Doświadczenia z akatyzją

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Czy kiedykolwiek w życiu doświadczyliście akatyzji?

Tak
5
100%

Nie
0
Brak głosów

Liczba głosów : 5

Doświadczenia z akatyzją

przez take 07 mar 2016, 09:23
Oto fragmenty z ulotki do leku Abilify, którą znalazłem w jego opakowaniu (dotyczą działań niepożądanych, o działaniach, których częstości występowania nie ustalono, było więcej napisane niż to, co wymienię w tym poście):

Częste działania niepożądane (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów): niekontrolowane skurcze lub ruchy, bóle głowy, uczucie zmęczenia, nudności, wymioty, dolegliwości żołądkowe, zaparcia, zwiększone wytwarzanie śliny, uczucie pustki w głowie, trudności z zasypianiem, niepokój, uczucie lęku, senność, drżenie, nieostre widzenie

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą dotyczyć 1 na 100 pacjentów): u niektórych osób mogą wystąpi zawroty głowy, szczególnie podczas wstawania z pozycji leżącej lub siedzącej, podwójne widzenie, u niektórych może wystąpić nagłe przyspieszenie czynności serca. niektóre osoby mogą odczuwać depresję. Niektóre osoby mogą odczuwać zmienione lub zwiększone zainteresowanie sferą seksualną.

Wśród działań niepożądanych o nieustalonej częstotliwości wymieniono "ból w piersiach i puchnięcie rąk, kostek lub stóp" (po ostatnim średniku w ulotce, którą znalazłem w opakowaniu).

Wśród częstych działań niepożądanych podkreśliłem to, co może wiązać się z akatyzją (która nie została wymieniona wprost w ulotce).
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 07 mar 2016, 12:02
To Idź do tej osoby to się dowiesz. Musisz mówić lekarzom czego chcesz tak w ogóle. I dlaczego. Takie np.benzo jak Ci nie będzie chciał przepisać to mu powiedz, ze ta akatyzja nie daje Ci się uczyć itd. A jak już odstawilam no to czekaj aż minie.

Czytałam link, który podjąłem, Lord Kapucyn. Ten o allelach. Ale to chyba nie oznacza, ze podczas brania leku receptor się trwałe zmodyfikuje? Bo za bardzo nie wiem na czym polega to powstawanie TD, które jest trwałe. Czytałam o reglanie, to chyba lek na refluks. Pielęgniarka go z czymś nasile połączyła w szpitalu i kobieta ma Dyskinezy trwałe.

Ale skoro klozapina nie działa tak jak inne leki powodujące Dyskinezy a abilify tez nie działa wybiórczo na d2 to ja nie wiem skąd ja to mam. To musi być akineton. No bo chyba nie hydroksyzyna.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 07 mar 2016, 12:28
Tutaj leki wywołujące dystonie - https://journals.viamedica.pl/advances_ ... 9487/24242

Czyli po ssri tez może tak być.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Doświadczenia z akatyzją

przez take 07 mar 2016, 22:39
Dzisiaj byłem u innej osoby, też psychiatry (była ona moim trzecim psychiatrą w tej przychodni w ciągu czterech tygodni (miesiąca niekalendarzowego), dawniej miałem na odwrót - jedna wizyta na trzy miesiące) i zrobiono mi nieco wywiadu. Kolejną wizytę mam umówioną jeszcze w tym tygodniu, na nią mam przynieść dokumenty wypisane przez osobę, u której wcześniej leczyłem się kilka lat.

Oddałem Abilify! Psychiatra się zgodziła na to, za darmo zostawiłem ten lek w gabinecie, aby był dla kogoś, komu akurat jest potrzebny, pomaga. Mi arypiprazol zaszkodził, nie pomógł.

Akatyzja (chyba mniejsza) wciąż się utrzymuje. Od ostatniego zażycia arypiprazolu przeze mnie upłynęło ok. 57 godzin. Od przedostatniego ok. 81 godzin.
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez take 08 mar 2016, 09:38
Wczoraj po 23 niepokój "neurologiczny" też dał mi o sobie znać, nieco pochodziłem w kółko po pokoju. Obecnie może mi się wydawać, że teraz mam mniejszą akatyzję niż wczoraj po południu czy wieczorem.
Lord Kapucyn napisał(a):Arypiprazol ma okres półtrwania 75-145 godzin, a jego metabolit 94 godziny, więc trochę jeszcze sobie poczekasz.

To na odzyskanie sprawności sprzed akatyzji mogę poczekać np. około tydzień. Jeśli okres półtrwania metabolitu arypiprazolu trwa 94 godziny, to okres "ćwierćtrwania" w związku z tym trwa 188 godzin. Ostatnią dawkę arypiprazolu przyjąłem ok. 66 godzin temu, więc jej okres półtrwania jeszcze nie minął. Obawiam się, że dziś po południu akatyzja może znowu się nasilić, chociaż powinna być słabsza niż wczoraj. Dziś pisałem odręcznie i miałem pewne "utrudnienia", których nie miałem przed zażyciem arypiprazolu, co zdaje się sugerować, że efekty uboczne zażycia Abilify jeszcze nie ustąpiły.
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez take 08 mar 2016, 14:40
Fragment z http://bazalekow.mp.pl/lek/66814,Abilif ... sideeffect, dotyczący działań niepożądanych po zażyciu Abilify (tu akurat jest mowa o roztworze do wstrzykiwań, nie tabletkach):

