Leki na koncentrację, pamięć.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Re: leki na poprawę sprawności umysłowej

przez *Wiola* 05 gru 2010, 01:04
hugim21,
Rozumiem ,że z powodu nadużycia w/w tu trafiłeś:P
Moderator

Lek na usprawnienie pamięci i kojarzenia (do efektywnej nauk

przez smootny 06 kwi 2011, 17:55
Witam!

Czy jest na tym forum ktoś, kto zna leki FAKTYCZNIE wspomagające zdolność uczenia się i zapamiętywania?

Bo podobno pochodne acetamu (np. Nootropil itp.) to placebo, tyle że wątrobę obciąża. Nawet lekarz mi to powiedział sam z siebie.

A z kolei agoniści dopaminergiczni (Bromergon, Pronoran, leki na parkinsona) podobno mają sporo skutków ubocznych (zwiększenie libido do granic nimfomanii - nie wiem jak to się nazywa u mężczyzn..., trudności z zasypianiem, a po odstawieniu może wystąpić zespół neuroleptyczny albo akatyzja (bo receptory dopaminy stają się "znieczulone" i potem "nie wyrabiają" po prostu, mówiąc tak bardzo potocznie i obrazowo).

Może coś co działa na acetylocholinę? Inhibitory acetylocholinesterazy (odwracalne), np. galantamina (jeśli piszę bzdury to koniecznie mnie poprawcie, nie obrażę się! a nie chcę w prowadzać w błąd nikogo!), czy coś tego typu?

Są w ogóle jakieś leki, które wzmagają przekaźnictwo acetylocholinergiczne? :?:
I czy lekarz może takowe przepisać młodemu człowiekowi, który studiuje ale ma problemy z nauką z powodu depresji itp. zaburzeń?

Ktoś z Was coś takiego próbował może? I czy pomogło? Bo to może być naprawdę duży problem.

Aha, nie piszcie tylko proszę o lecytynie itp., bo tym sposobem nigdy mi się nie udało poprawić myślenia... :(
Amisulpryd w niskich dawkach.

przez Guzik 07 kwi 2011, 23:30
Jeśli problem wynika z zaburzenia to należy skupić się na jego leczeniu. Lekarz chyba nie przypisze jakiegoś cuda aby nauka szła lepiej tylko dlatego że nie idzie. Tak to każdy chodziłby do psychiatry i mówił że mu nie idzie i dostawał by jakieś proszki wspomagające.
Sama miałam ogromne problemy z nauką, nie wiem jak przebrnęłam przez drugi rok studiów (tzn. wiem beznadziejnie), nie mogłam na niczym się skupić, nie rozumiałam prostych zdań, nie mówiąc o zapamiętaniu czegokolwiek, jakieś strzępki bez ładu i składu, sklecić zdanie było mi trudno i czułam się jak upośledzona. Biorąc wenlafaksyne zaczęła wracać mi dawna sprawność, mogłam chociaż czytać, rozumiałam teks, z czasem było coraz lepiej.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez kahir 11 kwi 2011, 00:38
zdolność uczenia i zapamiętywania są wzmagane przez uczenie się i próby zapamiętania. jeśli nie masz deficytów związanych z wiekiem, udarem, parkinsonem, etc., to daj sobie spokój i po prostu się zmuszaj. SSRI-e wzmacniają neurogenezę w hipokampie, mogą i (w moim klinicznym przypadku) poprawiają pamięć. tutaj masz artykuł na ten temat z Science:

http://www.psylab.idv.tw/personnel/cjhong/教學/動物模式/Animal%20models/Depression/Science2003-%20Requirement%20of%20hippocampal%20Neurogenesis%20for%20the%20Behavioral.pdf
świat jest pełen psychologów.

przez Adamo 11 kwi 2011, 03:24
smootny napisał(a):Witam!

Czy jest na tym forum ktoś, kto zna leki FAKTYCZNIE wspomagające zdolność uczenia się i zapamiętywania?

