Doświadczenia z akatyzją

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Czy kiedykolwiek w życiu doświadczyliście akatyzji?

Tak
5
100%

Nie
0
Brak głosów

Liczba głosów : 5

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 06 mar 2016, 12:49
Mi abilify pomógł ostatecznie, ale miałam prawie wszystkie skutki uboczne jakie są w ulotkę. A ulotkę przeczytałam dopiero wczoraj. Zawsze miałam akatyzja po tym leku dlatego nie chciałam go brać i sama odstawilam. Tez brałam połowke. Chciałam studiować i ciagle miałam niepokój to mi dali na to akineton a potem escitalopram. No i tak brałam to z trzy miesiące. Akineton to największe g...wno jakie brałam. Możliwe, ze teraz mam po nim dyskinezy pozne. Albo po abilify, bo tez jest takie ryzyko. Nie biorę żadnych leków i czuje się ok. Ogólnie to reagowalam złe na wszystkie leki, bo na każdym nie mogłam znieść skutków ubocznych. Może i na psyche jakoś pomogło, nie wiem. Wiem, ze teraz mi lepiej jak nie biorę nic. Bo taka klozapine dała mi ulgę, ale zabrała tez wiele innych rzeczy.

Wracając do abilify to większość mi znanych osób co to brała to ma akatyzje. Nie wiem czy to przechodzi po czasie. Ja brałam raz cztery miesiące to się przyzwyczailam. Ale męczył mnie bardzo ten lek. Znowu jak odstawilam to wpadłem w depre pózniej. I brałam efectin a po nim tez akatyzja. Ale już inaczej wyglądała. Taki niepokój ruchomy był po prostu.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Doświadczenia z akatyzją

przez take 06 mar 2016, 12:52
Ja przez tę akatyzję w zasadzie nie mogę normalnie funkcjonować :( Nie chciałbym, żeby akatyzja ciągnęła się miesiącami :( Jutro muszę skonsultować się z lekarzem. Mam pracę dyplomową do napisania i obronienia, a akatyzja bardzo niekorzystnie wpływa na zajmowanie się nią.
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 06 mar 2016, 13:06
Musisz brać lek w ogóle? Tzn.ok, obronisz sie i odstaw. I zapytaj o akineton albo jakieś benzo. Bo jeśli teraz masz akatyzje to mogą Ci się zrobić dyskinezy po tym. Ja tak mam. Nie wiem do końca czego to wina, być może za długo brałam akineton. A może od abilify. Bo istnieje takie ryzyko.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Doświadczenia z akatyzją

przez take 06 mar 2016, 13:08
Muszę szybko skontaktować się z lekarzem. Akatyzja, którą miałem wczoraj, uniemożliwia w zasadzie normalne funkcjonowanie, jest wyraźnie uciążliwa. Zdecydowanie nie chcę jej mieć. Przez nią jestem jeszcze bardziej upośledzony. Dziś (jeszcze?) nie brałem Abilify, przyjąłem jak do tej pory trzy razy po około pół tabletki, a i tak akatyzja "nieźle dała mi w kość". Kiedy byłem u psychiatry ostatnio (już w tym miesiącu), to chyba z łatwością stwierdzono schizofrenię (zobaczono ostatni wpis psychiatry, u której byłem przez kilka lat, było tam napisane np. o mnóstwie ambiwalencji i ambisentencji w wypowiedziach i o moich wyraźnych "dziwactwach"). Już w lutym dostałem rozpoznanie zasadnicze schizofrenii paranoidalnej, choć byłem u innego lekarza, nie tej osoby, co w środę. Te wizyty miałem w przychodni dla dorosłych, nie u psychiatry dzieci i młodzieży, która nie zdiagnozowała u mnie F20, a F21 zdiagnozowała dopiero w 2015 roku.
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez Lord Kapucyn 06 mar 2016, 17:03
Fakty są takie, żeby arypiprazol jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej tolerowanych neuroleptyków. Nie wykazuje działania antycholinergicznego, sedację powoduje w minimalnym stopniu (lepszych pod tym względem jest zaledwie garstka LPP), praktycznie nie powoduje EPS'ow, objawów pozapiramidowych[dyskinezy itp.], albo powoduje je rzadko, wyjątek: powszechna, wyjątkowo uciążliwa akatyzja <- czyli to o czym mówimy w tym temacie, przyrost masy ciała powoduje w minimalnym stopniu, nie powoduje zespołu metabolicznego X, nie wydłuża odcinka QT (brak zaburzeń rytmu serca), nie podnosi prolaktyny (wręcz może ją obniżać), nie powoduje hipotonii ortostatycznej ("zamroczenie" przy zmianie pozycji ciała). Niesie natomiast za sobą wiele korzyści, nie tylko dla osób cierpiących na schizofrenię, no ale właśnie ta akatyzja często skłania ludzi do zaprzestania kuracji i odstawienia tego leku.

