Leczenie nerwic przez odwrażliwianie.

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez Marek1977 27 kwi 2014, 17:40
Proces terapeutyczny polegający na redukowaniu intensywności reakcji lękowej poprzez konstruowanie sytuacji, w których osoba (w rzeczywistości lub w wyobraźni) może skonfrontować się ze złagodzoną wersją swoich doświadczeń (czy obiektem lęku).Może oznaczać także pozbawienie wrażliwości wynikające z przyzwyczajenia się do widoku drastycznych scen.
Conscientia est, necesse est

przez mousike 27 kwi 2014, 19:38
Hmmm czyli chodzi o takie znieczulenie emocjonalne? Jesli ktos ma natretne drastyczne krwawe mysli wywolujace lek to ma ogladac takie sceny i przestac byc na nie wrazliwym zeby nie odczuwac leku. Dobrze rozumiem?? :?

przez Marek1977 27 kwi 2014, 20:26
Ktos kto sie boi pająków nie wyleczy się z tego lęku żadną ideologią choćby nie wiem jak bardzo była prawdziwa,tym bardziej chemią.Najlepiej zmierzyć się ze swoimi demonami.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mousike 27 kwi 2014, 21:34
A jesli ja mam okropne wizje zabijania i krzywdzenie bliskich to co wtedy?

przez Marek1977 27 kwi 2014, 21:37
W takim układzie gdzie problem ma naturę stricte wyobrażeniową zalecana jest psychoterapia.

przez lovely 29 kwi 2014, 13:32
Jeśli ktoś się boi że skrzywdzi innych to nie pomoże mu np. to że będzie oglądał filmy jak inni krzywdzą innych.
Z psychoterapeutą przeprowadza się ekspozycje wyobrażeniowe: tworzy się sytuacje których ta osoba się boi. To muszą być sytuacje wydające się jak najbardziej realne dla tej osoby - takie spełnienie jej najgorszych natrętnych koszmarów.

Np. jeśli ktoś się boi że zabije swoje dziecko, to sobie opisuje to z najdrobniejszymi szczegółami, jak to się dzieje, że nie mógł się powestrzymać, że wszędzie jest krew, że sąsiadka dzwoni po policję i że ląduje w więzieniu.
Jeśli ktoś się boi że zarazi się hivem idąc ulicą to sobie wyobraża że nadeptuje na strzykawkę jakiegoś narkomana i się zaraża, zaraża całą swoją rodzinę i wszyscy strasznie cierpią i chorują itd...

Takie coś się przetwarza w głowie (lub czyta, lub odtwarza) aż się z tym oswoi - i wtedy taka myśl przestaje być taka straszna.
gg 45603073

przez monk.2000 29 kwi 2014, 14:18
lovely, coś w tym jest. Dla mnie psychoza była spełnieniem najgorszych koszmarów, potem jak z tego wyszedłem to mniej się bałem już różnych rzeczy.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez mousike 29 kwi 2014, 22:18
A jesli ktos ma ta mysl ze zabije dziecko przepracowuje ja w szczegolach na terapii i stopniowo przestaje ona przerazac pacjenta to czy wtedy taki czlowiek tego nie zrobi? Skoro przestanie sie tego bac a te mysli ciagle beda... :-|

przez elo 29 kwi 2014, 23:39
wiesz w ogole na czym polega ocd?
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez mousike 30 kwi 2014, 15:17
Wiem sama mam zok i duzo tez czytam na ten temat ale mam prawo chyba zadac pytanie jesli mam jakies watpliwosci? :roll:
zapytac zawsze mozna :roll:

przez elo 30 kwi 2014, 17:15
to nie bylo zlosliwe pytanie ale jak przeciez wiesz w tym zaburzeniu mysli sa sprzeczne z naszymi pogladami i dlatego budza strach a wiec kiedy juz sie z nim oswoisz traca swoja moc ;)
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez lovely 30 kwi 2014, 22:53
mousike, twój post jest typowym ocd-postem :) Generalnie nie chodzi o to żeby się zastanawiać czy czegoś się na pewno nie zrobi/coś się na pewno nie stanie. Gdybyś trafiła na terapię pierwsze spotkania to by była taka psychoedukacja: uczyłabyś się odróżniać myśli ocd-myśli od zwykłych myśli i ocd-myśli nie traktować serio (a tym samym nie zastanawiać się nad niczym co z nimi związane).
gg 45603073

przez J-23 30 kwi 2014, 23:28
terapia to nie tylko oswojenie się z tymi strasznymi myślami, ale poznanie też przyczyny ich powstawania - bo skąd one się biorą? oswojenie z tymi strasznymi myślami to tak naprawdę obniżenie poziomu lęku i napięcia - przy silnym lęku, który często pojawia się przy tego typu myślach, umysł nie potrafi racjonalnie myśleć - nie można tej myśli zablokować, rozładować...
J-23

przez lovely 01 maja 2014, 00:22
na terapii nie poznaje się przyczyny powstawania myśli natrętnych. poznaje się mechanizmy jak one działają: rozpoznawania kiedy powstają (jakie są bodźce), jak działają na człowieka (jakie emocje powodują), jak je rozpoznawać/odróżniać od "zdrowych" myśli i co zrobić żeby się nimi nie przejmować - a tym samym żeby w końcu zniknęły.
nawet naukowcy nie są pewni co powoduje ocd i tym samym natrętne myśli - więc to jest takie bazowanie na przypuszczeniach. co więcej: nawet jeśli można znaleźć w miarę pewny psychologiczny czynnik (a tutaj psychologia z biologią bardzo współgra) to poznanie go kompletnie nic a nic nie pomoże w wyleczeniu się z natręctw (czy to myślowych czy czynnościowych) - co się stało to się stało, co się natworzyło w głowie to się natworzyło. nie da rady się tego cofnąć likwidując przyczyny.

dobra wieść jest taka, że nawet bez wiedzy jakie są przyczyny terapia na ocd jest bardzo skuteczna - skupia się na rozwiązywaniu bieżących problemów a nie na przeszłości i przypuszczeniach.
gg 45603073

Sortuj wg