Skocz do zawartości
Nerwica.com

leki a prowadzenie pojazdów


jetodik

Rekomendowane odpowiedzi

czy jest jakiś spis leków po których jest zabronione prowadzenie pojazdów i które są traktowane jako środki odurzające?

chodzi mi o to, że w ulotkach często zapis jest niejednoznaczny np.:

"Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn jeśli występują działania niepożądane, które mogą wpływać na sprawność psychofizyczną, takie jak senność, uspokojenie, zmęczenie".

 

często prowadzenie jest odradzane, ale nie ma zapisu w ulotce czarno na białym, że kategorycznie nie wolno, jak w takich sytuacjach traktowane jest spowodwanie wypadku będąc pod wpływem takiego leku, który ma opis jak wyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kategorycznie nie można prowadzić pojazdów jeśli na opakowaniu leku znajduje się symbol w postaci trójkąta z wykrzyknikiem. Poza tym nie powinno się prowadzić pod wpływem barbituranów (fenobarbital), benzodiazepin (klonazepam, alprazolam, diazepam itp.), z-drugs (zolpidem, zopiklon, zaleplon), neuroleptyków o profilu sedatywnym (chlorpromazyna, lewomepromazyna, klozapina itp.), niektórych leków na nadciśnienie tętnicze, opioidowych środków przeciwbólowych (tramadol itp.), leków przeciwalergicznych/przeciwhistaminowych I generacji (hydroksyzyna itp.).

 

Kiepsko też będzie jak Cię złapią po kodeinie- należy do Grupy II-N wykazu środków odurzających- w organizmie ulega biotransformacji do morfiny. Jak potem wytłumaczysz, że jadłeś tylko leki na kaszel? Efedryna i pseudoefedryna(Tussipecty, Gripexy i inne smieci) to samo- ze względu na ich metabolity, może wyjść pozytywnie test na obecność amfetaminy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka jeszcze- trazodon(Trittico) może dać pozytywny wynik na obecność mCPP- psychoaktywnego środka rekreacyjnego, bo to jego główny metabolit. Ale tu akurat spokojna rozczochrana, bo w przeciwieństwie do większości krajów mCPP jest w Polszy legalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ulotkach często zapis jest niejednoznaczny np.:

"Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn jeśli występują działania niepożądane, które mogą wpływać na sprawność psychofizyczną, takie jak senność, uspokojenie, zmęczenie".

Na niektórych ulotkach też jest coś w stylu, że "lek zasadniczo nie zaburza sprawności psychofizycznej ale pacjent przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów/obsługi maszyn powinien pobrać lek np. 4 tygodnie, aby zobaczyć czy nie powoduje on u niego nadmiernego zmęczenia, osłabienia refleksu i obniżenia czasu reakcji(tylko jak samemu to obiektywnie zmierzyć?)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, nie, ale zdarza się, że biorę różne leki i nie wiem czy mogę po nich prowadzić, np. z benzo sprawa jest jasna, po clonazepamie wziętym doraźnie nie wsiadam za kółko przez 3 doby, ale np. nie wiem jak sprawa wygląda z baclofenem który też zdarzało mi się brać, czy np. olanzapiną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę chore są te przepisy, kiedyś była sprawa jakiegoś gościa, który łyknął Solpadeine na ból głowy i miał przez to poważne problemy podczas kontroli. Chodziło zapewne o kodeinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie widze, że dyskusja rozgorzała to i ja zapytam jak to z tym prowadzeniem pojazdów....

bralem Xanax i Parogen i rodzinna i psychiatra stwierdzili ze moge jezdzic....

teraz biore Clona, parogen i chloroprotixen zentiva.... i psychiatra powiedzial mi tylko tyle jak wyżej jeśli wystapi u pana jakis skutek uboczny albo bedzie Pan senny to nie moze Pan prowadzić... musi Pan sam zaobserowować jak się Pan czuje.... do jasnej cholery jak ja to mam stwierdzić ??

jak to wygląda przy kontroli ?? czy wykryją benzo ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie się wydaje, że wg prawa, albo po danym leku kategorycznie nie można jeździć, albo można, żadne pomiędzy.

 

a wszelkie zapisy na ulotce "powinno się uważać", "odradza się", "jeśli coś zauważysz" itp., kwalifikują się jako (wg prawa) że można, dobrze myślę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co wtedy ?? jaka kara moga nam zabrać prawko ???

bo co ja mu powiem, no przecież lekarz pozwolił, albo tekst że w ulotce jest napisane, że można jak nie powoduje takowych objawów.... i tak np wystepuje w ulotce jakim byl Xanax....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co też dla mnie dziwne w Xanaxie jest napisane że można.... mimo że gorzej na mnie działał niż Clon... w którym napisali wyrażnie, że nie wolno....

i badz tu mądry i książki pisz.... i mówisz, lekarzowi że musisz prowadzić auto a oni i tak ci to zapisuja, i wlasnie mowia jak beda objawy nie jezdzimy jak nie ma to jezdzimy.... ale co jak nas złapią i zrobią test i wyjdzie ?? co wtedy ?? zwalic na lekarza mam ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz leki przepisane przez lekarza to da się wykręcić sianem z ewentualnych konsekwencji. Tak samo jak nie aresztują cukrzyka, który spowodował wypadek bo zapodał sobie omyłkowo zbyt dużą dawkę insuliny i wpadł w hipoglikemię. A insulina to też jakby nie patrzeć "lek". Gorzej jak ktoś jest smakoszem benzo z czarnego rynku, i nie ma żadnej podkłądki u lekarza ani nigdzie, że się leczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz ja sie dowiedzialem dopiero od Ciebie ze na Clonie i 2 dni po nie wolno prowadzić auta....

chociaz tak jak mowie w clonie jest to zabronione a czuje sie lepiej niz na xanaxie w ktorym bylo wolno....

dla mnie to jest chore... fakt nie mam dużej dawki clona bo 0,25mg... no ale jakby nie było to go wziełem dziś pierwszy raz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×