Taka klozapina dla porównania to już lek cięższego kalibru (pod innymi względami), ale też nie powoduje EPS'ów. W zasadzie to nie wiem po czym masz te dyskinezy późne. Dyskinezy późne są zazwyczaj konsekwencją stosowania antydopaminergików, ale głównie klasycznych neuroleptyków (haloperidol, chlorpromazyna itp.) i to podawanych dożylnie/domięśniowo. Atypowe neuroleptyki charakteryzuje zdecydowanie niższe ryzyko dyskinez.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doświadczenia z akatyzją

przez Lord Kapucyn 06 mar 2016, 17:09
Akineton to największe g...wno jakie brałam. Możliwe, ze teraz mam po nim dyskinezy pozne.

EPSy po leku, który ma przeciwdziałać EPSom? Bardzo mało prawdopodobne, nawet Houdini by się nie założył. Biperyden(Akineton) nasila transmisję dopaminergiczną poprzez działanie antycholinergiczne(blokadę cholinergicznych receptorów muskarynowych), acetylocholina w pewnym sensie jest funkcjonalnym antagonistą dopaminy. Dyskinezy są natomiast spowodowane osłabieniem transmisji dopaminergicznej.

Po tym co piszesz już sam zwątpiłem czy to w ogóle są dyskinezy późne. Może to dystonia albo jakieś mioklonie.

Moderator/ R2 - D2

Doświadczenia z akatyzją

przez take 06 mar 2016, 17:39
Lord Kapucyn napisał(a):wyjątek: powszechna, wyjątkowo uciążliwa akatyzja <- czyli to o czym mówimy w tym temacie

Lord Kapucyn napisał(a):no ale właśnie ta akatyzja często skłania ludzi do zaprzestania kuracji i odstawienia tego leku.

Ta akatyzja to pokaźna niewygoda i pokaźne utrudnienie ogólnego funkcjonowania. W przypadku moich problemów to zażycie arypiprazolu okazało się "wpadnięciem z deszczu pod rynnę". Nie wyobrażam sobie dalszego funkcjonowania z tą akatyzją. Nawet pisać jest trudniej.

Te zawroty głowy, które mi się ostatnio czasem przydarzały (przy czym, na szczęście, nie były zbyt wyraźne) to raczej przez odstawienie paroksetyny spowodowane tym, że od czwartku do soboty zażywałem Abilify, a w ulotce do niego wymieniono paroksetynę jako przykład substancji, która stosowana razem z "nowym" lekiem może nasilać działania uboczne. Dzisiaj znowu zażyłem 10 mg paroksetyny. Nie zażyłem natomiast arypiprazolu, po którym poza akatyzją miałem też chyba pewien "ból" w lewej części klatki piersiowej (w sercu?).
F21, F42.2, F84.5

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 06 mar 2016, 17:40
Mam wszystkie hiperkinezy. I to nie jest ciagle. Ciagle mam tylko życie gumy i takie strzelanie palcami, wygram sobie palce. Ja mam to albo bardzo małe a czasem mam duże. Złe chodzę, czyli jakby dystonie. Mioklonie to mam jak zasypiam. Chodzi o to, ze gdy brałam leki to tez tak zaczynało być. Ale ja byłam tak ucieszona tymi lekami, ze na nic nie zwracaliśmy uwagi.

Może po prostu mam słaby układ nerwowy od zawsze. Ja mam borderline, a to jednak są zmiany w mózgu.

I to wszystko co piszesz to prawda, ale to jest zero jedynkowe. Myśle, ze można dostać objawy, który w ulotkę jest jeden na tysiąc. Jest takie ryzyko.

A tak, ja słyszałam, ze akineton zwiększa ryzyko Dyskinezy późnych. Długotrwałe jego stosowanie dużych dawek. Ja byłam uzależniona od niego. Cieżko było odstawić, ale zrobiłam to po dwóch, trzech miesiącach stosowania.

Raczej nie dowiem się od czego to mam. Jednak na pewno po lekach, które brałam. Dlatego mam nadzieje, ze kiedyś minie, skoro to leki z niższego ryzyka. Są gdzieś w necie informacje na temat występowania dyskinez po abilify. Może są o mniejszym nasileniu albo nieokreślone.

Ale mioklonie to nawet po ssri są. Gdyby nie to to mogłabym powiedzieć, ze minęły mi quasi psychozy i jest ok. A tak to psychicznie jest ok, może i po lekach, a może po zaprzestaniu, nie wiem, ale jednak te zaburzenia ruchu są męczące jak akatyzja. Choć ona wiąże się z psyche chyba bardziej.

Są inne leki na akatyzja, które może działają inaczej, niż akineton.

Aha i byłam raz u lekarza to mi dał benzodiazepiny zamiast akinetonu. A akineton miałam od szpitala.

Lód Kapucyn, czy po rezonansie widać zmiany w oun, właśnie takie jak Dyskinezy?

Przepraszam za błędy w pisaniu, to mój tablet.

