Skocz do zawartości
Nerwica.com

Moje sposoby


stabil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczow. Chcialbym sie podzielic moimi sposobami na moje obsesje, na ktore cierpie juz od dluzszego czasu.

Podziwiam Was wszystkich i rozumiem, sam taskałem jak to terapeutka powiedziala - nerwice ktora moglbym 100 osob obdarowac, przezylem takze depresonalizacje gdyz mialem taki natlok mysli, ze rozbilo to moja osobowosc i w dodatki mozg nie wyrabial juz od tego myslenia wiec doszly urojenia :) podejrzewali schizofrenie jednak CHWALA PANU, ze okazalo sie ze to bardzo silna nerwica. Problem z jakim sie zmagam jest na tle religijnym. Dla wszystkich Was, którzy tez cierpicie z powodu bluźnierstw i skurpulanctwa polecam uswiadomic sobie, ze to Wy jestescie poszkodowani i ze te mysli krzywdza Was a nie Boga. Gdy nadchodzą mysli i macie poczucie winy z ich powodu powiedzcie sobie "To ja tu jestem poszkodowany - cierpie z powodu tych mysli", gdy wyzbyjecie sie poczucia winy zobaczycie ze wiele obsesji odejdzie. Innym sposobem jaki stosowalem jest to, że gdy nadejda natręctwa mowilem sobie a raczej do choroby :P "no dobrze natręctwa podokuczalyscie mi jestescie zajebiste(z ironia), a teraz zajme się sobą" pomaga to nie tworzyc przeciwmysli i unikac dialogu z obsesjami.

Polecam takze wolniejsze niz zwykle myslenie, domyslam sie ze dialog wewnętrzny jaki prowadzicie jest dosc szybki i gadacie z samym soba jak nakrecone samochodziki, sprobojcie przez tydzien czasu wolniej myslec mowic i czytac zobaczycie ze robicie sie spokojni.

I duzo duzo kontaktu z ludzmi i zajecia i jak najmniej myslenia o chorobie bo zauwazylem ze jak mysle o chorobie i skupiam sie nad nia to jest gorzej, swojego czasu powiedzialem sobie "OK mam cos takiego nie chce tego, ale bede mimo tej choroby staral sie zyc jakby jej nie bylo" i myslalem co bym robil gdybym tego nie mial i tak staralem sie czynic

Dla skrupulatnow polecam uswiadomic sobie ze skrupulanctwo tez jest chroba :P trzeba sie tylko z grzechow ciezkich spowiadac ponizej lista grzechow ciezkich ulozona przez jakiegos kaplana. To tyle z mojej strony i zycze duzo cierpliwosci bo tego najbardziej w tej chorobie potrzeba:)

 

Grzechy ciężkie:

I. Przykazanie Boskie: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

1. Zaniedbanie wiedzy religijnej na szerszą skalę (razem wzięte: zaniedbanie katechezy, kazań, reko¬lekcji, lektury np. Pisma Św.; nieszukanie rozwiązań własnych problemów z wiarą).

2. Porzucenie życia modlitwy dłużej niż na miesiąc.

3. Przynależność lub popieranie organizacji przeciwnej wierze (np. sekta czy towarzystwo satanistyczne).

4. Odwodzenie innych od wiary

5. Bezczeszczenie świętości

6. Zaangażowanie w praktyki okultystyczne, wróżki, jasnowidze, tarot, uzdrowiciele, moce pochodzenia nieznanego

II. Przykazanie Boskie: Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremnie.

1. Przeklinanie Pana Boga i przypisywanie Mu zła, bluźnierstwa.

2. Wezwanie imienia Bożego na potwierdzenie nieprawdy w przysiędze w waż¬nej sprawie.

3. Nadużywanie powiedzonek typu Jezus, Maria itp. (tu jest grzech ciężki tylko w przy¬padku bluźnierczej formy zastosowania).

III. Przykazanie Boskie: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

1. Nieuzasadnione opuszczenie Mszy niedzielnej lub w święto obowiązujące.

2. Ciężka i niepotrzebna praca w niedziele i święta.

IV. Przykazanie Boskie: Czcij ojca i matkę swoją.

1. Poważna przykrość wyrządzona rodzicom (np. mama musiała aż płakać).

2. Wyśmiewanie lub zniesławianie własnych rodziców wobec innych osób.

3. Powodujące poważną przykrość odniesienie do nauczycieli i wychowawców.

V. Przykazanie Boskie: Nie zabijaj.

1. Przemyślane „serdeczne” życzenie drugiemu poważnego nieszczęścia, przeklinanie kogoś, odsyłanie do diabła (a idz do diabła) – to jest grzech niena¬wiści, jeden z najcięższych grzechów w chrześcijaństwie! (jeśli to w nerwach, zwłaszcza bezpośrednio po doznaniu od kogoś krzywdy, to grzechu ciężkiego nie ma).

2. Zabójstwo, również nienarodzonego. W tym drugim przypadku sprawca i każdy współdziałający, o ile jest pełnoletni, zaciąga karę ekskomuniki (wyłączenie ze wspólnoty Kościoła). O szczegóły spytaj księdza.

3. Dotkliwe (za wyjątkiem uzasadnionej obrony) lub upokarzające pobicie.

4. Lekkomyślne ryzyko życiem lub zdrowiem (typu akrobacje tramwajowe, prowadzenie auta po pijanemu, celowe uszkodzenie jakiegoś sprzętu itp.)

5. „Spożywanie” alkoholu w ilości uniemożliwiającej samokontrolę moralną.

6. Używanie narkotyków w celach pozamedycznych, tudzież handel nimi.

VI. Przykazanie Boskie: Nie cudzołóż.

1. Dobrowolne i dla przyjemności fantazje erotyczne, zdjęcia, filmy, książki.

2. o¬nanizm lub inne odlotowe pieszczoty sam(a) lub z osobą towarzyszącą (np. petting).

3. Współżycie seksualne bez, przed (lub poza - co przeważnie młodzieży nie dotyczy) ślubem.

4. Antykoncepcja

5. Gwałt

6. Dobrowolne podsycanie w kimś pożądania

VII. Przykazanie Boskie: Nie kradnij.

1. Kradzież

2. Nie spłacenie długów z własnej woli (typu może ktoś zapomni i nie oddam)

3. Niszczenie cudzego mienia

VIII. Przykazanie Boskie: Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

1. Obmowa lub zniesławienie przynoszące drugiemu poważną szkodę, utratę autorytetu lub nieuzasadnioną przykrość.

2. Kłamstwo w sądzie, powodujące wobec człowieka niewinnego poważne konsekwencje.

IX. Przykazanie Boskie: Nie pożądaj żony bliźniego swego.

1. Dobrowolne pragnienia seksualne względem drugiej osoby (jeśli przypadkowe, niezależne, starasz się im nie ulegać - grzechu ciężkiego nie ma).

X. Przykazanie Boskie: Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

1. Dobrowolna ewent. podsycana zazdrość posiadanej przez kogoś rzeczy lub zdolności (jest grzechem ciężkim, gdy życzy bliźniemu poważnego zła).

I. Przykazanie Kościelne: Ustanowione przez Kościół dni święte święcić.

(zob. III. Przykazanie Boskie, pkt. 2)

II. Przykazanie Kościelne: W niedziele i święta we Mszy Św. pobożnie uczestniczyć.

(zob. III Przykazanie Boskie, pkt. 1 oraz:)

1. Przychodzenie na Mszę grubo po kazaniu.

III. Przykazanie Kościelne: Posty nakazane zachowywać

1. Nieprzypadkowe jedzenie mięsa lub wędlin w piątki (w Adwencie i W. Poście: 3-4 piątki; kiedy indziej: większa ilość piątków).

2. Po 18. r. ż. a przed 60. spożywanie mięsa lub wędlin w W. Piątek i Popielec – wtedy też post ścisły (tzn. trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta). Napój nie łamie postu – napoje „procentowe” są niewskazane.

 

 

 

 

IV. Przykazanie Kościelne: Przynajmniej raz w roku spowiadać się, a w czasie wielkanocnym Komunię Św. przyjmować.

1. Zaniedbanie dorocznej spowiedzi i Komunii wielkanocnej.

V. Przykazanie Kościelne: W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać.

1. Uczestnictwo względnie aranżacja dyskotek lub innych zabaw publicznych w Adwencie i Wielkim Poście (ciężkim grzechem to nie jest, ale nie za bardzo wypada).

Gardzenie drugim człowiekiem, poniżanie, robienie z siebie lepszego, ubliżanie biednym (pycha)

Wykorzystywanie ludzi, zupełnie nie licząc się z nimi, traktowanie ich przedmiotowo

Uwagi

1. Przed spowiedzią przypomnij sobie, kiedy się ostatnio spowiadałeś/-aś, czy podszedłeś/ /podeszłaś do sprawy poważnie i szczerze. (Jeśli zapomniałeś/-aś albo się krępowałeś/-aś czegoś wyznać, powiedz to dziś.) Pomódl się chwilę — za księdza też. I nie bój się.

2. Grzechy, jeśli jest ich „trochę”, najlepiej jest mówić w jakiejś rozsądnej kolejności, czyli np. wg niniejszej Czarnej Listy albo wg porządku: moje wykroczenia przeciw Bogu, wobec bliźniego, wobec samego siebie.

3. Jeśli jakieś grzechy się powtarzają na każdej spowiedzi i czujesz się wobec nich bezradny/-a, spytaj księdza o jakąś skuteczną metodę.

4. Niniejsza Czarna Lista wylicza grzechy ciężkie (chyba, że inaczej zaznaczono w nawiasie), czyli takie, które powodują utratę łaski uświęcającej i z których się trzeba spowiadać.

"Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników. Mt 9, 12n"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×