Leki czy terapia na nerwice natręctw?

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez eksajter 04 maja 2012, 00:23
Witam.
Na NN cierpie juz 12 lat, jest ona zdiagnozowana. Leczyłem się biorąc Sertagen (jest to lek z grupy SSRI), czulem poprawe i po roku leczenia odstawilem ten lek.
Teraz mam nawrot moich natręctw i nie jest mi lekko. Chciałbym się dowiedzieć czy komus z was udaje sie radzic z natręctwami za pomocą samej wiedzy na temat tej choroby oraz "samodzielnej" terapii ?

Przyznam, że sam wiem na czym polega NN i że prawdopodobnie do końca zycia bierze sie na nią lekim ale chciałbym poznać opinie innych. Czy ktos z was jednak jest dowodem na to, że leki nie są koniecznością przy radzeniu sobie z NN nawet tą silną?
Dodam, że moim rytuałem jest natrętne patrzenie sobie na koszulkę lub brzuch ;-)

przez vifi 05 maja 2012, 10:24
Wydaje mi się że przede wszystkim terapia. Leki tylko łagodzą objawy.

przez essprit 05 maja 2012, 11:09
Wyłącznie psychoterapią - ale NIE SAMODZIELNĄ (cokolwiek to znaczy), a we współpracy z psychoterapeutą.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez eksajter 06 maja 2012, 21:59
Rozumiem.
Czy ktoś z Was chodził na taką terapie? jeśli tak to na czym ona polega i czy faktycznie można wyleczyć natręctwa?

przez Lukrecja. 07 maja 2012, 00:28
Eksjater ja chodzilam na terapie.Akurat w moim przypadku z terapeutka przerabialysmy wszystko.Rozmawialysmy o tych moich myslach i czynnosciach natretnych.W zasadzie z terapii dowiedzialam sie ze musze sie nauczyc ignorowac swoje netrectwa.Niestety nie uzdrowila mnie w cudowny sposob.
Mam bardzo silna NN.
Bralam kilka lekow,ale nie pomogly.Odczuwalam tylko skutki uboczne.
Chcialabym brac lek,ktory nie otepia a choc troche pomaga bo jestem na skraju.
Czemu nie wrocisz do leku ktory Ci pomogl wczesniej?
Lukrecja.

przez eksajter 07 maja 2012, 11:41
Lukrecja. napisał(a):Eksjater ja chodzilam na terapie.Akurat w moim przypadku z terapeutka przerabialysmy wszystko.Rozmawialysmy o tych moich myslach i czynnosciach natretnych.W zasadzie z terapii dowiedzialam sie ze musze sie nauczyc ignorowac swoje netrectwa.Niestety nie uzdrowila mnie w cudowny sposob.
Mam bardzo silna NN.
Bralam kilka lekow,ale nie pomogly.Odczuwalam tylko skutki uboczne.
Chcialabym brac lek,ktory nie otepia a choc troche pomaga bo jestem na skraju.
Czemu nie wrocisz do leku ktory Ci pomogl wczesniej?

Przestałem brać leki, bo uświadomiłem sobie że NN należy ignorować, oduczyc się wcześniej wyuczonych zachowań i objawów lękowych. Faktycznie łatwo się mowi, trudniej zrobić. Ostatnio zastanawiam się czy nie jest prawdą że na NN trzeba brać leki i to do konca życia.
Jeśli chodzi o Twoje objawy po leku to pogadaj z psychiatrą aby zmienil ci na inny. Dobre są z grupy SSRI (antydepresanty), ponieważ nie otępiają.
A dlaczego nie chcę wrócić do leku? Chyba dlatego, że nie lubię się poddawać i chce sam sobie poradzić bez leków bo one leczą tylko objawy, ale wychodzi na to że faktycznie przy silnej NN bez leków się nie obejdzie.