Doświadczenia z akatyzją

przez Lord Kapucyn 06 mar 2016, 17:46
(...) to raczej przez odstawienie paroksetyny spowodowane tym, że od czwartku do soboty zażywałem Abilify, a w ulotce do niego wymieniono paroksetynę jako przykład substancji, która stosowana razem z "nowym" lekiem może nasilać działania uboczne. Dzisiaj znowu zażyłem 10 mg paroksetyny. Nie zażyłem natomiast arypiprazolu, (...)

To przez to, że paroksetyna jest inhibitorem wielu wątrobowych enzymów mikrosomalnych cytochromu P450. Paroksetyna jest silnym blokerem CYP2D6 i słabym CYP3A4, a arypiprazol jest metabolizowany głównie przez te dwa enzymy, co za tym idzie paroksetyna może zwiększać stężenie arypiprazolu we krwi ponad stężenia w warunkach normalnych odpowiadające spożyciu danej dawki arypiprazolu. A to może z kolei nasilać efekty toksyczne i skutki uboczne drugiego leku. Ale takie interakcje są właściwie na porządku dziennym przy lwiej części leków, nie ma co się za bardzo tym przejmować.

Moderator/ R2 - D2

Doświadczenia z akatyzją

przez Lord Kapucyn 06 mar 2016, 17:54
Myśle, ze można dostać objawy, który w ulotkę jest jeden na tysiąc. Jest takie ryzyko. (...) Są gdzieś w necie informacje na temat występowania dyskinez po abilify. Może są o mniejszym nasileniu albo nieokreślone.

Wiadomo, jest tak jak mówisz, bo to że ryzyko dla leku X czy Y jest minimalne, nieokreślone czy statystycznie nieprawdopodobne, to nie znaczy, że lek jest całkowicie wolny od tego typu działań niepożądanych. Jak ktoś będzie miał pecha (albo uściślając- będzie z jakiegoś powodu predysponowany) to nawet po popularnych lekach pozapsychiatrycznych wystąpi u niego jakaś groźna reakcja. Np. jak 1 osoba na milion zapada na zespół Stevensa-Johnsona czy toksyczną nekrolizę naskórka (nawet po zwykłym ketoprofenie[Ketonal]). Ale czy to oznacza, że ludzie mają przestać zażywać NLPZy, antybiotyki itp. ? Raczej nie.

Lód Kapucyn, czy po rezonansie widać zmiany w oun, właśnie takie jak Dyskinezy?

Nie, bo to zmiany czynnościowe, a nie strukturalne, w obrębie receptora dopaminergicznego D2. Pozostaje fMRI lub SPECT. Tutaj np. - http://link.springer.com/article/10.100 ... 2130000521 - stwierdzono, że predysponowane,mają większą zapadalność, do późnych dyskinez są osoby u których występuje pewien specyficzny genetyczny polimorfizm w obrębie receptorów D3, 5-HT2a/c. Te receptory są też związane ze stanami psychotycznymi.

Moderator/ R2 - D2

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 06 mar 2016, 17:58
Ja chce żeby to wróciło do normy. Mogę nawet mieć psychozy, już mam i tak większa kontrole nad sobą, bo jestem starsza. Ale nie chce mieć czegoś takiego. Bo to jest gorsze od akatyzji. Nie można się normalnie ruszać. Szukam jakiś suplementow. Z drugiej strony już nie chce ruszać tej dopamine, bo może coś się pogorszy.

Doświadczenia z akatyzją

przez Lord Kapucyn 06 mar 2016, 18:15
Dla każdego leku trzeba chyba po prostu rozważyć indywidualnie bilans zysków i strat. Jeżeli lek przynosi straty, ale daje więcej zysków niż strat to brać go nadal, jeżeli na odwrót- odstawić. Niestety nie można mieć wszystkiego.

Moderator/ R2 - D2

Doświadczenia z akatyzją

przez monapayne 06 mar 2016, 18:22
No mi lekarz na początku leczenia mówiła, ze nic się nie stanie, ze nie zaburza się hormony, ze będzie ok. Także ja naprawdę myślałam, ze leki powodują tylko zaburzenia, gdy je bierzesz, a nie po zaprzestaniu. Zmiany neurologiczne to poważne zmiany. Mając 20 lat nie sądziłam, ze istnieją w naszych czasach tak mocne leki.

Doświadczenia z akatyzją

przez Lord Kapucyn 06 mar 2016, 18:27
Arypiprazol(Abilify) przy takiej klozapinie to właściwie pikuś. Klozapina nie powoduje EPS'ów i nie podnosi prolaktyny(zazwyczaj), ale za to posiada bardzo silne działanie antycholinergiczne, powoduje skrajną sedację, przyrost masy ciała, zaburzenia metaboliczne i hipotonię ortostatyczną, wydłuża QT, może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, wpływa na elementy morfotyczne krwi, może spowodować agranulocytozę (spadek neutrofili= ryzyko sepsy) i daje wiele działań niepożądanych ze strony cns. Arypiprazol wydaje się przy tym niewinnymi cukierkami.

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg