Jaka terapia? Czy tylko poznawczo-behawioralna?

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez desdemona89 20 sty 2013, 13:48
Nie jestem nowa, szukałam wątku na ten temat ale nie znalazłam. Jeżeli jest i przeoczyłam grzecznie proszę o przeniesienie;)
Więc zacznę od tego, że kilka miesięcy temu zauważyłam u siebie oznaki NN. Od miesiąca biorę leki, małe dawki (30 mg paroksetyny). Psychiatra poleciła mi terapię u psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Niestety wydzwoniłam i wszystko albo prywatnie, albo na NFZ termin wolny za 2 lata:D Stąd moje pytanie, czy może ktoś z Was leczył OCD u psychologa analitycznego??Jakie były skutki? Może polecacie jaką inną formę terapii?? Czy terapia ma sens?? W czym pomoże szukanie przyczyny moich lęków??
Rexetin- 40 mg
21.12.2012- pierwsza wizyta u psychiatry
18.02.2013- terapia początek!

przez Lord Kapucyn 20 sty 2013, 13:59
American Psychiatric Association wydało oświadczenie w którym stwierdziło, że nie ma dowodów na skuteczność psychoanalizy, czy terapii psychodynamicznej w leczeniu NN/OCD. Najlepsze rezultaty w OCD daje terapia poznawcza, poznawczo-behawioralna.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Rafka 20 sty 2013, 15:00
mam NN i właśnie jestem na terapii psychodynamicznej i bardzo sobie chwalę. Dużo zależy od terapeuty.
Wcześniej też byłam na terapii ale nie wiem nawet jaka to było bo nikt nic nie mówił.
Rafka

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lovely 23 sty 2013, 17:20
Z mojej wiedzy: terapia poznawczo-behawioralna jest jedyną terapią o potwierdzonej wysokiej skuteczności w przypadku ocd.
Z doświadczenia: poznanie przyczyn tego co się z tobą dzieje na nic się nie zda. Spędziłam rok na zastanawianiu się nad tym i szukaniu odpowiedzi i wciąż się pogarszało. Dlatego będę powatarzać to w kółko - być może ktoś się ustrzeże przed zmarnowaniem sobie jakiegoś czasu z życia - tak ja ja to zrobiłam. Psychobabranie się we własnych emocjach nie pomoże wam w OCD. Na 100%.
Ogólnie chorowanie na OCD jest okropne - przez co pojawiają się też inne problemy, które można rozwiązywać na różne sposoby, różnymi podejściami terapeutycznymi. Ale żeby się pozbyć OCD trzeba konkretnej terapii skierowanej właśnie na to.
Kiedy ja szukałam dla siebie terapeuty też liczyłam na to, że każdy psycholog się będzie potrafił tym zająć - ale po kilku rozmowach zauważyłam, że większości się tylko wydaje - a tak naprawdę poruszają się po nieznanym terenie.
Cóż, z dostępem do terapii poznawczo-behawioralnej jest naprawdę problem (albo kwestia kasy, albo za daleko). Ale... przy odrobinie samozaparcia i oczytaniu się można sobie robić ją samemu, lub z pomocą kogoś bliskiego :) Ja tak robiłam z bardzo dobrym skutkiem.
Desdemona89 - napisz jeśli chcesz mogę Ci mniej-więcej przedstawić ćwiczenia które się sprawdziły u mnie.
gg 45603073

przez capranera 25 sty 2013, 17:09
Byłam na trzech spotkaniach terapii poznawczo-behawioralnej, a czuję, że więcej mi dały aniżeli WIELE LAT babrania się w terapii analitycznej/ psychodynamicznej, w którą, szczerze mówiąc, nie wierzę, jeśli chodzi o OCD.

OCD ma zbyt silne objawy, żeby szukać ich przyczyn. Poza tym, co to da, że poznam przyczynę objawu, który zdążył mnie już do tego czasu rozwalić na łopatki???

przez neah 02 lut 2013, 02:22
capranera - czy mogłabys opisac jak wygladaja takie spotkania?

