Strach przed wyrządzeniem komuś krzywdy

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

Strach przed wyrządzeniem komuś krzywdy

przez Gocha123 07 kwi 2009, 16:58
Często mój najgorszy strach bierze się z tego, że boję się panicznie, że mogłabym komuś zrobic krzywdę. Np. dziś zobaczyłam małe dziecko i przestaszyłam się, że mogłabym skrzywdzic takie maleństwo, a potem miałam wrażenie, że naprawde bym tego chciała. Tak samo mam z rodziną boję się o to, że mój mózg nie bezie kontrolował tego co robie i kogoś skrzywdze choć podświadomie czuje, że wiem, że nie mogłabym tego zrobić. To straszne uczucie. Czy to, że o tym myśle może miec wpływ na to, że wydaje mi się, ze tego chce? Czy ktos też ma czasem takie lęki?
Ostatnio edytowano 07 kwi 2009, 17:27 przez linka, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Przeniesiony do prawidłowego działu.

Re: Strach przed wyrządzeniem komuś krzywdy

przez linka 07 kwi 2009, 17:27
Gocha123, radzę poczytać posty w tym dziale:http://www.forum.nerwica.com/nerwica-natrectw-f12.html
Z tego co piszesz to raczej wygląda mi na nerwicę natręctw a nie na nerwicę lękową.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez LucidMan 07 kwi 2009, 17:43
Tak dokładnie, to są natrętne myśli. Nasza nowa moderatorka działa szybko i sprawnie :D

Gocha123, tak na prawdę to Ty boisz się zranienia, więc stąd takie myśli. Jest to temat na terapię.

Pozdrawiam 8)
Lucid life

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez pablo25 17 kwi 2009, 15:43
Mam bardzo podobne myśli do twoich... otóż kiedy dopadła mnie nerwica zacząłem bać się samobójstwa, później przychodziły myśli gdzie się zastanawiałem czy ja byłbym w stanie popełnić samobójstwo, za chwile wydawało mi się ze zaraz to zrobię zaczynał mnie dopadać potworny lęk bo się tego panicznie bałem. Bałem się morderstw, zastanawiałem się czy mógłbym kogoś zabić, kiedy czytałem wiadomości w necie o tym że ktoś popełnił samobójstwo lub ktoś kogoś zabił i znowu dopadał mnie ogromny lęk męczyłem się... później myślałem w taki sposób ze skoro mam takie myśli i nie mogę się tego pozbyć to skończy się to naprawdę samobójstwem. Kiedyś przyjechał do mnie mały kuzyn który ma 5 lat bałem się ze coś mu zrobię dopadały mnie natrętne myśli i jakieś głupie i durne wyobrażenia mówię Ci masakra...oczywiście wiem że jestem wrażliwą osobą i nie mógłbym czegoś takiego zrobić ale to jest silniejsze bo towarzyszy temu okropny lęk i zapętlające się myśli które tworzą błędne koło...a wiesz z czego wynikają nasze problemy? z braku pewności siebie tylko i wyłącznie, ja zawsze czułem się gorszy od innych miałem znikome poczucie własnej wartości...
Pozdrawiam :)

przez LucidMan 17 kwi 2009, 17:44
pablo25 napisał(a):a wiesz z czego wynikają nasze problemy? z braku pewności siebie tylko i wyłącznie, ja zawsze czułem się gorszy od innych miałem znikome poczucie własnej wartości...
To nie jest zasada. Poza tym, jest to tylko wierzchołek góry lodowej.
Z czego się biorą nasze problemy? Z braku pewności siebie. Trzeba kontynuować. Skąd się bierze brak pewności siebie? ... itd. Jestem prawie pewny, że dojdziesz w ten sposób do lęku. Reagujesz tak, a nie inaczej, bo się boisz ...
Ale to temat na terapię..

Pozdrawiam 8)
Lucid life

przez Data 17 kwi 2009, 17:58
LucidMan napisał(a):Tak dokładnie, to są natrętne myśli. Nasza nowa moderatorka działa szybko i sprawnie :D

Gocha123, tak na prawdę to Ty boisz się zranienia, więc stąd takie myśli. Jest to temat na terapię.