Najważniejsze to zaleczyć depresję jakimś SSRI. Potem można wypróbować:

a) Racetamy: piracetam/aniracetam/pramiracetam
b) Agoniści dopaminy: ropinirol (Requip)/piribedyl(Pranoran) -> Ten drugi nie usypia.
c) Metylofenidat (Medikient) lub modafinil (Vigil). Ten drugi bardzo drogi, ale bardzo dobry: Nie powoduje tolerancji, mało skutków ubocznych.
d) Memantyna
f) Selegilina (dawki od 2.5 mg do 5 mg)
e) Tyrozyna... Słabe, ale warte próby i tanie, powszechnie dostępne.
f) Rhodiola Rosea, czyli różeniec górski. Chyba jedynie dobrze działające zioło, sama natura.

Może coś co działa na acetylocholinę? Inhibitory acetylocholinesterazy (odwracalne), np. galantamina (jeśli piszę bzdury to koniecznie mnie poprawcie, nie obrażę się! a nie chcę w prowadzać w błąd nikogo!), czy coś tego typu?

I czy lekarz może takowe przepisać młodemu człowiekowi, który studiuje ale ma problemy z nauką z powodu depresji itp. zaburzeń?

Rywastygina jest warta próby. Również piracetam + cholina/Alpha-GPC/DMAE + ALCAR
Wenlafaksyna 150 mg
obserwowany

przez smootny 11 kwi 2011, 17:38
Dziekuję Wam za odpowiedzi. Moze to i racja z tymi SSRI, choć natknąłem się kiedyś na jakieś teksty sugerujące, że mogą one zamulać trochę w procesie uczenia się.

Bo SSRI z jednej strony pobudzają receptory 5-HT2, które stymulują naukę, a z drugiej strony obniżają poziom dopaminy, ktorej wpływ pozytywny na uczenie się jest również niebagatelny... No ale też obniża poziom noradrenaliny, która pośrednio przeszkadza w procesie nauki (bo hamuje wydzielanie AcCholiny).

Racetamy czy acetamy to podobno placebo, niedawno mój lekarz wyśmiał tę grupę leków. Wiadomo, że studenci w pogoni za lepszą koncentracją chętnie sięgają po nootropil, ale to nic nie daje, równie dobrze można lecytynę pić albo gingko biloba bez efektu (miłorząb podobno daje interakcje niepotrzebne z lekami).

@kahir: ten Twój chiński link nie działa, tam jest 6 niezrozumiałych znaków w linku, ale dzięki za chęć pomocy ;]

przez Adamo 11 kwi 2011, 19:41
Racetamy na niektórych działają. Poza tym reszta moich propozycji jest bardzo dobra.
Wenlafaksyna 150 mg
obserwowany

przez montechristo 11 kwi 2011, 19:53
Adamo napisał(a):
smootny napisał(a):Witam!

Najważniejsze to zaleczyć depresję jakimś SSRI. Potem można wypróbować:

a) Racetamy: piracetam/aniracetam/pramiracetam
b) Agoniści dopaminy: ropinirol (Requip)/piribedyl(Pranoran) -> Ten drugi nie usypia.
c) Metylofenidat (Medikient) lub modafinil (Vigil). Ten drugi bardzo drogi, ale bardzo dobry: Nie powoduje tolerancji, mało skutków ubocznych.
d) Memantyna
f) Selegilina (dawki od 2.5 mg do 5 mg)
e) Tyrozyna... Słabe, ale warte próby i tanie, powszechnie dostępne.
f) Rhodiola Rosea, czyli różeniec górski. Chyba jedynie dobrze działające zioło, sama natura.

Rywastygina jest warta próby. Również piracetam + cholina/Alpha-GPC/DMAE + ALCAR

Brałem Rywastygminę, to lek na alzhaimera - przez 1,5 miesiąca dochodziłem do dawki terapeutycznej - brałem z 6-7 miesięcy.
Słabiutkojeśli chodzi o efekty.
Dużo lepiej zadziałało wkuwanie statystyki na MBA - potygodniu nauki dużo szybciej myślałem:)

Pozdrawiam.

