Przydatne artykuły o leczeniu NERWICY NATRĘCTW

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez ladywind 16 sie 2013, 14:35
Chciałabym aby w tym temacie ludzie umieszczali przydatne artykuły naukowe dotyczące samej choroby jak i sposobów jej leczenia.

Umieszczam te, które udało mi się znaleść w internecie.

http://static2.medforum.pl/upload/file/ ... ka_OCD.pdf

http://www.psychiatria.med.pl/darmowy_p ... ks_art=202

http://static2.medforum.pl/upload/file/ ... ni_Zofii(1).pdf

Bardzo proszę wyłącznie osoby, które z nerwicą natręctw zmagają się na codzień o Wasze opinie po przeczytaniu poniższych informacji. Jak Wy reagujecie na typowe SSRI, co myślicie o terapii behawioralno-poznawczej , czy uzyskaliscie 100% czy tylko częściwą poprawę na lekach.
Zapraszam do dyskusji.

-- 16 sie 2013, 17:45 --

Widzę że cisza w moim temacie , więc zacznę od siebie . Uważam że w ciezszej postaci nn leki są najważniejsze .
Zastanawia mnie że tak mało wiadomo o tej dziwnej chorobie , dużo opiera się o spekulacje , jednak pewne jest że neuroprzekaznictwo jest zaburzone bo leki serotoninowe osłabiają obsesje i kompulsje .
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez lovely 16 sie 2013, 19:54
Ja miałam skrajnie nasiloną chorobę (40 punktów na 40 w skali YBOCS) i wyleczyłam się terapią poznawczo-behawioralną. Po wielu próbach i poszukiwaniach tylko to okazało się całkowicie skutecznym sposobem.
Leki wpływają na mózg podczas ich brania, dlatego w 90 procentach przypadków objawy wracają po odstawieniu leków. Terapia powoduje trwałe zmiany (także w mózgu - bo to co robimy wpływa na mózg tak samo jak chemia) i jak się ją przejdzie to raczej nikłe szanse że będzie się miało poważny nawrót, a w chwilach słabości jest się w stanie bardzo szybko ogarnąć to co się dzieje i nie popaść znów w obsesje. Każdy powinien choć nauczyć się założeń terapii poznawczo-behawioralnej żeby wiedzieć jak postępować w tej chorobie, żeby sobie nie szkodzić tylko pomagać.
Bardzo żałuję że zmarnowałam tyle czasu męcząc się, zanim przeszłam terapię. I bardzo bym chciała, żeby każdy z natręctwami miał taką możliwość i miał kogoś kto mógłby mu w tym mógł pomóc, bo wydaje mi się że to jedyna sensowna, skuteczna droga do całkowitego wyleczenia.
gg 45603073

przez ladywind 16 sie 2013, 20:09
lovely, dziękuje za opinię , wezmę pod uwagę ten rodzaj terapii . Zaskoczyło mnie że terapia ta powoduje zmiany w mózgu , jeśli tak jest to naprawde warto sięgnąć również po tą formę pomocy .
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez khaleesi 16 sie 2013, 20:13
ladywind, terapia nie powoduje zmian w mózgu bo sama miała poznawczo behawioralna przy kompulsjach.
Ale na samej terapii nie zdziała się wiele potrzeba również farmakologii.
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez Dżejmson 16 sie 2013, 20:14
Dobrze wiedzieć, że behawioralna terapia jest tak skuteczna w NN. Eh, czeka mnie ciężka praca, od wtorku zaczynam terapię - depresja, lęki, NN - sporo tego.
Dżejmson

przez khaleesi 16 sie 2013, 20:16
Dżejmson, Przy kompulsjach tylko poznawczo behawioralna. Żadna inna. Przy natrętnych myslach nie wiem bo mam je nadal jak miałam :roll:
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Mistrz Avatara

przez ladywind 16 sie 2013, 20:22
psyche. napisał(a):ladywind, terapia nie powoduje zmian w mózgu bo sama miała poznawczo behawioralna przy kompulsjach.
Ale na samej terapii nie zdziała się wiele potrzeba również farmakologii.

U mnie podobnie , w ostrych fazach tej choroby nie byłabym w stanie nawet dotrzeć na terapię , musiałam brać leki . Ale połączenie tych dwóch może faktycznie dużo zdziałać . Bo tam się uczymy nie ulegać obsesjom czy kompulsjom .

