Najlepszy lek na nerwicę natręctw

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

Jaki jest Twoim zdaniem najlepszy lek na NN/OCD?

fluoksetyna (Andepin, Seronil, Bioxetin, Fluxemed)
3
15%

sertralina (Zoloft, Asentra, Sertagen, Setaloft, Luxeta)
2
10%

citalopram (Cital, Citabax, Citaxin, Citalec, Citaratio, Citronil)
0
Brak głosów

escitalopram (Lexapro, Mozarin, Elicea, Escitil, Lenuxin, Depralin)
0
Brak głosów

fluwoksamina (Fevarin)
1
5%

paroksetyna (Xetanor, Seroxat, Paxtin, Parogen, Arketis)
5
25%

klomipramina (Anafranil)
5
25%

trazodon (Trittico CR)
1
5%

wenlafaksyna (Efectin, Efevelon, Velafax, Prefaxine, Alventa)
1
5%

mianseryna (Lerivon, Deprexolet, Miansec, Mianserin)
0
Brak głosów

mirtazapina (Remeron, Esprital, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten)
0
Brak głosów

moklobemid (Aurorix, Mobemid, Mocloxil, Moklar)
0
Brak głosów

sulpiryd low doses (Sulpiryd)
0
Brak głosów

amisulpryd low doses (Solian)
1
5%

flupentiksol (Fluanxol)
0
Brak głosów

olanzapina (Zalasta, Zyprexa, Zolafren, Olzapin, Olanzin, Olasyn)
0
Brak głosów

perazyna/pernazyna
0
Brak głosów

promazyna
0
Brak głosów

chlorprotiksen
0
Brak głosów

arypiprazol (Abilify)
0
Brak głosów

karbamazepina (Amizepin, Finlepsin, Neurotop, Tegretol)
0
Brak głosów

kwas walproinowy (Depakine Chrono, Convulex)
0
Brak głosów

benzodiazepiny (alprazolam, klonazepam, diazepam itd.)
0
Brak głosów

MIX (zostaw komentarz)
0
Brak głosów

Inne (zostaw komentarz)
1
5%

Liczba głosów : 20

przez Lord Kapucyn 27 lis 2012, 17:32
.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez bedzie.dobrze 27 lis 2012, 18:06
anafranil jest w pytę. Zdecydowanie nie polecam leku Rispolept o_O
bedzie.dobrze

przez Kalebx3 27 lis 2012, 18:10
Anafranil + paroksetyna jest w PYTĘ. ;)
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez JużTuByłem 27 lis 2012, 18:23
Anafranil + paro pierwszy raz się z takim połączeniem spotkałem.Kalebx3 co pierwsze jadłeś i jak działało na ciebie ? Czy w ogole działało ?

Głosuje na Anafranil
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez Kalebx3 28 lis 2012, 13:19
Wpierw jadłem paro ,potem jak już się rozkręciło dołożyłem Anafranil. Oczywiście dawki obu leków idą o połowę w dół jeśli bierzesz je razem . Na natręctwa dla mnie dobry mix.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez Rafka 28 lis 2012, 13:26
też mam NN ale jak na razie biorę sertralinę.
Abilify raczej nie ma NN bardziej na aktywizację, schizofrenię i Chad.
Rafka

przez lalulala 28 lis 2012, 13:48
Mi bardzo pomogła fluoksetyna 40 mg - ale dopiero po 2 miesiącach zaczęła działać a wcześniej ani trochę. To takie info, że ten lek napraaaawdę może długo się rozkręcać - więc polecam dla cierpliwych - mnie wyciągnęła z naprawdę ciężkiego stanu - takiego, że nawet nie byłam w stanie ruszyć się z łóżka.

Mogę już funkcjonować w miarę normalnie choć dalej nie jest idealnie. Teraz lekarz zaproponował mi zestaw: Fluo 40 mg rano, plus Spamilan 2 razy po 5 mg plus Trittico 75 mg na noc. Wydaje się to być rozsądne połączenie (jak sądzicie?) - dam znać jeśli zadziała.

A tu świetny artykuł o farmakoterapii OCD, przeanalizowanie naprawdę sporej ilości leków (wychodzi poza standard SSRI/clomi/małe dawki neuroleptyków), po angielsku:
http://www.pdfport.com/view/337310-curr ... f-ocd.html

przez trek 28 lis 2012, 15:10
dzieki za ten link a jest gdzies po polsku lista lekow na ocd z jakims krotkim chociaz opisem?
trek

przez lalulala 28 lis 2012, 16:39
Tu: http://www.psychiatria.med.pl/
w zakładce Archiwum, w Psychiatria w Praktyce Klinicznej tom 1 nr 1 / 2008 jest artykuł w którym znajduje się omówienie tej klasycznej strategii leczenia i wymienione są tam leki - ale nie ma opisów poszczególnych leków.

