zatem na to, że uzupełniając te niedobory można pomóc sobie w leczeniu.

przez Rebelia 01 mar 2015, 11:23
No takich stronek już tu wirowała cała masa, myślałam że to coś na temat tych witamin, o których pisałeś. Poza tym na swoje trzy posty w każdym wrzucałeś jakiś link ;p

Co do odwrażliwiania to pierwsze słyszę, zaraz poczytam o koncepcie. Tzn idea jako taka nie jest mi obca, ale jakoś nie rozkminiałam tematu

Sortuj wg