Ps. Jesli ktoś jeszcze chodził na terapie to niech napisze na czym ona polegała i czy dała efekt?

przez Ivaaa 08 maja 2012, 15:14
Nie znam przypadków samodzielnego radzenia sobie z NN, zalecam również terapię

przez sadi31 08 maja 2012, 17:48
idealnym rozwiązaniem są leki i psychoterapia
nerwica zarówno ta natręctw jak i ta lekowa - to choroba emocji - sami sobie z tym raczej nie poradzimy, chociaż tłumaczenie sobie rożnych objawów i reakcji może przynosić ulgę ale chyba lepiej oddać się w ręce profesjonalnych osób, które na to spojrzą z boku i bardziej na chłodno zabiorą sie za nasze emocje.
ja rożnie próbowałem odstawiać leki chodziłem na psychoterapie ale zawsze jest taka głupia myśl ze i tak je wiem lepiej i co mi tak ktoś będzie mówił. w konsekwencji i tak wychodziło na to ze trzeba było wracać i do leków i do terapii, nerwica potrafi uprzykrzyć naprawdę piękne dni naszego życia - nie warto ich marnować zwłaszcza ze żadnego z tych dni nie powtórzymy.

przez eksajter 08 maja 2012, 17:57
rozumiem, ale napiszcie na czym polega terapia na którą uczęszczacie? Co psycholog wraz z Wami robi podczas takiego spotkania?

przez sadi31 08 maja 2012, 23:01
z tego co wiem bardzo dobre efekty daje terapia behawioralno-poznawcza
analizujecie z psychoterapeuta waszd mysli zachowania i odkrywacie przyczyne lekow i mysli a pozniej wspolnie ustalacie co robic
tu masz troszke o tym
http://www.zdronet.pl/psychoterapia-beh ... oroba.html

spoko ja sie bardzo zdziwilem na tej terapii jak bardzo trafnie pan psycholog mnie rozbroil na czasteczki

przez tahela 08 maja 2012, 23:37
Jak dla mnie mozna sobie radzić z tym samemu tylko licz się tym ,że wraca codziennie niemal, rozpraszasz to i zapominasz i masz np. spokoj a przed spaniem znowu wraca , to kwestia tez akceptacji tego po prostu.Najpierw czujesz przymus po pewnym czasie on przechodzi bo zajmujesz sie czym innym i znowu wraca i tak mozna sobie z tym radzić samemu i sa okresy gorszego i mniejszego nasiolenia a po lekach to masz luz i Cię nie kusi taka roznica alb jak kusi czasami to mniej intensywnie i powstrzymywanie sie nie wymga az takiego wysiłku.
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez eksajter 09 maja 2012, 18:35
sadi31 napisał(a):z tego co wiem bardzo dobre efekty daje terapia behawioralno-poznawcza
analizujecie z psychoterapeuta waszd mysli zachowania i odkrywacie przyczyne lekow i mysli a pozniej wspolnie ustalacie co robic
tu masz troszke o tym
http://www.zdronet.pl/psychoterapia-beh ... oroba.html

spoko ja sie bardzo zdziwilem na tej terapii jak bardzo trafnie pan psycholog mnie rozbroil na czasteczki

napisz coś więcej co masz na myśli pisząc że psycholog rozbroił się na cząsteczki? o czym z nim rozmawiałes?

przez tahela 09 maja 2012, 19:08
eksajter,
ja zyje z nerwica natręctw od 5 roku zycia leki sa skuteczne , ale mozna z tym zyc trzeba sie nauczyć ignorowac, ciezko i cholernie kusi w tym przekonaniu zeby jeszcze raz to wykonac, ale mozna z tym zyć, ma sie lepsze i gorsze stadia tego i tyla, jak sie jest na lekach to włacza sie luz i kusi 10 razy mniej niz bez leków lub wcale
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez QueenForever 09 maja 2012, 19:14
Leki nie leczą z ZOK ,one tylko tłumią lęk który tą chorobę wzmacnia i pielęgnuje.Przy bardzo nasilonych objawach ZOK mozna warunkowo sie wspomóc lekami ale zawsze pierwsze skrzypce gra tu psychoterapia.
QueenForever

Sortuj wg