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Abilify może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często mogą wystąpić: niepokój, zwłaszcza ruchowy, bezsenność, lęk, zaburzenia pozapiramidowe, akatyzja, drżenie, zawroty głowy, senność, uspokojenie, bóle głowy, nieostre widzenie, niestrawność, wymioty, nudności, zaparcia, zwiększone wydzielanie śliny, astenia.
Rzadziej mogą wystąpić: tachykardia, ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego, depresja.
Inne działania niepożądane, co do których nie określono częstotliwości występowania: złośliwy zespół neuroleptyczny, późne dyskinezy, napady drgawek, objawy pozapiramidowe (parkinsonizm, akatyzja, dystonia, dyskineza), działania niepożądane dotyczące krążenia mózgowego i zwiększona śmiertelność u pacjentów w podeszłym wieku z demencją, hiperglikemia i cukrzyca.
Po wprowadzenia leku do obrotu oprócz wymienionych powyżej bardzo rzadko zgłaszano: leukopenię, neutropenię, małopłytkowość, reakcje alergiczne, zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała, anoreksję, hiponatremię, nadmierne pobudzenie, nerwowość, zaburzenia mowy, drgawki typu grand mal, wydłużenie odstępu QT, komorowe zaburzenia rytmu, nagłą niewyjaśnioną śmierć, zatrzymanie krążenia, torsade de pointes, bradykardię, omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zdarzenia zakrzepowo-zatorowe, skurcz zwieracza gardłowo-przełykowego, skurcz krtani, zachłystowe zapalenie płuc, zapalenie trzustki, zaburzenia połykania, żółtaczkę, zapalenie wątroby, osutkę, reakcje fotoalergiczne, łysienie, rabdomioliza, bóle mięśniowe, sztywność mięśni, nietrzymanie moczu, zatrzymanie moczu, priapizm, zaburzenia regulacji ciepłoty ciała, bóle w klatce piersiowej, zwiększoną aktywność fosfokinazy kreatynowej, ALT, AST, GGT, zwiększenie i/lub wahania stężenia glukozy we krwi, zwiększenie ilości hemoglobiny glikozylowanej, kwasica ketonowa, śpiączka cukrzycowa, przypadki prób samobójczych, wyobrażeń samobójczych i popełnionych samobójstw.
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez take 08 mar 2016, 14:59
I niestety czekam na to, aż akatyzja mi minie... Dziś około dziewiątej znowu się nasiliła. Chyba mam w organizmie jeszcze sporo arypiprazolu. Okres półtrwania tej substancji w organizmie wynosi 75 - 145 godzin, zaś okres półtrwania jej metabolitu - 94 godziny. W związku z tym okres "ćwierćtrwania" arypiprazolu wynosi 150 - 290 godzin, zaś okres "ćwierćtrwania" jego metabolitu - 188 godzin.

Pierwszą połówkę tabletki wziąłem ok. 124 godziny temu, drugą - ok. 97 godzin temu, trzecią - ok. 73 godziny temu. Wziąłem pół tabletki w czwartek, a i tak miałem akatyzję tego samego dnia, kilka godzin później. Teraz mam chyba nawet więcej arypiprazolu w organizmie, niż miałem po zażyciu jednej tabletki w czwartek (co wynika z okresu jego półtrwania w organizmie). Dawki, które brałem, wynosiły ok. 7,5 mg arypiprazolu. Pół tej dawki to 3,75 mg, a ćwierć - 1,875 mg. Dla trzeciej dawki nie upłynął jeszcze okres półtrwania, zaś dla pierwszej i drugiej nie upłynął okres "ćwierćtrwania".
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez elo 08 mar 2016, 15:00
jezu czemu ja cale zycie czytalam akatyzacja zamiast akatyzja
wytyfy co jest z toba nie tak i dlaczego mi to robisz mozgu? ='(
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

Doświadczenia z akatyzją

przez take 08 mar 2016, 15:10
Może "akatyzja" kojarzy się z "aktywizacją" w jakiś sposób?
A akatyzja może być takim rodzajem (wyraźnie nieprzyjemnej co prawda) "aktywizacji" (nie wiem, jaki uśmieszek - wesoły czy smutny).
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez elo 08 mar 2016, 15:16
jak nie wiesz jaki to trzasnij cos posrodku np. =()=

ej szczerze to glupio zrobiles przerywajac leczenie
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

elo

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 08 mar 2016, 15:18
Czemu, Elo?

Doświadczenia z akatyzją

przez elo 08 mar 2016, 15:23
no bo korzysci jakie niesie ze soba abilifaj > skutki uboczne
to jeden z lepszych lekow i nawet mnie on postawil na nogi

polecam
elo
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

elo

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 08 mar 2016, 15:27
Tez tak myślałam. Ale akineton to nie jest ok lek na akatyzje w takim razie.

Doświadczenia z akatyzją

przez elo 08 mar 2016, 15:29
akurat akineton rzadko se zarzucam bo on mnie nie robi praktycznie taki cukierek z niego tak jakby
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600