Nerwica Natręctw - Moja historia, objawy, co zrobić...

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez *Monika* 03 cze 2011, 16:23
krzywy92 napisał(a):Tak też mi powiedział i ja rzeczywiście sam znajduje sposoby na walkę z nerwicą. Nie mniej.. możesz wytłumaczyć, jak ma wyglądać terapia ? Bo naprawdę nie wiem i może jak powiesz mi dokładnie co ma przynieść terapia, to może nie będę tak patrzył na swoje leczenie.

Słuchaj....terapia jest procesem.
Tu na forum często użytkownicy rozmawiają o terapii.
Przeglądnij poniższe wątki, które Ci wkleiłam. Dużo tego jest, ale warto przeczytać. Być może czegoś się dowiesz.
psychoterapia-dziala-czekam-na-ka-dego-posta-z-wasza-opinia-t4853-896.html
zaburzenia-osobowo-ci-cz-ii-t26029-6720.html

Miłej lektury!
Obrazek
Główny Moderator

przez dawid 04 cze 2011, 16:22
natręctwa towarzyszą mi od 7 roku życia,a dowiedziałem się o chorobie w wieku 21 lat

cały czas miałem trudności z kontaktami z rówieśnikami,stawałem się coraz bardziej skryty,niedostępny i zagubiony

przez natręctwa straciłem moją jedyną dziewczyne

teraz jestem zupełnie sam , odizolowałem się od ludzi,nie mam życia towarzyskiego
Ostatnio edytowano 04 cze 2011, 16:27 przez *Monika*, łącznie edytowano 1 raz
Powód: usunięto zdublowany post

przez *Monika* 04 cze 2011, 16:27
dawid, Leczysz się?
Obrazek
Główny Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez dawid 04 cze 2011, 16:57
tak
lecze się,ale to jest trudne,bardzo trudne

mam natręctwa kontrastowe do osobowości

przez *Monika* 04 cze 2011, 16:58
dawid, w jaki sposób się leczysz? Rozumiem,że masz na myśli przede wszystkim psychoterapię?
Obrazek
Główny Moderator

przez dawid 04 cze 2011, 17:11
wiesz to nie jest łatwe

dowiedzieć się po kilkunastu latach o chorobie,pomyśleć,że całe twoje wcześniejsze życie,a przynajmniej jego większość mogła być inne,gdybym wiedział o tych zaburzeniach

od tego momentu minęło kilka lat

nauczyłem się kontrolować myśli,ale to męczące
sił na życie zostaje mało,stałem się samotnikiem bo to wydawało mi się bezpieczniejsze

psychoterapia?
przechodziłem przez to

po pewnym czasie zrezygnowałem z niej
Ostatnio edytowano 09 cze 2011, 01:24 przez *Monika*, łącznie edytowano 1 raz
Powód: usunięto zdublowany post

przez blowww 07 cze 2011, 12:55
nerwica natręctw od ponad tygodnia... obsesja na punkcie zrobienia komuś krzywdy nożem. od 4 dnia biorę Asertin, pomaga. chodzę do pracy, staram się walczyc z tym "czymś". pierwszy raz mi się to zdarza, mam najdzięję że szybko przejdzie:)
zamknij oczy w zamieci, kto kocha, ten się spala

przez *Monika* 09 cze 2011, 01:25
dawid, Skoda,że zrezygnowałeś z terapii.
Dlaczego?
Obrazek
Główny Moderator

przez Atropos 09 cze 2011, 14:50
w ciągu ostatnich 2 miesięcy przerobiłam całą ewolucję, budowę roślin i zwierząt, rozpacz nad cierpieniem każdej żywej istoty na tym świecie, jak to jest, że tak jest, jakie to przerażające jest jedzenie i w ogóle. Matko bosko odbiło mi już totalnie :/ A na sam koniec zaczęłam obwiniać siebie, że żyję i przeze mnie cierpi tyle stworzeń. nigdy nie było tak źle jak jest mi teraz.

przez Pustocień 12 cze 2011, 14:03
dawid napisał(a):natręctwa towarzyszą mi od 7 roku życia,a dowiedziałem się o chorobie w wieku 21 lat

cały czas miałem trudności z kontaktami z rówieśnikami,stawałem się coraz bardziej skryty,niedostępny i zagubiony

przez natręctwa straciłem moją jedyną dziewczyne

teraz jestem zupełnie sam , odizolowałem się od ludzi,nie mam życia towarzyskiego

"przez natręctwa straciłem moją jedyną dziewczyne.teraz jestem zupełnie sam , odizolowałem się od ludzi,nie mam życia towarzyskiego"

podobnie jak ja. dziewczyny nie mam, bo chyba zdrowa osoba nie zrozumie tych lęków, myśli, wątpliwości...

od kilku lat biorę leki, na terapię też chodzę.

jak było naprawdę ciężko to szukałem pocieszenia w alkoholu.

nie wiem czy choroba nie jest spowodowana specyficzną budową mózgu

przez khaleesi 12 cze 2011, 15:46
Witajcie w klubie.Mam to samo co Wy . Doskonale wiem jak to dziadostwo potrafi zubożyć życie towarzyskie. :roll:
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez *Monika* 12 cze 2011, 15:49
Pustocień napisał(a):nie wiem czy choroba nie jest spowodowana specyficzną budową mózgu

Nie słuszałam o takiej teorii, której teza potwierdzałaby wpływ budowy mózgu na predyspozycję do chorób.
Obrazek
Główny Moderator

przez khaleesi 12 cze 2011, 16:07
Natomiast nasza osobowość ma wpływ na występowanie pewnych zaburzeń.
Ale o neuroprzekaźnikach w mózgu to słyszałam.

Znalazłam info ze stronki o NN
Przyczyny obsesji i kompulsji

Jakie są przyczyny zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego? Co powoduje, że cierpiący na tę chorobę odczuwają niepożądane myśli i wykonują natrętne czynności? Powstało kilka teorii wyjaśniających te kwestie.

Teoria biologiczna

Gdy okazało się, że leki przeciwdepresyjne przynoszą ulgę pacjentom z zespołem natręctw, specjaliści zainteresowali się rolą niektórych neurohormonów w etiologii tego zaburzenia. Badania dowiodły, że objawom ZOK towarzyszą dysfunkcje neuroprzekaźnictwa przede wszystkim w obrębie tzw. układu serotoninergicznego.

Dzięki nowym metodom obrazowania ustalono, że w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych kluczową rolę pełnią niektóre obszary mózgu: jądro ogoniaste, kora czołowa i kora obręczy, tworzące razem układ kora-prążkowie-wzgórze. Układ ten ma związek z odrzucaniem nieistotnych informacji i odwracaniem uwagi, a w przypadku upośledzenia jego funkcjonowania może dojść do pojawienia się objawów ZOK. Badania potwierdzają, że u osób cierpiących na obsesje i kompulsje wspomniane obszary wykazują nieprawidłową aktywność.

Teoria neurologiczna

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne może pojawić się w następstwie urazów mózgu. Potwierdza to przypadek pacjenta, który na skutek wypadku doznał krwotoku i zapadł w śpiączkę. Po udanym zabiegu neurochirurgicznym odzyskał zdrowie, jednak z czasem zaczęły dręczyć go natręctwa związane z liczbami.

Zdarza się, że objawy ZOK występują w przebiegu chorób neurologicznych, takich jak epilepsja czy zespół Tourette'a. Interesujące dane zawiera raport, jaki sporządzono po wielkiej epidemii śpiączki, panującej w Europie w latach 1916-1918. Efektem tej wirusowej infekcji mózgu był wzrost liczby osób cierpiących na natręctwa.

Specjaliści poddając pacjentów z ZOK badaniom neurologicznym stwierdzili, że u wielu z nich obecne są pewne nieprawidłowości, np.: mniejsza sprawność wzrokowo-ruchowa, odruchy mimowolne czy słabsza koordynacja. Może to świadczyć o istnieniu trudnych do zobrazowania zaburzeń neurologicznych, sprzyjających powstawaniu obsesji i kompulsji.

Teorie psychologiczne

Psychodynamiczny nurt psychologii traktuje obsesje jako formę obrony przed myślami i pragnieniami, które kłócą się z uznawanymi zasadami i grożą wtargnięciem do świadomości. Obrona polega na nieświadomym przeniesieniu lęku z niepożądanej myśli na inną, łatwiejszą do zniesienia. Z kolei kompulsje pełnią rolę przebłagania. Przekonanie o naruszeniu tabu, przyjętych norm, zakazów wywołuje strach i poczucie winy. Natrętne rytuały są sposobem na odpokutowanie i uwolnienie się od lęku.

Teoria poznawczo-behawioralna zakłada, że wszyscy doświadczają pewnych form obsesji. Powracająca w pamięci usłyszana melodia czy przykre zdarzenie z przeszłości, natrętnie odtwarzane w wyobraźni zdarzają się niemal każdemu. Większość bez trudu potrafi oderwać się od niechcianych myśli, jednak niektórzy są wobec nich bezsilni.

Cierpiący na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, nie mogąc uwolnić się od natrętnych myśli próbują zneutralizować je za pomocą kompulsji. Obsesyjna obawa przed zakażeniem lub zabrudzeniem prowadzi do ciągłego mycia rąk. Ktoś, kto ma nieustające wątpliwości czy zamknął drzwi na klucz, sprawdza to dziesiątki razy. Takie zabiegi przynoszą chwilową ulgę, ale nasilają jednocześnie skłonność do mycia czy sprawdzania, bo ich skutkiem jest złagodzenie lęku. Obsesje powracają ze zwiększoną siłą i aby doznać ulgi trzeba ponownie wykonać rytuał.

"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez Pustocień 12 cze 2011, 16:42
Monika1974 napisał(a):
Pustocień napisał(a):nie wiem czy choroba nie jest spowodowana specyficzną budową mózgu

Nie słuszałam o takiej teorii, której teza potwierdzałaby wpływ budowy mózgu na predyspozycję do chorób.

podobno nerwicę natręctw leczy się także operacyjnie. chodzi o zlikwidowanie niewłaściwych połączeń w mózgu. nie pamiętam jednak gdzie to czytałem

Sortuj wg