NLPZ a SSRI

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

NLPZ a SSRI

przez feniksx 19 lip 2015, 16:31
Witam,

Może ktoś doświadczony by się wypowiedział jak to jest w każdym SSRI w ulotce jest zapis ze nie wolno lub trzeba uważać przy stosowaniu NLPZ. Jak to jest i dlaczego tak jest? Co można brać a czego nie???

Jestem po wyrwaniu zęba i mam brać coś przeciwzapalnego, A w sumie to wychodzi ze nic nie mogę brać. Zostaje mi tylko paracetamol przeciwbólowo??

NLPZ a SSRI

przez Lord Kapucyn 19 lip 2015, 16:38
Wynika to z 3 rzeczy:

1) SSRI hamują wychwyt zwrotny serotoniny przez trombocyty, które odpowiadają za krzepliwość. Serotonina występuje głównie w układzie pokarmowym i właśnie w płytkach krwi. NLPZy wykazują działanie antyagregacyjne(przeciwpłytkowe). Ten skumulowany efekt zwiększa ryzyko krwawień w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

2) Niektóre SSRI są słabymi/umiarkowanymi inhibitorami CYP2C9, który odpowiada za metabolizm wielu NLPZ i tym samym podbijają ich stężenia.

3) Ponadto istnieją publikacje, które wskazują, że NLPZy obniżają skuteczność antydepresyjną SSRI nawet o kilkadziesiąt procent. Mechanizm nie jest znany.

Przeciwbólowo pozostaje paracetamol- chociaż ma on bardzo słabe działanie przeciwzapalne. W gruncie rzeczy nie można go zaliczyć do NLPZ. Podejrzewam, że nie umrzesz jeśli zażyjesz SSRI+ ketoprofen(Ketonal) czy ibuprofen(Ibuprom), ale wskazana ostrożność.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

NLPZ a SSRI

przez feniksx 19 lip 2015, 16:48
dzięki za mega odpowiedź, przyda się zapewne nie tylko mi....
...zaryzykowałem i rano wziełem ibuprofen 200mg.... bo ból dziąsła jest mega duży, a paracetamol musiałbym łykać x2 i 3 razy dziennie bo na mnie działał może 2-3h.... ibuprofen nadal działa, a brałem go o 11.... ale jak kazdy nerwicowiec zastanawiałem się czy sobie nie zaskodzę przy Parogenie....
nie będe ukrywał, że kiedyś wypiłem nimesil który dentysta zapisał i po raz pierwszy w życiu dostałem duszności na 2h... przez lek... a brałem go 4-5lat wcześniej jak nie brałem SSRI i nic nie powodowal....

a co do krzepliwości fakt mówiono mi to kilka razy na forum.... i powiedziałem o tym rodzinnej, a ona otworzyła sobie mądrą książke i stwierdziła, że to nie prawda, że w książce naukowej nic o tym nie napisali ;-)
Nerwica Lękowa/Wegetatywna z objawami somatycznymi, Agorafobia.
Parogen 20mg 2-0-0 [high speed resource]
Trittico CR 75mg 0-0-1/3 [so good to back home]
Clonazepamum TZF 0,5 mg (doraźnie) [one day dancer]
Denerwować się, to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

NLPZ a SSRI

przez Lord Kapucyn 19 lip 2015, 17:05
Wziąłem pierwszy lepszy SSRI z brzegu i przypadkowy NLPZ. Niech pani doktor się uczy, uczy.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

NLPZ a SSRI

przez Psychopharm 19 lip 2015, 17:07
Ostatnio wyszło badanie, że połączenie SSRI z NLPZ może zwiększać ryzyko krwawienia doczaszkowego.
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

NLPZ a SSRI

przez feniksx 19 lip 2015, 17:11
lol... Psychopharm, ale chyba jak wezme kilka razy to chyba od razu tego nie dostane ???

NLPZ a SSRI

przez Psychopharm 19 lip 2015, 18:12
Nie wiem, poczytaj jak masz czas:

"Risk of intracranial haemorrhage in antidepressant users with concurrent use of non-steroidal anti-inflammatory drugs: nationwide propensity score matched study"

http://www.bmj.com/content/351/bmj.h3517
Odsprzedam 2 opakowania folianu 5 mg (30 tab.) firmy LifeExtension - jest to odpowiednik Deplinu, leku stosowanego jako augmentacja leczenia lekiem przeciwdepresyjnym: https://www.deplin.com/

NLPZ a SSRI

przez cytrynka84 19 lip 2015, 20:54
Boli mnie dość często glowa ,biorę Pyralgine i zyje ;) A na sertralinie to w ogole mnie często głowa bolała. I jak już na prawdę bolało to bralam.Uwazac może i trzeba,ale nie stresuj Jego jeszcze bardziej .
Life is brutal!

Sertralina 100mg

NLPZ a SSRI

przez Psychopharm 20 lip 2015, 09:58
Lepiej wiedzieć co i jak i unikać. Niektórzy nadużywają tych leków i może być kuku.

NLPZ a SSRI

przez feniksx 20 lip 2015, 12:48
Ja nie naduzywam... zawsze chce brać jak najmniej... I ciągle brałem paracetamol jak już coś bolało. U dentysty ciągle mnie pytają czy aspiryne mogę.... A skąd to mam wiedzieć??? Jako przeci ws zapalny chcieli mi gocwlozyc do dziury w dziasle.

Sortuj wg