Leki a oddawanie krwi

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Leki a oddawanie krwi

przez brum 23 lut 2015, 15:14
Dziś byłam oddać krew i pytałam lekarza, jako że od jutra zaczynam po raz kolejny kurację parogenem, czy branie leków dyskwalifikowałoby mnie jako potencjonalnego dawcę. Otrzymałam odpowiedź niejednoznaczną, bo powiedział, że raczej tak, ale musiałby konkretniej sprawdzić, bo nie wie. W związku z tym mam pytanie: czy ktoś z Was oddawał krew biorąc leki (za zgodą lekarza)? W internecie znalazłam jakieś wypowiedzi ale sprzed kilku lat, z jednych wynikało, że można, z drugich, że nie, a jeszcze z innych, że na zachodzie to w ogóle nie ma znaczenia, czy się bierze jakieś SSRI. Interesuje mnie, jak jest teraz - czy są jakieś sztywne przepisy, czy to zależy od stacji krwiodawstwa, a może jest jakaś lista leków dyskwalifikujących do oddawania krwi? Może ktoś wie,czy są jakieś medyczne przeciwwskazania, czy to tylko przepisy?

Leki a oddawanie krwi

przez Lord Kapucyn 23 lut 2015, 15:22
Choroby i zaburzenia psychiczne przewlekłe (np. zaburzenia depresyjne nawracające) w ogóle dyskwalifikują możliwość oddania krwi i wykluczają jako dawcę. Jest to bezwzględne przeciwwskazanie.

Co do przyjmowanych leków- jest to przeciwwskazanie względne, zależy jakie leki przyjmujesz i jak oceni to lekarz badający ewentualnego dawcę. Jednak jeżeli przyjmujesz SSRI z powodu chronicznych zab. psychicznych (e.g. któryś z rzędu epizod depresji) to teoretycznie jesteś wykluczona jako dawca, w praktyce bywa z tym różnie. Oczywiście możesz się nie przyznać do zaburzeń i farmakoterapii(skoro oddałaś krew to raczej o tym nie wspomniałaś), ale jeśli chcesz być w pełni uczciwa ze sobą i krwiobiorcą...

W przypadku większości SSRI należałoby odczekać 24-36godz. od ostatniej dawki, w przypadku fluoksetyny do 30 dni.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Leki a oddawanie krwi

przez brum 23 lut 2015, 15:30
Właśnie wiem, że dyskwalifikują "zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji psychotropowych.", ale czy bezwzględnie każde? Lekarzowi przyznałam, że mam przepisany parogen, ale jeszcze wstrzymałam się z jego przyjmowaniem ze względu na to, że właśnie zamierzałam oddać krew, w dodatku widział moja poharataną rękę (blizny) - czyli de facto przyznałam, się do zaburzeń, a mimo to pozwolił mi tą krew oddać.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg