natręctwa na tle religijnym i skrupulatyzm

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez kazimierz61 10 kwi 2016, 09:51
Kiedyś po dłuższej przerwie od spowiedzi przygotowując się do niej, a mam problemy z pamięcią już dawno, zapisałem sobie grzechy na kartce, tak robię czasem gdy idę do lekarza by czegoś nie zapomnieć. Ksiądz zauważył że usiłuję czytać z kartki bo brakowało mi światła, ksiądz zapalił światło w konfesjonale i powiedział " nie czytaj grzechów z kartki, spal ją, a teraz powiedz co pamiętasz, Bogu nie chodzi o to by spowiadać Cię z rzeczy których nie pamiętasz tylko z gżechów które trapią twoją duszę i czujesz się do nich przywiązany, a gdy po spowiedzi Bóg Ci wybaczy, to jest prawdziwe uwolnienie z ciężaru jaki nosiłeś, Pan Jezus jest miłosierny i zna ludzkie ułomności ". Od tego czasu po rachunku sumienia i modlitwie o dobrą spowiedź, spowiadam się z tego co pamiętam i co moje sumienie gryzie.
Lamotrix 300mg
Kwetaplex 100mg
Escitalopram Actavis 20mg
Trittico CR 75mg 1.1/3 tabletki
F-31, F-31.0, F-31.3

przez take 10 kwi 2016, 12:28
Moja natura nie widzi sensu w praktyce rachunku sumienia. Uważa, że lepiej byłoby zająć się czymś innym, a nie przypominaniem sobie grzechów. Uważa wręcz obowiązek rachunku sumienia za zło dezorganizujące życie.
F21, F42.2, F84.5

przez refren 11 kwi 2016, 10:17
Spowiedź kończy się formułą "więcej grzechów nie pamiętam" a nie "więcej grzechów nie popełniłem".

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez refren 11 kwi 2016, 10:22
" jeśli CELOWO i DOBROWOLNIE Pan niczego nie zataił, nie ma sensu do tego wracać."

http://www.spowiedz.pl/skrupuly005.htm

przez wiejskifilozof 11 kwi 2016, 13:10
Spowiedź to najgłupsza rzecz w tym całym kościele,najpierw nagrzesz potem grzecznie się spowiadaj.Paranoja :mrgreen:

przez jetodik 11 kwi 2016, 13:13
detektywmonk, a Twoja wiara jaka jest tak właściwie? w co wierzysz?
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez wiejskifilozof 11 kwi 2016, 13:15
Na pewno nie w kościół katolicki i jego dogmaty.Gdybym miał przyjąć jakoś wiarę,gdyby nie było wyjścia.To była by to Rodzima Słowiańska Wiara.

przez jetodik 11 kwi 2016, 13:24
detektywmonk, ale nie chodzi mi o religię.
chodzi mi o to jakie masz poglądy, skąd wziął się świat (nie wystarczy powiedzieć Big Bang, ale że np. Big Bang to czysty przypadek stanowi odpowiedź, "nie wiem" też stanowi odpowiedź)
jaki jest sens życia, czy np. moralność jest jakoś ufundowana uniwersalnie czy jest tylko biologiczną podbudowa wsparta socjalizacją?

pytam bo często widzę wypowiadasz się w tematach światopoglądowych, negując katolicyzm, nie odsłaniając przy tym swoich kart ;)
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez take 11 kwi 2016, 14:18
refren napisał(a):" jeśli CELOWO i DOBROWOLNIE Pan niczego nie zataił, nie ma sensu do tego wracać."

http://www.spowiedz.pl/skrupuly005.htm

Dla mnie tych rzeczy było za dużo, jak na jedną spowiedź. "Nie mam siły" ogarniać tego. Spowiedź generalna to "wyraźnie za dużo, jak na mnie". Jak nie chciało mi się czegoś powiedzieć, bo za dużo tego wszystkiego było na jeden raz, i nie powiedziałem, to co wtedy? Takie osoby w ogóle powinny mieć limit, jeśli chodzi o liczbę grzechów wyznawanych podczas jednej spowiedzi, aby unikać skrupułów związanych z zatajeniem. Takie skomplikowane zadanie, jak spowiedź generalna, jest za trudnym zadaniem jak na mnie. Powiedzieć trzy grzechy księdzu osobno jest łatwiej, przygotować spowiedź z dużej ich ilości - dla mnie "koszmar"!
F21, F42.2, F84.5

przez wiejskifilozof 11 kwi 2016, 15:38
Wierzę w ewolucję,Wielki Wybuch,to że,gdyby nie komety nie było by życia na Ziemi.

przez jetodik 11 kwi 2016, 16:02
ok, ale czy ewolucja zmierza do jakiegoś punktu czy jest po prostu nic nie znaczącym przypadkiem?
i czy Wielki Wybuch zdarzył się tak po prostu czy ma to jakieś drugie dno?

przez refren 11 kwi 2016, 19:19
Ej no, nie ten wątek. Wiara/niewiara i męczenie kotka za pomocą młotka - w innych wątkach.

przez jetodik 11 kwi 2016, 19:35
refren, a może ja mam natręctwa na tle religijnym - wiary właśnie?

przez refren 11 kwi 2016, 22:39
Pytasz Monka w co wierzy i czy wierzy w Wielki Wybuch... możliwe, że to się z czymś u Ciebie łączy, ale nie jest na temat. Oczywiście nie mogę nikomu zabronić pisać w jakimś wątku, ale takie dyskusje ciągną się przez wiele stron w innych wątkach, w co kto wierzy i dlaczego, ewolucja, Wielki Wybuch, a tu może ktoś by chciał znaleźć coś na temat natręctw.
All men will be sailors, then, Until the sea shall free them...

Sortuj wg