Ogólnie według różnych badań skuteczność SSRIów na OCD jest procentowo bardzo podobna, mimo że różnią się znacznie siłą wychwytu zwrotnego serotoniny. Tzn. może być tak, że komuś nie pomoże na OCD bardzo silna paro a b.skuteczna okaże się lightowa fluo. Dobiera się je bardziej pod kątem tego, na czym bardziej zależy pacjentowi i czego się najbardziej obawia ze skutków ubocznych. W sumie to forum jest cudowne pod względem opisu leków i czego się można po nich spodziewać.
Ogólnie w skrócie co do SSRIów z tego co czytałam w anglojęzycznych porównaniach:
paroksetyna - częściej ma działanie sedatywne, i częściej występują skutki uboczne, takie jak np. zaburzenia sfery seksualnej, i zdecydowanie ciężej się ją odstawia, ma krótki okres półtrwania, częściej niż inne powoduje tycie. Jest lekiem często wybieranym przez lekarzy jako pierwszy SSRI na OCD ze względu na to, że w najmniejszym stopniu jest w stanie wywołać takie skutki uboczne jak nasilenie lęków, czy poddenerwowanie itp.
sertralina - ma działanie pobudzające i zaczyna działać trochę szybciej niż inne SSRI i ma odrobinę większy procent skuteczności na OCD, zazwyczaj mniej wpływa na libido niż paro i fluwoksamina, gdzieś czytałam że może powodować zawirowania hormonalne u kobiet więc jeśli ktoś ma takie problemy to powinien się zastanowić. Może też częściej wywoływać niepokój i niezdrowe pobudzenie. Najczęściej ze wszystkich SSRI powoduje problemy żołądkowo-łazienkowe:)
fluwoksamina - najbardziej sedatywny - dlatego powinno się go brać wieczorem. Ogólnie niezbyt często wybierana ze względu na dużą ilość potencjalych skutków ubocznych (sennośc, tycie, mdłości itp)nie rekompensowanych większą ilością indywidualnych pozytywów. Czyli co komu po tym że uspokaja, jak sprawia, że cały dzień jest się sennym. Niemniej jednak są osoby, dla których był to najskuteczniejszy lek na OCD.
fluoksetyna - najbardziej pobudzający do działania,- co jednak niesie ze sobą największe ryzyko wystąpienia działania prolękowego zwłaszcza na początku przyjmowania, raczej nie powoduje tycia - ale może spowodować jadłowstręt, najmniej wpływa na libido, najdłużej się rozkręca ze wszystkich SSRI, ale też najłatwiej się ją odstawia ze względu na najdłuższy okres półtrwania. Jako że długo się utrzymuje w organizmie pominięcie tabletek nie powoduje raczej zmian nastroju jak to się może zdarzać przy innych SSRI - ale też trudniej się z niej przechodzi na inny lek (czasem trzeba odczekać aż organizm się "oczyści" z fluo, zanim zacznie się coś następnego)

O innych SSRI i SNRI czytałam znacznie mniej badań więc się nie będę o tym pisać. Oczywiście te opisy to takie trochę stereotypowe ujęcie, tzn. pokazuje najczęstsze działania - ale tak naprawdę ciężko przewidzieć jak zareaguje konkretna osoba. U mnie przykładowo fluo nie wywołała działania prolękowego, mimo że tego się obawiał lekarz. Tak naprawdę to zawsze jest trochę loteria.

klomipramina - według niektórych badań bywa trochę bardziej skuteczna na OCD niż SSRI, inne badania z kolei mówią o jednakowej skuteczności. Kto ma rację nie wiem - mogą się wypowiedzieć osoby które porównywały na własnej skórze, może odpowie nam ta ankieta... Co do klomi to głównym powodem jej nieprzepisywania na pierwszy rzut jest to, że może mieć zdecydowanie więcej skutków ubocznych i w związku z tym jest częściej porzucana.

W dalszej kolejności małe dawki przeciwpsychotycznych, atypowych neuroleptyków - bywają skuteczne u osób u których nie zaskoczyły SSRI i klomi. Najczęściej chyba takie II generacji: olanzapina, risperidon, amisulpryd. Decydując się na nie trzeba się jednak liczyć z większą możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Mnie np. najbardziej niepokoił wpływ na hormony - i związana z nim np. możliwość zaburzeń cyklu miesiączkowego czy hiperprolaktynemi i mlekotoku brrr. No i tycie. Co do skuteczności I uboków może się chyba wypowiedzieć Mad_Scientist :)

przez trek 28 lis 2012, 17:54
wow, to jest konkret post, dziękuję, a mozesz cos powiedziec o escitalopram? ponoc jest najbardziej selektywny, do ocd sie go nie stosuje?

Czytajac powyzsza wypowiedz coraz bardziej jestem nastawiony na sertraline. :)
trek

przez bedzie.dobrze 28 lis 2012, 19:04
lalulala napisał(a):Tu: http://www.psychiatria.med.pl/
w zakładce Archiwum, w Psychiatria w Praktyce Klinicznej tom 1 nr 1 / 2008 jest artykuł w którym znajduje się omówienie tej klasycznej strategii leczenia i wymienione są tam leki - ale nie ma opisów poszczególnych leków.

ech..smutne jest to, ze tego raczej nie da sie całkowice wyleczyc
bedzie.dobrze

przez trek 28 lis 2012, 19:14
czytalem gdzies, ze sie da, ale z kontekstu wynikalo ze nieczesto.

Mi wystarczy, w takim stponiu by nie męczyło.
trek

przez bedzie.dobrze 28 lis 2012, 19:16
trek, a ja bym chciała sie uwolnic od tego na zawsze...moze za jakis czas wymysla super pigułę na calkowite pozbycie sie tego cholerstwa.
bedzie.dobrze

przez trek 28 lis 2012, 19:28
Tak by sie przydało, chyba bardzo selektywna ta piguła musialaby byc, no neuronauka sie rozwija dynamicznie i moze juz niedlugo? Ale do tej pory to już sertalina mnie uzdrowi. :105:

A z tych roznych lekow ssri, Fevarin najgorzej na mnie podziałał strasznie zle sie czułem, moze przez ta sedatywnosc leku.
trek

Sortuj wg