podział nerwic

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

podział nerwic

przez cukierniczka 26 sty 2013, 06:22
Istnieje kilka rodzajów nerwic: lękowa, histeryczna, anankastyczna itp.
Czy jest możliwe, że objawy kilku z nich mieszają się w zachowaniu jednej osoby?
Czy przy nerwicy natręctw mogą występować również ataki lękowe? Ktoś tak
miał?

podział nerwic

przez Mental Cat 26 sty 2013, 08:01
Hej cukierniczka,
tak to możliwe. Nerwica natręctw podszyta właśnie lękiem, niekiedy wręcz panicznym.
Masz u siebie takie objawy?
Zostań nieśmiertelnym wierszem
Bądź nieśmiertelnym wierszem

podział nerwic

przez capranera 26 sty 2013, 08:10
Cheshire Cat napisał(a):Hej cukierniczka,
tak to możliwe. Nerwica natręctw podszyta właśnie lękiem, niekiedy wręcz panicznym.
Masz u siebie takie objawy?

Mam dokładnie to. Ale ten lęk paniczny spowodowany natręctwami, to chyba wszystko wchodzi pod nerwicę natręctw, jak się dobrze pozna jej mechanizmy.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

podział nerwic

przez Mental Cat 26 sty 2013, 08:52
Otóż.
Nerwica pojawia się, gdy lęk i napięcie jest tak silne, że organizm nie potrafi sobie z nim poradzić.

podział nerwic

przez linka 26 sty 2013, 10:00
Ja miałam i lęk wolnopłynący i do tego ataki paniki, plus w gratisie zaczątki depresji - przy nerwicy lękowej i zaburzeniach dysocjacyjnych ( konwersyjnych).
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

podział nerwic

przez Ezekiel 26 sty 2013, 10:44
Lęk też może być formą natręctwa. Na przykładzie mojej dziewczyny - w nerwicy lękowej, lęk jest uogólniony i wolnopłynący, natomiast jest też nieustanny i czasami nawet narastający. Jej mechanizm obronny kazał szukać przyczyny, szukać dotąd aż znajdzie stąd dwojako stał się natręctwem, po pierwsze sam w sobie nękał ją niemal cały czas, po drugie wreszcie zmusił ją do natrętnego poszukiwania przyczyny lęku, co jak wiadomo w nerwicy lękowej jest absurdalne, ponieważ lęk jest tym "tygrysem", którego stworzyła wyobraźnia. To oczywiście działa także w drugą stronę - wszelkie natręctwa są właśnie podszyte lękami - nerwicowcy zmuszeni są do wykonywania rytuału by ulec złudnemu poczuciu ulgi i pokonania natręctwa. Po prostu trzeba dopełnić rytuału, ponieważ chorobliwe uczucie zmusza do uwierzenia, że niewykonanie tegoż rytuału prowadzić będzie do jakiejś nieokreślonej "katastrofy". Jest to oczywiście forma ucieczki od lęku do rytuału (natręctwa). Uczucie lęku w takim przypadku jest tak silne, a przede wszystkim lęk przed lękiem właśnie, że ucieczka staje się koniecznością wręcz, choćby i kosztem bliskich osób.
"Nie są godni miłości Ci, którzy niczym nie ryzykują"
Teorryt
Prawdziwa miłość - wolna i bezwarunkowa:
http://amor-vincit-omnia-in-finis.blog.onet.pl/
https://www.facebook.com/pages/Amor-Vin ... 5817138999
https://www.facebook.com/PrzezTrudyDoGwiazd

podział nerwic

przez cukierniczka 26 sty 2013, 12:13
Tak, ale moim lękom nie towarzyszą żadne objawy somatyczne jak przy nerwicy lękowej. To jest taka panika, ale bez braku możliwości złapania
tchu jakbym się miała zaraz udusić albo bez szybszego bicia serca. Hmm może raz mi się tak zdarzyło w kościele kiedy było dużo ludzi. Wtedy naprawdę czułam jakbym miała za chwilę stracić przytomność i umrzeć ;), przeważnie jednak męczą mnie różne natręctwa, czasem tak "idiotyczne", że wstydziłam się o tym powiedzieć lekarzowi. Czasem mam tak, że widzę jakieś "potencjalne zagrożenie" np. jakiś ostry przedmiot i jeśli ktoś akurat jest obok mnie to czasem narzucają mi się myśli " co by było gdyby ta osoba się zraniła". Ja nie prowokuje tych myśli one same mi się narzucają...boję się czasem, że jak komuś powiem to pomyśli, że jestem sadystką i to ja myślę o tym, żeby komuś zrobić krzywdę a przecież wcale tak nie jest.

podział nerwic

przez Lord Kapucyn 26 sty 2013, 15:08
Antoni Kępiński dzieli nerwice na:

Nerwica neurasteniczna – poczucie zmęczenia nieadekwatne do sytuacji, spowolnienie procesów poznawczych
Nerwica hiposteniczna - ogólne osłabienie bez podłoża organicznego
Nerwica hipersteniczna - rozdrażnienie, objawy somatyczne: bóle głowy (tzw. kask), derealizacja, lękliwość, hipersomnia
Nerwica hipochondryczna – zgeneralizowane poczucie choroby, skupienie uwagi na doznaniach, błedne koło oparte na nieustannej interpretacji i transformacji objawów
Nerwica histeryczna – przeniesienie lęku na sferę somatyczną – intensywność, ekspansja objawów, teatralność (zob. osobowość histrioniczna)
Nerwica depresyjna – smutek, apatia, zahamowanie psychoruchowe
Nerwica anankastyczna – wyobrażenie i rytuały redukujące lęk, zespół natręctw i kompulsyjnych zachowań
Nerwica lękowa - fobia

We współczesnej międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 pojęcie "nerwicy" zastąpiono terminem "zaburzenia lękowe" i przynależą one do kategorii- "Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną", wśród których wyróżnia się podkategorie:

- zaburzenia lękowe, w tym w postaci fobii
- zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (dawniej nerwica natręctw)
- reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
- zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)
- zaburzenia występujące pod postacią somatyczną

Jeśli zaburzenia nerwicowe są niesprecyzowane albo mieszają się objawy kilku z nich to diagnozuje się np:

F41 Inne zaburzenia lękowe
F41.3 Inne mieszane zaburzenia lękowe
F41.8 Inne określone zaburzenia lękowe
F41.9 Zaburzenia lękowe, nie określone
F48 Inne zaburzenia nerwicowe
F48.8 Inne określone zaburzenia nerwicowe
F48.9 Zaburzenia nerwicowe, nie określone

Można też dostać kilka diagnoz, np.:

F42 Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw) + współistniejące F41.2 Zaburzenia depresyjno-lękowe mieszane
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

podział nerwic

przez Mental Cat 26 sty 2013, 21:20
cukierniczka napisał(a):boję się czasem, że jak komuś powiem to pomyśli, że jestem sadystką i to ja myślę o tym, żeby komuś zrobić krzywdę a przecież wcale tak nie jest.
Heh, popatrz tu to powiedziałaś i raczej nikt nie pomyślał o Tobie jako sadystce. Można powiedzieć, że jesteś wśród "swoich" :P
Zajrzyj tu np natr-ctwa-my-li-t3909.html

Sortuj wg