przez lovely 16 sie 2013, 20:28
Nawet gdzieś tu na forum krążył filmik o neuroplastyczności mózgu i o tym jak zachowanie i uczenie się wpływa na jego działanie....i był tam fragment o ocd i jak terapia zmienia mózg.
Zaznaczę jeszcze że to nie są moje jakieś wymysły, tylko rzeczy potwierdzone badaniami naukowymi i obserwacjami pacjentów. Terapia poznawczo-behawioralna to jedyna skuteczna terapia na natręctwa. Każdy specjalista od ocd się z tym zgodzi i w każdym podręczniku psychiatrii jest o tym mowa. Tylko jakimś dziwnym trafem jakoś mało ludzi dowiaduje się tego od psychiatry... pakuje się tylko w nich leki, do których po prostu mieć szczęście lub cierpliwość, a czasem i to i to nie wystarcza... Farmakologia to drugi sposób - choć nieczęsto zdarza się, że same tylko leki zmniejszają objawy całkowicie, więc wydaje mi się że zawsze warto dodawać terapię do leków.
Oczywiście można mieć szczęście i od razu trafić na lek który przynosi efekty i nie daje skutków ubocznych. Wśród ludzi z ocd których poznałam jednak bardzo rzadko się to zdarza... Tu na forum przeczytałam o kilku przypadkach... Leki mają tą przewagę nad terapią że nie wymagają pracy. I jeśli ktoś długo choruje to po prostu może nie mieć motywacji żeby przejść terapię. Długotrwałe natręctwa często prowadzą do depresji a natręctwa połączone z depresją leczy się cieżko. Bez motywacji przejść terapię jest ciężko, więc w takich przypadkach warto się podleczyć najpierw, żeby jakoś stanąć na nogi i wtedy już stojąc na tych nogach spróbować terapii :) Tak więc SSRI na początek, lub mała dawka neuroleptyku. Niektórzy tak długo mają natręctwa i obsesje że mają problem z przypomnieniem sobie jak to było bez nich... w takich sytuacjach dobrze trafiony lek może że tak powiem... "odświeżyć pamięć" i pomóc w określeniu stanu do którego się dąży.
Terapia poznawczo-behawioralna to ciężka terapia, trudna rzecz, sam początek terapii był dla mnie jak horror. To jest jej minus - bo nie każdemu udaje się trafić na terapeutę lub kogoś kto może pomóc przez to przejść. Mi pomógł przyjaciel. I było lepiej bardzo szybko, praktycznie z dnia na dzień.
gg 45603073

przez khaleesi 16 sie 2013, 20:29
lovely, ale ta terapia nie pomoże na natrętne obsesje. Terapia nie zmieni myśli.
Mistrz Avatara

przez Kalebx3 16 sie 2013, 20:34
Terapia poznawczo-behawioralna to jedyna skuteczna terapia na natręctwa. Każdy specjalista od ocd się z tym zgodzi i w każdym podręczniku psychiatrii jest o tym mowa. Tylko jakimś dziwnym trafem jakoś mało ludzi dowiaduje się tego od psychiatry... pakuje się tylko w nich leki, do których po prostu mieć szczęście lub cierpliwość, a czasem i to i to nie wystarcza... Farmakologia to drugi sposób - choć nieczęsto zdarza się, że same tylko leki zmniejszają objawy całkowicie, więc wydaje mi się że zawsze warto dodawać terapię do leków.

Znajdzcie mi jeszcze dobrego behawiorystę w tym chorym kraju co by pracował na NFZ , a nie łupił jak reszta glonojadów,,, wtedy pogadamy .
Większośc skazana na terapie farmakologiczne , czy tego chce , czy nie . Prochy !
A kto ma szczęście może mu się cofnąć nerwica , jednak w NN to niestety rzadkość . Już jest sukcesem jak sie nie rozwija,,,
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez lovely 16 sie 2013, 20:37
Dodam jeszcze że ja byłam tak chora, że nie byłam w stanie pójść nigdzie. Terapię musiałam zacząć w domu z moim przyjacielem bo nie byłam w stanie pójść do jakiegokolwiek gabinetu. Uczyliśmy się po kolei co jak trzeba robić, czytaliśmy książki, robiliśmy ćwiczenia.
To terapia przy której się płacze i wpada w szał czasem. To nie jest rzecz którą się robi przez godzinę raz w tygodniu. TO jest coś co sę robi 24 godziny na dobę. Jeśli już się zdecydujecie walczyć z chorobą to robi się to właśnie tak, konsekwentnie i bez przerwy. Przez pierwsze dni ma się ochotę rzucić wszystko w cholere i się poddać. Ale można to zrobić bez terepeuty jeśli jest się w stanie dokształcić samemu podstaw terapii i metod (dobre książki zazwyczaj w języku angielskim, poza jednym wyjątkiem po polsku: Anita Bryńska, Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne) i jeśli ma się kogoś kto dokształci się z wami i będzie was wspierał, pomagał wam zrobić ćwiczenia i rozumiał o co chodzi w tym wszystkim.
gg 45603073

przez khaleesi 16 sie 2013, 20:38
Kalebx3, dokładnie. ja się już pogodziłam, ze będę na lekach do końca życia( chyba, że sama ukrócę ten żywot wcześniej)
Tak czy siak bez leków ja bym z łóżka nie wstała.
Mistrz Avatara

przez lovely 16 sie 2013, 20:41
psyche., słuchaj ja miałam myśli obsesyjne 24 godziny na dobę, miałam wrażenie że nie miałam żadnych innych myśli tylko te, całkowicie mnie pochłonęły te jazdy, nie mogłam normalnie funkcjonować. teraz mam bardzo bardzo rzadko i jak nawet mam to potrafię je totalnie zignorować - tak więc mi terapia pomogła znacząco jeśli chodzi o myśli.
gg 45603073

przez khaleesi 16 sie 2013, 20:44
lovely, jak długo leczysz się na NN ?
Mistrz Avatara

Sortuj wg