Wstydzenie się wygrywania

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

Wstydzenie się wygrywania

przez Adaś2222 15 maja 2009, 03:06
Nie wiem nawet jak to nazwać, ale ogólnie wstydzę się tego jak ludzie skupiają uwagę na mnie, najlepiej to rozmawiał bym z ludźmi sam na sam. Wstydzę się także wygrywać albo wnosić do debaty swoje myśli. Jeśli o wygrywanie to nawet jak gram w piłkę itd. to nie pokazuje moich możliwości bo jakoś nie mogę się przemóc, nawet jak gram z kimś przez sieć w gry i siedzę na takim programie co się rozmawia to się wstydzę wygrywać może przez moją niską samoocenę? Co mi radzicie?

Re: Wstydzenie się wygrywania

przez betty_boo 15 maja 2009, 08:33
to tak jak przyjmowanie komplementów...wielu ludzi to zawstydza i starają się umniejszyć dany komplement (masz ładną sukienkę - co ty powiesz, ona jest taka stara i w dodatku sprana:) itd.

przez Babooshka 15 maja 2009, 09:32
heheh betty_boo ma rację z tymi komplementami. Jakoś ludzie nie mogą ich przyjąć. To chyba jakis problem z asertywnością, nie?

[Dodane po edycji:]

Suzuki - a może zobacz jak się będziesz czoć jak wygraz z raz. Może na początek w czymś małym. Wydaję mi się że to wygrywanie i niechęc do bycia w centrum uwagi sa powiązane - zauważ że zwycięzca zazwyczaj jest na świeczniku. Może boisz się co inni o tobie pomyslą?????????
W pewnym nasileniu tyczy to chyba większości ludzi. Zobacz czy Ci którzy są w centrum uwagi faktycznie mają się czym chwalić...chyba nie zawsze, co.
Powinieneś chyba podbudować wiare w siebie i starc się nie myśleć co inni powiedzą jeżeli Ty jesteś pewien że to co robisz, mówisz jest ok - to niech se myślą inni co chcą!!!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez LucidMan 15 maja 2009, 09:39
Osoby, które nie potrafią się cieszyć, wygrywać, przyjmować komplementów i masę innych "pozytywnych" rzeczy mają ku temu dwa powody.
Po pierwsze uważają, że na nie zasługują, co z kolei może być związane z niskim poczuciem własnej wartości, co z kolei należy dopatrywać w nieznaniu samego siebie.
Po drugie uważają, że np. komplement może być nie szczery, że to tylko próba zjednania sobie nas przez komplementującego w celach jego własnych interesów, co wynika z małej ufności, której powodem może być sam nie wiem co.

Oczywiście jest to gra sprzeczności, bo każdy tych rzeczy pragnie. Sprzeczności i konflikty to pożywka dla różnych dolegliwości nerwicowych.
Lucid life

przez Korba 15 maja 2009, 11:22
eeee jak mi ktoś mówi "fajna sukienka" to odpowiadam "no nie?" :mrgreen:
Korba

przez magdalena031083 15 maja 2009, 11:44
Kiedyś byłam wstydliwa a teraz jestem nawet wredna, nie obchodzi mnie co myślą inni :lol:
napisz na piasku to co dajesz ,wyryj na skale co otrzymujesz....

przez isj 15 maja 2009, 11:47
Rozbijanie mechanizmów "nie mogę", "nie uda mi się", "nieudacznikiem" to nic innego jak rozwalanie słów, które mając walor emocjonalny niekorzystnie wpływają na nasze emocje, zaburzając biochemię mózgu. Na terapii poznawczo-behawioralnej człowiek uczy sie zrywania tych etykiet i kompensowania ich równoważnikami neutralnymi dla emocji.
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent
isj

przez Adaś2222 07 lip 2009, 21:00
Moze to glupie ale wstydze sie gdy, ktos mnie przy innych wychwala bo czuje ze te osoby co to sluchaja to pewnie w duchu ze mnie sie wysmiewaja itd. Tak samo nie wiem co robic bo nawet jak wiem cos w 100% a jest debata o tym, i ktoś tam mowi głupoty to nie odzywam sie zeby go poprawic jakos nie mam takiej potrzeby to zle? Co mam zrobic z ta niska samoocena?

przez StahuPL 08 lip 2009, 15:36
od dawna też to u siebie zauważam. Boję się wygrywac, jak coś lub gdzieś wygrałem czuję się nie swojo, kompletnie inaczej niż normalny człowiek. Staram się uciec, schować. A już o wygłaszaniu swojego zdania czy poglądów nie wspomne. ZERO. Nie wiem jak sobie z tmy radzić.. próbowałem zdrowym rozsądkiem ale to się wiąże z godzinami bolesnego biacia się z własnymi myślami, a i tak ulga jest krótkotrwała. Nie umiem sobie radzić w takich sytuacjach. U innych to sie wiąże z satysfakcją, radością, a u mnie ze wstydem, strachem i zażenowaniem (?!)
Obrazek
Obrazek

Sortuj wg