Pozdrawiam 8)

LucidMan czy gdzieś na forum albo w necie jest rozwinięta ta teza o strachu przed zranieniem? Ja też boję się że skrzywdzę bliskich albo zniszczę coś na czym mi zależy. od rana do nocy mam takie jazdy a często i w nocy, ale po lekach czuję sie lepiej. Pozdrawiam.

[Dodane po edycji:]

LucidMan napisał(a):Tak dokładnie, to są natrętne myśli. Nasza nowa moderatorka działa szybko i sprawnie :D

Pozdrawiam 8)

LucidMan czy gdzieś na forum albo w necie jest rozwinięta ta teza o strachu przed zranieniem? Ja też boję się że skrzywdzę bliskich albo zniszczę coś na czym mi zależy. od rana do nocy mam takie jazdy a często i w nocy, ale po lekach czuję sie lepiej. Pozdrawiam.
Data

przez LucidMan 17 kwi 2009, 18:56
Data napisał(a):LucidMan czy gdzieś na forum albo w necie jest rozwinięta ta teza o strachu przed zranieniem? Ja też boję się że skrzywdzę bliskich albo zniszczę coś na czym mi zależy. od rana do nocy mam takie jazdy a często i w nocy, ale po lekach czuję sie lepiej. Pozdrawiam.
Nie wiem. To subtelna i indywidualna sprawa. Ale wiem gdzie znajdziesz odpowiedź. Ba, wszystkie odpowiedzi! Dostęp do tej skarbnicy wiedzy masz 24/7, a jesteś nią Ty sama ;) To w Tobie kryją się wszystkie odpowiedzi. Polecam terapię, aby umiejętnie skorzystać z tej wiedzy.

Nerwica jest sumą wszystkich wypartych, niedoświadczonych, zanegowanych uczuć i emocji, które nie przeżyte tworzą z człowieka "spętane zwierzę". To lęk stoi za tym wszystkim. Czym jest lęk przed zranieniem? Jest hasłem, pojęciem rzuconym przeze mnie, które ma spowodować zmianę rozumowania - z zewnątrz skieruj się do wewnątrz.

Możesz nie wiadomo ile czytać, ale nie będzie to miało znaczenia póki sama tego nie doświadczysz, nie uświadomisz sobie pewnych wzorców, które ostatecznie skupiają się unikaniu irracjonalnego zranienia (fizycznego bądź emocjonalnego).

Ktoś kiedyś powiedział: "Nie ma w człowieku nic, co mogło by go zranić".

Pozdrawiam 8)
Lucid life

przez Data 17 kwi 2009, 19:15
Wiem o czy mówisz LucidManie :smile: trochę się wgłębiałam w lęki i chyba trochę sobie pomogłam, jednak te najgorsze zostały i nie mam już siły na autoterapię. Powinien mi pomagać psychoterapeuta, ale pani doktor powiedziała że na razie mój stan zdrowia nie jest na tyle dobry żeby rozgrzebywać psychikę. Nie wiem co o tym myśleć. Na dzień dzisiejszy nie wiem czy boję się o siebie czy siebie w ogóle. Wydaje mi się że jak dotrę do źródła tych lęków to telepatycznie pozabijam tych którzy je we mnie wywołali.
Data

przez LucidMan 17 kwi 2009, 20:02
Data napisał(a):Na dzień dzisiejszy nie wiem czy boję się o siebie czy siebie w ogóle. Wydaje mi się że jak dotrę do źródła tych lęków to telepatycznie pozabijam tych którzy je we mnie wywołali.
Boję się o siebie czy siebie w ogóle. Spójrz że wspólną częścią tego zdania jest lęk. Jeden i drugi strach jest iluzją.

Nie ma możliwości "telepatycznego pozabijania" ludzi, którzy te lęki w Tobie wywołali ponieważ, nie istnieje nikt ani nic na zewnątrz, co by je w jakikolwiek sposób "wykreowało". To tylko i wyłącznie Ty je stworzyłaś, a dokładniej Twoje zmodyfikowane mechanizmy obronne, których zadaniem jest ochrona ego.
Jeśli powiesz, że np. tłum ludzi wywołuje u Ciebie lęk, ja poprawię Cię, że to to Twoja reakcja na tłum ludzi wywołuje taki lęk. Reakcja = nieświadome, automatyczne działanie, niezależnie od naszej woli. Reakcja lękowa = atak lęku. Czy da się kontrolować coś takiego?

Niesamowicie wręcz istotne jest zrozumienie i uświadomienie sobie swoich własnych reakcji, szczególnie na trudne sytuacje.

"Co sobie uświadamiasz, to też kontrolujesz; to czego sobie nie uświadamiasz, kontroluje Ciebie."

Pozdrawiam 8)
Lucid life

przez Data 18 kwi 2009, 08:44
Acha. Czyli zamiast skupiać się na tych którzy ,według mnie, krzywdzili mnie, powinnam zastanowić się jak i dlaczego zaczęłam reagować na określone sytuacje. Spróbuję.
Półtora tygodnia biorę leki i wczoraj po raz pierwszy w życiu przyszło mi do głowy że to wypatrywanie zagrożeń jest irracjonalne, że przecież jakiś niewielki odsetek tych obaw ma uzasadnienie a biorąc pod uwagę to że nieustannie sie czegoś boję to któryś tych lęków w końcu się 'spełnia' i na tej podstawie buduję następne obsesje.
Tyle lat męczyłam się zamiast pójść do lekarza.
Data

przez Gocha123 18 kwi 2009, 14:46
Mi czasem w chwilach kiedy mam myśli, że chce kogoś skrzywdzić, pomaga mówienie samej do siebie. Np. Czy ja NAPRAWDE chcę to zrobić? NIE. Często jednak to nie pomaga bo wrażenie, że chce to zrobić jest śliniejsze i wtedy dopada mnie strach, ze stanie się coś co spowoduje, że strace kontrole nad własnym umysłem i zrobie coś złego. To mnie przeraża i często już nie daje rady. Taki strach pomagała mi najczęściej pokonywać mama, tłumaczeniem mi, że to tylko urojenia. Teraz moja mama musi na długo wyjechać i boję się co bedzie.

przez Estel86 18 kwi 2009, 15:15
Twoja mama się myli. To nie urojenia! To myśli natrętne, a to co innego. Jakbyś miała urojenia nie zdawałabyś sobie sprawy, że coś jest nie tak - np. byłabyś pewna, że ktoś chce cię zabić. Lęk wtedy byłby inny. Natręctwa to mniejsze zło niż urojenia. Masz nerwicę.
http://www.gwendolen.blog.onet.pl

Powiadam wam; trzeba mieć chaos w sobie, by narodzić tańczącą gwiazdę.
F. Nietzsche

przez Data 18 kwi 2009, 16:10
Gocha daję głowę że znajdziesz inny sposób na odganianie złych myśli. Przecież, tak jak mówiłaś, nie chcesz zrobić nic złego. Ja radzę sobie tak, że prowadzę jakąś magiczną walkę z szatanem, z demonami wyganiam je, biję w wyobraźni , odczyniam uroki(dlatego podejrzewałam siebie o schizofrenię) tylko wtedy się uspokajam kiedy 'zaczaruję' zło, ale złe myśli i wyobrażenia ciągle mnie atakują. Ostatnio obiecałam synowi że nie bedę palic papierosów, ale nałóg jest silniejszy i dalej paliłam aż naszedł mnie strach że tym złamaniem obietnicy sprowadzę na niego chorobę, więc wyrzuciłam ledwo napoczętą paczke do kosza i uspokoiłam się, ale zaraz zaczęłam bać się o zdrowie mamy i znowu walka z szatanem, i tak w kółko :roll:
Data

przez Estel86 18 kwi 2009, 16:15
NIE MAMY SCHZOFRENII, bo widzimy,że nasze zachowania są irracjonalne. Też mam nieco magiczne myślenie - w takich świadomych przypadkach to kompulsje. Schizofrenik wierzy, że ma magiczną moc, nie widzi w tym nic dziwnego. Pracujesz w ten sposób ze swoją psychiką. Koszmarne jest to, że NN tak mocna wyczerpuje...
http://www.gwendolen.blog.onet.pl

Powiadam wam; trzeba mieć chaos w sobie, by narodzić tańczącą gwiazdę.
F. Nietzsche

Sortuj wg