PS. Też kiedyś szukałem panaceum na intelekt(mimo że nie narzekam jestem dość przytomny) i dużo przerobiłem specyfików. Nie ma to jak zdrowy tryb życia, sport, dieta, i nauka(czytanie)

przez peterr 15 kwi 2011, 20:43
Jak chcesz się przekonać czy coś z chemii pomaga na funkcje kognitywne to spróbuj. Racetamy są bdb, śmiem twierdzić, że jest w dużym błędzie;) Niezła jest selegilina, a najlepszy chyba metylofenidat. Sprawdziłem i to są moje opinie.

przez smootny 20 kwi 2011, 18:29
Dzięki.
No, metylofenidat to ma działanie podobno podobne do amfetaminy, tyle że bardziej uzależnia niektórych, poza tym jest makabrycznie drogi... A generalnie pochodne amfetaminy i podobne środki to pomoc na krótką metę (w dodatku poprzez dzialanie noradrenergiczne obniżają wydzielanie acetylocholiny, sic!), a mnie chodzi o takie dłuższe usprawnienie mózgu, bazujące raczej właśnie na acetylocholinie.

Ale masz rację Adamo, reszta propozycji godna skonsultowania i wypróbowania.

A nauka jakby mi wchodziła sama tak jak przeciętnemu normalnemu czlowiekowi, to nie szukałbym wspomożenia w lekach dla starców, chyba to logiczne. ;]

Pozdrawiam! Wesolych Świąt!

przez _asia_ 20 kwi 2011, 19:33
na usprawnienie pamięci i kojarzenia polecam:
- hupercina A
- żeńszeń syberyjski
:D
"Nie wolno zgadzać się na pełzanie, gdy czujemy potrzebę latania"

"Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne, ale my patrzymy na pierwsze drzwi tak długo, że nie widzimy tych drugich"

Helen Keller

przez Adamo 20 kwi 2011, 21:19
Hupercyna A to też dobry suplement, można stosować zamiast choliny.
Wenlafaksyna 150 mg
obserwowany

przez Ann23 06 maja 2011, 17:16
Ja poszukiwałam jakiś czas temu leku zmniejszającego objawy ADHA. Słyszałam, że na takie schorzenie mogą pomóc właśnie specyfiki polepszające pamięć i koncentrację. Do tej pory przeglądałam kilka forów internetowych i stron w poszukiwaniu tego typu specyfików m. in. apteki medyczne gazetka, ale bezskutecznie. Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby był to produkt z naturalnych składników – najchętniej jakiś ziół, bo mam problemy z trawieniem. Czy żeń szeń pomagą również na to? bo rozumiem że hupercyna to już chemia.

Lek na koncentrację/pamięć

przez polfarma 18 sty 2012, 19:26
POLECAM MODAFINIL.
Idealny lek na koncentracje nieporownywalnie lepszy od Nootropilu, Aniracetamu, Addrealu i innych dostępnych na Polskim rynku. Niesamowicie zwiększa koncentrację, pamięć oraz
możliwośći logicznego myślenia. Niweluje zmęczenie, senność. Dzięki temu lekowi nieprzespana
nocka nie stanowi problemu. Lek idealny na mature bądź na sesję. Bez efektów ubocznych, nie uzależnia. Poprawia samopoczucie. Znam przypadki osób u których ten lek zmienił pozytywnie życie.

Możliwość kupienia tego leku na polskim rynku, graniczy praktycznie z cudem.

Spróbuj a na pewno nie pożałujesz ? Twoje życie zmieni się diametralnie!

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami to proszę o kontakt:

email: bartusone@wp.pl, tel.: 515 581 030 (orange).

Opinie o leku: http://sprawdzlek.pl/modafinil/
Recenzja 1 : http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6330
Recenzja 2 : http://hyperreal.info/node/1248#axzz1jdlIhpXt

Sortuj wg