Czy dostałam rozgrzeszenie? Myśli...

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez bittersweet 25 gru 2012, 09:32
lady_butterfly, dostałaś rozgrzeszenie i nawet jakby papież to potwierdził, to by Cie dalej męczyło. Masz natręctwo na ten temat, ze nie dostałaś rozgrzeszenia.
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

przez lady_butterfly 25 gru 2012, 10:00
Dzięki... Męczy mnie jeszcze jeden fakt, że po odmówieniu tej modlitwy, ksiądz coś mi powiedział jeszcze przed końcem spowiedzi, a ja już nie usłyszałam. Ale chyba jednym i najlepszym wyjściem będzie, jak przestanę o tym myśleć, bo się zamęczę... A miały to być fajne święta w gronie rodziny. Ech... :( Potem zapukał w konfesjonał i był koniec. Ale przed tym, jak zaczął się szeptem modlić, to kazał mi przeczytać ten List (może nie będę zdradzać, który i uporządkować swoje sprawy - bo żyję z facetem bez ślubu). No to chyba była pokuta?

Ech... tak sobie spieprzyć święta ;/... Dzięki wszystkim za wsparcie! :uklon:

przez ala1983 25 gru 2012, 16:55
W spowiedzi najważniejsze jest wyznanie grzechów

Raczej żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy..

-- 25 gru 2012, 15:58 --

prze-mek napisał(a):Slyszalem, ze nie wolno gadac o spowiedzi z innymi ludzmi, wiec i tak musisz isc jeszcze raz.

:lol:

Nie wolno rozpowiadać innym o swoich grzechach.
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez namiestnik 25 gru 2012, 18:28
Chyba spowiadającemu nie wolno rozpowiadać. O swoich możesz mówić. Spowiedź nie powoduje zapomnienia grzechów, ani zakazu poprawy - a to wręcz czasem wymaga by z kimś o czymś związanym porozmawiać.

przez vik 25 gru 2012, 18:52
lady_butterfly, najlepiej byłoby podejść do tego samego księdza i zapytać, albo powtórzyć spowiedź. Chyba, że jesteś 100% pewna, że żałowałaś, postanowiłaś się poprawić i właśnie tak przedstawiłaś to na spowiedzi.
Wspominałaś coś o życiu z facetem. No właśnie tu może być problem. Fragment artykułu. Może się przyda.

Mówią o sobie: niesakramentalni albo wyklęci. W oczach Kościoła żyją w grzechu, o którym w konfesjonale mówić trudno. Warunkiem rozgrzeszenia jest bowiem rozstanie albo… życie w czystości.
Niesakramentalni, bo niezwiązani świętym węzłem małżeńskim. Wyklęci, bo nauka Kościoła jest surowa i jednoznaczna. Niektórzy z nich mówią, że czują się jakby żyli w przedsionku kościoła. I choć bardzo chcą wejść do środka, z wielu powodów nie mogą.

Niezwiązani sakramentem małżeństwa katolicy, którzy żyją ze sobą bez ślubu, nie mogą przystępować do komunii św., ponieważ u spowiedzi nie otrzymają rozgrzeszenia. I choć taka droga, to ich własny wybór, są tacy, dla których to prawdziwa życiowa tragedia. (...)
Nauka Kościoła jest jasna: dla uzyskania rozgrzeszenia niezbędny jest żal za grzechy i postanowienie poprawy. Mimo to, "niesakramentalni" przystępują do spowiedzi. W konfesjonale szukają wsparcia i utwierdzenia w wierze.

- Taka spowiedź, czyli rozmowa z księdzem, daje możliwość kierownictwa duchowego. Rozgrzeszenia nie będzie, ale błogosławieństwo owszem – mówi ks.W.
vik

przez lady_butterfly 25 gru 2012, 19:57
No właśnie niektórzy księża dają rozgrzeszenie. Ja powiedziałam, że postaram się się żyć w czystości, ale chyba na dłuższą metę to nie wypali. Kurcze... Trudne to wszystko. Namawiam mojego faceta do ślubu. A wydaje mi się, że rozgrzeszenie dostałam, bo było identycznie jak tutaj: http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/rozmaw ... 47/n/4483/ - ostatni post na dole strony. A gdybym nie dostała, to bym chyba o tym wiedziała, bo ksiądz by to wyraźnie i głośno powiedział, a nic takiego nie mówił (tam jest osobna kaplica do spowiedzi, wchodzi się, zamyka drzwi inni ludzie czekają na zewnątrz). Chyba mogę to zinterpretować, że dostałam to rozgrzeszenie?

Cholera! Jutro mam zostać chrzestną, gdyby nie to, to bym się nie przejmowała... Dostałam do przeczytania ten list z Nowego Testamentu i mam uporządkować sprawy. Czyli to, jako pokuta - tak wynika. Czyli wynika, że to rozgrzeszenie dostałam. Niektórzy księża tę formułkę mówią szeptem, ten się odsunął od kratek i coś szeptał. Strasznie mnie to wszystko męczy. :why: :why: :why:

przez vik 25 gru 2012, 20:37
Też by mnie męczyło.
Cholera! Jutro mam zostać chrzestną, gdyby nie to, to bym się nie przejmowała

Hmm, to tylko dlatego zastanawiasz się nad tym rozgrzeszeniem...
Podobno do "ważności" spowiedzi wystarczy mocne i szczere postanowienie w danym momencie, czyli kiedy przystępujesz do spowiedzi.
Co innego kiedy z góry zakładasz, że i tak nie będziesz próbować niczego zmienić.