przez desdemona89 02 lut 2013, 21:10
Dzięki wszystkim. Właśnie zrezygnowałam z psychologa analitycznego i znalazłam psychologa klinicznego po kursie terapii poznawczej. Mam nadzieję, że będę mogła się podzielić z Wami tutaj swoimi spostrzeżeniami i postępami;) Lovely, ja mam od Ciebie moja droga te ćwieczenia o OCD i fakt stosować chciałam, ale brak mi samozaparcia. Boję się robić większości z nich i wtedy wszystko pada.
Za 2 tygodnie mam pierwszą terapię więc opowiem jak było i jakie różnice między analitycznym zauważyłam;)
Rexetin- 40 mg
21.12.2012- pierwsza wizyta u psychiatry
18.02.2013- terapia początek!

przez kupido2 06 lis 2013, 02:19
Proszę o pomoc tych, którzy korzystali lub korzystają z terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Czy ktoś może wskazać SPRAWDZONY, GODNY POLECENIA ośrodek, poradnię lub konkretnego psychoterapeutę na terenie WARSZAWY. Sprawa dotyczy nerwicy natręctw.

P.S. Jak wygląda w praktyce terapia na ul. Dolnej 42 (tu ponoć przyjmuje Pan Ludwik Bryła)?
Czy wiecie coś o terapii poznawczo-behawioralnej dla ludzi z NN proponowanej w CBT ul. Marszałkowska 8/11?
Jakie macie doświadczenia, warto?

przez wieslawpas 06 lis 2013, 04:23
Jak mielem mniesza nerwice ale nie NN, to chodziłem na piękną CTPB o o dziwo mi pomoglo chociaż terapeutka była bardzo mloda i myslalem, że jest za mało doświadczona, w sumie czułem się na tyle dobrze ze z tej terapii zrezygnowałem, bo twierdziłem ze nic mi nie daje. Poźniej chodziłem do kogos innego, ale
miałem już bardziej skomplkowana sytuacje. Może taka terapia jest skuteczna na NN? Z kolei ja mam takie mocne napięcia, spięcie bez lęku i napadow paniki.
Nie wiadomo jak się tego pozbyć. Wszyscy maja takie typowe objawy lęk, napady paniki, deralkę. Nie mam tego tylko te męczące napięcie ktore jest caly czas.
Raz mniejsze raz wieksze. Może ktoś to przerabiał?

przez daredevil9 10 lis 2013, 18:34
Ile trwa terapia poznawczo - behawioralna? Jak schematycznie wygląda jej przebieg w leczeniu NN? Czy w przypadku NN jej skuteczność jest potwierdzona w odniesieniu do obsesji, kompulsji czy tego i tego?

przez marek_93 10 lis 2013, 20:28
daredevil9 napisał(a):Ile trwa terapia poznawczo - behawioralna? Jak schematycznie wygląda jej przebieg w leczeniu NN? Czy w przypadku NN jej skuteczność jest potwierdzona w odniesieniu do obsesji, kompulsji czy tego i tego?

http://www.rcpsych.ac.uk/healthadvice/t ... obses.aspx

http://www.rcpsych.ac.uk/healthadvice/t ... ralna.aspx

przez Masked_Man 10 lis 2013, 23:41
A co myslicie o terapii integratywnej (czyli zawierajacej w sobie rozne czesci z roznych terapii, w tym poz-beh) w leczeniu NN?
Masked_Man

przez coccinella 11 lis 2013, 00:08
capranera napisał(a):Byłam na trzech spotkaniach terapii poznawczo-behawioralnej, a czuję, że więcej mi dały aniżeli WIELE LAT babrania się w terapii analitycznej/ psychodynamicznej, w którą, szczerze mówiąc, nie wierzę, jeśli chodzi o OCD.

OCD ma zbyt silne objawy, żeby szukać ich przyczyn. Poza tym, co to da, że poznam przyczynę objawu, który zdążył mnie już do tego czasu rozwalić na łopatki???

Mogłabyś napisać troszkę więcej o różnicy pomiędzy psychodynamiczną a poznawczo-behawioralną? Tak z własnego doświadczenia.
Nie chce mi się.

przez ladywind 11 lis 2013, 01:53
coccinella, psychodynamiczna polega na babraniu się w wydarzeniach z dzieciństwa zaś beh-poz. przekształcaniu tym, co tu i teraz, potrafi ponoć zmienić osobowość tworząc nowe szlaki nerwowe w mózgu, co jest udowodnione naukowo. I prawdopodobnie jest dużo bardziej skuteczna także w innych zaburzeniach psychicznych i ZO niż pozostałe.

Nie pisze jednak ze swojego doświadczenia, gdyż na żadnej nie byłam :P opieram sie tylko na tym, co czytałam na ich temat.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Sortuj wg