Jeśli byłaś szczera i chcesz jakiejś zmiany to wg mnie ok. Jeśli tylko po to, żeby jako chrzestna pokazać przed ludźmi, że przystępujesz do komunii, to trochę mi to nie pasuje. No ale ja nie ksiądz :twisted:

W każdym razie, masz wątpliwości tzn. masz sumienie i to Ty wiesz najlepiej jak było :smile:
vik

przez rikuhod 26 gru 2012, 01:11
No właśnie niektórzy księża dają rozgrzeszenie. Ja powiedziałam, że postaram się się żyć w czystości, ale chyba na dłuższą metę to nie wypali.

Nie bój się, powiedziałaś że się postarasz to już oznaka postanowienia poprawy :) (co jest bardzo ważne i jest też wyrazem żalu za grzechy) (więc stopnie spowiedzi: żal za grzechy i postanowienie poprawy masz zaliczone ) to wiadome że z niektórym grzechami nie łatwo od razu zerwać, ale dobrze że postanowiłaś się zmienić, a to już bardzo duży krok Bóg to na pewno docenia.

Lepiej nie mów też że coś ci się nie uda zamiast tego lepiej mów że ci się UDA :mrgreen: !
(każdy jeśli ma myśli negatywne typu: "nie uda mi się", "nie wyjdzie" z czasem zaczyna w nie wierzyć a przez to na pewno mu się nie udaje, kiedy przychodzi myśl typu "nie uda mi się" pomyśl wtedy "uda mi się" i wierz w to )

A gdybym nie dostała, to bym chyba o tym wiedziała, bo ksiądz by to wyraźnie i głośno powiedział, a nic takiego nie mówił (tam jest osobna kaplica do spowiedzi, wchodzi się, zamyka drzwi inni ludzie czekają na zewnątrz). Chyba mogę to zinterpretować, że dostałam to rozgrzeszenie?

Dostałam do przeczytania ten list z Nowego Testamentu i mam uporządkować sprawy. Czyli to, jako pokuta - tak wynika. Czyli wynika, że to rozgrzeszenie dostałam. Niektórzy księża tę formułkę mówią szeptem, ten się odsunął od kratek i coś szeptał. Strasznie mnie to wszystko męczy. :why: :why: :why:
[/quote]

Gdyby ci go nie dał to byś na pewno o tym pamiętała. Kiedy mówił ci że brakuje ci żalu, mówił ci żebyś trochę zmieniła nastawienie i żyła inaczej co też było formą pokuty.

przez *Wiola* 26 gru 2012, 02:22
lady_butterfly, A nie miałaś karteczki do potwierdzenia spowiedzi? Z tego co się orientuję chrzestni muszą mieć kartkę z potwierdzeniem,że do spowiedzi przystąpili.
Moderator

przez Candy14 26 gru 2012, 03:07
lady_butterfly, rany... jakbys nie dostala rozgrzeszenia to wywalilby Cie z konfesjonalu i na pewno bys to uslyszala. Zreszta co takiego zrobilas ze mialby nie dac rozgrzeszenia?
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez depresyjny86 26 gru 2012, 03:40
Ja mam lepszy problem,bo :
a) nie wiem czy zaliczyłem faila,bo..eee nie usłyszałem pokuty :mrgreen:
b) ...a może rzeczywiście ksiądz mi nie dał pokuty.......jakoś szybko mnie pobłogosławił i następny;p
:)

przez lady_butterfly 26 gru 2012, 09:15
Nie każdy ksiądz wymaga tej kartki ze spowiedzią do chrztu. Ten, który będzie chrzcił dziecko, powiedział rodzicom dziecka, że to sprawa naszego sumienia i dobrze będzie, jeśli pójdziemy do spowiedzi i to wszystko (chrzestni nie mieli kartki, rodzice także). 3 lata temu byłam świadkiem na ślubie, karteczki też nie miałam. Spowiednik, na którego trafiłam, nie był zbyt miły, po prostu podniósł na mnie głos, dlatego też może nie mogę wyjść z tego "szoku". Mnie ogólnie zatkało i odechciało mi się z nim rozmowy, dlatego prawie się nie odzywałam. Zawsze trafiałam na takich, co tłumaczą, uspokajają i raczej wspierają.

Candy14 - ochrzanił mnie dość mocno, że żyję z facetem, a nie mam ślubu.

Ciągle mnie to męczy, cholera jasna!!!!!

A w tym momencie zależy mi na tym dzieciaczku, to dla niego to wszystko. Najchętniej po prostu poszłabym do spowiedzi, kiedy będę 100% pewna, że mam poukładane swoje sprawy, a teraz to wszystko jest w rozsypce. Nie czuję się do końca szczera. I męczy mnie to strasznie. I tej regułki nie usłyszałam, co zwykle, ale skoro nie powiedział mi wprost, to chyba dostałam to rozgrzeszenie, zreszta było dokładnie tak, jak w poście na samym dole na stronie, a interpretacja jest taka, że tamta osoba dostała: http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/rozmaw ... 47/n/4483/.

Sortuj wg